Pozor na vína z Kalifornie! Vo všetkých vzorkách potvrdili toxický herbicíd Roundup


Print Friendly, PDF & Email

Toxický glyfosát z herbicídu Roundup sa potvrdil vo všetkých testovaných vínach Kalifornie

Používanie glyfosátu sa úplne vymklo spod kontroly. Zdá sa, že táto chemikália si žije svoj vlastný život.

Čoraz častejšie ju nachádzame v potravinách, ktoré vôbec neboli postrekované. Konkrétne máme na mysli hrozno, z ktorého sa vyrába organické („ekologické“) víno.

Glyfosát, aktívna zložka herbicídu Roundup od firmy Monsanto, je najfrekventovanejšie používanou poľnohospodárskou chemikáliou v histórii. Nachádza sa v rôznych herbicídoch (dokopy asi v 700), ale práve prípravok Roundup je používaný najčastejšie.

Po prvýkrát bol glyfosát použitý v roku 1974. Odvtedy sa ho na amerických poliach použilo 1,8 miliónov ton a za posledných 10 rokov sa ho vo forme postrekov spotrebovalo 1,2 miliónov ton.

Analýzy potvrdili, že v roku 2014 sa na každý aker (cca 4000 m2) poľnohospodárskej pôdy v USA použilo približne 360 g chemického postreku a takmer 230 g na rovnakú plochu na celom svete.

Ak kupujete organické potraviny či nápoje, teoreticky by ste mali byť pred glyfosátom chránení. Pestovanie organických plodín nepovoľuje používanie tejto chemikálie.

Nedávne výskumy však zistili, že glyfosát sa dostal nielen do vín, ale dokonca aj do organických vín.

10 z 10 testovaných vín obsahovalo glyfosát

Anonymný podporovateľ skupiny Moms Across America dal otestovať 10 vzoriek vín na prítomnosť glyfosátu. Glyfosát sa potvrdil vo všetkých skúmaných vzorkách — dokonca aj v organických vínach (tu bol však obsah glyfosátu podstatne nižší).

Najväčšie množstvo glyfosátu – 18,74 ppb – bolo namerané v Cabernete Sauvignon z roku 2013 z tradičného vinohradu. Toto množstvo je 28-krát vyššie ako v ostatných testovaných vínach.

Najnižšiu hladinu glyfosátu – 0,659 ppb – obsahovalo víno Syrah z roku 2013. Syrah pochádza z biodynamicky obrábaného vinohradu, ktorý sa zameriava na produkciu organických vín.

Ďalšie organické víno z roku 2012, ktoré je zmesou červeného a bieleho hrozna, malo hladinu glyfosátu 0,913 ppb.

Ako sa glyfosát dostane do vína?

Vinič sa nepostrekuje priamo, pretože by sa poškodil a zničil. Glyfosátom sa však postrekuje pôda po oboch stranách vínnej révy. Združenie Moms Across America informovalo:

„Výsledkom je 60 až 120 centimetrový pás postriekanej pôdy s viničom uprostred.

Dr. Don Huber sa v decembri 2011 počas konferencie Acres USA Farm Conference vyjadril, že počas postreku nie je možné obísť kmeň viniča.

Roundup sa dostáva do rastliny koreňmi a cez kôru. Odtiaľ sa dostáva do listov a hrozna.”

Glyfosát sa zrejme dostáva do organických a biodynamických vinohradov z okolitých tradičných vinohradov. Preto sa glyfosát potvrdil aj v organických vínach.

Je pravdepodobné, že pôvodne tradičný vinohrad sa zmenil na vinohrad produkujúci organické víno. Glyfosát však môže v pôde ostať až 20 rokov! To by tiež vysvetľovalo, prečo ho obsahujú aj niektoré organické vína.

Glyfosát sa potvrdil aj v 14 nemeckých pivách

Štúdia Mníchovského inštitútu pre životné prostredie, zaoberajúca sa glyfosátovými rezíduami zistila, že glyfosát sa nachádza aj v 14 najpopulárnejších nemeckých pivách.

Všetky testované pivá obsahovali viac ako 0,1 mikrogramu glyfosátu, čo je maximálne množstvo glyfosátu povolené v pitnej vode.

Koncentrácia glyfosátu sa líšila v závislosti od jednotlivých pivovarov – Hasseroeder obsahoval až 29,74 mikrogramu glyfosátu na 1 liter, Augustiner mal 0,46 mikrogramu na liter.

Americké pivá síce zatiaľ takto testované neboli, ale je veľmi pravdepodobné, že aj tu by sa obsah glyfosátu potvrdil.

Laboratórne testovania na podnet advokačnej skupiny Moms Across America a Sustainable Pulse zistili, že dnes je glyfosát prítomný takmer vo všetkom, dokonca aj vo vzorkách krvi, moču, v materskom mlieku, pitnej vode a inde.

Potvrdenie prítomnosti glyfosátu v pivách môže zasiahnuť a oslabiť nemecký pivovarský priemysel. Nemecko je najväčším producentom piva v Európe a už dlho sa pýši tým, že ich pivo je najvyššej kvality.

Jedným z najstarších zákonov na svete ohľadom kvality „čistoty“ potravín je práve nemecký zákon „Das Reinheitsgebot”. Tento zákon obmedzuje ingrediencie pri varení piva len na vodu, jačmeň a chmeľ (neskôr do tohto zoznamu pribudli aj kvasnice).

V súčasnosti nemeckú tradíciu a povesť produkcie „čistého“ piva ohrozujú chemikálie od firmy Monsanto. Ako uvádza The Local:

Liečba osteoporózy

Na rozdiel od zahraničných kolegov, nemeckí pivári nepoužívajú umelé ochucovadlá, enzýmy ani konzervačné látky,’ povedal Hans-Georg Eils, prezident Federácie nemeckých pivovarov, na svetovom veľtrhu poľnohospodárstva, potravinárstva a záhradníctva Zelený týždeň v Berlíne.

Odborník na pivo z Národného potravinového ústavu Technickej univerzity v Berlíne Frank-Juergen Methner sa domnieva, že jednoduchosť v procese výroby piva je v súlade s novodobým trendom organického a zdravého stravovanie.

V časoch zdravého stravovania stúpa aj dopyt po pive, ktoré bude skutočne pripravené podľa „zákona o čistote piva“ Reinheitsgebot, povedal.”

Glyfosát môže spôsobiť rakovinu a iné zdravotné problémy

Mnoho ľudí nevie, že glyfosát bol pôvodne patentovaný ako antibiotikum. Jeho účelom je ničiť baktérie a to je dôvodom, prečo ničí pôdu aj ľudské zdravie.

Nedávny výskum dokonca zistil, že Roundup a niektoré ďalšie pesticídy podporujú odolnosť voči antibiotikám.

Vedec Anthony Samsel, Ph.D. preukázal, že glyfosát je biocíd a antibiotikum. Štúdia, ktorá skúmala účinky glyfosátu u hydiny zistila, že táto chemikália ničí prospešné črevné baktérie a podporuje šírenie patogénnych baktérií.

Samsel tiež zistil, že perorálne užívanie nízkych dávok glyfosátu narúša črevnú mikroflóru. To má za následok nárast patogénov, chronický zápal čriev a poškodenú črevnú bariéru.

Spoločnosť Monsanto podľa výsledkov Samselovho výskumu vedela už v roku 1981, že glyfosát spôsobuje u potkanov nárast adenómov a karcinómov.

Výsledky výskumov spoločnosti Monsanto potvrdila aj Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC).

IARC zistila, že glyfosát patrí do triedy 2A a je pre človeka „pravdepodobným karcinogénom“. Monsanto sa však snaží toto tvrdenie zahmliť.

Ďalšie výskumy preukázali, že glyfosát môže navyše:

  • stimulovať rast buniek rakoviny prsníka
  • narúšať endokrinný systém a ovplyvňovať schopnosť reprodukcie a vývoj plodu
  • spôsobovať oxidačné poškodenie a neurotoxicitu v mozgu
  • narúšať rovnováhu pohlavných hormónov
  • spôsobovať vrodené vady

Glyfosátu na toxicite pridávajú aj surfaktanty (tenzidy)

Väčšina štúdií, ktoré sa zaoberajú toxicitou glyfosátu, skúmajú hlavne aktívnu zložku (glyfosát) a jeho hlavný metabolit, ktorým je kyselina aminometylfosfonová (AMPA).

Toxicitu glyfosátu však môže zvyšovať aj prítomnosť „neaktívnych“ zložiek herbicídu.

Štúdia z roku 2012 odhalila, že nečinné zložky herbicídov ako sú rozpúšťadlá, konzervanty, surfaktanty a mnohé ďalšie pridané látky, nie sú rozhodne „neaktívne“. Môžu zvyšovať – a často aj zvyšujú – toxicitu glyfosátu, a to aj ak osamote nie sú toxické.

Niektoré pomocné látky, ktoré sa nachádzajú v glyfosátových herbicídoch, sú aktívnym zdrojom toxicity ľudských buniek.

Podľa vedcov môže k takémuto poškodeniu buniek alebo bunkovej smrti dôjsť aj z glyfosátových rezíduí, ktoré ostávajú na obilí ošetrovanom prípravkom Roundup.

Rovnako sa to vzťahuje aj na trávniky a záhrady, kde sa Roundup aplikuje na ničenie buriny. Ako sa uvádza v časopise International Journal of Environmental Research and Public Health:

„Pesticídne formuly obsahujú aktívne zložky a koformulanty, ktoré sa považujú za pasívne a neškodné. Otestovali sme vplyv koformulantov 6-tich glyfosátových herbicídov (GBH) na endokrinný systém…

Všetky koformulanty a formuly boli porovnateľne cytotoxické [toxické pre živé bunky] výrazne pod 1%-ným poľnohospodárskym zriedením (18 až 2000x viac u koformulantov, 8 až 141x viac u formúl).

…Po prvýkrát sa dokázalo, že narušenie endokrinného systému GBH (glyfosátovými herbicídmi) nemusí byť len výsledkom pôsobenia aktívnej zložky herbicídu, ale aj koformulantov.

Tieto výsledky by mohli vysvetľovať početné výsledky získané in vivo pri GBH, ktoré sa pri testovaní samotného glyfosátu nepotvrdili.  

Zároveň dávajú podnet na zamyslenie, či by nebolo vhodné prepočítať prijateľný denný príjem (ADI) pre GBH. Jeho momentálna hodnota totižto vychádza z testov toxicity, ktoré berú do úvahy len samotnú aktívnu zložku.”

Ako sa vyhnúť prijímaniu glyfosátu z potravy

Aby ste minimalizovali zdravotné riziká, ktorými nás ohrozujú rôzne herbicídy a pesticídy, snažte sa konzumovať hlavne organickú stravu a zadovážte si kvalitný filtračný systém vody.

Ak ste boli vystavení herbicídom a pesticídom, z tela vám ich pomôže odstrániť fermentovaná kimčchi alebo kombucha. Počas fermentácie sa totiž vytvára baktéria kyseliny mliečnej, ktorá pomáha tieto chemikálie štiepiť.

Zaradenie fermentovaných potravín (ako napríklad kimčchi či kombucha) je preto dobrou stratégiou, ako sa zbaviť pesticídov, ktoré sa dostanú do nášho tela.

Konzumovaním organických potravín sa vyhnete prijímaniu geneticky modifikovaných ingrediencií (a tým aj toxickému glyfosátu).

Keď budete uprednostňovať organické potraviny od miestnych predajcov, posilníte nielen zdravie celej rodiny, ale aj pomôžete chrániť životné prostredie od škodlivých chemikálií, rozširovania geneticky modifikovaných plodín a od burín a škodcov, ktorí sú už odolní aj voči chemickým prípravkom.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. a kto by ten sajrajt aj pil………

  2. Toto je len veľmi stručná informácia. Nadnárodná firma Monsanto núti farmárov kupovať jej osivo (má to povätené zákonom) a kto od nej kupuje osivo, musí kupovať aj herbicíd Roundup. Na internete o nekalých praktikách tejto korporácie koluje dlhý dokument (tuším cca 1 1/2 hodinový. Doporučujem vypočuť.

  3. Príšera menom Monsanto sa dostala už aj na európsky trh, kúpila nemeckú farmaceutickú firmu Bayer (hoci v Nemecku to bolo publikované naopak = Bayer kúpil Monsanto!?!) Ja som lekár a výrobky – lieky Bayer už nekupujem a nepredpisuje!!! Nemáme inú šancu to zastaviť, len sa vyhýbať takýmto produktom a šíriť osvetu, nekupovať ich výrobky… Verím, že nás ešte nebudú cenzurovať…

  4. Vo všetkých viniciach Europy sa používa Roundup na ničenie buriny pomedzi kmene viniča. Samozrejme okrem tých Rotschildových 🙂

Pridajte komentár

*