Čo sa stane, keď si pravidelne neperiete svoju posteľnú bielizeň


Čo sa deje, keď neperiete svoju posteľnú bielizeň

Na tomto svete sú dva druhy ľudí – tí, čo posteľnú bielizeň perú svedomito, a tí, čo tak nerobia. Ak patríte do prvej skupiny, potom vám tlieskame.

Ak ste však v skupine, ktorá zvykne svoju posteľnú bielizeň prať podľa lunárneho cyklu, nuž, potom v tom nie ste sami. Podľa prieskumu vykonanom na tisícke ľudí, perie priemerný človek svoju posteľnú bielizeň raz za 3 týždne.

Prírodná liečba osteoartritídy

Ak vám to nepripadá ako problém, potom sa zamyslite nad týmto: vo svojej posteli a prikrývkach trávite 49 až 63 hodín týždenne, čo poskytuje množstvo času na hromadenie potu, mastnoty, špiny, odumretej kože, choroboplodných zárodkov a baktérií.

Ak pre hodenie tejto bielizne do prania potrebujete viac motivácie, prečítajte si dôvody, pre ktoré je časté pranie vašich lôžkovín neodmysliteľné pre dobré zdravie.

Prachové roztoče

Možno si to neuvedomujete, no odumretých kožných buniek sa zbavujete neustále – po celý deň.

Pri nočnom prevaľovaní v posteli sa zbavujete tisícov tých drobných buniek, ktoré sa vám hromadia v posteľnej bielizni.

Týmito bunkami, ako aj vlhkosťou a prachom vo vašich prikrývkach, sa rady kŕmia prachové roztoče, drobučké organizmy, ktoré sú voľným okom takmer neviditeľné. Môžu spôsobovať alergie, spúšťať astmu, a dokonca vyvolať ekzém.

Keď svoju posteľnú bielizeň nebudete prať dôsledne, budú sa tieto malé organizmy stále hromadiť, kým sa nezobudíte so svrbením po celom tele.

Srsť domácich miláčikov

Obzvlášť obozretní musíte byť, keď radi spávate so svojím psíkom.

Srsť, ktorá zostane po vašom psovi či mačke, robí vašu posteľnú bielizeň pre prachové roztoče ešte príťažlivejším prostredím.

Okrem toho môžu domáci miláčikovia prenášať aj iné dráždivé organizmy, ako sú roztoče, ktoré sa vám doslova zavŕtajú pod kožu, alebo hubovú infekciu vlasovej pokožky zvanú trichofýcia.

Baktérie a vírusy

Spomínate si na všetky tie odumreté kožné bunky, pot a sliny, o ktorých sme už hovorili?

Nuž, tento celonočný sliz na obliečke vášho vankúša sa nielen hromadí, ale robí z vašej postele aj dokonalý domov pre množenie baktérií!

Jedna štúdia zistila, že nepraná posteľná bielizeň obsahovala už po jednom týždni 500 až 800 tisíc CFU (kolónie vytvárajúcich jednotiek) na centimeter štvorcový.

Po štyroch týždňoch vzrástlo toto číslo na 3,2 miliónov. Vankúšové obliečky mali po jednom týždni sedemnásťtisíckrát viac baktérií než záchodová doska!

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Ešte dôležitejšie je dať posteľnú bielizeň prať vtedy, keď ste vy alebo váš partner boli chorí. Chrípkové vírusy prežívajú na mäkkom povrchu obvykle pätnásť minút, niektoré choroboplodné zárodky však môžu prežívať až štyri hodiny.

Akné

Ak si všimnete, že vaša pleť začína vyzerať horšie, tak je možno čas vymeniť svoje povlaky na vankúše. Na ich povrchu sa môžu hromadiť odumreté kožné bunky, baktérie a špina a upchávať vám póry, čo vedie k tvorbe akné.

Ak máte pokožku, ktorá je na tvorbu akné zvlášť náchylná, možno by ste mali meniť povlaky na vankúš viackrát za týždeň.

Ploštice

Ploštice sú hmyz, ktorý sa živí krvou a rád hryzie ľudí. Ploštice neláka vaša posteľná bielizeň, ale skôr vy a z toho dôvodu je ťažšie sa ich zbaviť.

Do vášho domova sa môžu dostať z iných miest, napríklad z hotelových izieb a internátov, a to, že ich máte, môžete zistiť podľa toho, že sa zobudíte so svrbiacimi stopami po uhryznutí.

Ak sa naozaj ocitnú vo vašej posteli, potom účinným spôsobom ich likvidácie je vyprať vašu posteľnú bielizeň v horúcej vode.

Ako udržiavať v čistote svoju posteľnú bielizeň

Tuto je niekoľko spôsobov, ako udržiavať v čistote a bez parazitov svoju posteľnú bielizeň, aby ste mohli každú noc pokojne odpočívať:

a) Perte vankúše. Hoci je časté pranie vašej vankúšovej obliečky veľmi dôležité, dobrým nápadom je tiež vyprať práve používaný vankúš (ak to jeho zloženie dovolí).

Dobrým pravidlom je vyprať váš vankúš aspoň dvakrát za rok – len dajte pozor, aby ste dodržali pokyny na jeho visačke. To isté platí pre periny a iné prikrývky, ktoré máte na posteli.

b) Svoju posteľnú bielizeň meňte častejšie, ak: spíte so svojimi deťmi alebo domácim miláčikom, keď sa v noci veľa potíte, jete v posteli alebo ak spávate nahí.

c) Posteľ si neustielajte hneď. Možno je to v rozpore s tým, čo vám vždy hovorila matka, no keď prevrátite prikrývky a necháte niekoľko minút schnúť za noc nahromadenú vlhkosť, bude vaša posteľ menej príťažlivá pre baktérie a vírusy.

Ako správne prať posteľnú bielizeň

Svoju posteľnú bielizeň perte aspoň raz týždenne v tej najhorúcejšej vode, akú dovoľuje štítok – na jej dezinfekciu je lepšia horúca voda.

Náročnejšie to však bude pre vašu posteľnú bielizeň. Povlaky na vankúše preto obráťte potlačou alebo farbou dovnútra, aby nevybledli.

Periny a vankúše by sa mali prať raz za tri až šesť mesiacov a dobrým nápadom je aj aspoň párkrát ročne povysávať aj vaše matrace.

Zvládať všetko toto pranie vám možno pripadá ťažké, no ak chcete, aby vaša posteľ bola príjemným miestom na odpočinok a nie bezpečným útočiskom pre baktérie, urobíte múdro, keď sa budete týmito pokynmi riadiť.

Stop Candida

Zdroj: theheartysoul.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Na roztoče v madraci je dobrá aj soda bikarbona posypať nechať posobiť a vysať .Ja som to skúšala aj s parou a parnou žehličkou 🙂

Pridajte komentár

*