Voľbou Korčoka volíte vojnu! Nevoľte za prezidenta vojnového štváča, ktorý by neváhal vyslať vašich mužov, otcov a synov na smrť do ukrajinských zákopov!

Hirudoterapia: Znovuobjavená zázračná liečba pijavicami


Print Friendly, PDF & Email

Hirudoterapia: Znovuobjavená zázračná liečba pijavicami

Hirudo medicinalis (z latinského jazyka – pijavica lekárska) patrí medzi obrúčkavce. Tento druh je najpreskúmanejším predstaviteľom svojej triedy. Telo pijavice je dlhé a sploštené v brušnej časti, čím pripomína ploché červy.

Ústna prísavka je umiestnená na prednej strane jej tela a obopína ústny otvor. Zadná prísavka je silnejšia, ako predná.

Telo pijavice lekárskej je vrúbkované, pozostáva z 33 segmentov. Prednú prísavku tvoria 4 prvé segmenty, zadná prísavka je tvorená 7 spojenými segmentami. Pijavica je zvonku pokrytá pevnou kutikulou.

V epiteli, ktorý sa nachádza pod kutikulou je veľa slizových žľazových buniek a tiež pigmentových buniek s rozličným sfarbením. Tieto bunky podmieňujú osobité sfarbenie pijavíc, ktoré je rozoznávacím znakom jednotlivých poddruhov pijavice lekárskej – Hirudo medicinalis.

Trocha z histórie liečby pijavicami

Históriu antiky, stredoveku, či obdobie renesancie by sme mohli spojiť s históriou neoceniteľného úžitku, ktorý prinášali ľuďom lekárske pijavice. Znalcom gréckej histórie a mytológie je známe, že na bráne Olympu – mýtickom sídle najvyšších gréckych bohov boli zobrazené dve pijavice.

Napríklad v Grécku je biela rieka Acheloos s dĺžkou 220 km. Svoj názov dostala podľa gréckeho boha Acheloosa, syna Oceána a Thefis. Podľa gréckej mytológie sa počas súboju s Heraklom premenil najprv na býka, ktorému Herakles zlomil jeden roh a neskôr na pijavicu.

Herakles nedokázal chytiť slizkého tvora a Acheloos sa v podobe pijavice ponoril do hlbokej rieky. Obyvatelia oblasti, cez ktorú preteká biela rieka tvrdia, že Acheloos v podobe pijavice žije v rieke až dodnes.

O niekoľko tisíc rokov neskôr bola napísaná jedna z prvých prác, venovaných liečbe patológie pečene pomocou pijavíc. Autor tejto práce je Galenos – grécky lekár, dvorný lekár imperátora, autor 120 výskumov v oblasti anatómie, fyziológie, patológie a farmakológie. Bol tiež prvým človekom, ktorý navrhol vyvážať pijavice do iných krajín.

Tento návrh však nezískal v jeho krajine podporu, ale neskôr bol zrealizovaný v Egypte.

Na príkaz egyptského vládcu Ptolemaja I. sa rukami lovili pijavice a predávali do Ázie a Afriky. Prevážali sa po Níle – hlavnej egyptskej rieke. Postupne bol „obchod s pijavicami“ jedným z hlavných príjmov v Egypte.

Nemalú úlohu v tejto oblasti zohrala politika kráľovnej, ktorá sa neskôr stala legendou. Ako ste si už domysleli, bola to Kleopatra – egyptská kráľovná, ktorá vládla Egyptu spolu so svojim mužom a bratom Ptolemajom v r. 69-30 pred n. l.

Aby si Kleopatra po Ptolemajovej smrti udržala trón, musela požiadať o pomoc Cézara. Stala sa jeho milenkou a neskôr aj ženou. Jedinou šancou na udržanie moci bolo pre ňu porodenie nasledovníka, ale Kleopatra nemohla otehotnieť.

Vyskúšala všetky prostriedky, masti, elixíry, rituály a zaklínadlá, pomáhali jej najlepší egyptskí lekári. Až raz prišiel na kráľovský dvor lekár Kleomen a povedal, že pozná „najspoľahlivejší spôsob“. Ako ste si už domysleli, boli to lekárske pijavice.

Po niekoľkých sedeniach hirudoterapie Kleopatra zistila, že čaká následníka trónu. Na základe toho prikázala, aby na stenách hrobiek najbližších desiatich pokoleniach egyptských faraónov boli zobrazené pijavice.

Obľúbenosť pijavíc v starom Ríme

Pijavice boli populárne aj v Ríme. Môžeme ich nájsť zobrazené na starodávnych vázach, zmienky o nich boli objavené v rukopisoch rímskych odborníkov na liečenie.

Napríklad Plínius – štátny dejateľ, historik a spisovateľ, autor 37 častí encyklopedického výskumu „História prírody“ píše v 28. a 32. časti o živočíšnych lekárskych prostriedkoch, okrem iného aj o liečbe pijavicami.

Je známe aj to, že pijavice inšpirovali antických maliarov, či sochárov. Jeden z nich – Euphronios bol známy vďaka jeho vlastnému originálnemu ornamentu. Ak sa na neho pozriete bližšie, môžete v každom ornamente rozlíšiť dve navzájom prepletené pijavice.

Dokonca na nich môžete rozlíšiť aj prísavku v prednej časti tela. Tento motív sa neskôr stal súčasťou ornamentov, ktoré boli namaľované na starodávnych vázach. Mnohí ani nevedia o tom, že práve pijavice boli inšpiráciou pre vznik týchto ornamentov.

Pijavice sa zobrazovali aj v stredoveku a v období renesancie. V múzeách sa nachádzajú aj špeciálne nádoby na uchovávanie pijavíc.

Taliansky maliar rannej renesancie Sandro Botticelli, známy svojimi obrazmi s religióznymi aj mytologickými témami. Jeho obľúbencom sú známe aj originálne typicky charakteristické elegantné portréty. Na jednom z nich je zobrazené prikladanie niekoľkých pijavíc za ucho pacienta.

Populárnosť púšťania žilou

V dávnej minulosti poznali liečitelia tri najefektívnejšie spôsoby liečby:

  1. Prvým a najpopulárnejším bolo púšťanie žilou s pomocou lekárskych pijavíc.
  2. Druhým bola venesekcia, teda púšťanie žilou.
  3. Tretím spôsobom bolo využitie baniek na odsatie krvi. Na koži pacienta sa urobil zárez, priložila sa banka a tá sama vyťahovala „zlú“ krv.

Lekárska prax ukazovala, že najvýraznejší a najtrvalejší terapeutický efekt sa dosiahol práve pomocou lekárskych pijavíc. V tom čase lekári ani netušili, čím okrem vysatia krvi pomáha pijavica chorému organizmu.

Samozrejme boli aj takí, ktorí neodporúčali pijavice kvôli „nepohodliu“ – ako už viete, po sedení vyteká z ranky ešte nejakú dobu krv.

Na otázku kde a ako sa po prvýkrát začali používať pijavice ako terapeutický prostriedok, odpovedajú súčasní vedci rôzne. Jedni tvrdia, že to bolo v starom Egypte, druhí, že v Indii, v treťom tisícročí pred n. l. a tretí, že v starej Číne.

Existuje aj názor, že prvý, kto využil túto jedinečnú liečebnú metódu boli Izraelčania. Dnes je ťažké s určitosťou stanoviť chronológiu histórie  z vedeckého hľadiska, ale je vôbec nutné hľadať objaviteľa hirudoterapie?

Podstatné je, a s tým dnes súhlasia odborníci z rôznych krajín, že pijavica bola už oddávna najbezpečnejším, osvedčeným a efektívnym prostriedkom liečenia najrozličnejších ochorení.

Používanie a obchod s pijavicami v jednotlivých krajinách

Pijavice boli populárne v rôznych krajinách: Španielsko, Anglicko, Francúzsko, Taliansko. Niektoré z nich pijavice importovali, iné zas exportovali. Je známe, že na prvom mieste v importe pijavíc ročne bolo španielske mesto Toledo.

V r. 1561 import dosiahol najvyšší ukazovateľ: viac ako 3 milióny pijavíc za rok. V roku 1800 sa import pijavíc v tomto meste zvýšil na 4,5 miliónov pijavíc ročne.

Výrazne populárne boli pijavice v Utongu, stredovekom kniežatstve na území Thajska. Historici dokazujú, že po rozpade štátu Sukotaj v 14. stor. sa stalo jadrom thajského štátu. Toto kniežatstvo bolo jedným z prvých siamských zemí, ktoré od r. 1350 používali pijavice ako najlepší prostriedok proti obezite.

Pijavice a obezita

Ako je známe, v stredoveku bola masová obezita jedným z hlavných problémov obyvateľov v mnohých krajinách. Pijavica sa nečakane ukázala ako nenahraditeľný prostriedok tých, čo chceli rýchlo a bez ujmy na zdraví schudnúť.

V thajských knižniciach sa do dnešných čias zachovali staré rukopisy, podľa ktorých po piatich hirudoterapeutických sedeniach pacient stratil od 5 do 10 kg hmotnosti.

Chýry o nádejnom, ale predovšetkým o neškodnom spôsobe chudnutia sa rozniesli do celého sveta. Aj dnes sa niektorí hirudoterapeuti špecializujú na riešenie tohto problému.

Pijavice a gynekologické ochorenia

No nielen liečba obezity zaujímala hirudoterapeutov v minulých storočiach. Gynekologické ochorenia znepokojovali v každej dobe nielen pacientky, ale aj lekárov, ktorí sa snažili nájsť efektívny prostriedok na ich liečbu.

Jedným z prvých, kto sa v r. 1552 pokúsil použiť pijavice na liečbu gynekologických ochorení bol G. Fallopi – taliansky lekár a anatóm. Po jeho smrti boli na jeho počesť nazvané vajcovody (Fallopiho tuby).

Bohužiaľ, podrobné opisy, pri ktorých gynekologických ochoreniach, kde a koľko pijavíc treba priložiť, sa nezachovali.

Zázračné účinky pijavíc na hojenie rán

V r. 1820 I. Diffenbach, nemecký chirurg, objavil nečakaný účinok. Podarilo sa mu objasniť, že pijavica je schopná preukázať nielen efekt hojenia, ale aj analgetický a dezinfekčný účinok.

Okrem toho dve, alebo tri hirudoterapeutické sedenia zbavovali pacienta stresu.

V r. 1812 francúzsky lekár M. Raynaud navrhol liečiť pijavicami omrzliny, ku ktorým prišli francúzski vojaci  počas ústupu z Moskvy. Tento prostriedok sa ukázal ako veľmi efektívny.

O niekoľko desaťročí neskôr opísal Raynaud bolestivé kŕče artérií dlaní a chodidiel, spôsobené omrzlinami. V r. 1862 na jeho počesť nazvali lekári opísaný syndróm ako Raynaudova choroba.

V r. 1885 sa pri Waterloo udiala jedna udalosť, ktorá odkryla nové hranice používania lekárskych pijavíc. Poručíkovi britskej armády Simpsonovi sa do nohy dostal úlomok z granátu. Mal šťastie, kosť zostala celá, ale svaly vyzerali byť úplne atrofované.

Poľné podmienky, zlý zdravotný stav poručíka, jeho ťažké zranenie, sprevádzané stratou krvi, prinútila poľných lekárov, aby začali pochybovať o tom, či prežije. Vôbec neuvažovali nad tým, že by sa im podarilo zachrániť poručíkovu nohu, dokonca už skoro začali s amputáciou…

Keď sa zrazu objavil mladý holandský pomocník lekára. Ponúkol svojim kolegom, aby sa pokúsili Simpsonovi nohu zachrániť: „A čo keby sme skúsili jednoducho zložiť látku, stiahnuť ju a na miesto spojenia priložiť pijavice?“

Nehodilo sa liečiť popredného vojaka britskej armády takými starovekými spôsobmi. Ale nakoniec sa rozhodli: „A prečo nie, môžete to skúsiť. Ktovie, či vôbec prežije“.

Poručíkova noha sa zrástla. Prežil a sľúbil mladému lekárskemu pomocníkovi, že použije svoje dedičstvo na to, aby postavil na počesť lekárskych pijavíc pamätník hneď po tom, ako sa Napoleon zriekne trónu.

Ako je známe, Napoleon sa ho zriekol dvakrát, ale o tom, či Simpson splnil svoje slovo, história mlčí.

Skúsenosti s pijavicami v starovekej Číne

Čína sa tiež môže pýšiť rozsiahlym využitím pijavíc. Podľa starých rukopisov, Číňania začali používať pijavice v 9. stor. pred n. l. Týmto zaujímavým prostriedkom liečia prakticky všetky choroby.

Na rozdiel od mnohých iných krajín, v Číne sa tešia popularite domáce hirudoterapeutické sedenia. Pamätníci píšu, že Yangtze – modrá rieka a tiež jej prítok Yalung sú preslávené ako hlavné miesto výskytu pijavíc v krajine.

Obyvatelia ich sami lovia. Kvôli nedostupnosti literárnych zdrojov nemôžeme opísať ani aké spôsoby sa využívajú na ich lov, ani uviesť schémy prikladania pijavíc pri rôznych ochoreniach.

Pijavice dokázali zdolať aj morové epidémie

Nečakaným medzníkom v prikladaní pijavíc bol florentský princ Marchionne di Coppo Stefani. Začiatkom 14. stor. sa do jeho krajiny dostal mor, ktorého epidémia sa rozšírila z Ázie, v r. 1347 sa dostala na Cyprus, potom prešla do viacerých európskych krajín a od r. 1351 sa rozšírila aj na území Ruska.

Táto strašná choroba pripravila za niekoľko desaťročí o život milióny ľudí. Boli vyskúšané, vtedy všetky existujúce lekárske prostriedky, liečitelia aj bosorky vykonávali rituály a zaklínadlá, ale ani jedno, ani druhé nepomáhalo.

Až potom, v r. 1350 florentský princ nečakane vyhlásil: „Skúsime vyskúšať pijavice! Čítal som, že sú vhodným prostriedkom na prevenciu tých najrozličnejších chorôb. Čo ak budú účinné aj proti moru?“

Jeho vyhlásenie vyvolalo rozpaky, väčšine ľuďom prišla myšlienka na to, ako sa nechajú pohrýzť pijavicami šialená. U ľudí prevládal nepriateľský postoj k tvorovi, čo sa prichytí na kožu a prisaje, navyše niektorí už vtedy vedeli, že pijavice majú zuby.

Ako je známe, strach má veľké oči: pijavíc sa ľudia báli, ale nikto sa neopovážil neuposlúchnuť princa. Bol vydaný rozkaz o celoplošnom preventívnom prikladaní pijavíc, ktorý platil pre všetkých obyvateľov krajiny, dokonca aj pre deti.

A mor ustúpil –  proti takému prostriedku bol aj mor bezmocný.

O niekoľko desaťročí neskôr Marchionne napísal niekoľko riadkov o pijaviciach, ktoré doplnil históriou pijavíc: „Ak by sme začali využívať lekárske pijavice na liečbu moru hoci len o rok skôr, podarilo by sa nám zachrániť životy desiatkam tisícom ľudí.“

Antiseptický vplyv látok vylučujúcich pijavicami

Fridrich August Esmarch – nemecký vedec, chirurg, výskumník, ktorý sa venoval problematike aseptiky a antiseptiky, v r. 1904 ako jeden z prvých využil lekárske pijavice ako antiseptický prostriedok.

Pozitívne výsledky liečby boli evidentné, ale reakcia nemeckej medicíny začiatkom 20. stor. mu nedovolila na patričnej úrovni pokračovať v svojich pokusoch v tejto oblasti. Experimenty v oblasti hirudoterapie musel ukončiť.

Neskôr sa F. Esmarch stal známy ako „autor“ škrtidla, anestéziologickej masky, elastického obväzu a ďalších.

Pijavice na hemoroidy

V tom čase sa objavovali neuveriteľné správy o tom, čo všetko pijavice liečia. Písalo sa napríklad o tom, že nórsky vedec a antropológ Heyerdahl počas niekoľkých rokov, od 1943 do 1947 trpel na hemoroidy.

K ponuke, aby vyskúšal hirudoterapiu sa staval skepticky, ale súhlasil s ňou. Po úspešnej sérii sedení sa už cítil úplne zdravý a v r. 1947 sa vydal na plavbu na plti Kon-Tiki z Peru do Polynézie. Pamätníci si už na ďalšie „nepríjemné“ ochorenie tohto známeho vedca nespomínajú.

Pijavice zaujali nielen lekárov, ale aj filozofov. Snažili sa nájsť pôvod ich mystickej sily. Medzi takých filozofov môžeme zaradiť A. Schopenhauera, nemeckého filozofa-iracionalistu. Predstavoval si podstatu sveta ako iracionálnu vôľu, vyzdvihol niekoľko sporných teórií vo vedeckej a filozofickej oblasti.

Podľa jednej z nich bola pijavica prvotným živočíchom na Zemi. Spomenul si na starodávnu mytológiu, texty Ovídia, prehodnotil ich a prišiel na to, že pijavica bola tým androgínom, ktorého Boh potrestal za útok na Jeho vznešenosť.

Je možné, že základom pre takéto tvrdenia bolo objavenie biológov, že pijavica je hermafrodit.

Neskôr sa táto teória rozvinula v prácach E. Blavatskej a N. Roericha. N. Roerich tvrdil, že po tom, ako na Zemi nezostane ani jediný živý tvor, svet spasí hermafrodit – pijavica. Podľa neho je práve jej súdené, aby sa znova stala prvotným základom života na Zemi.

Používanie pijavíc a súčasnosť

V súčasnosti sa lekárske pijavice tešia veľkej popularite v mnohých krajinách. Na juhu Francúzka sa nachádza región Gironde, v ktorom je mesto Bordeaux.

V ňom už niekoľko rokov odborníci množia pijavice v umelo vytvorených podmienkach.

V borovicovom lese je niekoľko vodných nádrží, v ktorých sú pijavice v rôznych štádiách vývinu. Tieto pijavice sa využívajú ako liečebné prostriedky pri hirudoterapii, ale aj na výrobu krémov a lekárskych prostriedkov.

Rusko tiež patrí medzi tých, ktorí sa zaoberajú pijavicami.

Ešte trocha naspäť do histórie

Prvým človekom v Rusku, ktorý vyhlásil pijavice za kniežací liečebný prostriedok bol Jurij Dolgorukij – suzdaľské knieža a veľké kyjevské knieža, syn Vladimíra Monomacha.

Ktovie, možno práve pijavica pomohla kniežaťu uchovať si zdravie a následne dobyť Perejaslavľ a Kyjev.

Ako je známe, hneď po druhom ovládnutí Kyjeva, bojari knieža otrávili. Náhla smrť Dolgorukého zrejme bola dôvodom, pre ktorý nemohol vyhlásiť pijavicu za oficiálny liečebný prostriedok celej Rusi.

Viac ako 30 storočí využíva ľudstvo lekársku pijavicu, v tých najrozličnejších a niekedy aj najneočakávanejších oblastiach: kuchárskych, liečebných, preventívnych, bioenergetických, mystických, kozmetických,… ale predovšetkým je to v oblasti liečby veľkého množstva ochorení.

O tom, ako a kde je potrebné pijavice prikladať, bolo možné nájsť množstvo informácií v odbornej literatúre 18. a 19. stor. Dokazuje to napríklad Medicínsky žurnál z r. 1838: „Ak máte silnú bolesť hlavy, silné poblúznenie a máte silno červenú tvár, odporúčame vám priložiť tri pijavice za uši.

Samozrejme, že pred priložením je potrebné stanoviť presnú diagnózu ochorenia“. Lekárske noviny v r. 1846 dávajú takéto odporúčania: „Pri obyčajnej zápalovej horúčke vám radíme predstaviť si v oblasti žalúdka dve línie.

Na prvú líniu priložiť od 3 do 5 pijavíc a na druhú 6 aj viac pijavíc. Potom podľa veku a stavu pacienta nad aj pod priečnou líniou brucha priložiť ešte niekoľko pijavíc.“

Každé obdobie bezpochyby zanechalo stopy aj z hľadiska osobitosti liečby pijavicami, zoznamu ochorení, pri ktorých sa hirudoterapia odporúča, aj z hľadiska jej popularity. Bolo obdobie, keď prakticky v každej domácnosti mali pijavice.

Ale sú známe aj iné časy, kedy sa hirudoterapia používala tajne, môžeme povedať, že bola ilegálna. O niekoľko desaťročí neskôr ju využívali liečitelia na liečbu urieknutia. O sto rokov neskôr boli pijavice rozšíreným exportným artiklom a o pol storočia, v r. 1984 bola pijavica lekárska zapísaná do Červenej knihy.

Pijavice a ortodoxná medicína

Keď sa na trhu objavili lekárske prostriedky ako tabletky, masti a injekcie, lekárske pijavice prestali byť oficiálnym liečebným prostriedkom. „Vševediaci“ lekári uprednostňovali jednoduché, rýchle a pohodlnejšie spôsoby liečby, než boli pijavice.

A tabletky predsa účinkovali jednoducho a rýchlo.

Pravdaže, po skončení takejto liečby sa pacientom znova vracali tie isté symptómy. Okrem toho, začali mať ťažkosti aj so žalúdkom, pečeňou, či obličkami…

Čas plynul, prešlo niekoľko desaťročí. Hirudoterapia sa zaradila medzi netradičné spôsoby liečby. Syntetické lekárske preparáty vyvolávali u väčšiny pacientov nechcené vedľajšie účinky, jedna choroba sa vyliečila a druhá sa objavila.

Ortodoxná medicína sa snažila všemožnými spôsobmi vytlačiť svojho hlavného konkurenta – pijavice.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Ale ako všetci dobre vieme, všetko nové je zabudnuté staré. A jedno z najefektívnejších, storočiami odskúšaných liečebných, dostupných a prírodných prostriedkov – pijavica, sa stala čoraz viac žiadaným prostriedkom.

Jedna generácia za druhou, najskôr liečitelia, neskôr lekári, sa opäť vrátili k pijaviciam. Schvaľovali predovšetkým ich hlavnú výhodu – žiadne vedľajšie účinky, pred ktorými chráni ľudí  čistá príroda v „tvári pijavice“ .

Lekári hovorili jedno, babky a známi radili druhé, množstvá liekov a injekcií sa zväčšovali, ale už nepomáhali. Pacient trpel a prišiel na to, že takáto liečba je zbytočná. Najprv stratil chuť do jedla, potom prestal spávať, pracovať, milovať a o niekoľko mesiacov a rokov choroby, prestal aj žiť.

Zničený syntetickými liekmi sa nakoniec rozhodol, že sa obráti na pomoc pijavíc.

A stal sa zázrak! Po niekoľkých hirudoterapeutických sedeniach sa pacient cítil oveľa lepšie, okrem toho sa mu zlepšil spánok, vrátil sa mu apetít, zlepšila sa mu nálada, pocítil príliv síl, chuť žiť, pracovať, milovať.

Vyliečený pacient išiel na vyšetrenie, kde sa ukázalo, že je zdravý a okrem toho sa mu znormalizovala látková výmena a aktivizoval sa imunitný systém. Lekári s nedôverčivosťou hovorili: „Kto by to bol povedal, že mu pomôžu pijavice.“

Pijavice postupne získavajú uznanie aj modernej vedy

A nebol to jediný pacient, ktorý liečbou pijavicami lekárov prekvapil. Fakty hovorili za všetko. A tak tí, ktorí doteraz odporúčali tabletky a injekcie, začali svojich pacientov posielať „k pijaviciam“.

Chýry o hirudoterapii sa začali rýchlo šíriť aj medzi širokou verejnosťou. Dostali sa až k vedcom, ktorí sa začali detailne zaoberať pozorovaním mechanizmov účinkov pijavíc, jednotlivých fyziologických procesov, vplývajúcich na organizmus.

Zistilo sa, že pijavica je okrem toho aj výborným preventívnym prostriedkom. Chráni človeka pred zápalovými procesmi, ochoreniami krvi a ciev, ktoré sa u človeka ešte úplne neprejavili, ale signalizujú možné budúce problémy.

Hypertonická bolesť, bolesť na hrudníku, arterioskleróza, sternokardia, predinfarktové stavy – vylieči tieto a mnohé iné ochorenia srdcovo-cievneho systému.

Analýzy stoviek tisíc chorôb ukázali, že pri možných komplikáciách, ktoré sprevádzajú ochorenia ako arterioskleróza, mozgová mŕtvica, trombóza, či embólia mozgových ciev, je pijavica vhodným preventívnym prostriedkom.

Pijavica je vhodná aj pri prevencii pooperačných hnisavých komplikácií. Pomocou nej sa rýchlejšie a bezbolestnejšie hoja pooperačné rany a koloidné jazvy.

Známy je aj regeneračný účinok pijavíc pri autotransplantácii tkanív. U pacientov sa zlepšuje prijatie štepov a znižuje sa riziko pooperačnej nekrózy.

Lekárske pijavice sa už niekoľko desaťročí využívajú aj v oftalmológii. Pijavice sa prikladajú pacientom, ktorí trpia najrozličnejšími ochoreniami očí: glaukóm, zápalové procesy cievneho systému, iridocyklitída, zvýšenie vnútroočného tlaku. Pijavice pomáhajú aj pri poraneniach očí. Oftalmológovia dnes využívajú pijavice súčasne s inými lekárskymi prostriedkami.

Pijavice sa ako efektívny doplňujúci liečebný prostriedok využívajú aj pri liečbe sústavových zápalových  procesov a pri artrózach. Pacientom sa odporúča hirudoterapia spolu s manuálnou terapiou a fytoterapiou.

Pijavice sú vhodným a rýchlym spôsobom aj pri liečbe hemoroidov. Lekári aj pacienti dobre vedia, aká náročná je liečba tohto nepríjemného ochorenia. Ale každý, kto vyskúšal pijavice pri tomto ochorení, by ich odporučil aj ostatným: „Liečiť sa pijavicami, je ten najvhodnejší spôsob!“

Ťažko by sme hľadali lepší a vhodnejší prostriedok na liečbu furunkulózy (vredovitosti), než sú pijavice. Bolesť a opuchy zmiznú už na druhý deň po prvom hirudoterapeutickom sedení. Po niekoľkých dňoch mizne aj začervenanie a zlepšuje sa odtok hnisu. A po ďalších sedeniach pacienti zisťujú, že po týchto symptómoch nezostalo ani stopy.

Mohli by sme ešte dlho pokračovať v zozname chorôb, pri ktorých pomáhajú lekárske pijavice. Ako môžeme  vidieť v priebehu dlhoročnej histórie, pijavice pomáhajú ľudskému organizmu aj v takých prípadoch, kde lekári vidia už len jedinú možnosť, a to operáciu.

Sumarizácia účinkov a mechanizmus liečby pijavicami

Ak by sme mali zosumarizovať informácie vedcov a lekárov o užitočnosti pijavíc, mohli by sme uviesť mechanizmy komplexného účinku biologicky aktívnych látok, ktoré sú obsiahnuté v slinách lekárskych pijavíc.

Prvý mechanizmus: Pijavice majú antitrombotický účinok (z gréckeho thrombos – krvná zrazenina). Podstata tohto účinku je pochopiteľná aj laikom: pri prehryznutí kože pacienta pijavice blokujú niektoré väzby vnútorného mechanizmu zrážania krvi. Takýmto spôsobom bránia vzniku krvných zrazenín.

Druhý mechanizmus: Odborníci ho nazývajú trombolytický účinok (z gréckeho lysis – rozpúšťanie a thrombos – krvá zrazenina). Výsledky liečby dokazujú, že lekárske pijavice podporujú rozpúšťanie krvných zrazenín.

Biologicky aktívne látky, ktoré sú obsiahnuté v ich slinách, vplývajú na vytvorené fibrínové zrazeniny.

Tretí mechanizmus: Hypotenzný účinok (z gréckeho hypo – predpona označujúca zníženie oproti norme a latinského tensio – napätie) biologicky aktívnych látok, ktoré sa nachádzajú v slinách pijavíc.

Mohli by sme ho nazvať aj normotenzný účinok, znižujúci krvný tlak. Je podmienený látkami prostaglandínového charakteru, ktoré boli po prvýkrát objavené v lekárskych pijaviciach. S ich pomocou biologicky aktívne látky vedú k zníženiu alebo zvýšeniu hodnôt krvného tlaku. Mechanizmus tohto účinku pijavíc v súčasnosti vedci podrobne skúmajú.

Štvrtý mechanizmus: Separačný (od latinského separates – ohraničenie, vymedzenie) účinok na poškodenú stenu cievy. Inak povedané, pijavica obnovuje povrch krvného riečiska.

Piaty mechanizmus: Antiaterogénny (z gréckeho anti – proti a ather – kaša) účinok biologicky aktívnych látok. Tie aktívne zasahujú do procesu metabolizmu lipidov, čím ho dostávajú do normálnych podmienok, znižujú úroveň cholesterolu v krvi, zabezpečujú regres aterosklerotického plaku.

Šiesty mechanizmus: Antihypoxický účinok ( z gréckeho anti – proti a hypo – predpona označujúca zníženie oproti norme a latinského oxygenium – kyslík).

Pijavice zvyšujú percento prežitia v podmienkach s nižším obsahom kyslíka, čo je dôležité pre vynosenie plodu v tehotenstve, ktoré komplikuje množstvo patologických procesov.

Siedmy mechanizmus: Imunostimulujúci účinok nie je potrebné vysvetľovať. Lekárske pijavice aktivizujú obranné funkcie organizmu. Po hirudoterapeutickom sedení sa prejaví zvýšenie fagocytóznej činnosti krvi, čo vysvetľuje protizápalový účinok pijavíc.

Ôsmy mechanizmus: Analgetický účinok – pijavica počas sedenia vytvára lokálne aj celkové znecitlivenie. Znižuje bolesť priamo v mieste prisatia, odstraňuje príznaky bolesti celého organizmu.

Deviaty mechanizmus: Ochranný účinok spočíva v tom, že pijavica neutralizuje agresívny účinok mutagénov.

Vedci píšu o tom, že lekárske pijavice vytvárajú akési „ochranné obaly“ nad génmi. Takýto „obal“ nedovoľuje naštartovať mechanizmus mutagenézy, bráni tvorbe mutagénov.

Mutagén je zvyčajne rádioaktívne žiarenie, aktívne slnečné žiarenie a mnoho iných faktorov. Pijavica je schopná neutralizovať negatívne účinky všetkých týchto faktorov.

Bojíte sa?

Nie je sa čoho, uhryznutie pijavice vôbec nie je také strašné a bolestivé, ako sa na prvý pohľad zdá. Tento plávajúci tvor, ktorý má na prvý pohľad iba zuby a chvost má obdivuhodnú schopnosť znecitlivieť každé jedno uhryznutie.

Určite viete, ako funguje analgetikum – znižuje vnímanie bolesti. Presne tak isto pôsobí na ľudský organizmus aj pijavica, ktorá vo chvíli zahryznutia vstrekuje svojmu pacientovi do ranky takzvané analgetiká – prostriedky proti bolesti.

A ak ste si na začiatku predstavili ako do vás preniká všetkými svojimi dvesto sedemdesiatimi zubami a mimovoľne ste odstúpili od sklenenej banky, teraz si ju opäť chcete prezrieť zblízka.

Pijavica to, samozrejme cíti. Hýbe sa a ukazuje vám vzorovaný chrbátik a jemné, svetlé bruško. Chcete ju pohladkať, ale v tom si uvedomíte strašnú vec: ona sa predsa živí krvou! Už ste niekde čítali, že pijavica vypije krvi viac, než sama váži. A to vás znepokojí, už takmer vyslovujete: „A čo ak by ma uhryzla? To nikdy v živote!“

Ale nežnosť, ktorú ste práve pocítili k pijavici vám nedovolí odtrhnúť od nej oči. Pozorne si ju celú obzeráte. V mysli vám vznikajú asociácie v súvislosti s tým, na čo sa podobá tajomný vzor na jej chrbátiku. Akoby ste pozorovali na nebi oblaky, vidíte v ňom oceány, brehy, nové nepoznané stvorenie. Chcete vidieť, kde má oči, zistiť, akú majú farbu.

Prejdú ešte tri – štyri minúty a vy si zrazu uvedomíte, že k nej pociťujete nehu a dôveru. Nečakane pre vás samých, vo vašom vnútri, ktoré si už obľúbilo pijavicu, sa prebúdza súcit.

Premýšľate: „No ty moja krásna, úbohučká, hladná, veď nie každý deň sa ti pošťastí poriafne sa napiť niekoho krvičky!“ A povzdychnete si s úľavou, keď zistíte, že keď sa raz dosýta napije, vydrží bez potravy aj niekoľko mesiacov.

Jej žalúdok je vytvorený špeciálnym spôsobom: sú v ňom látky, ktoré nedovoľujú krvi, aby sa znehodnotila, či pokazila. A tak si pijavica spokojne žije mesiac za mesiacom a absorbuje chutné, nahromadené zásoby, pričom pozoruje ďalšieho svojho diváka, ktorý sa k nej „prisal“ pohľadom.

A pijavica sa „raduje“, akoby rozmýšľala o tom, čo ju čaká: navrátenie zdravia, pocit vnútornej rovnováhy, úprava bioenergetiky, nájdenie harmónie, pokoja a sebavedomia. A po nejakom čase ich následky – urovnanie vzťahov v rodine a v práci.

A ak by sa teraz niekto pozrel na pijavicu pod mikroskopom, určite by uvidel, že sa „usmieva“. Koľko už bolo v jej živote takých divákov, ktorí sa na ňu prvý raz pozreli s podozrením a strachom a potom sa stali „chodiacou encyklopédiou pijavíc“, akýmsi reklamným letákom.

Prečo práve reklamným letákom? Pretože prakticky každý človek, ktorý sa raz stretne s pijavicou, zostane navždy pohltený jej udivujúcimi schopnosťami, vlastnosťami a dokonca aj vonkajším vzhľadom.

Ako riešiť problémy s prisávaním pijavíc

Jeden z prvých problémov, s ktorým sa môžete stretnúť je to, že pijavice sa nechcú prisať. Príčin môže byť niekoľko.

Prvá príčina: Prvé, čo vám napadne, keď začnete riešiť tento problém je, že to nie je tá správna pijavica. Ide o to, že tak, ako aj ľudia, aj pijavice bývajú rôzne. Aj oni majú rôzne povahy a aj od toho môže závisieť správanie sa pijavice na koži pacienta.

Existuje viac ako 650 druhov pijavíc. Ale len jeden z nich prináša nášmu organizmu nesmierny osoh – pijavica lekárska. Najspoľahlivejší a najbezpečnejší spôsob, ako si overiť pijavicu, je získať ju z prvej ruky. Pred ich kúpou sa informujte o ich pôvode.

Druhá príčina: Aj keď ste pijavicu kúpili v hirudoterapeutickom centre, nechce sa prisať. Možno ste ju len pred chvíľou vytiahli z chladničky. Pri rýchlej zmene teploty sa niekedy pijavice nechcú prisať.

Tretia, dosť dôležitá príčina: Naliali ste do banky s pijavicami vodu. Teplota vody tiež môže byť príčinou toho, že sa pijavica neprisaje.

Voda, do ktorej chcete dať pijavice musí mať izbovú teplotu. Výnimkou sú tie prípady, keď sa v najbližších týždňoch nechystáte pijavice využívať a preto ich dávate do chladničky.

Štvrtá príčina: Pijavica je, tak ako aj vy, živý organizmus. Je citlivá na biologické rytmy, magnetické vlny, nízky atmosférický tlak a zatmenie slnka.

Odborníci určili, že pijavice sa zle prisávajú na pacientov v noci. Dokonca, ak ich prinútite, aby sa prisali, urobia to len veľmi neradi.

Okrem toho, výborne cítia váš psychický stav.

Ste rozčúlení, pretože ste sa práve s niekým pohádali? Máte problémy v práci, a podvedome hľadáte, na kom by ste sa vyvŕšili? V takom stave sa radšej nepribližujte k pijaviciam, neprikladajte ich v ten deň na seba, ani na nikoho iného. Upokojte sa, dajte do poriadku svoje emócie, a potom bude pijavica pripravená pomôcť vám.

Piata príčina: U pijavíc sú aj takzvané „ľúbostné obdobia“, počas ktorých liečia len veľmi neochotne. Obdobie pohlavných hier nastáva u pijavíc v máji až júli.

V tomto čase radšej nenúťte pijavice, aby liečili a dovoľte im a zároveň aj sebe, aby si oddýchli. Samozrejme, ak ide o krajne nevyhnutný prípad, pijavicu môžete prinútiť, aby vás liečila. Avšak neprisaje sa na vás hneď, ale až po dlhšej dobe.

Šiesta príčina: Pijavici sa nemusí páčiť vôňa vášho dezodorantu, alebo iného parfumovaného toaletného prostriedku, ktorý používate.

Voňavé mydlo, telové mlieko, parfum, sprchový gél s vôňou ruže, alebo santalového oleja – to všetko môže vadiť pijavici, aby vám pomohla. Aby ste sa tomu vyhli, používajte tesne pred hirudoterapeutickým sedením neparfumované mydlo.

Siedma príčina: Môže ňou byť pre vás normálna, ale pre pijavicu nedostatočne teplá koža.

Odstrániť túto príčinu môžete jednoducho: pred hirudoterapeutickým sedením dostatočne rozotrite miesto priloženia pijavíc čistou vreckovkou, až kým jemne nesčervenie. Vaša koža musí jemne sčervenieť a stať sa teplou. Potom vám už určite žiadna pijavica neodolá!

Odporúčania pre správne uchovávanie pijavíc

Uviedli sme tie najčastejšie príčiny, kvôli ktorým vás môže pijavica odmietnuť liečiť. Aby ste predišli akýmkoľvek iným príčinám, kvôli ktorým sa pijavica odmietne prisať, odporúčame vám, aby ste sa oboznámili s nasledujúcimi odporúčaniami: ako doma správne uchovávať pijavice a ako si k nim vytvoriť vzťah.

Predovšetkým sa snažte správať sa k nim láskavo, aj keď sa ich stále trošku bojíte. Tí, u ktorých doma už dlho žijú domáce zvieratá vedia, že sa stanú svojskými členmi rodiny. Rovnako vnímajte aj pijavice: zdvorilo, s nehou, vďačnosťou a dôverou.

Prvé odporúčanie: Kupujte toľko pijavíc, koľko vy, alebo vaši blízki potrebujú na jednu preventívnu terapiu. Ak ste sa rozhodli zaoberať sa zlepšením zdravia vašich blízkych, zrátajte si, koľko pijavíc budete potrebovať.

Druhé odporúčanie: Povedzme, že bývate ďaleko od miest, kde sa dajú kúpiť pijavice, alebo je ich kúpa ťažko dostupná. V takom prípade sa môžete zásobiť pijavicami dopredu.

A ak kupujete pijavice pre seba a svojich blízkych na niekoľko mesiacov dopredu, najlepšie je ich držať v chladničke, kde pomalšie trávia krv, hlboko zaspia, čo im dovoľuje zaobísť sa bez „jedla“ až tri mesiace.

Ale nezabúdajte, že pijavice, ktorými ste sa rozhodli liečiť druhých, musia byť vytiahnuté z chladničky niekoľko dní pred priložením.

Tretie odporúčanie: Pijavice, ktorými chcete liečiť počas najbližšieho týždňa, je najlepšie umiestniť na parapetnú dosku, na slnečnú stranu.

Banka pre pijavice musí byť čistá. Do pollitrovej banky sa odporúča dať najviac 5-7 pijavíc. Môžete použiť trojlitrovú sklenenú nádobu, naplnenú do dvoch tretín odstátou vodou. Sem môžete dať najviac 50 pijavíc.

Neodporúča sa dávať 30 pijavíc do pollitrovej banky. Pokúste svojim pijaviciam vytvoriť pohodlie a teplo a určite sa vám za to odvďačia.

Štvrté odporúčanie: Vodu v banke je potrebné meniť podľa jej zakalenia, ale najmenej 1-2 krát do týždňa. Výmena vody je pre pijavice určitým spôsobom stres, preto sa snažte, aby ste zachovali rovnakú teplotu vody.

Vodu, do ktorej chcete dať pijavice naberajte v lesnej studničke alebo v čistom potoku. Pijavice neznesú chlór.

Piate odporúčanie: Najlepšie je, keď má každý člen rodiny svoju vlastnú banku s pijavicami. Je známe, že pijavica vytvára pre každú krv svoje užitočné látky, pre každého človeka si volí osobitý sekrét slinných žliaz.

Aj preto prikladanie tej istej pijavice, tomu istému človeku druhýkrát môže priniesť lepší efekt, ako nová pijavica. Ale musíte počkať niekoľko mesiacov, kým nevyhladne.

Ale nepoužívajte rovnakú pijavicu viac ako dvakrát. Každým priložením a nasatím vašej krvi pijavica rastie a každé ďalšie sedenie bude potrebovať viac vašej krvi, než predtým. Ako už viete, pijavica vypije trikrát viac krvi, než je jej vlastná váha. Predstavte si teda, koľko vašej krvi by vypila na tretíkrát.

Šieste odporúčanie: Každý člen rodiny sa musí starať o svoje pijavice, meniť im vodu. Pijavice dokážu vycítiť náladu svojho majiteľa a jeho vzťah k nim.

Ak sa o ne staráte láskavo a pozorne, prinesú vám väčší úžitok. Preto by ste nemali pijaviciam meniť vodu, keď máte zlú náladu. Neodporúča sa riešiť rodinné záležitosti v izbe, kde máte pijavice.

Aj keď je známe, že pijavice majú schopnosť vytvárať pozitívnu atmosféru a zvyčajne v domácnosti, kde je banka s pijavicami sa nezhody vytratia.

Siedme odporúčanie: Buďte pripravený na to, že pijavica môže ochorieť, či dokonca zomrieť. A vôbec nie preto, že by ste sa o ňu zle starali.

Neľakajte sa, žiadne ochorenia pijavice nie sú pre človeka nebezpečné. Je vhodné odstrániť z banky mŕtvu pijavicu.

Ako zistíme, že je pijavica mŕtva?  Jednoducho leží bez pohybu na dne banky. Vyberte ju z nej pinzetou a vyhoďte ju.

Neprežívajte, že ste prišli o pijavice. Neznamená to, že ste zlí, alebo že u vás doma nie je dobrá atmosféra. Takýmto spôsobom jednoducho dávajú svoj život za vaše zdravie.

Niekedy umierajú jednoducho preto, lebo v ľudskom organizme sa nachádza množstvo látok, nezlučiteľných so životom pijavice, jednoducho povedané, zabíjajúcich pijavice.

Krv väčšiny ľudí z nás je do takej miery znečistená, či už liekmi, vzduchom, alebo stravou, že všetky pijavice zomierajú po prvých troch sedeniach. A až po prvej hirudoterapeutickej preventívnej sérii, keď sa krv začne čistiť, zostanú pijavice živé.

Kedy a ako pijavicu z pokožky odňať

Pijavica po nasatí dostatočného množstva krvi sama odpadne. To môže trvať medzi 20 minútami až 2 hodinami.

V prípade, že potrebujete pijavicu odňať z pokožky skôr, použite nasledujúcu techniku:

Nechtami mierne zatlačte po pokožke v smere k prísavke. Tým uvoľníte tlak, ktorým je pijavica prisatá. Po uvoľnení tlaku následne pijavica uvoľní aj zuby. Najprv uvoľníte predný a potom zadný sosák.

Môžete sa dopočuť aj iných metódach, napríklad octom, citrónovou šťavou, či mydlom. To sa však neodporúča. Jednak tým uškodíte pijavici a zároveň by pri tom mohlo dôjsť k spätnému výronu nasatej krvi zo žalúdka pijavice do rany.

Ako zistiť, či je pijavica zdravá

Ako určiť podľa vonkajšieho vzhľadu pijavice, či je zdravá a pripravená pomôcť vášmu zdraviu? Existuje mnoho faktorov, prostredníctvom ktorých môžeme stanoviť kvalitu pijavice.

  1. Sfarbenie: Pozorne si prezrite pijavicu, nemusíte ju vyberať z banky, nechajte ju, nech si pláva. Všimnite si, či je sfarbenie jednotné.
  2. Čistá, hladká, rovná koža pijavice. Na jej tele by nemalo byť viditeľné porušenie vrchnej vrstvy kože. Ranky, porezania, dierky – pri prítomnosti týchto znakov by ste mali pijavicu vyhodiť.
  3. Musí byť prítomná rýchla reakcia na podnety. Dá sa to overiť veľmi jednoducho: treba zobrať pijavicu do ruky a stlačiť ju. Pijavica by sa mala zvinúť, skrútiť sa do klbka. Ak takto nereaguje, nie je v danej chvíli vhodná na prikladanie. Touto radou sa riadia väčšinou odborníci a to hlavne v tom prípade, ak majú nejaké pochybnosti. Pre človeka, ktorý vidí pijavicu prvýkrát bude asi robiť problém vziať ju do rúk, preto sa môže riadiť len prvými dvoma príznakmi.

Odborníci určujú pripravenosť pijavice ku kŕmeniu jednoducho: do banky vložia ruku a hýbu prstami. Ak sa pijavice vrhnú k ruke, znamená to, že je čas na kŕmenie. A ak na ruku nereagujú, treba ich nechať oddychovať ešte niekoľko dní.

A ak sa jedného dňa stane zázrak a vy zistíte, že v banke pláva viac pijavíc, nečudujte sa. Niekedy sa stáva aj to. Svedčí to len o tom, že pijavice sa u vás cítia dobre.

Pri správnej starostlivosti pijavice zvyčajne žijú bez akejkoľvek potravy od 1,5 do 2 rokov. No nezabúdajte, že lekárska pijavica je živý tvor. A tak, ako aj ostatné živočíchy, aj ona sa môže cítiť zle.

Pijavica sa unaví, zle sa prisáva a potom začína umierať. Prečo sa to deje?

Najčastejšie je to kvôli chybám v starostlivosti o pijavice, prítomnosť rôznych chemických prostriedkov vo vode alebo vo vzduchu v izbe, v ktorej sú pijavice, zvýšenie teploty vody, v ktorej pijavice žijú.

Cez leto je veľmi dôležité vymieňať pijaviciam vodu častejšie, nakoľko látková výmena pijavíc a samozrejme aj znečistenie vody prebieha rýchlejšie. Ale aj pri správnej starostlivosti sa môže stať, že pijavice začínajú hynúť.

Niekedy je to už na druhý deň od kúpy pijavíc, inokedy až po dlhšom čase. Môže sa stať, že pijavice boli infikované, alebo začali byť choré ešte pred tým, než ste ich kúpili. Môže sa stať aj to, že infekcia „driemala“ a nijako neohrozovala zdravie, alebo život pijavíc a za určitých podmienok sa zaktivizovala.

Môže sa to stať napríklad pri ich preprave, alebo pri zmene kvality vody počas cesty k ich novému majiteľovi. Vo väčšine prípadov sa dá týmto problémom vyhnúť, ak včas odhalíme choré pijavice.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Krasny članok. Hlavne ta historia je pekne popisana.
    Som rada, že sa tam nespomína v dnešnej dobe ešte bežne používané solenie pijavíc. Odobratie pijavice sa dá zvládnuť podľa najnovších výskumov lepšie aj včašie, ked vie človek ako a prečo.
    Len pár drobností – pijavice by som nikdy nedala na priame slnko a maju radšej chlad ako teplo. Vodu z potoka pokial nie je pitna ? Radsej zo studničky s vodou „nesytenou,bez nadbytku železa a siry.
    Aj tých účinkov má omnoho viacej,ale základ je popísaný.
    Dakujem

  2. fuh! trocha dlhy clanok, mohli ste z toho spravit serial

    pokial viem pijavice pomahaju hlavne pri krcovych zilach a tromboze, ostatne ucinky su skor spekulacia ale na druhej strane by si urcite zasluzili seriozny vyskum

  3. V Bratislave liečbu pijavicami robia v Anima centre v Ružinove.

  4. prosím Vás viete mi dať niekto kontakt na lekára ktorý lieči s pijavicami lekárskymi?
    Hľadám hľadám a nikde nič

    Ďakujem

  5. Článok je velmi krasny, vyzdvihli pijavicky, ktore ja velmi ovdivujem. Sama robim terapie, a mam ich preto v ucte. Ak by mal niekto záujem o terapie, asi viac na tel. cisle 0903521525.Ďakujem

  6. Dobrý deň ,potrebujem súrne poradiť ,liečia pijavice aj bergerovy choroby nôh ,mám mladú dcéru ,nikdy nepila ,nefajčila venovala sa len turistike ,liečia ju rôznyi antibiotikami nič nezaberá ,prosím o pomoc dakujem

    • kde sa dajú na slovensku kúpiť pokladnice?

      • Ahoj, ja som na jar objednávala z hirudoterapia.sk, prevádzkujú slovenskú biofarmu a na stránke majú veľmi pekne rozpísané návody, takže človek zvládne starostlivosť a prikladanie aj sám. Prišli mi na dobierku poštovým kuriérom (24 zvieratiek; kúru som robila v nepravidelných cca týždňových intervaloch s 3 – 4 pijavicami; doteraz prežilo 20). Aj keď som nepostrehla zmenu na cievnych metličkách na nohách (čo bol môj hlavný dôvod pre kúpu) ani nejaký zázračný nával energie, prestalo mi dlhoročné pichanie v obličkách (cysty?) a myslím, že mi pomohli aj s imunitou.

Pridajte komentár

*