Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

Prečo každý diabetik by mal poznať tento koreň


Print Friendly, PDF & Email

koren-na-cukrovku

Mnohí diabetici poznajú prínosy nízkoglykemickej stravy.

O čom však zrejme ešte nepočuli, je koreň kurkumy, ktorá patrí medzi svetovo najviac skúmané rastliny proti cukrovke.

Nedávno bol publikovaný prehľad vedeckej literatúry v Medzinárodnom denníku endokrinológie a metabolizmu uverejnený pod názvom „Anti-hyperglykemický efekt a efekt inzulínovej citlivosti kurumy a jej zložky kurkumínu“.

Priniesol nové poznatky o tom, že toto staroveké indické korenie predstavuje ideálny prostriedok pre cukrovku typu 2, ktorý dokáže účinne kontrolovať chorobné prejavy diabetu, akými sú zvýšený krvný cukor (hyperglykémia) či inzulínová rezistencia.

Devätnásť zo skúmaných štúdií boli robené buď na bunkových kultúrach (in vitro), alebo na zvieratách (in vivo). Všetky ukázali pozitívne účinky kurkumy.

Päť z týchto štúdií boli klinickými testami kurkumy alebo jej výťažku kurkumínu robených na ľuďoch.

Tri z nich sa uskutočnili priamo na pacientoch s cukrovkou alebo v predcukrovkových štádiách.

Ako kurkumín lieči cukrovku typu 2

Na úžas vedcov, štúdie na bunkách a zvieratách došli k záveru, že kurkumín dokáže zlepšiť cukrovku typu 2 a to až prostredníctvom 10 rôznych mechanizmov:

 1. Znížením produkcie glukózy v pečeni.
 2. Znížením produkcie glykogénu v pečeni.
 3. Stimuláciou metabolizmu glukózy (zvyšovaním expresie génov GLUT4, GLUT2 a GLUT3).
 4. Zvýšenou aktiváciou AMP kynázy.
 5. Podporou aktivity viazania PPAR-Y ligandu.
 6. Potláčaním zápalov spôsobených hyperglykémiou.
 7. Stimuláciu vylučovania inzulínu z pankreasu.
 8. Zlepšením funkcie panreatických buniek.
 9. Zvýšením fosforylácie AKT.
 10. Zvýšením počtu inzulínových beta receptorov a znížením inzulínovej rezistencie.

Navyše k tomu, štúdie uskutočnené na pacientoch s rozvinutou cukrovkou alebo v štádiách, ktoré jej predchádzajú, poukázali na ďalšie 3 prospešné účinky kurkumy:

 1. Efekt znižovania glukózy v krvi.
 2. Zlepšená činnosť beta buniek v pankrease.
 3. Zlepšenie oxidácie a využitia mastných kyselín.

Aká dávka kurkumínu dokáže zabrániť cukrovke?

Jedna z uvedených štúdií stojí za špeciálne povšimnutie.

Zistila totiž, že kurkumínový extrakt bol obzvlášť účinný pri zastavovaní progresie cukrovky z predcukrovkových štádií do plne prepuknutého ochorenia.

Táto štúdia z roku 2012 bola publikovaná vo vlastnom žurnále Americkej dietologickej spoločnosti, nazvanom Starostlivosť o cukrovku (Diabetes care).

Zistila, že užívanie 6 kapsúl po 250 mg kurkumínu denne (teda 1,5 gramu denne) spoľahlivo zabránila prepuknutiu cukrovky.

Inými slovami, v kontrolnej skupine prepukla cukrovka u 16,4%, kým v skupine užívajúcej kurkumín neprepukla u nikoho.

Vážne vedľajšie účinky štandardných liekov

Výsledky ako tento sú extrémne povzbudivé, keď ich porovnáme so štandardným prístupom medicínskej liečby.

Stop Candida

Napríklad, známe lieky cukrovkárov Metformin Mylan alebo Siofor (účinná látka metformín hydrochlorid) sú známe svojimi vážnymi vedľajšími účinkami.

Ide hlavne o vedľajší účinok ako je falošné znižovanie krvného cukru, ktorý sa síce javí ako v norme, no v skutočnosti zvyšuje mortalitu a morbiditu.

Pri existencii vážnych vedľajších účinkoch štandardných liekov o to viac potrebujeme alternatívy, ktoré sú bezpečné, cenovo výhodné a bežne dostupné.

No a kurkumín tým všetkým je.

Navyše, napriek dobre známym problémom s inzulínovou rezistenciou pri diabete typu 2, sa u týchto pacientoch často používa inzulín vyrobený za pomoci genetických modifikácií.

Ide teda o vysoko nelogický a nezodpovedný prístup taký typický pre konvenčnú medicínu, ktorá sa ani len nesnaží hľadať príčiny ochorení.

Totižto, nedávna pomerne malá, no nanajvýš znepokojujúca štúdia zistila, že umelo podávaný inzulín zrýchľuje progresiu cukrovky typu 1 aj 2, čiže vytvára takzvanú „dvojitú cukrovku“.

Cukrovka je samozrejme ochorenie vyvolávané hlavne spôsobom stravovania, ktoré je typické svojou evolučnou nekompatibilitou.

Inými slovami, západný typ stravy je priam letálnou príčinou ochorenia, pretože ani zďaleka nepripomína tradičnú stravu, ktorú ľudia konzumovali po celé tisícročia a ktorá je stále primárnym faktorom nášho zdravia.

Kde sa dá kúpiť kurkuma

Kurkumu by ste mali byť schopní zohnať v každom supermarkete medzi koreninami.

Ak by ste však chceli kontrolovať množstvo prijatej účinnej látky kurkumínu, potom je možno lepšie ho konzumovať priamo ako výživový doplnok. Na Slovensku ho kúpite TU a v Česku TU.

Záver

Na základe uvedeného môžeme teda skonštatovať, že kurkuma je úžasná alternatíva tradičným liekom a mala by byť považovaná za plnohodnotnú „prírodnú liečbu“.

Je akousi protiváhou, ktorá vyvažuje nezdravé stravovanie a ktorá zďaleka prevyšuje akýkoľvek syntetický liek.

Viac podrobne sme o nej písali v článku o tom, ako kurkuma prevyšuje 14 druhov liekov.

Samozrejme, mala by byť súčasťou širšieho spektra liečebného plánu diabetikov a ten by mal zahŕňať aj stravu, cvičenie, vystavenie sa toxínom, emočné faktory a kontrolu stresu.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: Why All Diabetics Should Know About Turmeric

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Výborny článok, proti číhajúemu Mikulášikovy.

 2. Bledá Tvář

  Kupuji ji dlouho „Curcuma gemahlen“ 60 g za 25 Kč. ¨V pátek 4 ks za 100 Kč.
  Dávám ji do všeho, kde je tuk, neboť se rozpouští kurkumín v tuku.
  Dia na inzulínu. nyní používám 30-35 jednotek místo 65-70.

 3. Všeho moc škodí. A mně se zdá,že to doporučené množství kurkumy je vysoké….Nevím, máte někdo zkušenosti s dlouhodobějším užívání – tady u nás a né v Americe ? Děkuji za sdílené informace.

Pridajte komentár

*