Voľbou Korčoka volíte vojnu! Nevoľte za prezidenta vojnového štváča, ktorý by neváhal vyslať vašich mužov, otcov a synov na smrť do ukrajinských zákopov!

Čo vám hrozí po vyšetrení na počítačovej tomografii (CT-čku)


Print Friendly, PDF & Email

Vedeli ste, že počítačová tomografia zvyšuje vaše riziko rakoviny o ohromujúcich 35 %?

Väčšina ľudí pravdepodobne ani nezaváha, keď idú na odporúčané lekárske testy. Diagnostické a následné zobrazovacie snímkovanie však môže byť pre ľudské zdravie veľmi škodlivé – najmä keď je prítomné röntgenové  žiarenie.

Jedným z takých zobrazovacích postupov je počítačová tomografia, známa tiež ako CT-čko, ktorá tým, že do tela človeka vysiela ionizujúce žiarenie, môže výrazne zvyšovať riziko neskoršieho vzniku rakoviny.

Výskum z roku 2013, publikovaný v časopise British Medical Journal, zistil, že jediné vyšetrenie počítačovou tomografiou sa spája s 24-percentným celkovým nárastom výskytu rakoviny.

Toto percento síce s rokmi ubiehajúcimi od vyšetrenia máličko klesá, no zároveň platí, že čím viac CT vyšetrení človek absolvuje, najmä v mladšom veku, tým vyššie je riziko, že sa rakovina objaví neskôr.

A toto riziko sa taktiež kumuluje, čiže po 2 vyšetreniach už to bude 48% vyššia šanca na rakovinu, po troch 72%, atď.

Prečo je CT vyšetrenie horšie než röntgen

To, čo robí CT vyšetrenia ešte väčšou hrozbou než röntgenové lúče pri obyčajnom röntgene, súvisí so spôsobom, akým odovzdávajú žiarenie.

Namiesto jednoduchého zobrazenia dvojrozmerného plánu ľudského vnútra, počítačová tomografia zbiera sériu obrazov, ktoré sa potom zostavujú do trojrozmernej obrazovej matrice.

Tento výsledný trojrozmerný obraz poskytuje lepší prehľad o prítomnosti možných zdravotných abnormalít, zároveň však emituje podstatne vyššie hladiny poškodzujúceho žiarenia – čo môže potenciálne viesť k niektorým výsledkom úplne rovnakého ochorenia, aké malo zistiť.

„Na rozdiel od jednej röntgenovej snímky sú CT vyšetrenia ekvivalentné sérii jednotlivých röntgenových snímok, organizovaných výkonným počítačom pre vytvorenie vysoko kontrastného 3-D zobrazenia obsahu tela,“ píše pre NaturalHealth365.com Lori Altonová.

„Vaše vystavenie sa nebezpečnému žiareniu a zvýšenému riziku rakoviny z jediného CT vyšetrenia je ekvivalentné absolvovaniu viacnásobného röntgenového snímkovania,“ dodáva.

„Toto vystavenie je v skutočnosti také veľké, že je porovnateľné s desaťnásobkom vášho prirodzeného vystavenia.“

Na stránke AntiCancer.news sa môžete dozvedieť viac užitočných informácii o spôsoboch, ako si chrániť váš organizmus pred rakovinou.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Jediné CT vyšetrenie môže človeka vystaviť 10-násobne vyššiemu množstvu žiarenia než bežné žiarenie prostredia za celý ROK

Aby ste si dali všetko do súvislostí, zvážte skutočnosť, že priemerný človek je ročne prirodzene vystavený približne 3 miliSievertom (mSv) žiarenia z prostredia.

Pre porovnanie, jediné CT vyšetrenie hlavy vystavuje človeka ročne okolo 2 mSv žiarenia.

Toto množstvo dramaticky rastie, keď sa napríklad robí úplné CT vyšetrenie brucha, ktoré človeka vystavuje žiareniu okolo 30 mSv – alebo tiež zhruba 10-násobku bežného množstva žiarenia z prostredia za celý rok.

„Vystavenie žiareniu v rozmedzí 5 až 125 mSv je už považované za ´štatisticky významné´, lebo zvyšuje riziko rakoviny,“ dodáva Altonová.

„Lenže ľudia, ktorí už známy malígny rast majú, sú bežne vystavovaní ešte vyšším hladinám žiarenia než zdraví jednotlivci, a to kvôli frekvencii CT vyšetrení pre diagnostické a následné účely.“

Obzvlášť opatrné pri CT vyšetreniach musia byť podľa výskumu Harvardovej univerzity ženy, lebo hrudník je popri bruchu a panve jednou z oblastí, kde sa s CT súvisiace karcinómy objavujú najpravdepodobnejšie.

Výskumníci z Harvardovej lekárskej fakulty tiež zistili, že existuje šanca približne 1 : 2000, že sa u človeka vyvinie rakovina z jediného CT vyšetrenia brucha, čo ešte viac ilustruje  závažnosť nebezpečenstiev spájajúcich sa s touto zobrazovacou metódou.

Záver

Toto je dôvod, prečo mnohí „alternatívni“ lekári budú pre svojich pacientov voliť radšej termografiu, alebo tiež digitálnu infračervenú termokameru (DITI).

Uvedená metóda totiž využíva na vyhľadávanie abnormalít v ľudskom tele, ktoré by mohli svedčiť o ochorení, namiesto žiarenia teplotné vzory.

Ide teda nie o aktívne snímkovanie vyžarovaním röntgenových lúčov do tela ako pri CT-čku, ale len o pasívne zachytávanie infračerveného žiarenia produkovaného samotným telom.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: AntiCancer.news, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Jozef Varga

    mám zdravotne problémy – som starší človek

Pridajte komentár

*