Pravda o masle konečne odhalená: Staré mamy to celý čas vedeli!


Print Friendly, PDF & Email

pravda o masle

Všetkým nám raz bolo tvrdené, ako je maslo pre naše zdravie tá najhoršia vec na svete.

Je tomu naozaj tak? Alebo nás oklamali, aby sme si mysleli, že je správne konzumovať „ľahšie“ verzie tukov vo forme rastlinných nátierok či margarínov?

Už v 60-tych rokoch minulého storočia existovali vedecké dôkazy o tom, že maslo je pre naše zdravie neporovnateľne lepšie.

Avšak falošný chemický priemysel sa dal dokopy so zapredanou vedou (junk science), aby presvedčili milióny ľudí na kupovanie rastlinných tukov.

Faktom je, že kŕmenie všežravcov akými sú psy či myši, u nich neviedlo k arterioskleróze.

Naopak, ukazuje sa, že ľudia, ktorí majú vo svojej strave najvyšší podiel nasýtených tukov, majú zároveň najnižšie riziko ochorenia srdca.

Maslo je taká malá nutričná bomba

Maslo je jedno z najzdravších jedál na zemi, v závislosti od druhu masla aké konzumujete.

Jedná sa o veľmi komplexný druh tuku obsahujúci vyše 400 rôznych mastných kyselín a pomerne slušné množstvo v tuku rozpustných vitamínov (A, D, E a K).

Mastné kyseliny sú viac než len zdroj energie. Niektoré z nich majú biologickú aktivitu.

Maslo nielen neporovnateľne lepšie chutí. Ide o prírodný produkt, ktorý ľudstvo konzumovalo alebo s ním varilo po celé stáročia a to bez akýchkoľvek nepriaznivých účinkov na zdravie.

Mnohé mastné kyseliny v masle nejakým spôsobom ovplyvňujú fyziológiu a biochémiu tela v pozitívnom smere.

Ide hlavne o kyselinu CLA (konjugovaná kyselina linoleová). Táto látka je veľmi populárna aj v odvetví doplnkov stravy pre chudnutie.

Štúdie tiež ukazujú, že má pomerne silné účinky na zdravie.

Maslo vyrobené z mlieka kráv kŕmených čerstvou trávou jej obsahuje až 5 krát ako maslo od kráv odchovaných na kŕmnych zmesiach.

Stop Candida

Stručné porovnanie masla a margarínu

Naproti tomu, čiastočne hydrogénované mastné kyseliny v margaríne ničia artérie a cievy.

Znižujú totiž dobrý cholesterol v krvi a zvyšujú hladiny triglyceridov a lipoproteínov. Margaríny takto poškodzujú srdcovocievný systém.

Taktiež znižujú využitie omega-3 mastných kyselín a prostaglandínov, ktoré odstraňujú krvné zrazeniny.

Maslo z kráv pasúcich sa zelenej tráve má vyšší obsah omega-3 kyselín a vitamínu K2. Je preto ešte o niečo viac nutrične bohatšie ako bežné maslo.

Štúdia z roku 2010 porovnávala hladinu CLA v tukových tkanivách ľudí, ktorí prekonali srdcový infarkt so zdravými ľuďmi. Úroveň mastných kyselín je spoľahlivým indikátorom konzumácie mliečnych tukov.

Testovacie subjekty boli rozdelené do 5 skupín – od najnižšej po najvyššiu úroveň CLA.

Zistilo sa, že plnotučné mliečne produkty znižovali riziko srdcového infarktu.

Ľudia, ktorí ich jedli najviac, mali až o 49% nižší výskyt infarktov v porovnaní s tými, ktorí jedli málo tukov.

Záver

Mojej starej mamy som sa raz, ešte ako dieťa ovplyvnené televíznymi reklamami, spýtal: „Stará mama, a prečo ty nepoužívaš rastlinné nátierky, veď sú predsa také zdravé?!“

Jej odpoveď bola: „Margaríny sme jedávali cez vojnu, keď sa maslo nedalo zohnať“.

Myslím, že jej reakcia vypovedá za všetko…

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: The Truth About Butter: It’s About Time That Everyone Knows This

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Nase stare a prastare mamy ale nepouzivali take maslo ake je dnes, maslo z ropy plne trosku inych vitaminov…

 2. Túto vetu som prekopírovala: Ide hlavne o kyselinu CLA (konjugovaná kyselina linoleová). Táto látka je veľmi populárna aj v odvetví doplnkov stravy pre chudnutie.
  Aj dnes na večeru som mala bio maslo z nepasterilizovaného mlieka. Možno preto ja dôchodkyňa mám postavu ako manekýnka (smejem sa).
  Ale roky som ovlyvnená článkami MUDr. Mercolu z webu http://www.mercola.com a on toto doporučuje a aj varím na tukoch ktoré on doporučuje.

  • Eva,
   bio maslo z nepasterovaného mléka Vám závidím! Ano, takové máslo nijak neškodí, to beru. Jé Vy se máte 🙂 Bezva.
   Ale jak píše vinco v příspěvku tady vedle, běžné máslo v obchodě dneska je něco celkom iné než co používaly naše babičky, ch jo.
   Pekný den všetkým, Jindra

 3. Bledá Tvář

  Margaríny už dlouho nekupuji, neboť tvrdím, že je to chemie !!!
  Aniž jsem znal například toto: http://www.badatel.net/prekvapive-zdravotne-prinosy-masla-medicina-sa-opat-raz-mylila/

 4. Problémom je, že veľké množstvo kráv trávu ani nevidelo.

 5. Ako sorry ľudia, tento článok je rovnako účelový ako tvrdiť že mlieko je nenahraditeľnou súčasťou stravy… Aj jedno aj druhé je blud. Ak chcete názor, ktorý má skutočne nejakú hodnotu a nie len bludy, odporúčam Ambulanciu klinickej výživy, konkrétne tu: http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=153&Itemid=30 a tu http://www.akv.sk/index.php?Itemid=35&id=98&option=com_content&task=view

  Sám mám radšej maslo ako margarín čo sa chute týka, no cítim sa lepšie keď ho jem minimum.

  • Jakubko, chod radsej posluhovat narcistickemu MUDr. Bukovskemu a nechaj si jeho rozumy pre seba, hm? 🙂
   Tieto stranky su pre ludi, ktori uz maju plne zuby zarucene vedeckych poznatkov, ktore siria prisluhovaci Potravinarsko-zdravotnicko-farmaceutickej lobby, ako napr. MUDr. Bukovsky…

  • Och Jakub. Precitaj si najprv trosku viac o tom o com chceš presviedčať aj z iných zdrojov a nie len z tých, ktoré americko-fantasticke lobby tlačí hlúpej časti populácie tejto planéty do hlavy. Veda zapredaná peniazom nie je veda. A tí „vedci“, ktorí tvrdia, že margarín je zdravší ako maslo, majú už pekne naplnené vrecká a farmaceutické firmy sa tešia ako im pribúdajú pacienti, žijúci „zdravšie“ okrem iného aj na umeline – margaríne.

 6. Maslo nejem,tak neviem,ale dožívam sa vysokeho veku….

  • Kristina Adamec

   Správne stravovanie je veľmi dôležité pre kvalitný a nezávislý život. Viacej ale verím že pán Boh má v dĺžke života každého človeka posledné slovo. Amen. ?

 7. Par skusenosti:
  Moja stara mama varila vyhradne na masti. Maslo jedla zriedka, namazane na chleba. Inak jedla len to, co si sama navarila, zeleninu mala zo svojej zahradky. Maso kupovane v obchode. Dozila sa 95 rokov. Infarkt nikdy nedostala.
  Jej dcera sa stravovala rovnako, dozila sa 101 rokov. Tiez nikdy nemala infarkt.
  Moja babicka (druha) varila cely zivot na masle. Mozno cez vojnu na margarine, neviem. Zomrela 82-rocna na porazku – neviem, ktory druh. Zistili jej 7 prekonanych infarktov.
  Moja mama varila cely zivot na masle, zriedkavejsie na oleji a masti. Na ranajky a na veceru mala vzdy chlieb s maslom a niecim na tom. Dozila sa 93 rokov. Pricina smrti nesuvisela s cievami, ale niekolko infarktov prekonala.
  Tak si vyberte.
  Myslim, ze najzdravsia strava je ta najpestrejsia vo vybere jedal, pricom jednotlive jedla maju byt co najjednoduchsie z co najmenšieho poctu PRIRODNYCH surovin. Niekedy aj v bioobchode nieco nekupim len preto, ze sa na etikete docitam, ze to pozostava z viac, ako 10 surovin. To uz je privela. Najhorsie su dressingy (nebyvaju v bioobchodoch), mavaju az 25 igrediencii, byva mi po nich zle.
  Z tohto clanku som mala dojem, ze maslo ide malo na odbyt, a preto ho treba trochu pripomenut. Kazda jednoducha potravina je zdrava, aj maslo, zalezi len na zjedenom mnozstve za jednotku casu, ktoreho optimum sa ale moze lisit od jednotlivca k jednotlivcovi.

 8. teraz keď je maslo najdrahšie vo svojej existencii,tak je aj najlepšie-trapné…

 9. Ja si už niekoľko mesiacov vyrábam vlastné maslo (začal som kvôli vysokej cene masla a budem pokračovať ak bude maslo opäť lacnejsie) . Mlieko kupujem z farmy, kde sú kravy počas celého roka na pastvinach. Kupujem naraz 20 litrov mlieka,nechám ustáť a zo smotany spravím maslo. Keď mám veľa masla tak si spravím Ghee maslo, ktoré používam na varenie. Z mlieka si spravím vlastne jogurty, biele aj ochutené a zvyšné mlieko vypijem alebo si spravím zo zkysnuteho mlieka tvaroh.

  • Kristina Adamec

   To som nevedela že ghee sa môže používať aj na varenie. Dobrá rada. Ďakujem a vyskúšam.

 10. Môj otec sa dožil takmer 98 rokov (bez 3 mesiacov) a mamička takmer 93 rokov (bez 3 mesiacov). Obaja celý život raňajkovali iba chlieb s maslom a „bielu“ kávu. Ale to bol asi iný chlieb a iné maslo, ako to dnešné…

 11. Tlamka Jozef

  Tajomstvo je v kvantovej fyzike/ synchronicita s prírodou/ a v samotnej
  podstate života a zdravia človeka …….možno by som ešte odporúčal kombináciu s medom od včelára…
  to je ten pravý elixír mladosti spolu s kódom múdrostí
  A.Einsteina o význame včiel pre ľudstvo…Jozef

 12. františek

  Vážení diskutujúci o masle.Dnes ozaj nemáme žiadne zdravé potraviny,lebo nie je čistý vzduch a ani voda.Na pastviny padajú rôzne svinstvá,ktoré po skonzumovaný kravami,kozamialebo ovcami sa dostanú do masla,mlieka a všetkých mliečnych produktov.To,že sa niekto dožije vysokého veku(koľko je to vlastne rokov ten vysoký vek? je hlavne spôsobom života-bez stresov a ano súhlasím aj striedmou a jednoduchou pestrou stravou.Ale dá sa to dnes praktikovať?V práci Vás naháňajú potom nemáte čas na kľudné konzumovanie a ešte aj tá strava v spoločných jedáľňach a nakoniec aj doma len rýchle jedlá zohrievané v mikrovlnke a pod.Výsledkom je dnešný priemerný vek ľudí a určite nie je 90rokov.Ale pri takomto spôsobe života a stravovania sa nie je čo čudovať.Dnes máme len jednu možnosť,ako si uchovať aké tak zdravie:–vybrať si z toho všetkého zla to najmenšie,lebo zlu sa dnes nedá vyhnúťn aj menej konzumovať.Ale je ešte jedna možnosť-odísť do ruska na nejakú samotu,kde je neporušená príroda.Pozrite si na you-tube,tam to nájdete.

Pridajte komentár

*