Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

Kokosový olej – prelom v liečbe Crohnovej choroby


Print Friendly, PDF & Email

Kokosový olej – prelom v liečbe Crohnovej choroby

Pre ľudí trpiacich Crohnovou chorobou je tu jeden z najnovších – a zrejme najdramatickejších  — prelomov v jej liečení:

Dobré tuky môžu vo vašich črevných baktériách vyvolávať pozitívne zmeny, zmierňovať príznaky tohto oslabujúceho, dlhodobého stavu. Je tu však jedna podmienka, že tuk musí byť získaný z rastlín.

Strava, obsahujúca veľké množstvá kokosového oleja a iného tuku rastlinného pôvodu zmierňuje podľa vedcov zápal čreva, ktorý v mnohých ohľadoch spôsobuje poškodzovanie vášho zdravia.

Podľa časopisu Medical News Today by pacienti s Crohnovou chorobou – tá podľa Národného inštitútu cukrovky a chorôb trávenia a obličiek (NIDDK) postihuje v USA pol milióna ľudí – mohli zmierniť svoje príznaky jedinou prostou úpravou svojej stravy: zmenou druhu konzumovaného tuku.

A funguje, ako napísali autori štúdie Dr. Alexander Rodriguez-Palacios so svojimi kolegami, takto:

„Strava s vysokým obsahom tuku môže viesť u črevných baktérií k špecifickým zmenám, ktoré by mohli potláčať škodlivý zápal – výskum naznačuje, že ide o veľký objav pre pacientov, trpiacich Crohnovou chorobou.

Crohnova choroba je druh zápalového črevného syndrómu, ktorý spôsobuje oslabujúci opuch čriev, bolesti brucha a hnačku.“

Vedci hovoria o pozoruhodných zisteniach

Vedci použili zvieracie modely (myši), ktorým podávali dva rozličné druhy stravy. Jednu skupinu kŕmili „dobrými“ tukmi, ako sú kokosový olej a kakaové maslo. Druhá skupina dostávala „normálnu“ stravu. Autori štúdie napísali:

„Myši kŕmené prospešnou tukovou stravou mali až o 30 percent menej druhov črevných baktérií než tie, ktoré kŕmili normálne, čo viedlo k veľmi odlišnej mikrobiálnej črevnej skladbe…

Myši kŕmené hoci aj nízkymi koncentráciami kokosového oleja či kokosového masla mali tiež menej silný zápal tenkého čreva.“

Zaujímavé je, že časť pri otvore čreva, nazývaná slepým črevom, je miesto, kde Crohnova choroba obvykle spôsobuje najväčší zápal a u subjektov v štúdii išlo o oblasť, ktorá bola kokosovým olejom pozitívne ovplyvnená.

Zmenšenie zápalu čriev vďaka konzumácii zdravých tukov bolo rovnako dramatické dokonca aj vtedy, keď sa tuky konzumovali v malých množstvách.

Jeden z najzávažnejších záverov ich výskumu, o ktorom vedci diskutovali, sa týkal spôsobu, akým dobré tuky ovplyvňovali skladbu črevných mikróbov.

Rodriguez-Palacios poznamenal, že jediné, čo musia pre dosiahnutie podobných účinkov urobiť všetci (ľudskí) pacienti, je „nahradiť „zlý“ tuk „dobrým“ tukom a konzumovať normálne množstvá.“

Pri používaní kokosového oleja sa črevné baktérie menia

Uvedená štúdia, ktorá prebiehala na Lekárskej škole Case Western Reserve University v Clevelande bola prvá, ktorá i špecifické zmeny črevných baktérií identifikovala ako vyvolané Crohnovou chorobou a prvá, ktorá ukázala, že typ tukov, ktorý ľudia konzumujú, priamo ovplyvňuje diverzitu ich črevných baktérií, čo zase zmierňuje prudkosť a dokonca prítomnosť choroby.

Rodriguez-Palacios je vraj presvedčený, že tieto zistenia by mohli lekárom pomôcť identifikovať prospešné baktérie, ktoré by mohli liečiť pacientov s pokračujúcimi zápalovými črevnými problémami.

Povedal tiež, že ďalším krokom bude identifikovať, ktoré zložky zmienených dobrých a zlých tukov vyvolávajú zmenu v črevných mikróboch – a tie dobré použiť v testovaní protizápalových probiotík.

Na dôvažok je jedným z ich zistení aj to, že konzumácia rozličných typov tukov nemusí mať rovnaké účinky na všetkých. Uviedol:

„Myši (štúdie na nich) naznačujú, že každý človek môže reagovať inak. Do stravovania však vkladáme veľké nádeje a mohla by pomôcť prinajmenšom niektorým pacientom bez vedľajších účinkov a rizík, sprevádzajúcich liečbu liekmi. Teraz ide o to skutočne odhaliť, čo robí pre Crohnovou chorobu tuk „dobrým“ alebo „zlým“.“

Okrem kokosového oleja a kakaového masla, použitých v štúdii ako dobré tuky, používali vedci aj iné skvelé zdroje dobrých tukov, ako sú avokádo, orechy (najmä makadamové, pekanové a vlašské), losos (najzdravším druhom je divoko žijúci aljašský losos) a extra panenský olivový olej.

Crohnova choroba a kto je ňou ohrozený

K prepuknutiu Crohnovej choroby najbežnejšie dochádza u dospelých po dvadsiatom roku života. K jej príznakom patrí opuch čriev, kŕče, bolesti brucha, hnačka, žalúdočná nevoľnosť, strata hmotnosti a anémia.

Britské periodikum Express uvádza, že ďalším typom zápalu čreva, ktorý spôsobuje poškodenie a môže mať podobné príznaky ako Crohnova choroba, je ulceratívna kolitída. Anotácia štúdie dodáva niečo, čo by mohlo vyvolať zaujímavú debatu, súvisiacu s príčinou Crohnovej choroby.

Veľa vedcov hovorí, že môžeme len hádať, čo ju spôsobuje a trvajú na tom, že na ňu v súčasnosti nie je žiadny liek; tiež sa však rýchlo zmieňujú o tom, že niektoré lieky môžu jej príznaky zmierňovať. Okrem kolitídy a súvisiacich problémov patria k najzávažnejším symptómom Crohnovej choroby tieto:

  • Hnačka
  • Opuchnutá, bolestivá koža na častiach vášho tela
  • Bolesť brucha
  • Bolestivé, opuchnuté kĺby
  • Krv alebo sliz v stolici
  • Horúčka alebo zvýšená teplota
  • Boľavé, začervenané oči
  • Únava
  • Nezamýšľaný pokles hmotnosti
  • Vredy v ústach

Podľa najnovších správ je kokosový olej „nebezpečný“

Hoci sa v posledných rokoch vynorilo veľa štúdií vyvracajúcich tvrdenia, že saturovaný tuk je pre vás zlý a že by ste jeho príjem mali obmedziť alebo úplne vylúčiť, subjekty ako American Heart Association (AHA) a American Stroke Association naďalej hádžu prospešné zvieracie tuky, ako sú plnotučné mliečne výrobky, do rovnakého suda ako transmastné kyseliny.

Ďalšia stránka AHA radí rastlinné oleje, ako napríklad repkový, kukuričný a sójový, do rovnakej skupiny ako olivový olej, označujúc ich za oleje na varenie, ktoré sú pre vás „lepšie“ .

Stop Candida

Čisto náhodou tu existuje veľa veľmi dôležitých rozdielov, ktorých by ste si mali byť vedomí, počnúc transmastnými kyselinami, pokračujúc teplotami varenia a končiac prítomnosťou takých zložiek ako sú vysoko zápalotvorné aldehydy, ktoré môžu spôsobovať Alzheimerovu chorobu a ochorenie srdca.

Hoci vás stránka nabáda pripravovať si radšej vlastné šalátové dressingy než uspokojiť sa s tými, ktoré ponúkajú obchody, často ochutenými pokazenými rastlinnými olejmi, pridaným cukrom a kukuričným sirupom s vysokým obsahom fruktózy, nezmieňuje sa o žiadnych rozdieloch v pomere omega-3 a omega-6 mastných kyselín, či o tom, ako na tieto oleje pôsobí vysoká teplota – alebo o tom, ako pôsobia na naše artérie.

Je to ako zvyčajne – trocha pravdy sa mieša s kopou dezinformácií. Nedávne správy hlásali veci ako: „Kokosový olej má viac „zlého“ tuku než hovädzina a maslo,“ alebo: „Prestaňte jesť kokosový olej! Podľa štúdie je dobrý len na zvlhčovanie pleti.“

Jeden citát hovorí: „Podľa AHA nie je kokosový olej taký zdravý, za aký ho všetci mylne pokladajú. V skutočnosti je dokonca nezdravý.“ Spisovateľ a  odborník na výživu David Wolfe však hovorí:

„Prospešnosť kokosového oleja na problémy so štítnou žľazou vyplýva z jeho jedinečného reťazca mastnej kyseliny, ktorý má strednú dĺžku. Kyselina laurová (druh triglyceridu so stredným reťazcom), nachádzajúca sa v kokosovom oleji, má vynikajúce protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti.

Kyselina kaprínová  má silné antimikrobiálne a antivírové vlastnosti a kyselina kaprylová, vďaka svojím antifungálnym a antiobakteriálnym vlastnostiam, sa hrdí celým radom zdravotných benefitov.“

Leptín, lektín a súvislosť s autoimunitnými ochoreniami

Ak máte nadváhu a napriek tomu stále túžite jesť, najmä nezdravé jedlá a cukry, ide o náznaky toho, že môžete mať problém s leptínom. Vaše telo je stavané k tomu, aby prirodzene regulovalo, koľko toho  zjete a koľko energie spálite.

Časť tohto sa deje prostredníctvom uvoľňovania hormónov ghrelínu a leptínu.

Keď napríklad jete sladký zákusok, vaše telo zvyšuje produkciu leptínu, regulujúceho váš apetít a ukladanie tuku. Ghrelín je, naopak, známy ako „hormón hladu“, lebo ľudia, ktorým v nejakej štúdii o ghrelíne tento hormón podávali, toho zjedli podstatne viac, než svoj obvyklý príjem jedla.

A podľa istej štúdie v časopise Nutrients, nerovnováha omega-6 mastných kyselín zvyšuje leptínovú a inzulínovú rezistenciu:

„Vedecký dôkaz pre vyvažovanie pomeru omega-6 a omega-3 mastných kyselín je jasný a tento pomer je nevyhnutný pre normálny rast a vývoj, prevenciu a liečbu obezity a jej komorbiditíd, vrátane cukrovky, kardiovaskulárnych ochorení a rakoviny.“

Štúdia dospela k záveru, že tento vyvažovací akt môže byť vysvetlený, keď ďalšie štúdie objasnia, ako metabolizujú výživné látky a ako fungujú gény. Na druhej strane, lektíny sa viažu s uhľovodíkmi a pripájajú sa k bunkám, ktoré im umožňujú škodiť.

Presne ako cukor, aj mnohé lektíny sú prozápalové, imunotoxické, neurotoxické a cytotoxické. Niektoré lektíny môžu tiež zvyšovať viskozitu krvi, zasahovať do génovej expresie a narušovať fungovanie žliaz s vnútornou sekréciou.

Medzi najproblematickejšie potraviny obsahujúce lektín patrí pšenica a iné semená čeľade tráv, fazuľa, sója a iné strukoviny, arašidy a zástupcovia čeľade ľuľkovitých, ako sú baklažán, zemiaky, paradajky a papriky.

V rozdiele medzi leptínom a lektínmi je trochu zmätok – lektíny môžu spúšťať leptínovú rezistenciu. Naturopatický lekár John Dunn uvádza:

„Lektíny sú uhľovodíky, ktoré vytvárajú rastliny pre svoju ochranu pred hmyzom a chorobami. Niektoré rastliny majú hladiny lektínov vysoké; patria sem všetky strukoviny, sušená fazuľa, sója, arašidy a zástupcovia čeľade ľuľkovitých: zemiak (najmä geneticky modifikované zemiaky), paradajka, baklažán a paprika.

Ďalší veľký zdroj potravinových lektínov pochádza z obilnín: pšenice, raže, jačmeňa, pšeničných klíčkov, quinoe, ryže, ovsa, prosa a kukurice.“

Opisujúc leptín, Dunn pokračuje:

„Leptín je hormón, regulujúci hmotnosť a chuť do jedla, ktorý sa vytvára v tuku. Za normálnych podmienok, keď sa naplnia tukové bunky, začínajú vylučovať leptín. Unášaný krvným riečiskom sa leptín dostáva hlboko do mozgu a stimuluje hypothalamus.

Leptínom stimulovaný hypotalamus vylučuje hormóny, ktoré urýchľujú metabolizmus, spaľujú nadbytočný tuk, dodávajú pocit nasýtenosti a udržujú zdravú hmotnosť.“

Trvale zvýšené hladiny leptínu majú nepriaznivý vplyv na hladiny inzulínu, a tiež na srdcové choroby, mŕtvicu, vysoký krvný tlak a obezitu. Zároveň znižujú plodnosť a urýchľujú starnutie.

Dr. Steven Gundry, ktorý práve dokončil štúdiu o účinku lektínov na ľudí, hovorí aj o skrytých nebezpečenstvách lektínov a prihovára sa za stravu, ktorá sa lektínom vyhýba.

Jeho kniha „Rastlinný paradox: skryté nebezpečenstvá „zdravých“ potravín, spôsobujúcich chorobu a priberanie“ opisuje príklady pacientov, u ktorých Crohnova choroba jednoducho zmizla, a potom sa objavila znova, keď do svojej stravy znova zaradili lektíny.

Zaujímavé je, že Gundry nie je v počiatočných štádiách zástancom kokosového oleja a vlastne navrhuje, aby sa ho ľudia s počínajúcou Crohnovou chorobou zriekli, lebo kyselina laurová špecificky prenáša liposacharidy a napomáha ich transportu do krvného riečiska. Viac sa mu páči MCT olej.

Ja som však presvedčený, že by bolo chybou nazdávať sa, že všetky lektíny sú pre vás zlé. Napríklad kokosový olej je plný MCT (triglyceridov so stredným reťazcom), ktoré sa ľahko metabolizujú, lebo MCT nepožadujú zvláštne enzýmy a vaše telo ich dokáže účinnejšie využiť, čo kladie menšie nároky na váš tráviaci systém.

Obchádzajú procesy ukladania žlče a tuku a idú vám priamo do pečene, kde sa menia na ketóny. Tie sa rýchlo uvoľňujú do krvného riečiska a sú využívané  ako palivo – čo by mohlo vysvetľovať, prečo náš článok ukazuje, že ľudia s Crohnovou chorobou môžu mať nakoniec z kokosového oleja úžitok.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: Mercola.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*