Laureát Nobelovej ceny odhalil, ako aktivovať autofágiu – samočistiaci proces vášho tela

Print Friendly, PDF & Email

Ako aktivovať autofágiu: samočistiaci proces vášho tela

Človek už dlho hľadá studnicu mladosti a významnou cestou výskumu je pri tom veda. Veľmi dôležitý objav v tomto hľadaní nedávno dosiahol jeden vedec, ocenený Nobelovou cenou.

3. októbra 2016 udelilo Nobelovo zhromaždenie v Karolinska Institutet Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu Yoshinorimu Ohsumimu za jeho objav mechanizmov autofágie, čo je termín, ktorý sa prekladá ako „samopojedanie“.

Čo je to autofágia

Autofágia, stručne povedané, je samočistiaci proces tela, mechanizmus, ktorým sa bunky zbavujú všetkého, čo nefunguje, starého bunkového vybavenia (organel, bielkovín a bunkových membrán).

Je to regulovaný, systematický proces rozkladu a recyklácie bunkových zložiek.

Proces autofágie je ako výmena súčiastok v aute – niekedy potrebujeme do auta novú batériu, aby lepšie fungovalo. To isté sa deje v každej našej bunke.

Počas autofágie je starý bunkový odpad odosielaný do špecializovaných častí bunky, zvaných „lyzozómy“. Lyzozómy obsahujú enzýmy, ktoré ten starý odpad rozkladajú na menšie zložky. Tie môže bunka znova využiť.

Hladovka a autofágia

Vedci zistili, že krátkodobá hladovka v trvaní od 12 do 24 či viac hodín spúšťa autofágiu. Tá sa považuje za jeden z dôvodov, prečo sa pôst dáva do súvisu s dlhovekosťou.

Existuje veľké množstvo výskumu, ktoré spája hladovku so zlepšenou kontrolou krvného cukru, potláčaním zápalov, chudnutím a zlepšenou činnosťou mozgu.

Oshumiho zistenia umožňujú tento výskum lepšie pochopiť:

„Sporadická krátkodobá hladovka, držaná z dôvodu náboženských a duchovných presvedčení, je bežná u mnohých kultúr a praktizuje sa po celé tisícročia.

Vedecké analýzy dôsledkov obmedzenia príjmu kalórií sú však pomerne nedávneho dáta… krátkodobé obmedzenie príjmu potravy vyvoláva u kortikálnych neurónov a Purkyňových buniek dramatický vzostup autofágie.

Ako už bolo zmienené vyššie, narušenie autofágie môže vyvolať neurodegeneratívne ochorenie. A pravdou môže byť aj opak: zintenzívnenie autofágie  môže mať neuroprotektívny účinok.

Odopretie si jedla je jednoduchá, spoľahlivá, finančne nenáročná a neškodná alternatíva k užívaniu liekov.

Krátkodobá hladovka tak môže predstavovať príťažlivú alternatívu profylaxie a liečby ochorení, na ktoré sa v súčasnosti hľadajú vhodné lieky.“

Autofágia a pôst sú teda v podstate formou samočistenia, zbavovania sa odpadu, aby sa vytvoril priestor pre nové, zdravé zložky bunky. A práve hromadenie odpadu môže byť zodpovedné za mnohé prejavy starnutia.

Dôsledky hromadenia starých bielkovín v celom tele je možné vidieť u dvoch stavov – Alzheimerovej choroby a rakoviny.

U Alzheimerovej choroby ide o hromadenie abnormálnych bielkovín – amyloidu beta alebo tau proteínu, ktoré poškodzujú mozgový systém.

Ak teda navodenie autofágie zbavuje telo deformovaných bielkovín, logika vraví, že proces má schopnosť predchádzať vzniku Alzheimerovej choroby.

Ďalšie prínosy hladovky – regenerácia kmeňových buniek

Hoci je navodenie autofágie jedným z hlavných prínosov hladovky, pre držanie pôstu je aj veľa neuveriteľných dôvodov, súvisiacich s dlhovekosťou.

Štúdia v časopise Cell Stem Cell ukazuje, že cykly predĺženej hladovky nielen chránia pred poškodením imunitného systému, ale aj navodzujú jeho regeneráciu, prepínajúc kmeňové bunky z latentného stavu do stavu sebaobnovy.

Hladovka spúšťa regeneráciu kmeňových buniek.

V štúdii na myšiach a v prvej fáze klinických pokusov na ľuďoch u pacientov, podstupujúcich chemoterapiu, dlhé obdobia neprijímania potravy výrazne znížili množstvá bielych krviniek.

Hladovkové cykly u myší „zapínali tlačidlo regenerácie“, meniac signálne dráhy pre kmeňové bunky pečene, zodpovedajúce za tvorbu krvných a imunitných systémov.

Predĺžená hladovka núti telo využívať zásoby glukózy, tukov a ketónov, ale tiež rozkladá značné množstvo starých bielych krviniek.

Počas každého hladovkového cyklu vyvolalo toto vyčerpanie bielych krviniek zmeny, ktoré spustili na kmeňových bunkách založenú obnovu buniek nového imunitného systému.

Predĺžená hladovka konkrétne znížila množstvo enzýmu PKA, účinok, o ktorom bolo už predtým zistené, že zvyšuje dlhovekosť jednoduchých organizmov. Tento fakt bol v inom výskume daný do súvisu s reguláciou sebaobnovy kmeňovej bunky a pluripotenciou (potenciálom jednej bunky diferencovať sa na mnohé rozličné bunkové typy).

Predĺžená hladovka tiež znižovala hladiny hormónu IGF-1, inzulínu podobného rastového faktoru, dávaného do súvisu so starnutím, rastom nádoru a rizikom rakoviny.

Ako držať prerušovanú hladovku a aktivovať autofágiu

Spôsobov ako držať hladovku je síce veľa, no jedným z tých znesiteľnejších je takzvaná krátkodobá prerušovaná hladovka.

Robí sa cyklicky a po kratšie časové obdobia, preto ju oveľa ľahšie zahrniete do svojho týždenného rozvrhu, lebo v porovnaní s dlhšími hladovkami nebude na vás klásť také nároky.

Zaradenie prerušovanej hladovky vám v skutočnosti – v porovnaní so stavom, kedy je vaše telo v stave neustáleho trávenia – dodá viac sústredenosti a energie počas celého dňa.

Najjednoduchší spôsob držania prerušovanej hladovky je zvoliť si každý deň stravovacie okno, a to dodržiavať. Môže mať dĺžku osem hodín alebo menej, no pre získanie čo najväčšieho osohu by vaše stravovacie okno malo byť kratšie než osem hodín.

Príkladom osemhodinového stravovacieho okna môže byť od 11.00 hod. ráno do 19.00 hod. večer, alebo, ak obvykle jedávate cez deň neskôr, by ste mohli vyskúšať niečo ako od 15.00 hod. do 22.00 hod.

Ako aktivovať autofágiu: samočistiaci proces vášho tela

Počas hladovky môžete ďalej piť nápoje, ktoré neobsahujú žiadne kalórie, ako sú voda s citrónom, čaj alebo káva (bez smotany či cukru).

Neuveriteľné regeneračné prínosy má aj suchá hladovka (zdržanie sa konzumácie akéhokoľvek jedla a tiež vody); suchá hladovka však tlačí telo do hlbších úrovní detoxikácie a malo by sa na k nej pristupovať pomalšie.

Rovnako dôležitá ako samotná hladovka je aj jej zastavenie.

Prvé jedlo po pôste by malo byť ľahko stráviteľné. Skvelými voľbami sú ovocné šťavy, kokosová voda a smoothie a tiež vodnaté a sťahujúce ovocie ako hrozno, čerešne či pomaranče.

Ďalšou výbornou voľbou sú šaláty.

Po prerušení hladovky čerstvým ovocím a zeleninou môžete potom prejsť na varenú stravu, lebo už budete mať aktivovaný tráviaci systém.

Záver

Autofágia a hladovka sú kľúčom k regenerácii tela na bunkovej úrovni.

Keď sa tieto nástroje využívajú strategicky a systematicky, majú obrovský potenciál transformovať vaše zdravie.

Prírodná liečba cukrovky

Zdroj: collective-evolution.com, Spracoval: Badatel.net



Podobné články

Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky môžu vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie.

 

Komentáre

 1. dobrý den ráda bych měla poznámku k článku. navrhovaná druhá verze stravovacího okna od 15:00 do 22:00 je zcela mimo přirozený biorytmus člověka. vzhledem k tomu že 3-4 hodiny před spaním není vhodné jíst a nejzdravější je spát mezi 22 a 6h ráno, tak optimální okno pro jídlo je např 10-18hod.

  • To je napríklad pre ľudí, čo chodia na nočné. Nie každý má klasický denný časový rytmus vstávania ráno a chodenia spať večer.

  • Milá pani toto časové rozpetie je asi pre nás, ktorý chodíme na zmeny !!!

 2. Jaroslava Smejkalová

  Koľko DNÍ by tá hladovka : napr : od 15 – 22 hod. mala trvať. A potom ako často do roka.

  Ďakujem.

  • Krátkodobá prerušovaná hladovka nemá časové obmedzenie, najlepšie je praktizovať ju stále. Možno by sa nemala ani vnímať ako „hladovka“, ale ako spôsob životného štýlu, pretože sa normálne konzumuje každý deň, akurát v užšom časovom okne.

   Ak vám nevyhovuje ju praktizovať stále, tak takú dobu a tak často, ako chcete.

 3. Chapem to dobre? Kazdy den jest do 11.00 , mat do do 19.00 prestavku a vecerat o 19.00?
  a ta hladovka je mienena bez jedla a pitia?

  • Nie, chápete to presne naopak. Konzumuje sa medzi 11:00 až 19:00, čiže počas 8 hodín. Zvyšných 16 hodín (od 19:00 do 11:00 nasledujúceho dňa) sa drží hladovka. Piť vodu, kávu, čaj a iné tekutiny bez cukru je dovolené.

   Naschvál je to urobené tak, že čas hladovania pokrýva noc, lebo keď človek spí, tak nepociťuje hlad.

 4. Pari Špekulantka

  Toto dokonca spomínal nedávno dr. Bukovský v relácii rozhlasu Vieme, čo jeme, ako výsledok štúdií, ktoré potvrdili prospešnosť nejedenia 16 hodín v kuse denne. Takže môžeme si dať raňajky, obed, večeru, len od večere do nasledujúcich raňajok musí prejsť aspoň 16 hodín. To nie je podľa mňa nič ťažké.

 5. Môžu si hladovku dovoliť aj hypoglikemici? Čo si počas tých 16-ich hodín ničnejedenia smú rýchlo dodať, ak sa u nich dostaví nevoľnosť z prudkého poklesu hladiny cukru v krvi, aby súčasne neporušili hladovku?

 6. Len pre upresnenie a ujasnenie si pojmov:
  – ak sa pije čokoľvek iné ako voda, tak ide o hladovku,
  – ak sa pije len voda, tak ide o vodový pôst,
  – ak sa nič neje a nič nepije, tak ide o suchý pôst.
  Rozdiel medzi hladovkou a pôstom spočíva v tom, že pri pôste je celý tráviaci reťazec „vypnutý“, pri hladovke nie..

 7. Nie je to nič nové. V Sovietskom Zväze robili v tomto rozsiahly výskum s mimoriadnymi výsledkami. Takže pán z Japonska objavil iba to čo mnohí iní pred ním. Súhlasím však, že rozumne vedená hladovka či pôst skutočne prináša mnohé pozitíva. Doporučujem však ale „hladovať“ cca od 15 či 16-tej hodiny do následujúceho dňa do 6-8 hodiny. Nie je to vyčerpavajuce a náročné na vôľu, no prináša výsledky.

 8. Citil jsem se menecene ze jsem na toto, prisel az ve 40 letech. Zjisteni ze na to same prisel vedec s nobelovou ceno mi zvysilo sebevedomi😎 Dodnes to provozuju s fantastickymi vysledky . Vrele doporucuji v podstate jake koliv odrikavani. Musim priznat cim dele tip se citim lepe. Posledni pokus byl 14 dni jenom zeleninove (doma vyrobene) dzusy. Fantasticke vysledky. Zvysena activita, mene spanku, vice energie, nizsi tlak, nizsi cholesterol a mimo jine i 5 kilo mene. Pak to ake chce udrzovat, stridmou stravu.

Pridajte komentár

*