Švajčiarsko bude zrejme prvou krajinou, ktorá zakáže deodoranty

Soli hliníka v deodorantoch vyvolávajú vznik rakoviny a Švajčiarsko bude zrejme prvou krajinou, ktorá ich zakáže

Švajčiarsko bude zrejme prvou krajinou, ktorá zakáže deodoranty obsahujúce soli hliníka.

Toto rozhodnutie vyplýva z výsledkov štúdie z roku 2016, ktoré preukázali, že chemikálie obsiahnuté v deodorantoch zohrávajú úlohu pri vzniku rakoviny prsníka.

Pri hlasovaní Národnej rady bolo 126 poslancov za schválenie návrhu zákona (oproti 58 proti), ktorý zakazoval antiperspiranty s obsahom hliníkových solí.

Opatrenie tiež vyzýva Federálnu radu, aby zadala výskum, ktorý by preukázal príčinnú súvislosť medzi používaním deodorantov a zvýšeným rizikom vzniku rakoviny prsníka.

Hliníkové soli sú aktívne zložky, ktoré sa používajú pri výrobe mnohých antiperspirantov a deodorantov. Pomáhajú predchádzať nadmernému poteniu a nepríjemnému telesnému zápachu.

Tieto toxické chemikálie fungujú tak, že sa rozptýlia v pote a zablokujú potné žľazy. Chemikália tak znižuje množstvo vlhkosti v pokožke.

Zistilo sa tiež, že hliník sa kumuluje v prsnom tkanive.

Vedci dodávajú, že väčšina antiperspirantov a deodorantov teda obsahuje chemické látky, ktoré môžu vyvolať vznik rakoviny.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že rakovina prsníka zostáva naďalej najčastejším typom rakoviny medzi ženami na celom svete


Naša rada: Kompletne zregenerujte svoju pečeň a vyčistite ju od tuku i toxínov už za 30 dní. Tu zistíte, ako

Podľa odhadov WHO zomrelo na rakovinu prsníka v roku 2011 viac ako 508 000 žien.

WHO dodáva, že aj keď sa pôvodne predpokladalo, že rakovina prsníka je bežnejšia v rozvinutých krajinách, podľa výsledkov takmer polovica prípadov rakoviny prsníka a až 58% úmrtí na túto chorobu sa vyskytlo v menej rozvinutých krajinách.

Podrobné informácie o štúdii, ktorá skúmala vplyv deodorantov na rakovinu prsníka

Štúdia publikovaná v septembri minulého roka v časopise International Journal of Cancer  spôsobila, že Švajčiarsko sa definitívne rozhodlo zakázať používanie hliníkových solí pri výrobe deodorantov a antiperspirantov.

Na štúdii sa spolupodieľal aj tím vedcov zo Ženevskej univerzity, ktorý sa zaoberal skúmaním vplyvu týchto toxických chemikálií na myši.

Zistili, že dlhodobé vystavovanie sa toxínom malo za následok rast nádorov v prsnom tkanive zvierat, a upozornili, že chemikálie tiež spôsobili metastázovanie nádorov do iných častí tela.

Vedci varujú ľudí – najmä ženy – pred používaním produktov s obsahom hliníkových solí. Zároveň vyzývajú, aby boli soli hliníka zakázané rovnako ako azbest.

„Myslím, že by sme sa mali vyhýbať všetkým deodorantom s obsahom hliníkových solí. A je ťažké veriť, že produkty s označením „bez obsahu hliníkových solí“ ich skutočne neobsahujú…

Azbest je veľmi lacný, má skvelý priemyselný potenciál a trvalo až 50 rokov, kým bol zakázaný.

Dúfame, že zakázanie hliníkových solí nepotrvá tak dlho,“ uvádza v TheLocal.ch spoluautor štúdie André-Pascal Sappino.

Spracoval: Badatel.netPodobné články

Odoberajte nové články na email

Páčil sa vám tento článok? Potom odoberajte zdarma nové články emailom:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky môžu vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie.

 

Komentáre

  1. Elena says:

    My pouzivame Body serius ,prirodne pripravky

  2. lilly says:

    Vraj je dobry aj kokosovy tuk, ale nemam zatial vyskusane.

  3. Juraj says:

    Co presne su tie hlinikove soli? Aky nazov mame hladať na balení?

Pridajte komentár

*