Voľbou Korčoka volíte vojnu! Nevoľte za prezidenta vojnového štváča, ktorý by neváhal vyslať vašich mužov, otcov a synov na smrť do ukrajinských zákopov!

Čo sa stane s vaším telom, keď začnete týždeň jesť 3 datle denne


Print Friendly, PDF & Email

Čo sa stane s vaším telom, keď začnete týždeň jesť 3 datle denne

Hoci datle nie sú považované za superpotravinu, majú k tomu veľmi blízko. Ponúkajú toľko zdravotných benefitov, že ich konzumácia je pre nás skoro nevyhnutná!

A ešte lepšími ich robí skutočnosť, že sú sladké a veľmi dobre chutia! Stačí len týždeň jesť toto lahodné ovocie a vaše telo sa vám poďakuje.

Aj my máme radi všetko, čo je chutné, výživné a dobré pre zdravie. Preto sa s vami chceme podeliť o tieto informácie a dúfame, že datle skúsite zahrnúť do svojej stravy.

Poďme sa teda pozrieť na to, čo všetko sa s vaším telom stane už po jednom týždni, ak budete jesť iba 3 datle denne:

1. Zlepší sa zdravie vašich kostí

Podľa Julie Garden-Robinsonovej, PhD., L.R.D., profesorky z North Dakota State University, datle obsahujú bór, ktorý dopomáha k zdravým kostiam.

Ďalšia štúdia dokazuje, že minerálne látky ako fosfor, draslík, vápnik a horčík, nachádzajúce sa v sušených plodoch, nám posilňujú kosti a bojujú proti ochoreniam ako osteoporóza.

O prírodnej liečbe osteoporózy sme dokonca napísali aj našu vlastnú e-knihu, nájdete ju TU.

2. Zlepší sa zdravie vášho trávenia

Ako už bolo spomenuté, datle obsahujú veľa vlákniny a náš tráviaci systém vlákninu pre správnu činnosť potrebuje.

Príjem vlákniny predchádza zápche a prispieva k pravidelnému vyprázdňovaniu.

Štúdia uverejnená v časopise British Journal of Nutrition dokazuje, že ľudia, ktorí konzumujú datle pravidelne, majú oveľa lepšie fungujúci tráviaci systém než tí, ktorí tak nerobia.

3. Pomáhajú vám bojovať so stresom a depresiou

Datle obsahujú vitamín B6, o ktorom bolo dokázané, že telu pomáha vytvárať sérotonín a norepinefrín, zlepšujúce zdravie mozgu.

Sérotonín vám reguluje náladu, zatiaľ čo norepinenfrín potláča stres. Ďalej táto štúdia dokazuje, že nízke hladiny vitamínu B6 majú súvis s depresiou.

Čím viac vitamínu B6 budeme prijímať, tým lepšie sa budeme cítiť nielen fyzicky, ale aj duševne.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

4. Poskytujú vám výrazný prílev energie

Datle sú bohaté na vlákninu, draslík, horčík, vitamíny a antioxidanty, čo z nich robí dokonalé občerstvenie. Vďaka cukrom ako fruktóza a glukóza poskytujú pretrvávajúci prílev energie.

Ba čo viac, podľa tejto štúdie vám energiu nielen zvyšujú, ale toto ovocie vám ju pomáha aj rýchlo získať po absolvovaní niečoho takého únavného, ako je tréning alebo šport!

5. Dokážu predchádzať srdcovým ochoreniam

Jedna štúdia dospela k záveru, že datle znižujú hladiny triglyceridov a zmenšujú oxidačný stres, čo sú rizikové faktory pre chorobu srdca a aterogenézu.

Okrem toho sú bohatým zdrojom draslíka, ktorý podľa štúdií znižuje krvný tlak a znižuje riziko infarktu, ako aj ďalších, so srdcom súvisiacich ochorení.

6. Znižujú riziko rakoviny hrubého čreva

Datle chránia náš tráviaci systém a črevá pred škodlivými baktériami a znižujú tak riziko ich šírenia do hrubého čreva.

Štúdia vykonaná Katedrou potravinovej a výživovej vedy zistila, že ľudia, ktorí konzumujú datle pravidelne, zvyšujú rast dobrých druhov baktérií, ktoré nás chránia pred rastom rakovinových buniek v hrubom čreve.

7. Zmierňujú príznaky sezónnych alergií

SAR, alebo tiež sezónna alergická nádcha, postihuje zhruba 1 z 10 ľudí, no datle na ňu majú, našťastie, pozitívny vplyv.

Ďalšia štúdia dokazuje, že datľová palma je účinná v znižovaní niekoľkých markerov zápalu u pacientov so SAR.

8. Pomáhajú chudnúť

Datle môžu pomáhať aj pri chudnutí. Áno, obsahujú vlákninu, ale vláknina vám pomáha cítiť sa dlho sýti a predchádza výkyvom krvnej glukózy.

Okrem toho obsahujú antioxidanty ako antocyaníny, fenoly a karotenoidy. Zbavujú naše telo toxínov, zlepšujú trávenie a zrýchľujú metabolizmus, čo vedie k chudnutiu.

Záver

Máte radi datle? Ako často ich jete? Pomáha vám toto ovocie vo vašej strave?

Podeľte sa, prosím, s nami a ostatnými ľuďmi, ktorí toto chutné ovocie ešte neochutnali, o svoje skúsenosti a postrehy.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: brightside.me, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. a co s diabetikami?

  2. V obchodech nejsou k mání , kde je možno zakoupit

  3. Na jednej strane súhlas! Odporúčanie konzumovať prírodné sladkosti je potrebné, pretože mamičky rady siahajú po rôznych cukríkoch, „čokoládkach“ (s nízkym obsahom kakaovej hmoty a s takmer žiadnym obsahom kakaového masla), presladených tyčinkách atď., ktoré nemajú pre zdravie detí žiadny prínos, skôr naopak.

    Na druhej strane výhrada. Uvádzanie rôznych konkrétnych zdravotných benefitov (čohokoľvek) bez odvolania sa na výsledky viacerých serióznych štúdií (uskutočnených na dostatočnom počte osôb) a uverejnených v uznávaných odborných časopisoch, mi nepripadá etické.
    Zoberte si ktorúkoľvek bežnú zeleninu či ovocie, prirodzené, mrazené či sušené, všetky majú určitý pozitívny vplyv na zdravie (pokiaľ ich osoby, ktoré nie sú na ne alergické alebo im inak neškodia, konzumujú v rozumnom množstve). Takmer denne by ste mohli zverejňovať články o pozitívnych účinkoch napr. arónie, hrozienok, prirodzeného, mrazeného či sušeného drobného ovocia (čučoriedok, brusníc, černíc, malín, fíg, rôznych druhov orechov, semien atď.) a vždy by to mohla byť pravdivá informácia (pokiaľ by neobsahovali plesne, cudzorodé látky a iné pre telo nevhodné látky).
    Takých štúdií je naozaj dosť (niekoľko dôležitých mám stiahnutých či skopírovaných, ďalšie som čítal), stačí „zaloviť“ v serióznych odborných časopisoch a webových sídlach. Preto si nemyslím, že je vhodné si brať vzor z článkov v bulvárnych plátkoch a predkladať ľuďom príliš „navoňané“ informácie, navyše s nezaručenými zdravotnými účinkami (veď ani tie najlepšie, rokmi overené lieky neúčinkujú na každého rovnako, resp. nemajú 100 %-ný účinok; napr. už 70 %-ný sa považuje za dobrý).

Pridajte komentár

*