Švajčiarsko bude zrejme prvou krajinou, ktorá zakáže deodoranty


Soli hliníka v deodorantoch vyvolávajú vznik rakoviny a Švajčiarsko bude zrejme prvou krajinou, ktorá ich zakáže

Švajčiarsko bude zrejme prvou krajinou, ktorá zakáže deodoranty obsahujúce soli hliníka.

Toto rozhodnutie vyplýva z výsledkov štúdie z roku 2016, ktoré preukázali, že chemikálie obsiahnuté v deodorantoch zohrávajú úlohu pri vzniku rakoviny prsníka.

Zbohom vysoký krvný tlak

Pri hlasovaní Národnej rady bolo 126 poslancov za schválenie návrhu zákona (oproti 58 proti), ktorý zakazoval antiperspiranty s obsahom hliníkových solí.

Opatrenie tiež vyzýva Federálnu radu, aby zadala výskum, ktorý by preukázal príčinnú súvislosť medzi používaním deodorantov a zvýšeným rizikom vzniku rakoviny prsníka.

Hliníkové soli sú aktívne zložky, ktoré sa používajú pri výrobe mnohých antiperspirantov a deodorantov. Pomáhajú predchádzať nadmernému poteniu a nepríjemnému telesnému zápachu.

Tieto toxické chemikálie fungujú tak, že sa rozptýlia v pote a zablokujú potné žľazy. Chemikália tak znižuje množstvo vlhkosti v pokožke.

Zistilo sa tiež, že hliník sa kumuluje v prsnom tkanive.

Vedci dodávajú, že väčšina antiperspirantov a deodorantov teda obsahuje chemické látky, ktoré môžu vyvolať vznik rakoviny.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že rakovina prsníka zostáva naďalej najčastejším typom rakoviny medzi ženami na celom svete

Podľa odhadov WHO zomrelo na rakovinu prsníka v roku 2011 viac ako 508 000 žien.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

WHO dodáva, že aj keď sa pôvodne predpokladalo, že rakovina prsníka je bežnejšia v rozvinutých krajinách, podľa výsledkov takmer polovica prípadov rakoviny prsníka a až 58% úmrtí na túto chorobu sa vyskytlo v menej rozvinutých krajinách.

Podrobné informácie o štúdii, ktorá skúmala vplyv deodorantov na rakovinu prsníka

Štúdia publikovaná v septembri minulého roka v časopise International Journal of Cancer  spôsobila, že Švajčiarsko sa definitívne rozhodlo zakázať používanie hliníkových solí pri výrobe deodorantov a antiperspirantov.

Na štúdii sa spolupodieľal aj tím vedcov zo Ženevskej univerzity, ktorý sa zaoberal skúmaním vplyvu týchto toxických chemikálií na myši.

Zistili, že dlhodobé vystavovanie sa toxínom malo za následok rast nádorov v prsnom tkanive zvierat, a upozornili, že chemikálie tiež spôsobili metastázovanie nádorov do iných častí tela.

Vedci varujú ľudí – najmä ženy – pred používaním produktov s obsahom hliníkových solí. Zároveň vyzývajú, aby boli soli hliníka zakázané rovnako ako azbest.

„Myslím, že by sme sa mali vyhýbať všetkým deodorantom s obsahom hliníkových solí. A je ťažké veriť, že produkty s označením „bez obsahu hliníkových solí“ ich skutočne neobsahujú…

Azbest je veľmi lacný, má skvelý priemyselný potenciál a trvalo až 50 rokov, kým bol zakázaný.

Dúfame, že zakázanie hliníkových solí nepotrvá tak dlho,“ uvádza v TheLocal.ch spoluautor štúdie André-Pascal Sappino.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. My pouzivame Body serius ,prirodne pripravky

  2. Vraj je dobry aj kokosovy tuk, ale nemam zatial vyskusane.

  3. Co presne su tie hlinikove soli? Aky nazov mame hladať na balení?

Pridajte komentár

*