Voľbou Korčoka volíte vojnu! Nevoľte za prezidenta vojnového štváča, ktorý by neváhal vyslať vašich mužov, otcov a synov na smrť do ukrajinských zákopov!

Čo časom spravia s vašou váhou len 2 polievkové lyžice kokosového oleja denne


Print Friendly, PDF & Email

Čo časom spravia s vašou váhou len 2 polievkové lyžice kokosového oleja denne

Kokosový olej je jeden z mála druhov potravín, ktoré môžeme nazvať super-potravinou. Možno ste zaregistrovali, že v poslednej dobe sa okolo tohto tropického ovocia točí priam hystéria.

To vás núti sa zamyslieť, o čom to vlastné celé je. V tomto článku sa vám to pokúsime trošku bližšie ozrejmiť.

Čo obsahuje kokosový olej

Kokosový olej má v sebe unikátnu kombináciu mastných kyselín s veľmi silnými medicínskymi účinkami.

Konkrétne ide o takzvané stredne dlhé reťazce triglyceridov, ktoré sa v tele metabolizujú inak ako ostatné mastné kyseliny. Prechádzajú z pečene späť do tráviaceho traktu, kde sú potom zužitkované ako rýchly zdroj energie.

Krajiny, v ktorých sa konzumuje kokosový olej sú považované za najzdravšie miesta na planéte.

V našej západnej kultúre je kokos stále považovaný za exotické ovocie. Konzumujú ho prevažne len ľudia zaujímajúci sa o zdravú výživu. V niektorých krajinách je však kokosový olej základnou zložkou stravy.

Napríklad, v južnom Pacifiku príjmu ľudia až 60% kalórií z kokosových orechov.

To ich radí k najväčším konzumentom saturovaných tukov na svete (u nás považované za nezdravé). Títo ľudia sú však extrémne zdraví, bez najmenších známok ochorení srdca a ciev.

Poďme sa teraz bližšie pozrieť na zdravotné účinky kokosového oleja.

1. Pomáha kontrolovať váhu

Jedna štúdia z roku 2009 sa zameriavala na súvislosť medzi telesnou váhou a konzumáciou kokosového oleja. Zistila, že znižuje obezitu v oblasti brucha a pásu.

Kokos je ľahko stráviteľný a tiež chráni telo pred inzulínovou rezistenciou.

2. Dobrý zdroj kyseliny laurovej

Kyselina laurová v kokosovom oleji dokáže usmrtiť baktérie, vírusy, huby a iné typy infekcií.

Keď je olej enzymaticky strávený, vytvára monoglycerid známy ako monolaurín. Ten spolu kyselinou laurovou zabíjajú škodlivé patogény.

3. Zmierňuje kŕče

Ketogénna diéta obsahuje nízke percento sacharidov, no je bohatá na tuky. To vedie k zvýšenej koncentrácii ketónov v krvi.

Zo zatiaľ nie celkom známych dôvodov, takýto typ stravy znižuje mieru kŕčov a záchvatov u detí s epilepsiou.

Prírodná liečba osteoartritídy

4. Zlepšuje trávenie

Mnoho ľudí trpí tráviacimi ťažkosťami. Práve títo ľudia by mali pouvažovať o pridaní kokosového oleja do svojho jedálnička.

Kokosový olej pomáha pri ochoreniach tráviaceho traktu ako napríklad syndróme dráždivého čreva, ale aj pri Helikobakterovi v žalúdku.

Mastné kyseliny majú antimikrobiálne vlastnosti, ktoré tlmia rast baktérii, kandidy a dokonca i parazitov, ktorí zapríčiňujú zlé trávenie.

5. Pomáha kontrolovať cukrovku 2. typu

Nedávna štúdia vykonaná Garvinovým inštitútom pre medicínsky výskum ukázala, že pomáha predchádzať vzniku inzulínovej rezistencie a preto znižuje riziko rozvoja cukrovky 2. typu.

6. Umožňuje variť pri vysokých teplotách

Kvôli stredne dlhým reťazcom mastných kyselín má kokosový olej vyššiu tepelnú odolnosť ako väčšina ostatných olejov.

Možno aj zistíte, že ho máte radšej ako váš obľúbený olivový olej, hlavne vtedy, keď potrebujete variť niečo pri vyšších teplotách. Olivový olej totiž pri dosiahnutí bodu varu rýchlo oxiduje a vytvára voľné radikály.

7. Spomaľuje tvorbu jemných vrások a iných znakov starnutia

Kokosový olej nie je iba na jedenie. Má veľa využití aj v kozmetike.

Pomáha udržiavať spojivové tkanivá pevné, čím predchádza tvorbe vrások a ovísaniu pokožky.

Pre zmiernenie viditeľnosti jemných vrások aplikujte olej priamo na tvár. Môžete ho aplikovať aj denne pre zvlhčovanie pokožky.

8. Potláča hlad a umožňuje jesť menej bez prílišného snaženia sa

Jedna z najlepších vlastností kokosového oleja je, že znižuje pocit hladu.

Zrejme to súvisí so spôsobom, akým sa metabolizujú jeho mastné kyseliny. Ketóny majú pravdepodobne efekt, ktorým sa znižuje hlad.

Záver

Kvalitný bio kokosový olej zoženiete na Slovensku TU (v Česku TU).

Okrem prirodzenej formy sa niekedy predáva aj vo forme bez zápachu. Odporúčame konzumovať ten prirodzený.

Jeho vôňa a chuť sú jednak príjemné a navyše ten prirodzený neprešiel dodatočným spracovaním, pri ktorom sa mohla časť jeho prospešných látok znehodnotiť.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Chcela by som sa spytat ci tie dve lyžičky kokosove oleja je myslene pridat do jedla alebo ich iba normalne zjest?

  2. Pozrite si, čo sa kvôli výrobe kokosového (a polmového tuku) robí s tropickými pralesmi. Zaručene vás prejde chuť, ak máte trochu radi túto planétu.

    • Pestovanie paliem na palmový olej je problém. Klčujú sa pralesy a následne ich kultivácia extrémne to odčerpáva živiny z pôdy.

      To však neplatí pre kokosové palmy a kokosové orechy. Tam takýto problém nie je.

      Skúste mi ale povedať, aký je rozdiel medzi klčovaním dažďového pralesu dnes alebo klčovanie pralesu mierneho pásma pred desiatkami alebo stovkami rokov? Vtedy sa získavala poľnohospodárska pôda v Európe na pestovanie kukurice alebo repky olejnej.

      Je pokrytecké obviňovať rozvojové krajiny z klčovania ich lesov, keď to isté sme robili my v minulosti. Ak by sme mali byť féroví a požadovať zastavenie klčovania tropických lesov, potom by sme my mali spätne zalesniť našu poľnohospodársku pôdu.

      Robíme to? Odpovedzte si sami…

    • presne tak to vidím aj ja…aj hystéria konzumovať len tropické ovocie a zeleninu je chorá.Čo sa dováža je väčšinou o biznise a vykrádaní tropických krajín a morí…ak sa naučíme tovar si vymieňať tak O.K. Jedz to,čo ti rastie v záhrade-povedali múdri a my máme možnosti pestovať konopný olej,slnečnicový olej,hlivu ustricovú /nemusím zháňať chemickú 🙂 Reiši /a.p. Odmietnime dovoz /väčšinou podradná kvalita/ a trvajme nech sa našim deťom vrátia zdravé potraviny – je to len na nás či sa dáme opíjať obchodnými trikmi,alebo použijeme náš sedliacky rozum /teda vlastný cit/.

  3. Presne tak.

  4. Vsetko exoticke ma svoj ekvivalent v tom podnebnom pasme, kde kto zije. Kokosovy olej plne nahradi tekvicovy!

  5. Tvrdiť zázraky o dĺžke života v južnom Pacifiku a o nízkom rozvoji civilizačných kardiovaskulárnych ochorení je viac než zavádzajúce.

  6. Potřebovala bych více informací ke ketogenní dietě. potřebuji vědět, jak se podle ní stravovat. děkuji za případné odkazy nebo za kontakt na někoho, kdo mi pomůže se v dietě orientovat. Děkuji.

  7. Treba sa pozrieť, čo jedia tie spomínané národy v Južnom Pacifiku… Vyprážané rezne s majonézovým šalátom to nebudú… O kvantite ani nehovorím… To, čo je u nás bežná porcia, tam sa z toho najedia traja ľudia… Keď som bol na Filipínach, bežná porcia kuraťa bola horné alebo dolné stehno, dve krídla alebo tri krky. K tomu ryža. Kokosy tam rastú všade, takže voda z kokosového orecha sa ponúka namiesto koly a dužina sa zje na záver ako dezert. Preferejú sa tam ryby a morské plody, ktoré obsahujú minimum tuku. Pripravujú sa väčšinou grile. Všetci sú tam samozrejme štíhli.

  8. chcem sa spýtať,že ked sú taketo teplá či sa musí kokosák držať v chladničke,alebo či nie je problém ak je vonku a je vlastne rozpustený,,,či sa tým nekao zmení kvalita,alebo sa pokazí??

  9. Dobrý deň, veľmi pekne ďakujem za hodnotné články týkajúce sa roznych rád
    na zdravý životný štýl a hlavne ako si zdravotné problémy preliečiť bez chemicky
    upravených preparátov. Veľa Vašich cenných rád som osobne vyskúšala a sku-
    točne mi pomohli. Ešte raz srdečná vďaka .

Pridajte komentár

*