Najčastejšia príčina vzniku cysty, hrčky alebo fibrómu v prsníku


Print Friendly, PDF & Email

Cysta, hrčka a fibróm v prsníku majú túto najčastejšiu príčinu

Nahmatanie hrčky na prsníku sa stalo veľmi obávanou udalosťou pre každú ženu. Obavy neodvratne narážajú i napriek tomu, keď si pripomenieme fakt, že veľká väčšina hrčiek nie je zhubná.

Neskôr, keď diagnóza potvrdí, že išlo len o cystu prsníka, ktorá môže byť odstránená punkciou (aspiration), úľaví sa nám.

Cystické ochorenie (gross cystic breast disease) je najčastejším nezhubným ochorením prsníka, spôsobujúcim obavy čoraz väčšiemu množstvu žien ročne. Príčina sa zdá byť stále neznáma.

Na základe toho, že zloženie antiperspirantov je zamerané na zužovanie potných kanálikov v podpaží a že cysty prsníka sú tiež výsledkom upchatia prsných kanálikov, som už viackrát naznačovala, že cysty prsníka môžu vznikať z používania antiperspirantov /1-3/.

Problémové látky v antiperspirantoch

Najčastejšie používanými účinnými zložkami antiperspirantov sú hliníkové soli, ktoré majú za úlohu zabrániť uvoľňovaniu sa potu na povrch pokožky vytvorením /fyzickej/ zátky v potných kanálikoch /4/.

Nadmerná aplikácia antiperspiračných prípravkov na plochu podpazušia, ktorá hraničí s oblasťou prsníka, môže mať za následok absorbovanie a usadenie hliníkových solí do podkožného prsníkoveho tkaniva.

To môže dať podnet k opätovnému blokovaniu prsných kanálikov, ak je počas dlhodobého používania chemikálií absorbované alebo nahromadené ich dostatočné množstvo.

Úroveň absorbovania môže byť ešte viac zvýšená vtedy, keď pokožka je pred použitím kozmetického prípravku oholená, keďže holenie môže vytvoriť drobné trhlinky na pokožke a tak uľahčiť vstrebávaniu sa chemikálií.

Ak soli antiperspirantov založené na hliníkovom základe hrajú nejakú ulohu v tvorbe cýst prsníka, možno predpokladať, že hliník bude vo zvýšenej miere prítomný v tekutine cysty prsníka.

Predpoklad potvrdila štúdia profesora Mannella a Dr. Tongi z Urbino Univerzity v Taliansku.

Čo zistila štúdia

V štúdii sa zistilo, že hladina hliníka bola výrazne vyššia vo všetkých 48. vzorkách tekutín z cýst prsníka, než hodnota hliníka nachádzajúca sa v ľudskej krvi a to vyššia o 50 foldov.

Táto štúdia nebola zameraná na určenie pôvodu hliníka a teda je potrebné vykonať výskum toho, prečo boli hladiny hliníka v niektorých cystových tekutinách tak vysoké.

Keďže jediným logickým vysvetlením je, že jedným zo zdrojov a príčin tvorby cýst prsníka sú antiperspiranty na hliníkovom základe, je racionálne predchádzať tomuto častému ochoreniu tým, že sa rozhodneme nepoužívať antiperspiranty na chemickom základe a hlavne na základe hliníka.

Zostáva otázkou, či tvorenie cýst prsníka má nejakú spojitosť s následným rizikom tvorby rakoviny prsníka.

Aj keď v skutočnosti cysta nie je predrakovinovým stavom, viaceré štúdie spojitosť potvrdili a upozorňujú, že niektoré ženy, ktoré mali cysty v minulosti, môžu býť vo väčšom ohrození následného vzniku rakoviny.

Najviac ohrozená veková skupina

Je tiež veľmi dôležité si uvedomiť, že veľká väčšina cýst sa tvorí skôr u žien v mladšom veku, 35-50 rokov v porovnaní s tým, že veľká väčšina rakoviny prsníka sa vyvíja v neskoršom období a to vo vekovej skupine po 50. roku života.

Ak uznáme, že cysty prsníka sú zapríčinené aj nadmerným používaním antiperspirantov, potom vytvorenie cysty na prsníku by malo viesť k zobudeniu sa a k zníženiu alebo ukončeniu používania týchto produktov.

Ako pre rakovinu prsníka, tak aj pre cysty najčastejším miestom výskytu je horný a vonkajší kvadrant (štvrťkruh). Je to práve tá oblasť, kde sú tieto produkty nanášané.

Stop Candida

Ak kozmetické chemikálie majú vplyv na tvorbu oboch, cýst prsníka a rakoviny prsníka, potom vytvorenie cýst prsníka v mladšom veku ženy môže byť jednoducho varovným signálom a ignorovanie tohto varovného signálu je osobným rizikom.

Cystické choroby prsníka nie sú monitorované tak, ako je monitorovaný výskyt rakoviny.

Z roka na rok výskyt rakoviny prsníka narastá a keďže sa štatisticky cysty prsníka objavujú približne v trojnásobnom množstve ako rakovina prsníka, možno tak predpokladať viac ako 100 tisíc nových prípadov výskytu cýst prsníka v Anglicku každým rokom.

Je teda čas opýtať sa: “Prečo?!”

O možnej spojitosti používania antiperspirantov a výskytom cýst prsníka som bola upozornená množstvom žien (niektorými z Anglicka a niektorými mimo Anglicka), ktoré mi napísali zdvôverujúc sa o ich osobnej skúsenosti, že keď prestali používať antiperspiranty, cysty prsníka sa stiahli alebo sa prestali objavovať.

Záver

Ak máte nejakú podobnú skúsenosť, budeme veľmi radi, ak nám napíšete e-mail. Ak budeme mať dostatok takýchto svedectiev, spojitosť bude o to viac dokázateľná.

Nebolo by to skvelé, že k zastaveniu, alebo výraznému zníženiu výskytu tohoto ochorenia by sme jednoducho mohli prispieť tým, že prestaneme používať toxické antiperspiranty?

Ak ste mali v minulosti cysty prsníka, ste pripravená vyskúšať to? Dnes už aj bežných drogériách dostať antiperspiranty bez obsahu hliníka. Stačí sa na ne opýtať predavačiek.

Autor: Dr Philippa Darbre

School of Biological Sciences, University of Reading, Reading RG6 6UB

E-mail: [email protected]

Preklad: Mgr. Denise Hrnčiarová, Cert Acc (Open)

Zdroje

1. Darbre PD. 2001. Underarm cosmetics are a cause of breast cancer. European Journal of Cancer Prevention 10, 389-393.

2. Darbre PD. 2003. Underarm cosmetics and breast cancer. Journal of Applied Toxicology 23, 89-95.

3. Darbre PD. 2006. Environmental oestrogens, cosmetics and breast cancer. Best Practice & Research in Clinical Endocrinology and Metabolism 20, 121-143.

4. Laden K, Felger CB. 1988. Antiperspirants and Deodorants. Cosmetic Science and Technology series vol 7, Marcel Dekker: New York.

5. Mannello F, Tonti GA, Darbre PD. 2009. Concentration of aluminium in breast cyst fluids collected by women affected by gross cystic breast disease. Journal of Applied Toxicology 29 (No 1)

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Dobry vecer.some velmi RAda ze som narazila NA vasu stranku.pred 9 timi rokmi some bola operovana NA fibroadeom,,,,, pred 3mi rokmi mi zistili ze sa mi to vratilo,nasli mi dalsie 3 cyst,, bolo mi povedane ze nemusia to Res it operaciov ze sa mozu strait,bohuzial sa to nepotvdilo pribudli mi dalsich 5 takze post up bol stejny.nakoniec som zacala mat velke bolesti ktore nedokazem popisat of ruky podpazdi krk atd….tak mi Dali antibiotika a konecne ma vzali NA sukromnu nemocnicu.dufam ze mi pomozu man velky strach lebo v rodine bola rakovina.dakujem vvarujrte am ze varujete zeny ako some ja hned prestavam pouzivat deodoranty.s pozdravom zaneta

 2. Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať, už dlhší čas mám v ľavom prsníku hrčku. Bola som už 2 krát na ultrazvuk, ale páni doktori sa k tomu vyjadrili, že je to v poriadku, ale ja som nespokojná. Niekedy ma to bolí ale nezväčšuje sa. Mala by som sa obrátiť na iného lekára, alebo to mám nechať tak? Ďakujem za odpoveď.
  S pozdravom, Jana

 3. Dobrý deň,
  antiperspiranty sú jednou z príčin tvorby týchto útvarov v prsníkoch. Ale môže to byť spôsobené aj inými faktormi. Cysty sú vraj hormonálne smetiská. Ale môžu sa vytvárať aj zo zakuklených parazitov. Treba riešiť komplet čistenie tela, životosprávu a samozrejme rôzne doplnky výživy. Sama som sa veľmi vyľakala pred piatimi rokmi. Narátali mi 28 cýst. Aj keď nezmizli, aspoň prestali rásť a to si myslím že je na dobrej ceste. Aj Vašej stránke ďakujem za veľa cenných článkov.
  S pozdravom

Pridajte komentár

*