Jedlo z mikrovlnky nepatrí do úst človeka. Tu je dôvod


Print Friendly, PDF & Email

Prečo by ste sa mali vyhýbať používaniu mikrovlnky

Bude o pár desaťročí ľuďom jasné, že mikrovlnný ohrev potravín škodí ich zdraviu? Možnosť tu určite je a stúpajúca informovanosť o tomto probléme začína v ľuďoch vyvolávať obavy.

Mikrovlnky fungujú tak, že rozkmitajú molekuly vody vo veľmi vysokých frekvenciách. Tie sa menia na paru, a tým sa jedlo zohrieva.

Možno je to pohodlný spôsob prípravy jedál, treba si však uvedomiť, že mikrovlnné žiarenie vlastne mení chemickú štruktúru jedla.

Hoci sú mikrovlnky označované za bezpečné, v dnešnej dobe to nič neznamená. Za bezpečný bol tak isto označovaný aj tabak, polychlórované bifenyly, azbest a glyfosát.

Ak vládne agentúry ako americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) alebo vládna zdravotnícka agentúra schvália niečo ako bezpečné, neznamená to, že to bezpečné skutočne je.

Možno sa v duchu pýtate, čím sa mikrovlnný ohrev líši od ohrievania jedla na sporáku či na pare. Táto otázka je namieste.

Rozdiel je v tom, že mikrovlnné žiarenie na rozdiel od ostatných bežných typov ohrevu deformuje molekuly potravín.

Tento problém sa vyskytuje aj v lekárstve. Napríklad je známe, že na ohriatie krvi pri transfúzii sa používa práve mikrovlnný ohrev.

Mikrovlnné žiarenie pritom poškodzuje jednotlivé zložky krvi. Je známy prípad, keď žena po podaní krvi ohriatej týmto spôsobom umrela.

Vynára sa čoraz viac informácií o tom, že mikrovlnné žiarenie zbavuje jedlo tých najzákladnejších živín. Toto tvrdenie si však vyžaduje rozsiahlejší výskum.

Škodlivými účinkami mikrovlnného žiarenia na živiny sa zaoberala napríklad štúdia z roku 2003, ktorá bola zverejnená v časopise The Journal of the Science of Food and Agriculture.

Skúmala vplyv žiarenia na brokolicu. Výsledky preukázali, že brokolica takto stratila 97% antioxidantov.

Pre porovnanie uvádzame, že keď vedci preskúmali brokolicu pripravenú na pare, zistili, že stratila len menej ako 11% antioxidantov.

Austrálska štúdia zistila, že mikrovlnné žiarenie spôsobuje vyšší stupeň „rozkladu bielkovín“  ako bežný ohrev.

Preukázalo sa, že „pri rovnakej maximálnej teplote spôsobuje mikrovlnné žiarenie výrazne vyšší stupeň rozkladu ako pri bežnej tepelnej záťaži pri ohreve bielkovín.”

Štúdia, ktorá skúmala vplyv mikrovlnného žiarenia na cesnak, zistila, že už 60 sekúnd mikrovlnného žiarenia dokáže úplne zničiť hlavnú aktívnu zložku cesnaku, alicín.

Mikrovlnky ničia aj látky posilňujúce imunitný systém, ktoré sa nachádzajú v materskom mlieku. Sú to živiny, ktoré dieťaťu pomáhajú bojovať s chorobami a sú nevyhnutné pre jeho zdravie a vývoj.

Jedna štúdia napríklad zistila, že ohrievanie materského mlieka spôsobilo pokles lyzozýmovej aktivity a protilátok a napomohlo rozmnoženiu patogénnych baktérií.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zaujímavé je, že vedci porovnali mikrovlnný ohrev materského mlieka inými spôsobmi ohrevu a zistili, že najviac mlieku uškodil práve mikrovlnný ohrev.

„Používanie mikrovlnného žiarenia pri vysokých teplotách sa neodporúča a otázky o bezpečnosti jeho použitia si treba klásť aj pri mikrovlnnom žiarení pri nízkych teplotách.”

Japonská štúdia zistila, že už 6-minútový ohrev úplne zničil 40% vitamínu B12 v mlieku a pripravil ho tak o výživovú hodnotu.

Tri nedávne štúdie skúmajúce skladbu potravín zistili, že ohrevom klesol výskyt minerálov bežne prítomných v čerstvých produktoch až o 40%, a ďalšia zistila to isté ohľadom bielkovín.

Škandinávska štúdia z roku 1999 zverejnila, že prípravou špargle v mikrovlnke táto zelenina prichádza o veľké množstvo vitamínov.

V čom prihrievate jedlo v mikrovlnnej rúre?

Dnes je už snáď všetkým jasné, že hocijaké plastové nádoby by sa na ohrev jedla používať určite nemali.

Preto FDA odporúča, aby všetky plastové nádoby, ktoré sú podľa výrobcov vhodné a bezpečné na takýto ohrev, by mali byť označené.

Avšak aj napriek označeniu existujú dôvody domnievať sa, že ich používaniu by sme sa mali vyhnúť.

Mnoho štúdií preukázalo, že viacero plastových výrobkov obsahuje rôzne druhy chemických látok, ktoré narúšajú funkciu hormónov. Teplo spôsobuje, že chemikálie sa z plastu uvoľňujú do jedla, ktoré potom konzumujete.

V časopise Toxicology Letters sa píše:

Použitím citlivej a kvantitatívnej kompetitívnej enzýmovej imunoanalýzy ELISA sa zistilo, že z polykarbonátovej fľaše sa uvoľnilo do vody od 0,20 ng/h do 0,79 ng/h BPA.

…Uvoľňovanie BPA do vody pri izbovej teplote nesúviselo s tým, či už bola fľaša predtým používaná alebo nie. Vystavenie fľaše vriacej vode spôsobilo, že uvoľnenie BPA do vody stúplo 55-násobne.

Opäť pripomíname, že teplo spôsobuje uvoľňovanie chemických látok. Preto starostlivo zvážte, v čom jedlo zohrejete.

Aj plastové nádoby, ktoré sú označené ako vhodné na mikrovlnný ohrev (aj tie bez BPA, pretože to nevylučuje prítomnosť iných chemikálií), sa nedajú považovať za bezpečné.

Podľa Rady pre ochranu prírodných zdrojov (NRDC), „pojem bezpečný v tomto kontexte znamená, že množstvo chemikálií, ktoré sa do jedla pri ohreve z plastu dostane, je oveľa nižšie, ako je zdraviu škodlivé.

Pred týmto označením sa treba mať na pozore, pretože napríklad polykarbonát, plast s označením č. 7, by sa v mikrovlnnej rúre nemal používať vôbec. Ani vtedy, ak je produkt označený ako vhodný na použitie v mikrovlnke.

Pri ohreve sa z neho totiž uvoľňuje bisfenol A (BPA), ktorý narúša funkciu hormónov.”

Produkty, ktoré používame denne, si treba vyberať starostlivo.

V minulosti sme boli neraz svedkami toho, že na povrch postupne vyplávali informácie, ktoré kompletne zmenili názor ľudí na nejaký produkt či liek. Stačí sa pozrieť na cigarety.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Jedlo v mikrovlnke neprihrievam, väčšinou prihrievam len šálky na kávu. Moja sestra mikrovlnku nemá vôbec, hoci má novú kuchyňu. O tom, ako mení mikrovlnka kvalitu potravín som sa prvý raz presvedčil v reštaurácii, keď som si dal palacinky s tvarohom. Chuť palaciniek a najmä plnky bola úplne iná ako keď sú pripravované tradičným spôsobom. Potom som ich pre verifikáciu skúsil prihriať v MV doma a výsledok bol ten istý. To isté platí o prihrievaných múčnikoch (štrúdel), zemiakových plackách atď.

 2. Dobry den! Dekuji za poucny clanek! Batatel opet nezklamal?
  Zapomneli jste, ze obycejnym varenim ve vode se nici ruzňe choroboplodne zarodky, jedna se vlastne o sterilizaci, coz u mikrovlnky nejde. Proste ten paprsek neznici vsechny „potvory“ rovnomerne?

  • Špekulant

   To sa čudujem. Podľa mojich informácií je dobré v mikrovlnke sterilizovať vechet práve preto, že všetky patogény spoľahlivo zničí.

 3. Mikrovlku mame ako zbytocny doplnok kuchyne – nepouzivame ju. Co ma vsak v clanku zaskocilo, ze sa krv pred transfuziou ohrieva v mikrovlnke. Chodim na hematologiu uz dva roky, ale s tymto som sa naozaj nestretla.

 4. My sme sa elegantne zbavili mikrovlnky tak, že pri sťahovaní sme ju (omylom) vyložili v garáži – a tam ostala dodnes, lebo sa ju nikomu nechcelo hľadať – tak dobre je tam niekde založená… Tri roky ju už nepoužívame a nechýba nám. 😉

 5. Mikrovlnku vôbec nepoužívam, a ani to neschvaľujem, pretože tie vlny rozložia všetky molekuly jedla a keď si toto predstavím , hneď ma chuť na takéto jedlo prejde… Radšej poctivo v hrnčeku alebo v rúre…

 6. terezkaterka

  Dobré rady, ale pre koho ? Ako človek zistí, že jeho nádoba obsahuje Napríklad polykarbonát, plast číslo 7, ktorý je veľmi škodlivý ?

  • Plastove nadoby su na ich dne oznacene.
   Uzitocne je UPLNE MIKROVLNKU VYLUCIT !!!
   Nie je potom problem zistovat vhodnost nadoby k pouzivaniu!
   MIKROVLNKA JE TOTALNY JED PRE LUDSKE TELO ! ZNICI !ZABIJA!
   AK POUZIVATE,mala by by vypnutu a zapnut do elektrickej zasuvky len vtedy ked ju mienite pouzit…rovnako,vhodne je umiestnit ju mimo kuchyne/ miesta- kde sa zdrziavame.
   NIKDY SOM MIKROVLNKU NEPOUZIVALA A ANI NEMIENIM NICIT VEDOME SVOJE ZDRAVIE NICIACOU ZABIJAJUCOU-NICIACOU RADIACIOU !
   ZBAVTE SA MIKROVLNKY A STE ZDRAV-I-Y
   …da sa vela docitat o tom,co vedci hovoria o zhubnych nasledkoch pouzivania MIKROVLNKY rovnako je zname co ludia hovoria z ich skusenosti…“hlavne treba chciet porozumiet,co je zdrave a uzitocne pre cloveka a nedevastovat vlastne zdravie pre ‚pohodlie’…*drevena vareska a kastrol /dobrej kvality / vam urcite urobia sluzbu a jedlo uzitocne chuti !!!

 7. Ja som si kúpil malé dózičky zo skla s plastovým vrchnákom, pri ohreve samozrejme vrchnák dám preč a tak to dávam na ohrev. “ to že je to v mikrovlnke“ je môj jediný prehrešok :-). Na skladovanie jedla v chladničke sú skvelé. Značku z pochopiteľných dôvodov uvádzať nebudem.

 8. mikrovlnku používame od doby kedy u nás prišla na trh ( okolo začiatku 90 – tich rokov ) , poväčšine v nej prihrievame jedlo . Možno som necitlivý , ale nespozorovali sme nejaké zmeny v jedle a ako rodina sme zdravší ( mám dojem ) ako poniektorí ľudia v okolí . . . . aj dobrého veľa škodí .

 9. Nestraste ludi. MW ziarenie je prilis slabe aby rozbilo vazby v zluceninach – teda jedle. MW zohreje molekuly vody tym, ze sa tieto snazia prisposobovat rychlo sa meniacemu elektromagnetickemu polu. Zohriate molekuly vody prenesu svoju kineticku energiu na obsahove latky jedla, ktore sa rozkmitaju co sa prejavuje ako teplo. presne to sa deje pri obycajnom zohrievani. Plyn alebo indukcny ohrev zohreje steny hrnca a z nich sa kineticka energia prenesie na jedlo. Vyhoda MW je, ze k ohrevu dochadza v celom objeme potraviny. Ziadne volne radikaly ani rozpad bielkin ucinkom MW nie je mozny.

  • ALE JE…!!!
   TO NIE JE STRASENIE!
   TO JE REALITA !
   MIKROVLNKA JE *ZABIJAK …
   ***…da sa vidiet a pocut co vsetko je zdrave a co je chore pouzivanim – vyuzitim uzitocnosti mikrovlnky*** !
   VYHRA JE MIKROVLNKU UPLNE VYLUCIT !
   *ked nie dnes,casom SA nicive ucinky objavia!*?

 10. Vráťme sa do doby kamennej zahoďme zapaľovače nájdime si vhodné kamene a pomocou nich zakladajme oheň. Súhlasím s komentárom pána Jozefa says.

  • A to akože mikrovlnky sú jediným symbolom progresu? Veď tu máme aj plynové rúry, elektrické rúry, konvekčné rúry (kde ohrieva prúdenie teplého vzduchu) a tiež sporáky, panvice, hrnce, grily, atď., atď.

  • Ja teda totalne odmietam MIKROVLNKU…
   V mojich mladych 68 rockoch som ju nikdy nepouzivala a nemienim a kolko sa da,tolko slovom okoliu rada poviem,ze si nemienim MIKROVLNKOU VEDOME devastovat svoje zdravie radiaciou a.i. pre pohodlie!
   Staci ak z oblohy dychame *radiacnu toxicnu ‚ chemiu…otravu v inych podobach,preco nie byt mudry a vediet co je *biele a co je cierne!*
   *Ano! Drevena vareska,kastrol dobrej kvality a
   voda zo studnicky * … Je obraznym prikladom zdravo a mudro zit !
   CHRANME SVOJE ZDRAVIE A ZDRAVIE SUSEDOV !VIVAT !

Pridajte komentár

*