Výskumníci definitívne potvrdili, že rakovina je choroba spôsobená výhradne človekom


Výskumníci potvrdzujú, že rakovina je choroba spôsobená výhradne človekom

Vedci z britskej Univerzity v Manchestri dospeli k záveru, že rakovina je úplne nová, čisto moderná choroba, ktorú si spôsobil človek.

Len v Spojenom kráľovstve si rakovina vyžiada ročne viac ako 150 000 životov. Na základe štatistík sa dá predpokladať, že každý tretí Brit dostane pravdepodobne rakovinu.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Výskumníci strávili veľa času skúmaním múmií, skamenelín a klasickej literatúry ešte prv, než dospeli k svojim záverom.

Výskumníci tvrdia, že rakovina je choroba spôsobená človekom. Je živená a vyvolávaná výstrelkami moderného spôsobu života. Nádory boli až donedávna veľmi zriedkavé.

Nádory začali vznikať vtedy, keď sa problémom stalo znečistenie životného prostredia a zlá, na živiny chudobná a spracovaná potrava.

Štúdie vedcov potvrdzujú fakt, že rakovina je chorobou moderného spôsobu života

V štúdii, ktorá sa venovala egyptským múmiám, výskumníci vo väčšine múmií nezistili žiadne príznaky rakoviny. Výnimkou bol len jeden izolovaný prípad.

Vedci rehydratovali úlomky tkanív zo stoviek egyptských múmií a umiestnili ich pod mikroskop. V skúmaných vzorkách našli len jeden prípad rakoviny.

V minulosti niektorí vedci argumentovali tým, že starí Egypťania nežili dostatočne dlho na to, aby sa v ich tele mohla vyvinúť rakovina. Toto je veľmi slabý argument na to, aby sa nedal vyvrátiť.

Vedci poukázali na to, že počas života Egypťanov však došlo k výskytu inej choroby, ktorá má súvislosť s pribúdajúcim vekom, napríklad k vápenateniu artérií a krehnutiu kostí.

V časopise Príroda skúma rakovinu (Nature Reviews Cancer) sa uvádza, že fosílne dôkazy o rakovine nie sú spoľahlivé, lebo vedecká literatúra poskytuje niekoľko tuctov, väčšinou sporných príkladov, ktoré boli nájdené vo fosíliách zvierat.

Podstatou týchto výmen názorov výskumných pracovníkov je to, že z vedeckého pohľadu údaje zistené z fosílií nie sú dostatočne spoľahlivé na to, aby sa dali považovať za dôkazný materiál.

Dokonca ešte aj štúdium tisícov neandertálskych kostí poskytlo len jeden príklad možnej rakoviny.

Ani v starobylých egyptských textoch sa nevyskytujú odkazy na problémy alebo choroby, ktoré by bolo možné kvalifikovať ako symptómy rakoviny.

V týchto textoch sú spomínané symptómy, ktoré pravdepodobne naznačujú výskyt lepry alebo kŕčových žíl. Hovorí sa, že starí Gréci boli pravdepodobne prvými, ktorí definovali rakovinu ako špecifickú chorobu a rozlišovali medzi benígnymi a malígnymi nádormi.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Písomné zmienky zo 17. storočia poskytujú prvé opisy operácií z dôvodu rakoviny prsníka a iných druhov rakoviny. Prvé správy o charakteristických nádoroch sa však vo vedeckej literatúre vyskytli len za posledných 200 rokov.

Rakovina nosa sa objavila v roku 1761 u ľudí, ktorí šnupali tabak. V roku 1775 sa objavila aj rakovina semenníkov u mužov, ktorí pracovali ako kominári.

Michael Zimmerman, vedúci výskumného tímu prebiehajúcej štúdie uviedol, že z pozostatkov starovekých spoločností by mal byť k dispozícii dostatok dôkazov týkajúcich sa rakoviny, pretože v tom čase nebola rozvinutá účinná zdravotná starostlivosť.

Zimmerman sa vyjadril nasledovne:

„Zo starovekých spoločností, v ktorých nepoznali chirurgické zákroky, by v každom boli mali zostať dôkazy o výskyte rakoviny. Virtuálna absencia zhubných nádorov v múmiách sa musí interpretovať tak, že to je indikácia ich vzácnosti v staroveku.

To naznačuje, že faktory spôsobujúce rakovinu sú obmedzené na spoločnosti postihnuté modernou industrializáciou.“

Profesorka Rosalie David, ktorá tiež zohrala kľúčovú úlohu pri analýze možných odkazov na chorobu, konkrétne analýzou klasickej literatúry, záznamov o fosíliách a mumifikovaných telách, uviedla:

„V industrializovaných spoločnostiach je rakovina druhou príčinou smrti, hneď po kardiovaskulárnych ochoreniach. Ale v staroveku to bolo extrémne zriedkavé.

V prírodnom prostredí nie je nič, čo by mohlo spôsobovať rakovinu. Takže jednoznačne to musí byť choroba spôsobená človekom, počnúc znečistením prostredia až po zmeny v stravovaní a v životnom štýle.

To, čo je dôležité v našej štúdii, je to, že poskytuje historický prehľad o výskyte tejto choroby. Vieme vysloviť veľmi jasné stanovisko o miere výskytu rakoviny podľa jednotlivých historických spoločenských formácií, lebo máme o celom vývoji prehľad.

Preskúmali sme tisícročia, nie storočia, a máme masívne databázy údajov a zistení. Keď sa vrátime k rozsiahlym súborom údajov so starovekého Egypta, a pridáme k tomu ešte ostatné údaje z prierezu tisícročí, máme tu jasnú správu pre modernú spoločnosť: rakovina je vytvorená a spôsobená človekom a je to niečo, čo vieme a mali by sme to riešiť.“        

Výskumníci odporúčajú zdravú výživu, pravidelnú fyzickú aktivitu a udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti.

Tieto tri možnosti životného štýlu sú považované za schopné zabrániť vzniku asi jednej tretiny z najbežnejších typov rakoviny, ktoré sú doteraz výskumníkom známe.

Zbohom vysoký krvný tlak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Všechny nemoci jsou způsobené člověkem, nejen rakovina. Totiž – co člověk dělá proti přírodě, dělá vlastně proti sobě…

  2. Keby sa tak vedci radšej zamerali na skúmanie chemických nežiaducich látok v potravinách, ktoré vyvolávajú rakovinu !!!

  3. Výskumníci definitívne potvrdili, že rakovina je choroba spôsobená výhradne človekom,,ale tým človekom čo odmieta vyliečiť a namiesto liečenia ju ešte naviac šíri.

Pridajte komentár

*