Prestaňte ju volať burina: Ide o jednu z najliečivejších bylín


Print Friendly, PDF & Email

portulaka

Táto rastlinka pochádza pôvodne z Indie a Perzie, no v súčasnosti sa odtiaľ rozšírila už takmer do celého sveta.

V niektorých krajinách sa dokonca aj cielene pestuje a používa ako potravina. Bohužiaľ, vo väčšine ostatných krajín, vrátane Slovenska, sa považuje za burinu a preto sa zo záhrad a parkov odstraňuje a následne vyhadzuje.

Čo je to portulaka zeleninová

Portulaka zeleninová (lat. Portulaca oleracea) je bežne sa vyskytujúca burina, ktorú zrejme nájdete aj vo vašej záhrade. Má žlté kvety a hrubé mäsité listy.

Je možné ju bežne konzumovať, no najzaujímavejšie sú jej výživové a liečivé vlastnosti.

Semená portulaky prežijú v rôznych klimatických pásmach. Sú extrémne odolné a dokážu v zemi prežiť až 40 rokov a vyčkať tak na vhodné podmienky pre klíčenie.

Vďaka tomu sa jej podarilo rozšíriť do celého sveta.

Táto odolná a vytrvalá liečivá rastlinka je obzvlášť prínosná pre imunitný systém a celkové zdravie človeka.

Niekedy sa jej hovorí aj prasacia burina, pretože prasiatka ju majú veľmi rady. Určite je to pre ne oveľa lepšia strava ako dnes používané geneticky modifikované krmivá pre zvieratá.

Nutričné zloženie portulaky

Čerstvé listy Portulaky zeleninovej obsahujú prekvapivo viac omega-3 mastných kyselín ako mnohé rybie oleje.

Má tiež jeden z najvyšších obsahov betakaroténu, teda formy vitamínu A, medzi známymi druhmi zeleniny. Vitamín A je dôležitý pre zdravie očí a tiež výborne chráni pred viacerými druhmi rakoviny.

Portulaka je tiež plná dvoch extrémne silných antioxidantov.

Ide o betalínové alkaloidné pigmenty žltý betaxantínčervený betakyanín. Oba tieto pigmenty majú silné antimutagénne a antioxidačné účinky.

Okrem toho portulaka obsahuje veľké množstvo nasledovných látok:

 • vitamín C
 • vitamíny skupiny B, vrátane niacínu a riboflavínu
 • karotenoidy
 • vápnik
 • horčík
 • draslík
 • železo
 • meď

Zdravotné účinky portulaky

Z mnohých zdravotných účinkov portulaky spomeňme aspoň tie najdôležitejšie:

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdravie srdca a ciev. Vysoký obsah omega-3 mastných kyselín výrazne napomáha udržiavať srdce v dobrej kondícii. Omega-3 kyseliny znižujú hladinu zlého cholesterolu v krvi a chránia tak pred artériosklerózou, infarktom a mŕtvicou.

Chudnutie. Táto rastlinka obsahuje málo kalórií a veľa vlákniny, ktorá vyvolá v človeku pocit plnosti. Pomáha tak pri chudnutí.

Hyperaktivita u detí. Štúdie ukazujú pozitívny vplyv omega-3 kyselín na znižovanie vývojových porúch u detí, ako sú ADHD či hyperaktivita.

Tráviace ťažkosti. V čínskej medicíne sa portulaka používa na liečbu hnačky, krvácania v črevách, úplavice a hemoroidov.

Kožné problémy. Portulaka dokáže pri povrchovej aplikácii dužiny liečiť viaceré kožné ochorenia, zmierňovať opuchy po uštipnutí hmyzom, znižovať vrásky či odstraňovať jazvy.

Prevencia rakoviny. Vysoký obsah vitamínu C, A a antioxidantov predchádza vzniku rakoviny. Chráni totiž bunky pred poškodením voľnými radikálmi.

Osteoporóza. Minerály nachádzajúce sa v portulake chránia kosti pred osteoporózou. Vďačí za to hlavne vápniku, horčíku, železu a mangánu.

Červené krvinky a cirkulácia. Vysoký obsah železa a medi stimuluje produkciu červených krviniek, urýchľuje hojenie tkanív a orgánov a zlepšuje metabolizmus.

Podporuje zdravie vlasov a nechtov. Ak trpíte na vypadávanie vlasov alebo lámavosť nechtov, portulaka dokáže tieto problémy účinne liečiť.

Upozornenie

Existuje jedno obmedzenie konzumácie portulaky.

Tá totiž okrem prospešných látok obsahuje aj pomerne veľa oxalátov, ktoré môžu prispievať k tvorbe obličkových kameňov.

Ak teda máte nejaké predispozície na obličkové kamene alebo trpíte na iné ochorenie obličiek, potom portulaku konzumujte s mierou, prípadne sa jej úplne vyhnite.

Záver

Ako vidíte z tohto článku, portulaka má mnohé nutričné a zdravotné prednosti a preto by mala byť považovaná za liečivú rastlinu a nie za burinu.

Pri množstve peňazí, ktoré dnes ľudia míňajú za výživové doplnky a vitamíny, by konzumácia tejto bylinky mohla znamenať nielen výrazne zlepšenie zdravia, ale pre mnohých aj veľkú finančnú úsporu.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Chcela by som sa opýtať, ktorá časť Portulaky a akým spôsobom sa využíva? Listy, stopky – ako čaj, či surové?
  Ďakujem za odpoveď. Anna

  • Najlepšie je jesť čerstvé mladé lístky a stonky – napríklad ako prísadu do šalátov. Dá sa tiež použiť na výrobu smoothies alebo ju odšťaviť.

 2. Ja by som sa chcela opytat ako tuto rastlinku pouzit na vlasy..proti vypadavaniu vlasov..?? dakujem

 3. Dobrý deň, mne to rastie húfne v záhrade, chcela by som sa spýtať, či existuje viac druhov rastliny, ktoré sa dajú zameniť alebo sa môžem smelo pustiť aj do tej mojej. Ďakujem, erika

 4. Zdravim, ake je maximalne mnozstvo konzumacie na den? Dakujem

 5. Dobrý den!Také já bych chtěla vědět jaké množství se dá konzumovat denně a jestli je možné rostlinku používat během celého vegetačního období!
  Děkuji Vám za odpověď!

 6. Ether Ethanol

  Chcem sa opýtať na spracovanie.
  Možno sušiť na čaj? Zamraziť? Do šalátov?
  Piť šťavu?
  Dávkovanie asi podľa stavu obličiek.
  Email:[email protected]

 7. Dobry den, prosim o radu ako tuto burinu vyhubit navzdy… Dakujem

  • „Jozef“Musíš počkať 40 rokov píše to v článku ??

  • Skúste ju vyplieť 18.6., podľa lunárneho kalendára je to Magic Day, neposúva sa, každý rok ostáva ten istý dátum. Čo v ten deň vytrhnuté, už neporastie. Dobré nielen pre záhradu, aj pre depiláciu.

 8. Ako ju pripravit doma ?

 9. Nemýlte si túto liečivku za burinu je to naozaj dar prírody konzumujte ju bez obáv +++

Pridajte komentár

*