Pred infarktom či mŕtvicou vás ochráni nielen horká čokoláda


Pred infarktom či mŕtvicou vás ochráni nielen horká čokoláda

Fanúšikovia čokolády, pozor! Vedci zistili, že jej konzumácia má výrazné pozitívne účinky na vaše telo.

štúdii, ktorá zahŕňala vyše 158000 žien a mužov, prišli na to, existuje korelácia medzi konzumáciou čokolády a zníženým rizikom tak infarktu, ako aj mozgovej mŕtvice.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Nielen horká čokoláda je zdravá

Hoci pozitívne účinky čokolády na zdravie sú známe už dávnejšie, mnoho ľudí bude teraz isto prekvapených.

Vedci totiž prišli na to, že zdraviu prospešná je nielen horká, ale aj klasická mliečna čokoláda, ktorá doteraz nebola považovaná za príliš zdravú potravinu.

Preto, keď sa vám najbližšie do rúk dostane aj iná než horká čokoláda, neposúvajte ju hneď ďalej. Budete si na nej môcť odteraz nielen pochutiť, ale mať aj dobrý pocit, že robíte niečo pre svoje zdravie.

Štúdia ďalej zistila, že tí, ktorí pravidelne konzumujú aspoň 7 gramov čokolády denne, majú až o 25% nižšie riziko rozvoja kardiovaskulárnych ochorení, o 23% nižšie riziko mozgovej mŕtvice a až o 45% nižšie riziko úmrtia na akúkoľvek príčinu.

Prečo je mliečna čokoláda rovnako prospešná?

Experti tvrdia, že je to hlavne kvôli obsahu flavonoidov, no prospešné sú dokonca aj niektoré zložky mlieka, ako napríklad mastné kyseliny či vápnik.

Tí, čo sa obávajú srdcovocievnych ochorení sa čokolády strániť nemusia

Ďalšia štúdia posudzovala vyše 20000 ľudí na základe ich životného štýlu, jedálnička a zdravotnej histórie predošlých infarktov a mozgových príhod počas dlhého obdobia mnohých rokov.

Výskumníci použili tiež informácie z medzinárodných výskumov, ktoré skúmali súvislosti medzi konzumáciou čokolády a rizikami kardiovaskulárnych ochorení.

Ich zistenia boli napokon publikované v medicínskom žurnále Heart (Srdce). Ako uviedli jej autori:

„Kumulatívne dôkazy ukazujú, že zvýšená konzumácia čokolády je spojená s nižším výskytom srdcovocievnych príhod.

Neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že by sa ľudia s obavami o zdravie svojho srdca alebo ciev mali čokoláde vyhýbať“.

Prírodná liečba osteoartritídy

Reakcie medicínskych expertov na štúdiu

Doktor Howard LeWine, šéfredaktor Harvardských zdravotníckych publikácií (Harvard Health Publications) a milovník čokolády, sa vyjadril k výsledkom uvedených štúdií.

Povedal nasledovné:

„Jedným zo zaujímavých zistení bolo, že účastníci v ‚nečokoládovej‘ skupine mali v priemere vyššiu váhu, viac zápalov poškodzujúcich artérií, viac cukrovky, boli menej fyzicky aktívni a ich strava obsahovala málo tukov v porovnaní s ‚čokoládovou‘ skupinou.“

Uvedené stanovisko nielenže potvrdzuje zistenia štúdie, ale priamo popiera široko rozšírenú predstavu, že ľudia by sa mali čokoládam vyhýbať a konzumovať len nízkotučné alebo beztukové potraviny.

Je zrejmé, že ľudia s určitými zdravotnými problémami nejedia ani čokoládu, ani tuky. A práve to môže byť chyba, ktorú robia.

Ako vraví Dr. LeWine, ktorý svojim pacientom predpisuje nielen lieky, ale aj cvičenie či ovocie a zeleninu: „Bez ohľadu na rozšírené predstavy, čokoládu môžete pokojne konzumovať.“

Samozrejme, všetkého s mierou  – tak do 100 gramov čokolády denne sa nemusíte ničoho obávať.

Dr. LeWine súhlasí tiež s tým, že aj mliečna čokoláda je zdravá, no uprednostňuje horkú, nakoľko má viac flavonoidov a menej cukru, ktorý sa do mliečnych čokolád často pridáva.

Osobne odporúča čokolády, ktoré majú viac ako 70% alebo viac kakaa, pretože sú to práve kakaové bôby, ktoré čokoláde dodávajú spomínané flavonoidy.

Ako fungujú kakaové flavonoidy

Flavonoidy z kakaa znižujú krvný tlak a zároveň zvyšujú prietok krvi do srdca i mozgu.

Okrem toho bojujú proti poškodeniam buniek, zlepšujú myslenie, podporujú činnosť mozgu a predchádzajú tvorbe krvných zrazenín.

Preto oddnes nezabudnite do svojho jedálnička zahrnúť čokoládu – či už horkú alebo mliečnu. Čokoláda má totiž omnoho viac zdravotných prínosov než rizík a preto sa ju konzumovať určite oplatí.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Ďakujeme za preloženie ďalšieho dobrého článku. Ja čo posledné roky čítam tieto weby, čo som vyčítala, že čokoláda je zdravá, bohužiaľ som sa stala závislá na horkej čokoláde (bio 85 percentná). Ale aj to viem, že nič nie je dobré preháňať, tak „bojujem“ aby som toho jedla menej. Je to „nedobré“ aj na peňaženku. Ale možno, že aj pre toto som tak štíhla.

  2. A keď „papkáme“ čokoládu, vraj tá ktorá je vyrobená z kakaových bôbov z Južnej Ameriky je kvalitnejšia ako z Afriky. A pochopiteľne bez lecitínu. Mnohí ani nevedia, že lecitín je väčšinou gmo sója – no comment.

  3. Jednoduchá

    Milá Evka,
    to je ešte taká ,,milá, mierna“ závislosť:-(…..:-)……
    A ešte keď ste štíhla a nemáte takých ,,závislostí “ viac, tak snáď to aj
    Vaša peňaženka ,,zvládne“ :-)…….
    Ja napr.si čokol.občas dám, no určite nie každý deň, je to skôr ojedinele….
    No a tiež som si myslela, že mliečna škodí…no ako som tu čítala, je to troška inak…

Pridajte komentár

*