Voľbou Korčoka volíte vojnu! Nevoľte za prezidenta vojnového štváča, ktorý by neváhal vyslať vašich mužov, otcov a synov na smrť do ukrajinských zákopov!

Odborníci tvrdia, že papanie soplíkov nepredstavuje pre vaše dieťa problém, práve naopak


Print Friendly, PDF & Email

Odborníci tvrdia, že papanie soplíkov nepredstavuje pre vaše dieťa problém, práve naopak

Určite ste už svoje dieťa nejedenkrát prichytili pri tom, ako si špára v nošteku, a to, čo z neho „vyloví“, potom aj spapá.

Ak ste si potom aj kládli otázku, či je pre vaše dieťa dobré, aby papalo svoje soplíky a či tu preto nie je nejaký dôvod na obavy, len čítajte ďalej a dozviete sa, čo si o tom myslia odborníci!

Dobre teda, priznám to – aj moja dcérka papá soplíky.

Keď som sa jej spýtala, prečo to robí, iba pokrčila plecami a povedala: „Pretože mi chutia.“

A akokoľvek sa snažím svoju dcérku tento zlozvyk odnaučiť, sem-tam ju stále prichytím, ako vo svojom nošteku „doluje zlato“.

A tak som začala pátrať po odpovedi na otázky: Možno považovať za normálne, že moje dieťa papá svoje soplíky? Neuškodí jej to, či dokonca, môže to byť pre jej zdravie nejako prospešné?

Ako vznikajú soplíky a čo všetko obsahujú

Soplík alebo presnejšie hlien je v podstate číra sliznatá tekutina, ktorá sa tvorí v nosových dutinách. Hlavnou zložkou hlienu je voda.

Avšak ako dýchame, našimi nosovými dutinami prúdi vzduch, v ktorom sa nachádza množstvo drobných čiastočiek, ako sú prach, peľ či dokonca mikróby.

Tieto malé čiastočky sa potom zachytávajú v hliene. Hlien teda zachytáva tieto protivné čiastočky ešte predtým, ako by prenikli do našich pľúc, a tak nás aj chráni pred potenciálnou chorobou.

Určitá časť hlienu potom steká z nosových dutín cez hrdlo do žalúdka – takže neúmyselne a nevedomky prehĺtame soplíky počas celého dňa! Zvyšná časť hlienu sa pohybuje opačným smerom, to znamená k nosovým dierkam.

Hlienu v tomto pohybe pomáhajú jemné chĺpky rastúce vo vnútri nosa, ktoré sú známe aj pod názvom cílium.

Keď sa teda hlien nakoniec dostane až k nosovým dierkam, tu naň pôsobí prúdenie vzduchu, vďaka ktorému sa hlien postupne vysušuje. Vo vnútri nosa tak z neho vznikajú hrudky, ktoré tak láskavo nazývame šušňami.

Prečo ale majú deti záľubu v jedení soplíkov?

Ak sú ale soplíky plné rôznych nečistôt a odporných čiastočiek tak, ako sme už o tom hovorili, prečo potom deťom tak chutia?

Či sa nám to bude páčiť alebo nie, odborníci tvrdia, že je to pre ich chuť!

Scott Napper, profesor biochémie na Univerzite Saskatchewan v Kanade, vysvetľuje, že je to práve sladkastá, takmer medová príchuť soplíkov, ktorá je pre deti mimoriadne lahodná.

Takže, ak vaše dieťa hovorí, že mu soplíky chutia, je takmer isté, že vám hovorí pravdu!

Je teda papanie soplíkov prospešné pre zdravie dieťaťa?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že táto myšlienka ide proti zdravému rozumu, keďže ako sme už spomínali, hlien je plný nečistôt a mikróbov.

Avšak mnohí vedci, podobne ako profesor Scott Napper, sú presvedčení, že papanie soplíkov je pre zdravie dieťaťa naozaj prospešné!

Profesor Napper vo svojej teórii vychádza z predpokladu, že soplíky chutia dobre práve preto,aby ich (nielen) deti naozaj zjedli. Živý organizmus je po kontakte s nečistotami totiž nútený posilniť svoju obranyschopnosť.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Profesor Napper tvrdí, že pojedanie soplíkov plní podobnú funkciu.

Nečistoty a baktérie, ktoré sa zo vzduchu zachytili v hliene, napomáhajú posilneniu nášho imunitného systému, ktorý je potom schopný účinnejšie sa brániť proti rôznym chorobám.

Vedci, ktorí zastávajú teóriu známu ako „hygienická hypotéza“, sa domnievajú, že vystavenie organizmu prirodzeným nečistotám v prostredí už v mladom veku je zdraviu prospešné, a naopak, prehnané až „chorobné“ dbanie o čistotu a sterilitu prostredia môže viesť k oslabeniu imunity organizmu.

Keď sa naše telo už v rannom veku dostane do kontaktu s mikróbmi a baktériami, je tak stimulované k tomu, aby si vytvorilo a posilnilo svoj imunitný systém.

Inými slovami to možno považovať za spôsob, ako sa naše telo učí účinne sa brániť proti škodlivým mikróbom.

Z tohto potom vyplýva, že keď vaše dieťa papá svoje soplíky, ktoré v sebe obsahujú rôzne nečistoty a mikróby, prejaví sa na to posilnenej obranyschopnosti organizmu vášho dieťaťa a na jeho pevnejšom zdraví v dospelosti.

Profesor Friedrich Bischinger, rakúsky pľúcny lekár a špecialista, zachádza ešte ďalej a tvrdí, že „soplík, ktorý zjeme, naozaj pôsobí ako liek“.

Profesor Bischinger tiež poukázal na výsledky výskumov, ktoré ukazujú, že ľudia, ktorí si vŕtajú v nose, bývajú celkovo zdravší a šťastnejší ako tí, ktorí tento zvyk zavrhujú.

Rodičia, vzdajte to

(Vidíte, čo sme týmto článkom docielili?)

Treba sa zmieriť s tým, že deti si vždy budú vŕtať v nose. Jednoducho to tak vždy bolo. A veľmi pravdepodobné je, že keď ste dieťaťom boli vy, robili ste to tiež.

Dobrou správou je, že deti z tohto „zvyku“ zvyčajne vyrastú samé – alebo ho aspoň nebudú vykonávať na verejnosti.

No zatiaľ kým sú deťmi, budú v tomto zvyku zrejme tak či tak pokračovať. Prečo teda nepoučiť svoje dieťa o tom, ako to robiť správne?

Áno, čítate správne! Existuje aj „správny“ spôsob, ako si vŕtať v nose!

Pediatri rodičom radia, aby učili svoje deti odstraňovať si soplíky z nosa nie prstom, ale pomocou vreckovky. Výborné sú detské vlhčené vreckovky s obsahom soli, ktoré sú optimálne na čistenie jemných detských noštekov. Ide o špeciálne, na to určené vreckovky, nie tie bežné z drogérie na utieranie zadku batoliat.

Čistenie nosa pomocou vreckovky znižuje riziko poškriabania vnútornej steny nosa prstom. Okrem toho takto nebudú deťom ostávať mikróby na rukách.

Najdôležitejšie však je, aby si dieťa po tom, čo si vyfúka nos, vždy poriadne poumývalo ruky. Takto sa zabráni tomu, aby sa baktérie prenášali na druhých.

Zhrnutie

Ak občas prichytíte svoje dieťa pri tom, ako papá soplíky, pravdepodobne sa kvôli tomu vôbec nemusíte znepokojovať. Práve naopak – v skutočnosti to môže jeho zdraviu prospievať!

Som si istá, že ako bude moja dcérka rásť a dospievať, postupne sa podriadi spoločenským normám a svoje soplíky prestane papať. Tak ako my všetci. Teda, aspoň myslím, že je to tak.

Rozhodla som sa však, že dovtedy proti tomuto jej „zvyku“ nebudem bojovať, keďže soplíky pre ňu nakoniec vôbec nie sú zlé.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: thesoccermomblog.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*