Keď vám policajt prikáže, aby ste si nasadili rúško, tak to znamená: “Keď ja som dusiaci sa idiot, tak musíš byť aj ty.”

Čo sa stane, keď raňajkové sacharidy nahradíte na tuk bohatým avokádom

Print Friendly, PDF & Email

Čo sa stane, keď raňajkové sacharidy nahradíte na tuk bohatým avokádom

Tuk dlho trpel zlou povesťou a dlhodobým spájaním so zlým zdravím a chorobou.

Jedna štúdia však objasňuje, čo sa deje s vaším telom – najmä s kardio-metabolickými faktormi u ľudí s nadváhou alebo obezitou – keď nahradíte raňajkové sacharidy na tuk bohatými avokádami.

V zlou povesťou poznačenom svete potravinového tuku vystupuje avokádo ako kladný hrdina: je nabité prospešnými tukmi, ktoré vo vás udržiavajú pocit plnosti a dlhšej sýtosti.

Národná výživová databáza amerického Ministerstva poľnohospodárstva uvádza, že jedna porcia avokáda – približne 40 gramov (g) – obsahuje skoro 6 g tuku, menej než 1 g cukru, takmer 3 g vlákniny a 3,4 g sacharidov.[i]

Toto zvláštne ovocie má pôsobivý výživový profil, pozostávajúci z mononenasýtených mastných kyselín (MUFA), polynenasýtených mastných kyselín (PUFA), potravinovej vlákniny, kyseliny listovej a draslíka, ako aj esenciálnych mikroživín a fytochemikálií.[ii]

V kontexte štandardnej západnej stravy je dokázané, že konzumácia avokáda môže priaznivo ovplyvňovať glukózovú a inzulínovú odozvu vášho tela.[iii]

Tím vedcov sa podujal zistiť, čo sa deje, keď vo svojich raňajkách nahradíte energiu zo sacharidov energiou z avokáda, ako bolo naznačené kardio-metabolickými účinkami.

Zaradenie avokáda do raňajok

Sústavne sa ukazuje, že typické západné jedlo so svojím vysokým obsahom sacharidov a obsahom nezdravého tuku ovplyvňuje kardio-metabolické markery a tiež mení inzulínovú senzitivitu tela.[iv]

Pre náhodný pokus boli získaní dospelí s nadváhou alebo obezitou vo veku od 25 do 60 rokov so zvýšenými hladinami glukózy a inzulínu.[v] Subjekty nemali žiadnu históriu kardiovaskulárneho, respiračného, obličkového, gastrointestinálneho ani krvného ochorenia.

Účastníkov rozdelili do troch skupín, menovite takých, ktoré jedli pri troch príležitostiach na raňajky jedlo obsahujúce buď polovicu alebo celé čerstvé avokádo odrody Hass, či konzumovali energeticky porovnateľné jedlá bez avokáda.

Výsledky podľa vedcov demonštrovali znížené maximálne koncentrácie glukózy a inzulínu, ako aj zvýšenú vazorelaxáciu, čiže uvoľnenie napätia ciev, keď jedlo obsahovalo polovicu alebo celé avokádo.

Je známe, že na jedenie rýchlo reagujú aj oxidačný stres a zápal, najmä pri strave bohatej na sacharidy alebo bohatej na tuk.

Štúdia nezistila rozdiel v biomarkeroch týchto dvoch oblastí, čo by mohlo byť tým, že sú možno potrebné ďalšie štúdie príjmu potravy.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Vedci dospeli k záveru, že „začlenenie čerstvých avokád do jedla môže ľuďom pomôcť dosiahnuť stravovacie odporúčania na konzumáciu väčšieho množstva ovocia a zeleniny… a potenciálne mať dôležité kardio-metabolické prínosy, ktoré by sa oplatilo bližšie preskúmať.

Predošlá štúdia zistila, že u subjektov konzumujúcich avokádo nedochádzalo po jedle napriek pridanému tuku k zvyšovaniu hladiny triglyceridov, zatiaľ čo sa zvýšila u samostatnej skupiny, ktorá jedla hamburgery.

Podľa výskumníkov môže preto prijímanie avokáda spolu s hamburgerom mať protizápalové benefity a prínosy pre vaskulárne zdravie.

Málo známa pravda o tukoch

Tuky boli celé desaťročia vo veľkom a mylne démonizované.

Jedným z dôvodov môže byť nezdravý pomer omega-6 a omega-3 mastných kyselín v mnohých spracovaných jedlách, keďže vybočenie z ideálneho pomeru 1:1 k 4:1 omega-6 a omega-3 mastných kyselín môže prispievať k zápalu.

Arašídový olej, napríklad, obsahuje niekoľko tisíckrát viac omega-6 ako omega-3 mastných kyselín![vii]

Lenže aj keď sú druhy a pomery tukov vo všeobecnosti prijateľné, aj tak môžu prechádzať procesom lipidovej peroxidácie, kedy stuchnú pri varení, napríklad pri grilovaní či vyprážaní, alebo dokonca v žalúdku počas trávenia.[viii]

Popravde je však zdravý tuk veľmi dôležitý pre každú jednu bunku vášho tela. Konzumácia zdravých tukov podporuje rôzne telesné procesy, počínajúc kožným zdravím až po vstrebávanie živín. Napomáha dokonca posilneniu vášho imunitného systému.[ix]

Záver

Svojím výnimočne vysokým obsahom dobrých tukov avokádo rozhodne vyčnieva a ukazuje sa byť múdrym doplnkom vašich každodenných jedál.

Hovoriť o jeho obsahu tuku však znamená iba kĺzať po povrchu jeho úžasných prínosov, pretože dokáže poskytnúť ochranu pred niektorými najhoršími degeneratívnymi ochoreniami, aké súčasné ľudstvo pozná, ako sú choroba srdca, artritída, cukrovka a rakovina.[x]

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: GreenMedInfo.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace článkyUpozornenie: Tento článok je názorom jeho autora a v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky a komentáre môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*