Máte nedostatok oxidu dusnatého, najdôležitejšej molekuly pre kardiovaskulárne zdravie?


Print Friendly, PDF & Email

Máte nedostatok oxidu dusnatého, najdôležitejšej molekuly pre kardiovaskulárne zdravie?

(Ethan Huff, Natural News) Jednou z kľúčových zložiek kardiovaskulárneho zdravia, ktorú mnohí ľudia prehliadajú, je molekula nazývaná oxid dusnatý s chemickým vzorcom NO. Tá je podľa vedca Nathana S. Bryana, PhD prítomná prakticky v každom orgánovom systéme tela.

Takmer každý druh kardiovaskulárneho ochorenia začína stratou produkcie NO v tele. To isté platí o takmer každej chronickej chorobe alebo chorobe súvisiacej s vekom, či už sa prejavuje v obličkách, mozgu, srdci alebo pečeni.

Všetky tieto ochorenia majú vaskulárnu zložku, hovorí Bryan, ktorý je medzinárodným lídrom v molekulárnej medicíne a biochémii oxidu dusnatého.

Podľa neho je spoločným základným faktorom väčšiny chronických ochorení nedostatok krvi bohatej na kyslík, ktorá sa dostáva do určitých častí tela, pričom NO je molekula, ktorá to všetko spôsobuje.

„Nedostatok produkcie NO môže viesť k vysokému krvnému tlaku, sexuálnej dysfunkcii a chronickému zápalovému ochoreniu ciev vedúcemu k srdcovému infarktu, mŕtvici alebo zlyhaniu srdca,“ vysvetľuje správa na portáli The Epoch Times, ktorá cituje Bryanovu prácu.

„Telo prirodzene začína produkovať menej oxidu dusnatého, keď starneme, ale tento postupný úbytok NO možno urýchliť alebo spomaliť na základe individuálneho životného štýlu a stravovania.“

Oxid dusnatý je nevyhnutný pre zlepšenie vazodilatácie, odstránenie zápalov a prevenciu tvorby arteriálneho plaku

Dr. Caldwell Esselstyn, riaditeľ Programu zvrátenia srdcových chorôb na renomovanej Clevelandskej klinike, je ďalším odborníkom, ktorý hovorí, že najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim kardiovaskulárne zdravie je oxid dusnatý.

Jeho najdôležitejšou funkciou v celom tele je vazodilatácia, čo znamená uvoľnenie a rozšírenie vnútorných svalov vašich krvných ciev. Vazodilatácia pomáha krvi bohatšej na kyslík voľne cestovať po celom tele a dostať sa tam, kam potrebuje, aby ste zostali zdraví, fit a silní.

Dve ďalšie veci, s ktorými podľa Dr. Esselstyna pomáha oxid dusnatý, sú:

 • Potláčanie zápalov predchádzaním zhrubnutia tepien, ktoré môže obmedziť prietok krvi, spôsobiť hypertenziu a zvýšiť záťaž srdca.
 • Predchádzanie tvorbe plaku znížením „lepivosti“ cholesterolu s lipoproteínmi nízkej hustoty (LDL) a iných prvkov, ktoré sa môžu hromadiť v tepnách a spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Alzheimerova choroba a iné formy demencie sú ďalšou skupinou chorôb, pri ktorých môže oxid pôsobiť nápravne a preventívne. Keďže spoločným menovateľom týchto chorôb je nedostatočné prekrvenie mozgu, vazodilatačné, protizápalové a krv riediace vlastnosti oxidu dusnatého sú silnou zbraňou proti demencii.

Zbohom vysoký krvný tlak

Ako zvýšiť objem oxidu dusnatého v tele

Teraz sa pravdepodobne pýtate, ako môžete zvýšiť objem oxidu dusnatého vo svojom tele a ako minimalizovať vystavenie sa veciam, ktoré oxid dusnatý poškodzujú. Vieme o tom nasledovné:

1) Telo sa spolieha na zdravú rovnováhu ústnych a črevných bakteriálnych mikrobiómov. Jesť viac potravín bohatých na probiotiká alebo užívať probiotické doplnky môže v tomto smere pomôcť.

2) Cvikla, zelená listová zelenina, cesnak, mäso, citrusové plody, orechy, semená a tmavá čokoláda obsahujú nutričné ​​zložky, ktoré pomáhajú zvyšovať schopnosť tela prirodzene produkovať NO.

3) Pohyb v zmysle cvičenia a náročnej fyzickej aktivity dáva signál endotelovým bunkám tela, aby produkovali viac oxidu dusnatého – takže sa hýbte!

„Existujú konkrétne dôkazy, že fyzická aktivita zvyšuje produkciu oxidu dusnatého,“ uzatvára štúdia z roku 2021 publikovaná v časopise The Journal of Sports Medicine and Physical Fitness (Žurlál športovej medicíny a fyzickej zdatnosti).

4) Zvýšte vystavenie sa slnku, čo pomôže zvýšiť zásoby vitamínu D vo vašom tele.

Niektoré príznaky, že vaše telo už môže pociťovať nedostatok oxidu dusnatého a potrebuje pomoc, zahŕňajú:

 • zvýšený krvný tlak
 • erektilná dysfunkcia u mužov
 • vaskulogénna sexuálna dysfunkcia u žien
 • arteriálny plak a zápaly ciev

Záver

Ak nedostatok oxidu dusnatého pretrváva príliš dlho, môže to mať za následok srdcový infarkt alebo mŕtvicu, ktoré sú celosvetovo hlavnými zabijakmi mužov aj žien.

Ďalšie súvisiace novinky, ktoré môžete využiť na prirodzenú podporu svojho zdravia, nájdete na stránke Remedies.news.

Liečba osteoporózy

Autor: Ethan Huff, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. 5, A zásadne dýchať nosom
  6, Zaradiť redukované dýchanie ( Oxygen advantage), skvele o tom hovorí Rosťa Václavek.

 2. Vynikajuci clanok, s vynikajucimi tipmi.

  Oxid dusnaty je plyn, ktory roztahuje cievy a preto ho maju radi aj kulturisti.

  Sirovodik, H2S je taktiez plyn.

  Oba maju priamy efekt nielen na mitochondrie, ale aj mozog a neurotransmitery. Creva su prepojene s mozgom. Oba plyny maju na neho efekt, ale zaroven pracuju tak, ze sa doplnaju vzajomne s trosku opacnymi funkciami.

  Sirovodik je vyrabany nasim zdravym mikrobiomom, ktory pre zmenu obmedzuje silu oxidu dusnateho.

  Cibula, censka, ryby, zivocisne produkty, najma organy su dolezitym zdrojom potravin, pre spravnu produkciu tychto dvoch plynov.

  Nas mikrobiom je usposobeny tak, aby pre nas uvolnoval do krvi vodik a siru a tym sulfatoval cele telo. Preto som pisal, ze zakladom liecby je vytvorenie vhodnych podmienok travenia spravnych potravin, aby sa organizmus sam nezamoroval. A preto potrebujeme tak rozmanity mikrobiom.

  K tomu potrebujeme aj spravnu pracu s prostredim, vystavovat oko a pokozku vhodnym frekvenciam svetla.

  Jogini vedia, ze mame v „bruchu ohen“, su to prokaryoty, ktore pre nas zabezpecuju endogenny ohen, cize endogenne svetlo.

  Cize ak mame pokozku vystavenu slnku, prijimame svetlo priamo, ale v zime, mame zalozny system v crevach, ktorym su spravne bakterie, ktore tento nedostatok svetla kompenzuje.

  Sirovodik je produkovany z aminokyseliny cystinu. Aj pret maso a organy..

  Mnoho chemickych reakcii sa podiela na tomto chemickom cykle, podstatne je, ze prave preto je vegetarianstvo pre 99% ludi cesta do pekla.

  Alzheimer pokles sirovodika.
  Downov syndrom vela sirovodika.
  Stres zredukovat, inak sa telo nedokaze efektivne opravovat, aj za cenu zmeny prace.

  Odumretie mikrobiomu ma za nasledok upadanie mozgu a prace mitochondrii v nom.

  Prepojenie crevo a mozog je riadene istymi frekvenciami svetla, ktore tieto plyny v creve tvoria a v krvi roznasaju. Preto sa vystavujeme spravne slnku, napr. prijimame UV typu A, ktory vytvori oxid dusnaty.

  Chodime naboso na holu zem, ako onoho casu pisal Marek, konzumujeme maso, zeleninu. Avsak samotna zelenina je nedostatocny sposob doplnania tychto plynov cez postupnost chemickych reakcii. Maso a cholesterol z vajec su skodlive, ak k tomu jeme chlieb, netravime cas na slnku a v zime v chlade.

  Na vyrobu sirovodika potrebujeme vodik a siru. Sira je z homocysteinu, cystinu, taurinu, tie su v zivocisnych tkanivah. Vodik je z prokaryotov zo zdraveho mikrobiomu.

  Vela homocysteinu moze znamenat malo vitaminu b2. Zle prostredie, nadbytok modreho svetla, vycerpava vitamin B2, ale aj A.

  Organy a ryby obsahju vela tychto mineralov a vitaminov.

  Vitamin b2 a horcik je tiez napomocny faktor, horcik priamo suvisi s vodou. Rovnako ako maso ostane po ohriati v mikrovlnke suche, ostava aj nase maso suche v nevhodnom prostredi.

  Raz tyzdenne zjedte aspon pecen, k tomu cesnak, cibulu. Namiesto priloh zo zemiakov si uvarte brokolicu a rozmackajte rovnako ako zemiaky a zjedzte.

  Vitamin D3 sa tvori aj cholesterolu a potrebuje k tomu sulfat. Cize cholesterol je prekurzorom pre vsetky steroidne hormony a k tomu potrebujeme znova frekvencia svetla, ktore ich pomahaju tvorit.

  Poskodeny mikrobiom je casto kombinacia stresu, nevhodneho umeleho vlnenia a prostredia, v ktorom sa nachadzame a tym aj stratou vapnika, ktory je nachylny sa stracat aj pri nocnom vystavovani sa wifi, mobilu a inych zariadeni v domacnosti.

 3. Rozširujúci článok…

  „Ing. Zdeněk Rozehnal
  24.9.2017 v pořadu „Očima Josefa Klímy“se hovořilo o úžasných schopnostech oxidu dusnatého, chemický vzorec NO (nezaměňovat za oxid dusný, rajský plyn – N2O). V rámci tohoto pořadu vystupovali pacienti s cukrovkou – s tzv. diabetickou nohou, ošetření touto jednoduchou bezbolestnou metodou (pracoviště v Brně), aby jim nebyla amputována noha. Pořad je v archívu TV Prima a také ZDE. (Archív Prima smazala). Za objevení vlastností molekuly NO byla udělena v roce 1998 Nobelova cena za medicínu. Tisková zpráva ZDE.

  Tento plyn má mj. schopnost zachránit nohy před amputací při cukrovce (tzv. diabetická noha), přičemž v ČR je amputováno ročně cca 10 000 nohou. Jak prohlásil p. Klíma málo lékařů o této metodě ví. Proč?

  Kolik nemuselo být provedeno amputací nohou?

  Kdyby byl aplikován oxid dusnatý

  Komu „poděkovat“?

  To je ukázka, jak farmalobby cestou ortodoxní medicíny za podpory masmédií a politiků utajuje úspěšné přírodní metody léčení.“

  „Před několika léty jsem narazil na článek o úspěšném použití oxidu dusnatého při revmatoidní artritidě.

  Tuto metodu popsal MUDr. Michal Bruňo z Košic. Dovolím si jeho zkušenosti stručně popsat, abych Vás inspiroval k hledání přírodních metod léčení, které Vám sluníčková masmédia, politici, ortodoxní chronická medicína záměrně utajuje, protože je to levné (oxid dusnatý) a nedá se na tom vydělat.
  Jak se 80letá babka na stará kolena z revmatu vyléčila

  Tuto ženu bolely všechny klouby v těle, ale především na rukou. Tuto bolest v těle měla i přes dodržování předepsané „standardní“ ortodoxní léčbě. Tedy přesně se sice bolestivý a nepříjemný zánět na pár dní zklidnil, nicméně později se jako bumerang vždy vrátil.
  Výsledek ortodoxní chemické léčby:

  zdeformované a vykřivené prsty, některé z nich úplně nehybné

  Nebylo jednoduché paní přesvědčit, protože zákonitě ztratila důvěru v možnost pomoci.

  Přesto se dostavila a bylo provedeno vyšetření termokamerou. Toto vyšetření potvrdilo zvýšenou teplotu v místě bolestivých kloubů, snímky připomínaly „hořící“ ruku. Pacientka povtvrdila, že nejteplejší body na jejích rukách jsou zaroveň ty nejbolestivější.

  Začátek léčby

  Tato terapie spočívá z přímého působení plazmatického oxidu dusnatého na postižená místa. Doba použití netrvá déle než 15 minut. V případě 80leté ženy byla zvolena 3 minutová aplikace na obě ruce zvlášť a to dvakrát denně v prvém týdnu, ve druhém týdnu jednou denně.
  Co je NO?

  V době popisované aplikace neproběhlo ani 20 let od jeho objevení, respektive jeho úlohy v těle, kde se přirozeně vyskytuje.

  Aplikace NO (oxidu dusnatého) jako základ terapie podporující hojení.

  Aplikace NO spolu s dalšími podpůrnými prostředky (speciální uhlíkové bandáže a potravinové doplňky) má příznivý vliv na hojení a regeneraci tkáně.
  Její nasazení je vhodné zejména při těchto zdravotních potížích:

  bércové vředy
  diabetická polyneuropatie (tzv. diabetická noha)
  zabíjí baktérie, viry a parazity
  špatně se hojící rány, pooperační rány
  popáleniny (lehké i hnisavé)
  dermatologické potíže
  revmatická artritida
  renální insuficience (snížená funkce ledvin)
  močová inkontinence
  erektilní potíže
  zánětlivá onemocnění
  reguluje apoptózu (smrt buněk)
  reguluje specifickou a nespecifickou imunitu
  zvyšuje tvorbu protizánětlivých cytokínů
  pozitívně ovlivňuje hladinu inzulínu
  snižuje krevní tlak – normalizuje krevní oběh rozšířením stěny cév

  Každopádně důležitý význam oxidu dusnatého v organismu bude stále nechávat vědce v němém úžasu.
  Jak probíhá léčení pomocí NO?

  To je založené jednak na povrchové aplikaci (působením na kůži) anebo pomocí drénů v břišní nebo hrudní dutině.

  NO má schopnost pronikat nejen přes povrch otevřených ran, ale také bez problémů proniká přes neporušenou kůži (nejčastější použití), jakož i přes všechny druhy sliznic. Stejnou schopnost má úžasné DMSO, ortodoxní medicínou na příkaz farmalobby nepoužívané.

  To znamená léčbu bez bolesti a neinvazivně (bez chirurgického zákroku) a i hluboko v těle.

  Léčba oxidem dusnatým má minimum kotraindikací a téměř žádný nežádoucí účinek

  Jedinou komplikací u léčené babky, byla krátká cca 24 hodin trvající bolest léčené části těla. Na tuto skutečnost byla dopředu upozorněna a s touto skutečností se bez problémů vypořádala.

  U většiny pacientů odeznějí zvýšené bolesti do jednoho dne.

  První týden terapie NO dvakrát denně byl u léčené paní bezproblémový. Nebyly zaznamenány změny v hybnosti, ani bolestivosti obou rukou. Zhoršení stavu nastalo až ve druhém týdnu. Nicméně po dvou týdnech pacientka další léčbu odmítla s tím, že již nemá žádné bolesti.

  Dvojtýdenní léčba byla ukončena, přičemž aplikace plazmatického NO trvala celkem 75 minut. Byla provedena kontrola termokamerou (porovnání snímků před a po).
  V termografii platí zákon:

  Pokud je rozdíl teplot vyšší než 1°C u porovnánaných míst na těle, jedná se o patalogický proces! Léčba touto metodou je velice úspěšná, pokud je teplotní rozdíl porovnatelných míst lidského těla nižší než 0,5°C.

  Zatím nepřekonaným rekordem ve změně teploty stejného místa je pacientka s vředem na předkolení, u které se změnil průtok krve po měsíční terapii v postihnuté oblasti předkolení s vlivem na teplotu až o 5,1°C.
  Jak vypadal stav u pacientky po 2 letech po terapii?

  V den této zprávy byla pacientka 568 dní bez bolesti rukou a s obnovitelnou pohyblivostí. Pacietka byla poučena, že návrat bolestivosti je možný. Proto při prvních náznacích recidivy bychom okamžitě začali s udržovací formou terapie.

  Ta by pozůstávala z denních sezení po dobu 2 týdnů s 5 minutovou aplikací NO.

  Ale možná tento den nikdy nepříjde.

  MUDr. Michal Bruňo, lékař na straně pacientů
  VITARE Košice – Centrum prevencie a liečby

  http://www.vitare.sk
  Centra preventivní medicíny

  V České republice:

  Brno
  České Budějovice
  Praha 4
  Praha 6
  Holešov
  Litoměřice
  Olomouc
  Tábor

  Na Slovensku:

  Partizánske
  Aplikace NO

  https://www.uspesna-lecba.cz/co-se-vas-tyka/svete-div-se-televize-prima-propaguje-alternativni-metodu-leceni/
  —————————
  „U cicavcov a ľudí je oxid dusnatý dôležitou súčasťou bunkových signálnych molekúl zapojených do mnohých fyziologických a patologických procesov. Je to silný vazodilatátor s krátkym biologickým polčasom niekoľkých sekúnd.

  Na konci 80. rokov sa dokázalo, že špeciálne enzýmové systémy organizmov sú schopné syntetizovať plynný oxid dusnatý. K tomu dochádza v dôsledku oxidácie guanidínovej skupiny aminokyseliny L-arginínu pri súčasnej syntéze citrulínu.

  Získanie oxidu dusnatého
  V laboratórnych podmienkach sa oxid dusnatý môže získať reakciou zriedenej kyseliny dusičnej s meďou alebo redukciou kyseliny dusitej vo forme dusitanu sodného alebo dusitanu draselného.

  Hlavným prírodným zdrojom oxidu dusnatého je elektrický blesk pri búrke. Oxid dusnatý je vedľajší produkt spaľovania v automobilových motoroch a palivo v elektrárňach.

  Je tiež možné získať oxid dusíka z voľných prvkov, pretože je potrebné kombinovať dusík s kyslíkom pri teplote 1 200 – 1 300 ° C.
  Aplikácie oxidu dusnatého

  Oxid dusnatý sa používa ako liečivo na rozšírenie krvných ciev pri srdcových chorobách znížením zaťaženia srdca.

  Oxid dusnatý sa používa na pohotovosti na podporu kapilárnej expanzie pľúc pri liečbe primárnej pľúcnej hypertenzie u novorodencov spojených s vrodenými chybami. Terapia oxidom dusnatým významne zlepšuje kvalitu života a v niektorých prípadoch zachraňuje životy detí s rizikom rozvoja pľúcnych ciev.

  Oxid dusnatý sa tiež podáva ako záchranná terapia pacientom s akútnym zlyhaním pravej komory následkom pľúcnej embólie.

  V potravinárskom priemysle je oxid dusnatý známy ako potravinárska prísada E942 a používa sa ako pohonná látka a baliaci plyn.
  Vlastnosti oxidu dusnatého

  Oxid dusnatý je bezfarebný plyn s bodom topenia -163,6 ° C a bodom varu -151,7 ° C. Molekulárny vzorec oxidu dusíka je NO, molárna hmotnosť – 30,01 gramu / mol, hustota – 1,3402 g dm, rozpustnosť vo vode – 74 cm3 / dm3, index lomu – 1,0002697.
  https://sk.abchealthonline.com/6598700-nitric-oxide-properties-production-application
  ————————————
  Poznámka – keďže sa uvoľňuje pri exotermických reakciách výbušnín – treba využiť napríklad kobercové bombardovanie a poriadne sa ho nadýchať!
  ———————————–
  Oxid dusnatý Messer 800 ppm (V/V) Medicinálny plyn stlačený
  Oxid dusnatý Messer spolu s podporou ventilácie a ďalšími vhodnými liečivami je indikovaný:

  na liečbu novorodencov po ≥ 34‑týždňovej gravidite s hypoxickým zlyhávaním dýchania spojeným s klinickým alebo echokardiografickým dôkazom pulmonálnej hypertenzie na zlepšenie oxygenácie a na zníženie potreby extrakorporálnej membránovej oxygenácie.

  ako súčasť liečby perioperačnej a pooperačnej pulmonálnej hypertenzie u dospelých a novorodencov, dojčiat a batoliat, detí a dospievajúcich vo veku 0‑17 rokov v súvislosti s operáciou srdca, na selektívne zníženie pulmonálneho arteriálneho tlaku a na zlepšenie funkcie pravej komory a oxygenácie.
  https://mediately.co/sk/drugs/ElH0HeRPSkZAy4ZmELhybP1V9I/oxid-dusnaty-messer-800-ppm-v-v-medicinalny-plyn-stlaceny

 4. Držiteľ Nobelovej ceny za medicínu z roku 1998 Dr. Ignarro vo svojej knihe: Program Ano NO (oxid dusnatý) skutočný záchranca života, došiel k záveru, že rozdiel medzi zdravím a chorobou je často otázkou toho, na akej úrovni NO vo Vašom tele funguje.
  RNDr. Vladimir Hricík Csc. po preštudovaní knihy od Dr.Ignarra a 2 ročnom skúmaní vytvoril produkt, ktorý nazvali L-COMPLEX, H-TECHNOLOGY.

 5. Ja len o rekreačnom behaní v rámci buď fit – niektorí, hlavne starší ľudia, ktorí „behajú“ kvôli kondícii sa časom prehupli do akéhosi „behu – nebehu“, akéhosi pomalého klusu/cupitania doslova šuchania nohami či ako to nazvať. A v takom úspornom štýle vydržia „bežať“ dosť dlhú trasu. Ale má to nejaký význam? – poriadne a hlboko sa nezadýcha, niektoré svaly ani nepoužije, aj keď schudne tak brušisko mu ostane (tak ako mnohých cestným cyklistom), telo má zdrevenené po takom kŕči v ktorom musel vedome udržiavať telo aby sa pri „behu“ len sotva telesne hýbal. Je to k niečomu?
  A o fitkách ani nehovorím.
  Myslím, že aby sa ľudia udržali vo forme a poriadne rozhýbali a prekysličili telo a tak by sa mali skôr krátkodobo ale na totálku nadýchať. Namiesto 10 – 20 km behu, ktorý a i behom nieje si dať krátky šprint na maximum aleboy si zahrať nejakú spoločenskú hru kde si človek siahne na dno. Môj svokor aj keď mal pred 70 tkou hrával basketbal a volejbal a po Ihrisku lietal ako šarkanár – ako nadšený školák – žiadne úsporné myšlienkové nastavenie – proste naplno- zahodiť nejaký vek a jedeme!
  A nie kvôli nejakému výkonu ale z radosti. No čo že mal skoro 70? Lietal tam ako dvadsaťročný – jak drak pretože mal v sebe ten motor – mal z toho radosť.

  • Achnaton souhlasím s Vámi. Jaký máte názor na plavání ve vodě,taky podobně,žádné vytrvalostní,ale pro radost a pořádně se zadýchat. ( Ve svém okolí jsem si párkrát všimnul,jak někteří lidé běhali po silnici,kde jezdilo plno aut,je to normální ? )

   • Aj plávanie – vždy pre radosť a len vtedy keď je chuť – keď to na človeka príde – žiadne pravidelné „ordinovanie“ 2x za týždeň a pod.
    Poriadne sa vo vode vyblázniť ako malý. Ono v tej vode sa človek aj tak dosť zadýcha keď je v nej dlhšie ale stejne to nieje také zadýchanie ako keď do nej hupne a na 5 min sa v nej na max. vyblázni pri nejakej nárazovej akcii – hre, naháňačke – s kamošmi/deťmi/vnukmi, pri potápaní, skákaní do vody a pod. – vtedy je to spojené aj s nejakým prirodzeným dôvodom prečo to človek s radosťou a chcením urobí – že ide až na max.

    A o tom behaní na silnici – niektorí bežci sú skôr „silničkári“ než terénni bežci. Už som sa o tom s dvomi cca 5 rokov nazad bavil.
    Vyhovuje im rovný podklad a nemajú nervy na to aby dávali na každé došliapnutie nohy v teréne pozor alebo sa nevedia dostať do módu, že si chcú ísť zabehať „cross“ do prírody – oni to v sebe nemajú – chuť zdolávať prekážky a nástrahy . Ja to moc neuznávam – to ich behanie – také nejaké vynútené mi to pripadá – bez zmyslu. Ja bežím rád napr. : keď – naháňam decká/ keď chcem ukázať psovi že ho aspoň na 3 sekundy trhnem – utečiem mu a tie tri sekundy kuká jak puk a potom mi ukáže kto je lepší bežec/ pri hrách ako nohejbal, futbal, hokejbal, vybíjaná, badminton alebo si krátkodobo zašprintujem do strmého kopca na svahu priehrady tak 25m dlhého a mám radosť keď vidim ako mi ten strmý svah beží rýchlo pod nohami – pre mňa tak nezvykle rýchlo. Suma – sumárum – hrám sa – psychicky aj fyzicky. Na to aby som robil taký vyčerpávajúci pohyb potrebujem pociťovať radosť. Bez nej sa nenutim do takých výkonov – ak mňa ovšem nenaháňa nejaký pes na ulici – to už je iná vec – to už sa mi stalo – raz som z obchodu niesol klobásy v igelitke (ešte za socíku) a z jedného domu po mne vyjel zúrivý pes, naháňal ma ale na konci ulice sa otočil a vrátil sa nazad – našťastie. Vtedy som šprintoval jak na olympiáde…
    ……..
    Inak myslím, že dnešná doba je chorá keď ľudia nemajú ten krátkodobý pohyb na max pri ktorom by sa silno a hlboko zadychali – asi nemajú túžbu pociťovať radosť a prežívať ju aj vo fyzickom pohybe ale sa uspokoja so spokojnosťou. Nemusí to byť často ale mali by to mať v sebe – zvládnutý ten stav keď si človek siahne fyzicky na dno. A nesmie to tiež byť umelo vynútené – taký pohyb musí byť zhmotnením/prejavom vnútorného pohybu, ktorý človek prežíva.

    ………
    Celé storočia boli ľudia nútení byť až do vysokého veku aktívni – fyzicky sa hýbať až na maximálny výkon ktorý im nebol neznámym stavom.
    Dnešný človek aj po tridsiatke – ak by mal ísť krátkodobo na maximum tak jednoducho skolabuje a môže to byť kľudne športovec – zostane mu zle a bude si myslieť, že udrela jeho posledná hodina.

  • Koľko kilometrov ste nabehal, že to tak dobre viete? Ja minimálne 70.000. Z určitých dôvodov, ktoré tu nebudem rozoberať, som prešiel na nord-walking a športovú chôdzu. Môžem pokojne povedať, že chôdza/nord walking sú zdravšie ako beh na dlhé trate. Na rozdiel od mojich bývalých súperov, s pohybovým aparátom ani s achilovkami žiadny problém nemám a v prírode som minimálne dvakrát tak dlho ako keď som bol iba bežcom. A to už nehovorím o tom, že som prestal brať množstvo výživových doplnkov na stimuláciu výkonu, napríklad aj tu spomínaný oxid dusíka (nitric oxide booster).

   • Behaval som cca 5 r. max 15 km rýchlejším tempom, na bycikli max 150 – 180km – aj dlhé časovky.
    Prešiel som celú škálu cykloaktivít – cyklotrial, cestu, v 1995 XC aj cestu, potom enduro a ľahký freeride.
    Teraz po rokoch skôr All mountain – ale nemám na to moc času.
    Do DH som nikdy nešiel.
    Este k tomu behu – behaval som najprv na rovných cestách (asfalt/ prímestské poľné), potom v prírode (lesy) a nakoniec som toho všetkého nechal lebo ma vedomie, že som lepší než XX známych neuspokojovalo ak tak len na 20 percent a cítil som že už nie som krvná skupina tých s ktorými som jazdil či behal. Potreboval som úplne niečo iné – cítil som to – keď som bežal lesom, lúkami tak som mal silný pocit že som tam v takom stave (tréning – beh) vlastne votrelcom, ktorý je úplne odrezaný od vnímania prírody a vlastne v tých chvíľach celkovo od života – reality. Cítil som sa ako biorobot.
    Tá uzavretá bublina – ten svet výkonnostných športovcov má nedokázal pohltiť aj keď mi známi hovorili: poď zasa na cyklomaraton (cesta či XC) zase si užijeme! Ale ja som v tomto časom už nič nevidel. Bol to pre mňa už úplne zbytočný svet – skôr akýsi výplod chorej spoločnosťi v ktorom sa mnohí cítili hodnotní – len tam mali pred sebou a im podobnými nejakú hodnotu. Všetko sa točilo okolo pár tém, výkonov, výbave a kto je najväčší borec.
    A som si stopercentne ísty, že „radosť“ športovcov po prekonaní nejakého rekordu alebo v prípade dobrého umiestnenia je sebaklam – nieje to pravá radosť – pretože oni najprv musia vykonať nejaký pohyb – športový vykon ktorý má až po zhodnotení nejakú cenu – a keď má tak až na základe toho sú „šťastní“. To je zvrátené a neprirodzené.
    Ďalšia vec je – a to je snáď irónia osudu – že najviac mojich známych ktorí nejako hodne blbo v živote dopadli (či už zdravotne, finančne, vzťahovo) je práve z kategórie športovcov. Jakokeby nevedeli inak žiť než „športom“. Naproti tomu tí moji známi – z inej kategórie čo sa kedysi váľali v krčmách a na zábavách pod stolami – tak tí sa dnes vcelku držia – aj rodinne aj finančne.

 6. Vážení , jsem evidovaný kardiak, začla jsem praktikovat kúru : 4-5 mandlí večer ponořit do vody a ráno sníst.
  Zkřehnou a dojde k mobilizaci účinných látek , uvolnění NO v těle. Bez velkých investic.

 7. Primitívne a nemysliace vládne bábky urobia čokoľvek za zelené papieriky, pritom si neuvedomujú, že aj vlastnú skazu, tak sú tupé vo svojej bezhraničnej naivnosti, vymytosti a sprostosti !
  https://necenzurovanapravda.cz/2023/04/prisne-tajne-dokumenty-take-odhalily-planovanou-invazi-do-ruska/

 8. Slovenskí vykastrovaní politici by niečo takéto nezniesli: https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/663365-kover-nedovoli-v-madarskom-parlamente-vyvesit-vlajku-eu-ani-pri-vyroci-referenda/ ! Skôr by odstránili slovenskú ako eu vlajku, taký je na Slovensku patriotizmus ! &Niektorí sú zase tak posratí z EU, že by sa bez nej už nevedeli ani vysrať !
  Napriek tomu, že sú to Maďari, klobúk dole pred nimi. Na Slovensku nemáme proslovenských politikov vo vláde NIKDY !

 9. Tibor Stančák

  Prečo sa tento článok nedá stiahnuť !

  • Nám to funguje (pokiaľ myslíte tie ikonky na Print/PDF). Ak vám to neide, zrejme máte zablokované nejaké skripty v prehliadači. Vypnite blokovanie skriptov alebo skúste iný prehliadač, prípadne počítač.

 10. UJASNIME SI!!!
  „Čtyři svobody vnitřního trhu: Nedělitelné nejen v principu, ale i v praxi

  Co jsou to čtyři svobody? Jsou základním smluvním principem Evropské unie (EU), který umožňuje čtyři základní formy volného pohybu po celém vnitřním trhu EU. Jde o volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu. Tento princip je pak důležitým základem každodenní praxe evropských firem a občanů, kteří mohou volně žít a podnikat kdekoli v EU, a to ať už pocházejí z jakéhokoli členského státu.

  Pro takový princip má aktuální Smlouva o fungování Evropské unie samozřejmě své místo. Je jím článek 26, stanovující, že „vnitřní trh zahrnuje prostor, v němž je zajištěn volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu“. Mnohem důležitější však je, jak takový právní princip umožňuje každodenní fungování EU v praxi“
  https://www.businessinfo.cz/clanky/ctyri-svobody-vnitrniho-trhu-nedelitelne-nejen-v-principu-ale-i-v-praxi/
  ————————-
  Lockdowns, covid pass, 15-minútové mestá, obmedzenie energií, obmedzenie pohybu kapitálu /každý má ten svoj!!! – aj vzťahy sú kapitál!/, peňazí – hotovosti – to všetko je porušením princípov existencie a zotrvania v Európskej Únii!

 11. František

  Pekne ste to všetko zhodnotili,rozobrali,ale čo ste urobili,aby tie zmeny vo vývoji u nás neboli také devastačné na naše deti a mladú vyrastajúcu generáciu,ktorá nás nahradí a bude riadiť túto spoločnosť?
  Spýtajte sa sami seba…….

  • Kazde dieta ma svojich rodicov a kazdy rodic ma svoje priority v zivote. Len ignorant a tupec si moze mysliet, ze dieta vychova vreckove a tablet ci spolocnost, resp. sama skola alebo media. Takze kazdy si bude zat co zasial. Deti budu obete nezodpovednych, lenivych, ignorantskych, tupych a egoistickych rodicov. Ti co preziju budu bojovat a formovat nadchadzajucu spolocnost.

   • Ono kedysi rodičia a tiež prarodičia boli nedotknuteľní – u nás v rodine nech „vyviedli“ čokoľvek nikdy som ani nepomyslel, že by som ich mohol nejako hodnotiť. Keď otec blatovymi botami zašpinil chodbu nikdy som neuvažoval o prečo to urobil – ani ma nenapadlo ho/to hodnotiť a to nijako. Ja keď som ju zašpinil – uznal som od neho kritiku a ani ma nenapadlo chytračit (čo i len v sebe) že „on môže a ja nie?“.
    Neuznávam dnešnú dobu keď zmanipulovaná spoločnosť deťom vštepuje myšlienku že môžu vyjednávať s rodičmi ako rovný s rovným. Vraj ty – dospelý buď najprv deťom príkladom až potom im môžeš niečo vyčtnúť, poučovať, učiť, požadovať.
    A také svinstvo sa deje aj slušných a vzdelaných rodinách.
    Potom je jasné, že mladí stratia prirodzenú bariéru – ochranu seba – úctu k rodičom, učiteľom, starším ľuďom – myslia si, že všetko môžu vykomunikovať.
    Proste si myslia, že si môžu robiť čo chcú a keď niekto z dospelých má ktomu výhrady tak sa cítia urazení.
    V západných filmoch väčšinou mladí s rodičmi jednajú ako s nejakými spolužiakmi či kamarátmi, s ktorými doma nedobrovoľne žijú ako na nejakej ubytovni. A ten zapad tiež tak vyzerá – o múdrost a názory starších tam nikto z mladých nemá záujem.

    • Presne tak. Aj kult detí je popri LGBTIQ zameraný na rozvrat tradičnej rodiny. Ako keby všetky predchádzajúce generácie po stáročia boli sprosté. A ešte k tomu sú sociálne úrady oprávnené dieťa odobrať, ak sa rodičia nepodvolia.

    • Kredit tých múdrych starých stratila cielene zhulená – de-generácia. Človek sa proste nemôže stať najprv feťákom a potom múdrym! A môže mať „zážitky“ – najprv musí zvládať kognitívne povinnostI, a pri nich sa môže učiť. Ako dieťa nakŕmiť – ako ho prebaliť – ako ho držať v pohode! Potom s ním môže komunikovať, učiť ho – a potom mať prirodzený rešpekt! Rozvrat rodiny započal v sociálnom egoizme – v nechuti mať deti ako konkurentov spotrebného života! Kto chce mať dnes rodinu – jednoducho si deti musí na.ebať a potom riešiť čo potom! A ide to!

     • Človek má reálne minimálne 8 mesiacov na to, aby sa pripravil na narodenie „svojho“ dieťaťa!!! A na to sú obvykle dvaja plus rodina! A aj keby len jeden – matka! Len netreba čítať Nový Čas a pi.oviny o „celebritách“!

     • Jojo, každý má iný prístup k druhému človeku – a z takým nastavením ide aj do vzťahu.
      Kým jedna rodina – napr. upratovačka + inštalatér vychová dobrých a samostatných ľudí tak druhá rodina napr. masérka na týždňovkách u majetnejších rodín v Rakúsku + vedúci úseku v nejakej firme vypustí do sveta jedinca náchylného ísť cestou najmenšieho odporu nemajúceho citový vzťah ani k matke a ani k otcovi a tým pádom ani k nikomu a ničomu v spoločnosti. Jak povedal Pjakin – ide tam kde ho lepšie nakŕmia.
      Jedni splodia deti v láske a v harmonickom prostredí a druhí ich len „nabúchajú“- a tak to aj je.

Pridajte komentár

*