Autosedačky: Dôležité informácie pre bezpečnosť a zdravie detí


Print Friendly, PDF & Email

Autosedačky: Dôležité informácie pre bezpečnosť a zdravie detí

Toto je hosťujúci článok od čitateľa Stanislava zo stránky Autosedačky24.sk na tému správneho používania a bezpečnosti autosedačiek.

Normálne sa uvedenej téme na našej stránke nevenujeme, avšak keďže do značnej miery súvisí so zdravím detí, rozhodli sme sa jej preto poskytnúť priestor.

Článok okrem užitočných informácii je spojený aj so súťažou. Jeden z vás, ktorí sa súťaže zúčastníte,  máte možnosť vyhrať kvalitnú autosedačku v hodnote vyše 180 Eur.

Podrobnosti o súťaži sú uvedené na konci článku. Tak a teraz už predávam slovo Stanislavovi.

* * * * *

Základné všeobecné informácie o autosedačkách

I keď sú na slovenských cestách množstvá výtlkov, ktoré istý slovenský denník označil za dôvod zníženia nehôd, nikdy neviete, aké nástrahy na vás striehnu počas jazdy. Životy našich najmenších sú nám najcennejšie, a preto by sme na to mali pamätať aj počas cesty autom.

Detské autosedačky sú síce povinné už zo zákona, zaujímať by nás mali ale hlavne z dôvodu bezpečnosti našej ratolesti. Ako rodič si musíte, a zároveň máte povinnosť ustriehnuť všetky podstatné informácie, ktoré výber správnej autosedačky zahŕňa.

Zaujímať by vás mal najmä fakt, či vami zvolená autosedačka spĺňa žiadané normy Európskej únie, a to ECE R44/03 alebo ECE R44/04. Treba však podotknúť, že táto norma je iba základom, ktorý je absolútne nevyhnutný.

Na obrázku sú uvedené všetky náležitosti, ktoré musí obsahovať štítok autosedačky, schválenej podľa tejto normy.

autosedacky-kodyUniversal – znamená spôsob použitia podľa typu vozidla

9 – 18 kg – hmotnostné kategórie dieťaťa určené pre konkrétny typ sedačky

E1 – znamená, že výrobok zodpovedá predpisom Európskej hospodárskej komisie, tzn. zodpovedá európskym normám a podľa čísla v krúžku pri značke E zistime, v ktorej krajine bola sedačka homologizovaná, napr. E1 – Nemecko, E2 – Francúzsko

04345678 – ak číslo začína na 04 znamená to, že sedačka zodpovedá norme ECE 43

Manufacturer – výrobca ( napr Romer, MaxiCosi atď…)

001234 – výrobne číslo

Najhoršie je, ak majú mamičky svoje deti iba na kolenách. Nech ich držíte akokoľvek pevne a ste aj s dieťatom pripútaná bezpečnostným pásom, pri náraze sa dieťa od vás odtrhne a doslova vyletí z rúk.

Nepríjemnou verziou je i možnosť, že sa pri nehode dieťa zakliesni medzi vaším telom a interiérom auta. Ak vám teda záleží na bezpečnosti vášho dieťatka, istotne mu zaobstarajte autosedačku, ktorá zodpovedá jeho výške i váhe.

Skupiny autosedačiek

Najhlavnejšou kategorizáciou autosedačiek je hmotnosť, t.j. váha dieťaťa. Na základe váhy rozdeľujeme autosedačky do piatich skupín:

Skupina 0

Táto kategória autosedačiek, ktoré sú prezývané aj vajíčka, alebo škrupinky, je určená pre najmenšie deti. Konkrétne pre bábätká od narodenia až do cca 9 až 12 mesiacov. To zodpovedá 0 až 10 kg hmotnosti. Tieto autosedačky sa upevňujú zásadne v protismere jazdy. Ak je autosedačka umiestnená v smere jazdy, nemá veľký účinok a krehké detské telíčko môže rovnako utrpieť zranenie.

Skupina 0+

Táto skupina je podobná ako skupina 0, no jej hmotnostný limit je predĺžený až do 13 kg.

Skupina I

Skupina I je určená pre od 9 do 18 kg, teda deti predškolského veku do približne 5 rokov. Do približne 10 kg hmotnosti sa môžu autosedačky upevňovať v proti smere jazdy, neskôr sa už upevňujú klasicky.

Zväčša sú polohovateľné a je možné ich sklopiť až takmer do ľahu.

Skupina II

Táto kategória sedačiek je určená pre deti predškolského a školského veku od 15 do 22 kg.

Keďže je určená pre trocha väčšie deti, pripevňuje sa už len na zadné sedadlá. Je zabezpečená vnútornými pásmi a má zväčša nastaviteľnú opierku hlavy.

Skupina III

Posledná skupina je určená pre deti od 22 do 36 kg, teda školákov zväčša maximálne do 12 rokov. Tieto sedačky sú rovnako zväčša plne nastaviteľné, nie len čo sa týka opierky hlavy, ale aj bočníc.

Okrem základných hmotnostných skupín samozrejme poznáme aj rôzne spojené kategórie. Najbežnejšou a najuniverzálnejšou sú autosedačky od 9 do 36 kg. Tie vám ušetria množstvo peňazí, no treba si dávať pozor na ich kvalitu.

Keďže sa tieto sedačky musia prispôsobovať rýchlo rastúcemu dieťatku, ich nastaviteľné časti by mali byť kvalitne vyhotovené. Odporúčame preto sledovať testy detských sedačiek.

autosedacky-uchycovanieUchycovanie autosedačiek

Okrem kvalitnej autosedačky však treba dať pozor aj na jej správne uchytenie. Správne utiahnuté popruhy zaistia, že vaše dieťa bude pevne umiestnené v autosedačke, a zabránia tak úrazu pri nehode.

Až 60% detí nie je v autosedačkách správne zapásaných a to najmä z dôvodu nastavenia popruhu príliš „navoľno“, zo zlého umiestnenia sedačky, z dôvodu starej sedačky, ktorá už nebola plne funkčná alebo len nedržujú návody na jej správne upevnenie pomocou pásu.

Dôsledkom býva buď to, že dieťatko sa pri náraze či prudkom brzdení udrie o interiér automobilu, alebo sa preverhne celá autosedačka. Z tohto dôvodu odporúčame používať autosedačky so systémom Isofix.

Tie sa len „zacvaknú“ priamo o úchytky na karosérii automobilu (pod sedadlom) a autosedačka je uchytená s absolútnou pevnosťou.

Liečba osteoporózy

Tipy pre bezpečnosť

Ani autosedačka však nie je všemocná. Takmer všetky autonehody sú zapríčinené zlyhaním ľudského faktoru.

Základné pravidlá, ktoré majú šoféra-rodiča zaujímať je dodržovanie dostatočného odstupu od okolitých áut a dodržovanie pravidiel. Vymedzením si dostatku času na cestu predídete zvýšenej rýchlosti, či stresu za volantom.

Nevykonávajte žiadnu inú činnosť počas jazdy, t.j. netelefonujte, nekontrolujte príliš svoj vzhľad v zrkadle, nevenujte veľa pozornosti rádiu.

Počas jazdy autom nejedzte ani nepite a snažte sa neužívať lieky, ktoré spôsobujú ospalosť či malátnosť.

A samozrejme dodržujte rýchlosť.

Detské autosedačky sú testované len do 50 km/h. Po tejto hranici sa ich účinnosť výrazne znižuje. Ak si väzmete že čelný náraz s proti idúcim autom v tejto rýchlosti vám dokopy dáva 100 km/h, je naozaj na mieste jazdiť opatrne.

autosedacky-spravna-montaz

Používanie autosedačiek teda automaticky neznamená, že vaše dieťa je v bezpečí. Je však absolútnym základom, ktorý môže vášmu dieťaťu zachrániť život aj pri menšej nehode. Rovnako treba uvažovať nad kúpou detskej autosedačky.

Nekupujete si totiž len dobrý pocit, že ste si splnili povinnosť.

* * * * *

Pravidlá súťaže

Ako sme už v úvode článku spomenuli, tento článok je spojený s možnosťou vyhrať kvalitnú autosedačku.

sutazna-autosedackaTou dnešnou súťažnou je autosedačka značky Chicco Neptune Red na obrázku vľavo.

Ide o kvalitnú autosedačku s nastaviteľnou výškou opierky hlavy, určenú pre deti o váhe 9 – 36 kg.

Jej bežná cena je 188,42 Eur s DPH, ide teda o pomerne slušnú výhru.

Ako si zabezpečiť účasť v súťaži

Vašu účasť v súťaži si zabezpečíte veľmi jednoducho.

Stačí, že napíšete príspevok dole do diskusie. Ako už určite tušíte, bude na tému autosedačky.

Napísať môžete jednu, prípadne i viacero z nasledujúcich námetov:

 • Vaše vlastné skúsenosti s používaním autosedačiek.
 • Ak nemáte vlastné skúsenosti, tak nejaký príbeh, historku, zaujímavosť alebo informácie, ktoré ste na tému autosedačky počuli od známych, čítali, videli v televízii, rozhlase a podobne.
 • Dôvod prečo by ste chceli sedačku vyhrať a ako by ste ju použili (pre seba, darček rodine alebo známym).
 • Čo sa vám páči na tejto konkrétnej súťažnej autosedačke.
 • Tipy, rady ohľadne používania autosedačiek, o ktoré by ste sa chceli s ostatnými čitateľmi podeliť.
 • Skúsenosti s tým, ako sa vaše deti prispôsobili ich používaniu, či v nich rady sedia, nejaké zábavne alebo poučné zážitky s nimi.

Nemusíte písať na všetky predložené námety, stačí si vybrať jeden alebo dva. Môžete samozrejme aj viac, prípade si môžete zvoliť aj tému inú, pokiaľ bude súvisieť s autosedačkami. Uvedený zoznam berte len ako nápovedu, aby sa vám námet na písanie ľahšie hľadal.

Spôsob žrebovania výhercu

Výherca bude vyžrebovaný náhodným losovaním. Každý komentár spĺňajúci kritériá automaticky získava vstup do súťaže. Teda aj jednoriadkový komentár, pokiaľ bude dávať zmysel a týkať sa autosedačiek.

Ale…

Aby sme vás povzbudili k zmysluplným príspevkom, všetky ich oznámkujeme počtom bodov od jeden pre jednoduché odpovede až po desať pre tie komplexnejšie. Počet bodov potom bude znamenať aj počet vstupov do súťaže.

Ak teda napíšete niečo naozaj pekné a zmysluplné, získate väčšiu šancu na výhru ako ten, kto napíše pár slov len preto, aby si zabezpečil do nej vstup.

Trvanie súťaže

Svoje príspevky môžete písať do nedele 12.5.2013, vrátane. Výherca bude vylosovaný v pondelok 13.5.2013 a jeho meno (nick alebo prezývka) oznámená na tomto mieste.

Následne budeme výhercu alebo výherkyňu kontaktovať emailom ohľadne vašej fyzickej adresy. Tú predáme stránke Autosedačky.sk a oni vám autosedačku zašlú poštou.

Tak, dosť bolo slov našich, teraz sa už tešíme na tie vaše! 🙂

Úvodný obrázok: freedigitalphotos.net

* * * * *

Vyžrebovanie výhercu

Na úvod dovoľte mi poďakovať sa všetkým zúčastneným za Vaše príspevky. Všetky boli zaujímavé, poučné a niektoré aj trocha smutné, poukazujúce na dôležitosť používania autosedačiek pre bezpečnosť detí.

Avšak vyhrať mohol dnes len jeden či jedna z vás. Po vyžrebovaní sa výhercom stal:

RPTR

K výhre autosedačky srdečne blahoželáme!

Výhercu budeme dnes kontaktovať ohľadne Vašej fyzickej adresy, ktorú následne predáme stránke Autosedačky24.sk a tí vám ju zašlú poštou domov.

Stop Candida

Všetkým ostatným ešte raz ďakujeme za Vaše príspevky!

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Negativní zkušenost – neznačková autosedačka, plast zapínání nevydržel.
  Současná autosedačka – Romer. Funguje jak má, je to rozdíl proti předchozí.

 2. Jednoznačne detské autosedačky používame, máme dve deti, a ich bezpečnosť je pre nás prvoradá. Pamätám si, ako sme ešte ako deti vzadu sedávali nepripútané, občas nás bolo v aute aj sedem :P. Vtedy sme to brali ako zábavu, teraz by som to mojim deťom nedovolila, ani keby neexistoval zákon na používanie sedačiek. A keďže deti od malička sedia v autosedačke, považujú to za prirodzené, vôbec neprotestujú, keď ich ideme pripútať. A tak to má podľa mňa byť. 🙂

 3. Od narodenia nasho prveho dietata sme kupovali len kvalitne a teda aj drahe autosedacky. Prve tri boli velmi kvalitne. Potom prislo do rodiny druhe dieta, druhe auto, prevazanie deti na autach starych rodicov, ktori sedacky nemali…. Onedlho „pride“ do nasej rodiny tretie dieta (snad nie aj tretie auto 🙂 ) a autosedacky sa pre nas stali velkym problemom. Chapem ze bezpecnost je na prvom mieste, robime co mozme, no je to velmi narocne (priestorovo, financne aj fyzicky pri prehadzovani sediaciek z auta do auta).
  Ked sme boli deti my tak sa jazdilo bez sedaciek, ale nasa škodovecka to vytiahla tak na 60 a na ceste bolo len zopar aut, povacsine s rovnakymi jazdnymi moznostami 🙂 Dnes si ani nechcem predstavovat dosledky nehody napr. na dialnici. Sedacky urcite ANO, ale ci to bude Chicco alebo nejaka NO NAME to uz zavisi od viacerych okolnosti…

 4. S tou co mame z skupiny 1 sme celkom spokojny mali sme ju uz pri prvej dcere. Ta ma teraz uz podsedak je totiz uz prvacka na zakladnej a vysku ma 130 cm. Podsedak bol nepohodlny tak som musela do nej este dolozit molitan. neviete mi povedat do kolkych rokov alebo vysky musi bit podsedak?

  No myslim si ze pre deti je najhorsie vydrzat zapasne dlhsiu cestu. Ked ideme na dlhsie trasy mame po ruke stale hracky aby sa ta mala zabavila. niekedy si spievame mala sa smeje alebo ruckou ukazuje ze tancuje…

  bolo by to fajn vyhrat tu sedacku pre moju druhu dcerku ktora ma 18 mesiacov a 15kg momentalne mame tu od 8 do 18 kg no uz rozmyslame o kupe novej pretoze do tejto sa zachvilku nezmenti. 😀 je to tiz baculka.

  • Pokud je Vam jedno zda dite zabijete nebo ne v pripade nehody a zejmena pokud do Vas naboura nekdo zboku, klidne ten podsedak pouzijte. Do 150cm proste autosedacka, ta dite opravdu chrani, Podsedak si dela co chce, vyjede spod ditete jedna radost, neplni zadnou funkci, jenom zveda dite do vysky tak, aby pas nedusil dite. Pri bouracce podsedak vyleti, dite to same = smrt nebo zmrzaceni… Vyberte si…

 5. Sara Stanković

  veľa skúsenosti ako dieťa som mala ale nie s autosedačkami ale skôr s tým, že sme sa vozili v aute ktovie ako len aby sme sa vyhli policajnej kontrole. teraz by som to určite neriskovala, žiaden život žiadneho dieťaťa nestojí za to aby malo stres ba ešte horšie nejaké poranenie, ako sme riskovali my vteda (tj naši rodičia), a určite keď by som mala prevážať niekam deti a nemusia byť ani vlastné tak by som ích pekne usadila do autosedačiek..
  ešte k tomu pridám aj smutnú záležitosť ktorá sa stala u nás v rodine, keď by boli autosedačky aj vtedy keď sme my boli deti tak by som teraz ešte mala staršieho brata, no žiaľ, prišli sme o neho keď mal iba 3 mesiace v autonehode kedy ho babka držala v lone a nešťastnou náhodou aj spolu s ním narazila silno do predného sedadla, čím mu spôsobila prasknutie hlavičky, bola to dosť veľká tragédia, a verím, že keď by bol nažive tak je s neho veľmi milý človiečik a brat 🙂

 6. Máme 8-mesačného synčeka, počas jazdy v aute zrovna autosedačku neobľubuje, zato doma v nej občas rád pobudne a sám sa v nej hojdá =).
  Nedávno ma veľmi pobavila kamoškina 9-ročná dcéra, keď si sadla do sedačky jej ročného bračeka a začala sa rozplývať, že akú on má dobrú sedačku, že také kreslo by aj ona brala :D.
  Som zvedavá ako to u nás pôjde ďalej, či si špuntík sedačku obľúbi či nie, lebo keď cestujeme, tak na dlhšie trasy. Preto by sa nám taká pohodlná sedačka, akou sa zdá byť Chicco Neptune Red, veľmi zišla. Zachvíľu budeme mať 9 kg, takže by určite potešila. Nech ju vyhrá ten, kto ju najviac potrebuje …

 7. zita miturova

  autosedačku máme od narodenia .väčšie dcéry už potrebujú len podsedák ale máme mrňa ktoré práve vyrastá z autosedačky typu vajíčko a potrebovali by sme novú väčšiu.nakoľko zatiaľ na ňu nemáme korunky tak šetríme aby naša malá emka bola vždy v bezpečí….inak naša maličká sedačku miluje a rada v nej aj spinká….ale aj my dúfame že tú vašu krásnu sedačku vyhrá ten čo ju najviac potrebuje….zdravíme….mama zita,ocko robo a detičky romana,michalka a najmenšia emka….

 8. no tak ja si zas sypem popol na hlavu, lebo mam pocit ze som nie dost prisna matka co sa tyka sedenia v autosedacke,alebo je to len docasny stav u nasej dcerky, ma 13 mesiacov nema este 10kg i ked nase vajicko je urcene do 13 a uz v nom nechce sediet a neobsedi ani chvilu, jednak preto lebo je otocena opacne a ona potrebuje vsetko vidiet a jednak preto lebo chce byt pri mne a najhorsie na tom je ze ked cestujeme k rodicom tak to mame tak 5,5 hod.cesty a ona je v nej iba vtedy ked spi co je asi z celeho casu 1,5 hod. a neviem jej vysvetlit ze tam musi byt cely cas, preto sa spolieham, na to ze ked budeme mat klasicku autosedacku kde bude vsetko vidiet dookola ze tam sediet uz bude, resp. viete mi poradit ako ju motivovat aby tam sedela vkuse cely cas? ona je take vrtidielko….na druhej strane ju aj chapem, lebo aj ja mam problem obsediet na jednom mieste a to este priputana, ale ako vy vravite bezpecnost je prvorada….

 9. Prispieť do diskusie som mala v pláne aj bez možnosti súťažiť 🙂
  Chýba mi v článku zmienka o špeciálnych vaničkách, ktoré sa dajú v aute uchytiť pásmi a dieťa je v nej tiež fixované. Je to obrovská výhoda, že napr. novorodenec môže kľudne spinkať s rovným chrbátikom a rodičia nemusia so sebou ťahať vaničku aj vajičko /napr. v zimnom období/. Ja takúto vaničku mám, je určená do 10Kg dieťatka, dcérka má cez 5 mesiacov a ešte stále ju využívame, hlavne na dlhé cesty autom je táto novinka veľkým plusom. Osobne môžem len odporučiť! Nevedela by som si predstaviť 9 hodinovu cestu s dieťaťom vo vajíčku. S vaničkou sme ju niekoľkokrát absolvovali a dcérka nám takmer celú cestu prespala.
  V konečnom dôsledku zaujímavý článok, ďakujem!

 10. Ďakujem za zaujímavý článok.Autosedačky určite áno aj sme ich používali pokiaľ sme si auto požičiavali od rodičov.Toho času auto nemáme a hľadáme vhodné aby každý mal miesto keďže všetkých nás je sedem.Keď vyhráme autosedačku pre najmladšiu 3-ročnú, snáď aj auto sa konečne pritrafí. (rada si zopakujem príhodu zo začiatku nášho manželstva,kedy sme vyhrali CD a vlastne sme si „museli“kúpiť mikro Hi-fi vežu).
  Ešte postreh:Teraz sa presúvame autobusom (malá má z toho veľký zážitok, že ide na vééľkom autobuse a vykladá to každému-aspoň nejaká radosť z núdze). Sedadlá nemajú ani bezp.pásy ani deti nie sú v sedačkách.Naša sedela ako pečiatka, lebo to bol pre ňu zážitok, ale niektoré deti stáli pri okne a rodičia ich držali a zabávali aby cestu vydržali.Ani pomyslieť na prudké zabrzdenie.Je len na šoféroch,že jazdia bezpečne a myslia aj na nás vzadu, lebo aj oni zvyknú ísť dosť rýchlo.A je len hudba budúcnosti, aby aj autobusy mali bezp.pásy či detské sedačky.

 11. Mám štvormesačného Huga a zatiaľ používame vajíčko peg-perego. Malému sa v ňom páči:) zvyknem pri ňom sedieť vzadu, no prvý krát keď som šla autom sama, dala som si ho s vajíčkom dopredu na sedadlo spolujazdca. Samozrejme mi napadlo, že musím vypnúť airbag. Tak som maturovala, kde najdem vypínanie, no úspešne som to zvladla:) verím, že to napadne aj iných rodičov, ktorí si deti berú dopredu. Práve s manželom vyberáme riadnu autosedačku, lebo o chvíľu bude náš synak sediet

 12. Keďže máme štyri detičky, autosedačky v hojnej miere využívame 🙂 Považujeme ich pri jazdení s deťmi za nevyhnutnosť. Mám veľmi rada našu škrupinku alias vajíčko, lebo slúžila doma mimo cestovania aj ako hojdacie kresielko. Ale z nej už aj ten najmenší presedlal do tej o kúsok väčšej… Slúžia nám dva podsedáky a sedačky skupiny I a II. Pravdu povediac, podsedák je praktický na manipuláciu pre rodiča, ale pre deti nie je veľmi pohodlný, hlavne keď si potrebujú troška oddýchnuť počas dlhšej trasy. A tiež sú menej bezpečné, keďže nemajú ochranu hlavy a trupu proti bočnému nárazu. Preto mi je tak troška tých o kúsok väčších ľúto, že im nateraz musí postačiť onen „podritník“. Keď boli maličkí, bolo niekedy dosť náročné ich udržať pripútaných počas jazdy, hlavne, keď som musela sama šoférovať aj zabávať drobca, súčasne „servisovať“ tých vzadu… Pomohli nejaké chrastítka-hrkálky, hračky (tých som nosila celú plejádu na cesty) a jedlo, pitie… Trošička väčšie detičky majú radi autosedačky. Akosi samé cítia, že je to ich vlastné „teritórium“, kde môžu spokojne tróniť. Preto by mali byť bezpečné a pohodlné 🙂 A to sa mi na Chicco Neptune Red teda veeeľmi páči 🙂

 13. AIRBAG
  Bolo by dobré spomenúť v článku ešte, že ak je sedačka (vajíčko) umiestnená na sedadle spolujazdca, je veľmi dôležité vypnúť airbag!

  ZADNÉ SEDADLÁ
  Ďlaší typ na umiestnenie sedačky je, že ak sa nachádza autosedačka na zadných sedadlách, najbezpečnejšie miesto je za spolujazdcom.

  AK NEVEDIA DETI OBSEDIEŤ
  Ak deti nevedia v sedačke obsedieť treba sa s nimi vždy rozprávať a rozptyľovať ich. Mne by sa tiež nechcelo niekde sedieť niekoľko hodín potichu. Všímam si, že väčšina rodičov či už v aute alebo v autobuse sa deťom vôbec nevenuje a potom sa čudujú prečo je dieťa nervózne a vyplakáva.
  Ak sa chystáte na dlhšie cesty, robte si častejšie zástavky, nech sa dieťa ponaťahuje.

  ISOFIX
  Ak sa chystáte kúpiť autosedačku so systémom ISOFIX, tak si najprv overte či je Vaše vozidlo vybavené týtmo systémom. Ak nieje, môžete sedačku aj tak používať, no tieto sedačky sú o niečo drahšie a boli by to „vyhodené“ peniaze navyše.

  RADY NA KONIEC
  – kupujte sedačky podľa hmotnosti, nie podľa veku
  – nekupujte použité autosedačky, neviete či niesú poškodené resp. po nehode
  – hlava dieťaťa nemôže prečnievať cez chrbtovo-hlavovú opierku, musí byť podopretá
  – sedačky kupujte od overených výrobcov
  – dieťa v autosedačke vždy pripútajte (aj na parkovisku), nikdy neviete čo sa stane

  Ak sedačku vyhrám, dám ju svojej bývalej priateľke, lebo už sa nemôžem pozerať na to v akej sedačke vozí moju dcéru!

  Ďakujem za článok.

 14. My sme deti od narodenia vzdy vozili priputane v sedacke, a tak sme sa vyhli problemom s tym, ze by tam nechceli byt. Su na to zvyknute a ani netusia ze sa da jazdit aj bez sedacky a pasov. Dokonca sa nam raz stalo, ze sme zabudli syna priputat, nemal ani 2 roky a len co sa auto pohlo, nas na to upozornil, takze sme to nastastie hned mohli napravit.
  Ale mali sme problem s hmotnostnymi kategoriami sedaciek – deti mame stihle a vysoke, obe vyrastli na dlzku vajicko ked mali 7-7,5kg a potom trvalo vyse pol roka, kym dosiahli 9kg, ale uz museli byt v sedacke od 9kg, lebo do ziadnej mensej sa nezmestili. Skusali sme aj v obchodoch, u znamych vsetky sedacky co sme len stretli, ale ziadna nebola dost velka. Aj teraz coskoro uz syn vyrastie sedacku 9-18kg ale este nema zdaleka 15kg, tak asi skusime tu 9-36kg, ta by mala byt vyssia a vhodna aj na jeho hmotnost.

 15. My uz mame tri deticky. Vsetky sa vozia v aute od narodenia v autosedackach. Nikdy nemali dovolene pocas jazdy z nich vysadnut alebo sa odputat, takze to vobec neriesia a nijako sa nesnazia zo sedaciek vyliezat alebo o tom diskutovat. Mali sme uz aj mensie mestske buchnutia a myslim, ze vdaka autosedackam sa detom absolutne nic nestalo.
  No umiestnit tri autosedacky do auta uz nie je tak jednoduche. Bohuzial sme museli zvolit aj menej robustnejsie a lacnejsie varianty.

  Samozrejme niekedy prekladame sedacky z auta do auta. S tym mam aj jednu nemilu skusenost, kedy manzel rano nestihal a len mi supol autosedacku z jedneho auta do druheho, bez toho aby ju pripevnil. Kedze bola ulozena ako obvykle na svojom mieste, ani ma nenapadlo skontrolovat ju. Co cert nechcel, musela som prudsie zabrzdit a dcerka skoncila aj s autosedackou na prednom sedadle. Nastastie sme sli pomali a dcerke sa nic nestalo, ale odvtedy to pre istotu kontrolujem. A odporucam to robit , kto obcas sedacky preklada.

  Nova a hlavne kvalitna autosedacka by sa nam velmi zisla, aby sme mohli nahradit tie lacnejsie.

  Na sutaznej autosedacke sa mi paci jej variabilnost, spracovanie, farba a kvalita.

 16. Kedze vela cestujeme lebo byvame na vychode slovenska a ja mam rodinu vo Zvolene cesta trva 4 hodiny pre nas je autosedacka nevyhnutna,Do teraz sme mali vajicko z ktoreho ale dcerka uz pomaly vyrastla. Tak sme zacali robit prieskum trhu ze aku autosedacku kupit vedeli sme iba to aby bola kvalitna a spolahliva na dost dlhu cestu lebo poniektori nasi soferi jazdia ako na rally po case hladania som zistila ze je velmi dolezita bocna ochrana sedacky tak sme hladali uz len taku, uz sme jednu aj kupili ale este sme ju nestihli odskusat na dlhsiu cestu iba do mesta, ale co nam na nej nevyhovuje je to ze dcera si rada v aute pospi co v tejto sedacke nieje uplne mozne a to je kategorie 0+ da sa len velmi malo polohovat je to sice 5 poloh ale stale je to sed a tym padom je stale pada hlavka, ale urcite to v ziadnej sedacke aj tak nebude take ako vo vajicku…

 17. Detské autosedačky sú testované len do 50 km/h. Po tejto hranici sa ich účinnosť výrazne znižuje. Ak si väzmete že čelný náraz s proti idúcim autom v tejto rýchlosti vám dokopy dáva 100 km/h, je naozaj na mieste jazdiť opatrne.

  Prosím Vás, neoblbujte ľudí sčítavaním rýchlosti pri čelnom náraze. Nič také sa v reále nedeje.
  A treba troška popracovať aj na gramatike, alebo si aspoň po sebe opraviť preklepy.

Pridajte komentár

*