Francúzsko ako prvé v Európe zakazuje všetkých 5 pesticídov zabíjajúcich včely


Print Friendly, PDF & Email

Francúzsko ako prvé v Európe zakazuje všetkých 5 pesticídov zabíjajúcich včely

Francúzsko spravilo radikálny krok k ochrane svojej klesajúcej včelej populácie a to tým, že sa stáva prvou krajinou v Európe, ktorá zakáže všetkých päť pesticídov, o ktorých sú vedci presvedčení, že zabíjajú hmyz.

Zákaz sa stretol s aplauzom včelárov na jednej strane a tvrdou kritikou farmárov na strane druhej.

Pesticídy, ktoré najviac škodia včelám

Podľa hodnotení, vydaných začiatkom roka 2018 Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (EFSA), bolo zistené, že neonikotinoidné pesticídy predstavujú riziko pre divožijúce včely a včely medonosné.

Úrad EFSA po posúdení „značného množstva údajov“ zistil, že „včely zberajúce peľ na ošetrených plodinách na poli, ako aj v jeho blízkosti, sú v mnohých prípadoch vystavené škodlivým úrovniam neonikotinoidných pesticídov.

Je to preto, lebo peľ a nektár z ošetrených plodín obsahujú zvyšky pesticídov a prachom odnášaným z poľa môžu byť kontaminované aj rastliny v jeho blízkosti.

Francúzsky zákaz sa týka všetkých piatich farmármi používaných pesticídov:

 1. clothianidínu
 2. imidaclopridu
 3. thiametoxamu
 4. thiaclopridu
 5. acetamipridu

Zákaz sa týka tak použitia na poliach v poľnohospodárskej výrobe, ako aj vnútri skleníkov. Tento krok je komplexnejší než predošlý zákaz Európskej únie z roku 2018, ktorým boli zakázané tri pesticídy.

Uvedené zákazy reagujú na dôkaz, že pesticídy prispievajú k „poruche rozpadu kolónie“, kedy bol v niektorých oblastiach pozorovaný až 90%-ný pokles populácií.

Včelie kolónie tiež bojujú s hrozbami roztočov, vírusov a húb.

Čo sú to neonikotinoidy

Neonikotinoidy dostali pomenovanie podľa svojho základného chemického zloženia, ktoré je podobné nikotínu.

Sú to takzvané systémové (systemické) pesticídy, často používané na ošetrenie osiva, prenikajúce cievnym systémom rastliny a nachádzajúce si cestu do všetkých rastlinných tkanív, vrátane nektáru a peľu.

Ako uvádza Národná rada pre výskum:

Prírodná liečba osteoartritídy

„Tri štvrtiny z viac ako 240 000 druhov kvitnúcich rastlín sveta do rôznej miery spolieha na opeľovačov – hmyz, vtáky, netopiere a iné zvieratá – že prenesú peľ z mužských na ženské časti kvetov kvôli reprodukcii.

Opeľovače sú pre poľnohospodárstvo veľmi dôležité, pretože väčšina ovocia, zeleniny, semenných a iných plodín, ktoré poskytujú vlákninu, liečivá a palivo, sú opeľované zvieratami.

Na kŕmenie zvierat, poskytujúcich mäso a mliečne výrobky, sú používané aj včelami opeľované plodiny, slúžiace ako krmivo a seno, napríklad lucerna a ďatelina.“

Denník Telegraph uvádza varovanie OSN, že až 40% opeľovačov zo skupiny bezstavovcov, najmä včely a motýle, čelia riziku globálneho vyhynutia.

Čo môžu urobiť domáci záhradkári pre to, aby sa vyhli neonikotinoidom?

Výskumníci z Ohijskej štátnej univerzity navrhujú, že aj keď sa veľa pozornosti zameriava na poľnohospodárske používanie pesticídov, dôležité je tiež znížiť riziko pre opeľovačov v mestských prostrediach.

Obzvlášť to platí vtedy, keď „začína byť ťažšie rozlíšiteľné rozhranie medzi mestskými a vidieckymi prostrediami.

Prvou obrannou líniou v prospech včiel je kupovať organické semená. Pre domácich záhradníkov, ktorí používajú priesady, je dôležité zistiť, či boli ošetrené neonikotinoidmi. Pýtajte sa predavačov v záhradnom oddelení ktoréhokoľvek miesta, kde ste priesady kupovali, či boli ošetrené neonikotinoidmi.

Pobočka Michiganskej štátnej univerzity pre služby poľnohospodárom ponúka tieto rady:

1. Ak kupujete trvalky a kvitnúce stromy, počas prvého leta po zasadení odstráňte kvety.

2. Keď prinesiete domov nové rastliny, môžete vypláchnuť nejaký zvyšok neonikotinoidu, ktorý nie je pevne viazaný na organickú hmotu v pôde. Urobíte tak oplachovaním tečúcou vodou do nádob s rastlinami po dobu desiatich minút odvtedy, ako sa v dierkach na ich dne objaví prvá voda.

3. Vyhnite sa tiež rozprašovaniu insekticídov na dvore a v záhrade. Nikdy nepostrekujte kvitnúce kvety. Radšej použite insekticídne mydlá.

Liečba osteoporózy

Zdroj: expand-your-consciousness.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Ďakujeme za ďalší dobrý článok. Ja dôchodkyňa ďalej snívam: kiež by na Slovensku sa nepoužíval glyfosát (round up ready), kiež by sa na Slovensku nepostavila 5 G sieť, kiež by na Slovensku očkovanie, všetkého druhu bolo len dobrovoľné, kiež by Slovensko nebolo každý deň postrekované chemtrailsom, kiež by na Slovensku bolo zakázané gmo, kiež by Slovensko z našich daní nepotporovalo rozvraty iných štátov…

  • Do bodky súhlasím a ešte pridám.Kiežby zo Slovenska vyhodili všetky mimovládky!

  • …tak je. A po spustení 5G šialenstva prídeme o včielky úplne – ešte aj o tie, ktorým sa neonikotinoidom podarilo vyhnúť. Toto prikrátkovlnové žiarenie nás celkovo pripraví o drobný hmyz…a tak naše deti / vnúčatá / pravnúčatá nikdy neuvidia naživo lastovičku, dážďovníka…
   Namiesto nádherných spevavcov sa budú nad ich hlávkami pohybovať drony…

  • Round up je zakázané,

   • Kto pochopí marxizmus a jeho terminológiu – pochopí aj metodiku triedneho boja – kam patrí aj hromadné trávenie!
    Zakázané nerovná sa trestné!

 2. https://www.infowars.cz/post/demokrat%C3%A9-usa-v%C5%A1ichni-ameri%C4%8Dan%C3%A9-budou-sledov%C3%A1ni-kv%C5%AFli-covid-19
  Prepisujem – vidím, že to nie je čitateľné:
  Demokrati USA: Všetci Američania budú sledovaní kvôli Covidu-19.

  • + veľmi sa oplatí vypočuť video v tomto článku (je v slovenčine), ako elity sveta pripravujú sociálny kreditný systém celosvetovo, ktorý je už zavedený v Číne, kde každý človek bude pod kontrolou.

 3. Jednoduchá

  Pre p.Jean -vďaka za skvelé infor., veľmi sa mi ráta video v kocke od Alexa Jonesa, kde stručne, jasne a priamo hovorí k základ.veciam o cov.19.Škoda, že také dačo sa nedáva aj v klas.telev., veľmi by to mnohým ľuďom pomohlo !…….a to kontrolovanie ľudí sa mi vôbec, ale vôbec nepáči ! SOM ZÁSADNE PROTI !….. stále verím, že sa nájde čoraz viac ľudí, ako napr.spomínaná pätica lekárov a ,,prehovoria nahlas “ o cov., o jeho neblah.účinkoch …ďakujeme p.Jean, ste skvelá ,,sledovateľka“, veľa infor.máte pod palcom ! :-)))…
  P.Emily – ,,namaľujte“ prosím iný, taký pestrejší scenár, :-), my VŠETCI sa musíme snažiť o lepšie pokračovanie !…….
  pre p. oné…..oné, hm….čo som to len chcela…aha! oné, to že aj ja súhlasím, s tým oné, čo sa tu píše………………………
  pre p.Miriam – skvelé, že nás, čo s tým súhlasíme , je čoraz viac !….:-)
  A ešte k tomu článku- aj my sme doma mávali včielky. Choval ich môj otec, takmer celý život .Začiat. roka 2013 mu ochoreli na akýsi mor a musel všetko zlikvidovať, a nebolo ich málo ! Bol z toho veľmi veľmi nešťastný, no medzitým sa mu zhoršil zdrav.stav a po polroku ,,odišiel za nimi“…..až potom som zistila, aký med sa predáva v obchode………………..
  Želám pekný večer všet.slobod.zmýšľajúcim :-)…………….

  • Náš scenár už namaľovali sionisti, pani Jednoduchá. A my pešiaci sme Dávid s prakom proti obrovi Goliášovi…
   …ibaže by sa biblický scenár (o ktorom ani neviem, či mu veriť, alebo neveriť) tentoraz
   z o p a k o v a l . . .

   • V podobenstve o Dávidovi je odkaz, aby sme si nenechali vnútiť bojovať so zbraňami. ktoré neovládame, resp. neudržíme v ruke, a to vybité oko symbolizuje najcitlivejšie miesto protivníka. He – vieme, kde má Matovič to jeho „očko“?! Lebo tí, ktorí ho riadia to vedia!

    • „Chcem len pripomenúť, že Igor Matovič nenašiel odvahu vysvetliť pochybné a podozrivé finančné prevody z účtu firmy na kontá manželky. Zbabelo sa vyhol vysvetleniu, prečo si kupuje zmenku od cyperskej schránky s logom J & T. A ešte zbabelejšie za seba nechal konať svoju manželku, ktorá požiadala administrátora o vymazanie mojich ostatných dvoch blogov.

     Pravda sa však umlčať nedá. Aj keď sa o to usiluje taký talentovaný manipulátor ako Igor Matovič.

     Dlho si kladiem otázku, prečo sa všetci politici, najmä opozícia ozýva len pár mesiacov pred novými voľbami. Prvé tri roky nie je počuť takmer o nikom. Navyše prvé mesiace vo vláde Matovič spolupracoval otvorene so SMERom. Dávno sa vie, že firmám Penta a J&T sa obzvlášť darí počas vlád SMERu. S Pentou majú rozdelené sféry vplyvu na Slovensku…jedna zdravotníctvo, paraplyn… druhá skôr rekreáciu (TMR). Po odhalení kšeftovania Matovičovej ženy s J&T je viac než pravdepodobné, že aj Matovič spolupracuje so SMERom. Kedže Matovič nemôže inak ako útokom na SMER zaujať robí to, čo vie aj s prepáčením SMERu.“
     http://www.idemvolit.sk/363-kauza/matovicova-zena-a-jej-ksefty-s-j-t-a-18-milionov-na-ucte/

     „Takto vyzerá manželka poslanca za SaS Igora Matoviča, ktorého pred tromi dňami napadla Anna Belousovová. Pani Pavlína je síce na prvý pohľad nežná dáma v domácnosti, ale facka ju poriadne nahnevala. Národniarke odkazuje – môjho muža sa nedotýkaj! Za pani Pavlínou sme sa včera vybrali do Trnavy, kde býva rodina Matovičovcov v nenápadnom paneláku.“
     https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/matovicova-belousovova-nema-sancu

     Francúzi majú jedno príslovie, že „Neurodzený pôvod nakoniec dobehne každého!“ „Pozlátené“ hovno posadené na trón zostane vždy len hovnom.

 4. Jednoduchá

  p.Emily stále treba veriť, že to bude dobré, lebo ako sa hovorí – nádej zomiera posledná a žiť bez nej znamená prestať žiť ………………
  Želám Vám aj ost.skut.bádajúc.pekný pohod. deň :-)………………

Pridajte komentár

*