Ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva páchajú pokračujúce trestné činy sabotáže, všeobecného ohrozenia a šírenia nákazlivej choroby tým, že umožňujú očkovaným netestovať sa a voľne tak šíriť covid.

Prekvapivý objav vedcov: Kľúčom k zdravým kostiam nie je vápnik

Print Friendly, PDF & Email

horcik-zdrave-kosti

Doteraz sa verilo, že základom zdravých kostí je minerál vápnik.

Preto sa ľuďom vo vyššom veku alebo so sklonmi k osteoporóze odporúčalo konzumovať potraviny s vysokým obsahom vápnika, prípadne jeho dopĺňanie vo forme doplnkov stravy.

Avšak súčasné štúdie potvrdzujú, že vápnik nemusí byť tým najdôležitejším minerálom, keď dôjde na zdravé a silné kosti.

Minerálom, ktorý udržiava kosti v dobrej kondícii je v skutočnosti horčík. Kosti síce obsahujú viac vápnika ako horčíka, no horčík je tým minerálom, ktorý zabezpečuje ich pevnosť.

Obrazne povedané, je to podobné ako so stavbou domu. V dome sa síce nachádza oveľa viac tehál ako cementu, no práve cement je tu látkou, ktorá celý dom drží pohromade.

Medzi potraviny s vysokým obsahom horčíka partia hlavne: sezamové semienka, špenát, brokolica, bazalka a slnečnicové semienka.

Vedľajšie účinky vysokej hladiny vápnika v tele

Keď sa v tele vyskytuje vysoká hladina vápnika, zvyšuje sa riziko srdcového infarktu a to hlavne u žien.

Ako uvádza Národná nadácia pre osteoporózu (National Osteoporosis Foundation), doplnky stravy s obsahom vápnika nie sú to isté ako vápnik v potravinách.

Ak budete prijímať príliš veľa vápnika, výrazne tým okrem rizika srdcového infarktu zvyšujete aj riziko vzniku obličkových kameňov a ďalších zdravotných komplikácií.

Pasterizované mlieko, podobne ako kalciové (vápnikové) doplnky stravy sú plné uhličitanu vápenatého. Táto zlúčenina vápnika sa veľmi ťažko absorbuje do tela v prípade, že sa s ňou súčasne nenachádza aj chelátová látka, ako napríklad kyselina citrónová.

Ďalšia štúdia z roku 2007 potvrdila, že vápnik zo stravy má na telo oveľa lepšie účinky než vápnik z doplnkov a to prevažne u žien po prechode.

Štúdie ohľadne horčíka

Výskumník Abrams a Baylorová fakulta medicíny vykonali štúdiu, ktorá monitorovala príjem a absorpciu horčíka počas detstva.

Výsledok ukázal, že horčík bol oproti vápniku oveľa efektívnejší pri udržiavaní zdravej štruktúry kostí.

Ako uvádza výskumník Abrams:

„Horčík zo stravy môže byť veľmi dôležitým, no zatiaľ relatívne neuznaným faktorom pri mineralizácii kostí u detí.

Pre zdravý rozvoj detských kostí je potrebných množstvo živín a jednu z nich je horčík. Vápnik je síce dôležitý, avšak pre deti, ktorých príjem vápnika nie je veľmi nízky, je menej dôležitý než horčík.“

Stop Candida

Odkedy boli zistené tieto skutočnosti, panujú obavy, že vápnik sa zbytočne silno propaguje ako dôležitá látka pre kosti, pričom horčík sa ani len nespomína.

Odporúčanie rodičom aj starším ľuďom

Z uvedeného dôvodu sa rodičom odporúča, aby zabezpečili svojim deťom počas detstva dostatočný príjem horčíka a tým podporili zdravý rast a vývoj ich kostí.

Okrem dôležitosti u detí, je horčík nevyhnutný aj pre zabránenie vzniku zvýšenej lámavosti kostí u dospelých.

Jedna správa od Kathryn M. Rideovej a jej kolegov z Univerzite v Memphise hovorí, že starší ľudia by sa mali snažiť cielene konzumovať viac horčíka.

Ideálny pomer horčíka a vápnika v strave by mal byť 1:1. Akceptovateľný je aj pomer 1:2 (1 diel horčíka ku 2 dielom vápnika). Bohužiaľ, dnes nie je neobvyklý pomer 10:1 v neprospech horčíka.

To znamená, že kým vápnik sa v tele nachádza v hojnom množstve, horčík často chýba.

Užívanie a dávkovanie horčíka

Ak sa obzeráte po potravinách s vysokým obsahom horčíka, obráťte sa hlavne na tieto: orechy (vlašské, lieskové, pekanové), kakao, semienka a zelenú listovú zeleninu.

Môžete tiež využiť povrchovo Epsomskú soľ, napríklad do kúpeľa.

Najlepšie je však horčík užívať vnútorne. Ak nedokážete zabezpečiť jeho dostatok v strave, do úvahy prichádza aj užívanie doplnkov stravy.

Ideálna denná dávka je 350 mg až 400 mg horčíka denne pre dospelého človeka. U detí použite váhový koeficient. Užívať ich môžete buď s jedlom, alebo aj na prázdny žalúdok.

Odporúčame tiež: Prírodná liečba osteoporózy

Záver

Presnú hladinu horčíka v tele je ťažké zistiť. Je tomu tak preto, že ak sa ho v krvi nachádza málo, telo ho začne odbúravať z kostí.

Z uvedeného dôvodu potom krvný test nemusí ukázať jeho nedostatok. Jeho odbúravaním sa však kosti stávajú krehké.

Preto sledujte svoju stravu a ubezpečte sa, že pravidelne konzumujete potraviny bohaté na horčík. To zabezpečí, že vaše kosti zostanú zdravé a silné.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace článkyUpozornenie: Tento článok je názorom jeho autora a v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky a komentáre môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. vďaka za tento príspevok, k horčíku je potrebné pridať ešte ďalšie kofaktory, aby bol vápnik dopravený tam kde ho treba.

 2. MOžETE UPRESNIT AKé

 3. Este treba vitamin K2. Nachadza sa v zelenej listovej zelenine.

  • Ano to je super potravina. Já dávám zelené tj. list petržel celer a libeček do všeho do Polívky na chleba a sypu na maso i do salátů. Na zimu suším. Nedovedu si jídlo bez zeleneho ani představit. A je mi fajn. Mám 52 let a nikdy jsem si nic nezlomila ani nezvrtla i když chodím jak slon a do všeho možného narážím a zakopávání.

 4. S tym K2 vitaminom je to sporne. Dnesna zelenina ma o 80% zivin nez pred 100 rokmi. Prisli na to v nemecku v 90tych rokoch,ked studovali homocystein a neschipnost tela ho odburat. Tiez doporucujem si prestudovat aky horcik doplnovat. Ja som dopnoval koasicky z lekarne,kvalitny. A ked po 3/4 roku ziaden prinos ani zvysenie hladiny,tak som patral a nasiel,ze sa predava v drtivej vacsine oxid horciku. To telo nielenze skoro nevyuzije,ale este robi problemy imunite. Potom sa v cechach a na slovensku predava magnezium citrat. Ten je dobry len ore akutne doplnenie. Dlhodobo vyvolava problemy. Najlepsi je magnezium malate. A potom magnezium bicglycinate,ale ten moze u niektoryvh ludi vyvolat hnacku,ale inak je vyborne vstrebatelny. Takze pozor na to. S horcikom vzdy doplnit B vitaminy. Inak K2 sa da zohnat ako doplnok. Najlepsie su kvapky vo forme oleja. Co je zaujimave. Cerstvo nadojene mlieko ma idealny pomer vapnika a vitaminu K2. Odstredenim a priemyselnym spravovanim sa zbavi uplne K2jky. A zo je ten problem. Pretoze K2 riadu proces metabolizavie vapniku. Bez neho to ide len tazko. Potravunarsky priemysel vie ako dodat farma priemyslu dozivotnych klientov.

  • Konečne niekto udrel klinec po hlavičke. Všetka česť, Tomas.
   Ja celkovo nechápem, prečo musí ten akože najinteligentnejší živočích – čiže človek – riešiť aj tie najprimitívnejšie a najsamozrejmejšie veci až tak zložito, že začnú fungovať presne opačne, ako majú.
   Zvieratá vo voľnej prírode nevedia napočítať ani do troch, a predsa sú zdravé. Asi preto, že na rozdiel od človeka nepreceňujú svoje schopnosti a nezasahujú do toho, čomu sa nerozumejú. Škoda, že toho naj… živočícha v škole namiesto derivácií a integrálov a ďalších pre život nepodstatných zbytočností nenaučili aj to, že tieto funkcie netreba zavádzať do spôsobu prípravy (presnejšie povedané devastácie) našich prapôvodných potravín, v ktorých je – odkedy svet svetom stojí – každá látka vo vzťahu k ostatným zložkám tej-ktorej potraviny presne v takom pomere, v akom byť nevyhnutne musí: inak sa stane presne to, čo vidíme hádam už všetci: kvantá zbytočných diagnóz, aké si žiadne samostatné zviera nikdy neprivodí. A človek len ďalej potraviny rozbíja a potom hlúpo spája, a počíta a abstrahuje a koncentruje… a hlavne nerozmýšľa.
   Kedy táto narcizmom postihnutá bytosť už konečne pochopí, že nemá na to, aby fušovala do dokonale nastavených ZÁKONOV prírody a celého vesmíru, a namiesto toho sa konečne začala podľa nich riadiť? Ale to by potom zaniklo toľko vysoko hodnotených povolaní…

Pridajte komentár

*