Ako zlepšiť svoj zrak a obnoviť ostré videnie bez laserovej operácie? Viac info tu

Chlapec zahanbil rakovinový priemysel: Vynašiel 100% test na rakovinu s pomocou internetu


chlapec-a-test-na-rakovinu

Jeden zo skvelých výrokov Thomasa Edisona hovorí, že „Génius je 1% inšpirácia a 99% vytrvalosť“. On sám týmto heslom žil.

Vlastnoručne si vyrobil sklenený obal žiarovky a otestoval 3000 rôznych spôsobov, ktoré by znížili množstvo elektrického prúdu potrebného na rozsvietenie vlákna a 6000 materiálov, ktoré by predĺžili jeho životnosť.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Málokto z nás má to odhodlanie a výdrž, aby sme vytvorili niečo podobné.

To však neplatí o 15 ročnom chlapcovi menom Jack Andraka, ktorý svojou vytrvalosťou vyrobil niečo, čo bez pochýb zmení našu budúcnosť.

Ako 15 ročný chlapec objavil nový 100% test na rakovinu

Jack bol svedkom toho, ako rodinný priateľ, ktorý mu bol ako strýko, skonal na rakovinu pankreasu. Namiesto toho, aby smrť akceptoval ako súčasť života, rozhodol sa s tým niečo urobiť.

Uvedomil si, že veľkým problémom pri rakovine pankreasu je, že 85% prípadov sa diagnostikujú príliš neskoro, čo dáva ľuďom menej ako 2% šancu na prežitie.

Priemerný čas dožitia od zistenia rakoviny pankreasu je 3 mesiace.

Otázkou zostáva, prečo tak vyspelá spoločnosť ako je tá naša, nedokáže túto chorobu odhaliť skôr?

Ako je možné, že súčasná „moderná medicína“ používa 60 rokov staré a veľmi nepresné techniky, ktoré prehliadnu až 30% prípadov rakoviny pankreasu?

Navyše, sú tieto diagnostické metódy extrémne drahé – jeden test stojí až 800 dolárov.

Hlavný problém skorej diagnostiky rakoviny pankreasu

Rakovina pankreasu je takzvané nesymptomatické ochorenie, čiže nijako sa neprejavuje.

Zdravotné poisťovne navyše nechcú tieto testy preplácať len tak „naslepo“ bez zjavných príznakov choroby. Pre väčšinu pacientov, ktorí si ich nezaplatia sami, tak zostávajú nedostupné.

Jack si preto povedal, že musí existovať aj lepší a spoľahlivejší spôsob, ako túto rakovinu odhaliť. Nový spôsob by mal spĺňať nasledovné kritéria:

  • neinvazívny
  • rýchly
  • lacný
  • jednoduchý
  • citlivý
  • selektívny

Súčasný markerový test je zameraný na detekciu malého množstva jednej špecifickej bielkoviny a to je veľmi problematické. Je to akoby ste hľadali ihlu v kope sena.

A nielen to, v tej kope sena hľadáte jednu špecifickú ihlu medzi ostatnými ihlami. Často je to priam nemožná úloha.

Vtedy začal Jack vyhľadávať informácie na Google, čo bolo v podstatne jediná vec, ktorú má 15 ročné dieťa k dispozícii.

Počas hľadania medzi 8000 bielkovinami našiel jednu nazývanú mesotelín. Keď máte rakovinu pankreasu, pľúc alebo vaječníkov, potom sa táto bielkovina nachádza v krvi v extrémne veľkom množstve.

Liečba osteoporózy

Čo je však dôležité, táto bielkovina sa v krvi vyskytuje vo významnej koncentrácii už aj v samotných počiatkoch uvedených typov rakovín, teda v čase, keď ešte máte takmer 100% šancu na prežitie.

Preto, ak ste schopní detekovať túto bielkovinu (na rozdiel inej, na ktorú sú zamerané súčasné testy), potom sa rakoviny už nemusíte viac obávať.

Otázka teda je, ako túto bielkovinu mesotelín odhaliť?

Nápad s uhlíkovými nanotrubičkami

Vtedy prišiel na jeden nápad s uhlíkovými nanotrubičkami, ktoré sú hrubé len 1/150 ľudského vlasu a ako materiál majú úžasné vlastnosti.

K tomu chcel ďalej využiť vlastnosti protilátok viažucich sa len na jednu špecifickú bielkovinu. Tie plánoval ukryť do uvedených nanotrubičiek.

Svoju myšlienku potom rozposlal vyše 200 univerzitným profesorom, ktorí sa venovali výskumu rakoviny pankreasu. Požiadal ich, či by mu s tým nepomohli a tiež, či by mu neposkytli svoje laboratória.

Vrátilo sa mu 199 odmietnutí a jedna rekcia v štýle, že „možno“.

V priebehu 3 mesiacoch sa potom s týmto jedným profesorom dohodol na schôdzke, kde si so sebou priniesol 500 vedeckých článkov, ktoré dovtedy na danú tému naštudoval.

Počas interview si uvedený profesor zavolal na pomoc ďalších akademikov. Všetci sa mu snažili vyvrátiť jeho navrhovanú procedúru. Napokon sa však Jackovi predsa len podarilo získať prístup do laboratória.

Predpokladal, že práca mu zaberie 3 mesiace, no bolo z toho 7 mesiacov.

Na konci tohto náročného obdobia však skončil v ruke s jedným malým papierikom, ktorý bol schopný so 100% úspešnosťou detekovať rakovinu pankreasu a to už aj v úplne počiatočnom štádiu.

Navyše sa jeho test na rakovinu pankreasu vyznačuje nasledovnými parametrami oproti súčasným testom:

  • je 168 krát rýchlejší
  • je 26000 krát lacnejší
  • je 400 krát citlivejší

Ak si chcete pozrieť vystúpenie Jacka na TEDx show (v angličtine) o jeho ceste za týmto prevratným objavom, tu je celé video:

Záver

Jack sa počas svojej cesty k úspechu naučil jednu dôležitú vec a to, že aj s pomocou len internetu je možné získať informácie, ktoré by ste si ani len nepomysleli.

Že nepotrebujete byť profesorom s troma titulmi, aby ste dokázali s ostatnými zdieľať nápady, myšlienky a objavy.

Že s pomocou internetu dokáže aj obyčajný človek niekedy doslova zmeniť svet.

Stop Candida

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. To vyzera ako z rozpravky. 200 laboratorii 199 ho odmietlo. Atd
    Viete prosim napisat aspon jeden udaj o tom teste. Ako sa vola? Kde sa to robi ten test? Nieco co bude vyzerat vieruhodne.
    To by bolo zaujimave.
    Dakujem

  2. Zuzana Tuturová

    Vážená redakcia neodpovedali ste Gabrielovi adekvátne. Tiež by ma zaujímalo či si môže bežný smrteľník nejako zabezpečiť spomínaný papierik na skoré diagnostikovanie rakoviny. Je pravda v súčasnom svete máme veľa informácií, vieme čo je dobré a čo zlé a neriadime sa tým. Preto spomínaná infomácia pre mňa síce obdivuhodná ale bez praktickej pomôcky. Ďakujem

    • My sa snažíme podporovať u ľudí samostatnosť, aby neboli závislí na iných, ale dokázali si bežné veci aj sami zistiť a vyhľadať. Platí to obzvlášť v dnešnej dobe, kedy sú potrebné informácie dostupné na 2 kliky.

      • Redakcia,to ste si dali námahu pri predchádzajúcej odpovedi,ked niečo uverejnením,tak sa snažím k tomu poskytnúť maximum informácii,aby to malo zmysel

        • Vidíte, ten chlapec s pomocou Google vynašiel nový test na rakovinu. Netvrďte mi, že vy si s pomocou Google nedokážete vyhľadať ani len viac informácií o tom teste.

          Naša stránka sa snaží prinášať informácie o nových zisteniach v oblasti medicíny a zdravia. Nedokážeme pokryť každú jednu otázku a aspekt danej problematiky. Ak vás nejaká téma alebo oblasť zaujme, mali by ste byť schopní si o tom dohľadať ďalšie informácie, ktoré vás zaujímajú.

          Môžete sa pýtať nás, ale my nemusíme mať čas dohľadávať informácie a odpovedať každému. Je predsa oveľa efektívnejšie, ak si 1000 ľudí dohľadá to, čo ich zaujíma, ako keď 1 redakcia o zopár ľudoch by dohľadávala informácie pre 1000 ľudí.

          Keď píšeme o rôznych bylinkách alebo potravinách na liečbu chorôb, ľudia sa nás často pýtajú, kde sa to dá kúpiť. Na Slovensku sú stovky miest a tisíce obcí. V každom meste/obci sa to predáva v nejakom inom obchode. To máme robiť zoznamy predajní na celom Slovensku, kde daná bylinka či exotická potravina predáva? Nie je jednoduchšie, ak si to človek sám vyhľadá pomocou Google alebo iným podobným spôsobom? Niekedy uvedieme miesta, kde sa dá niečo zohnať (zvyčajne internetové obchody), ale nemôžme to robiť pri všetkom.

          To naozaj máte taký problém si dodatočné informácie „vygoogliť“? Necítite sa oproti tomu chlapcovi ani trocha zahanbení?

          • Redakcia,dakujem za odpoved.Na strednej škole som mal spolužiaka,ktorý dosť často nevedel odpovedať na otázky učiteľa a dotyčný učiteľ vždy poznamenal:“Jano,teba sa zbytočne niečo pýtať,lebo nikdy nič nevieš“.Jano,ked si sadol do lavice, tak si potichu povedal:“Tak sa ma nepýtaj“.Asi sa budem riadiť odporúčaním od Jana. P.S. a vôbec sa necítim zahanbený oproti tomu chlapcovi,pretože tých rád do života som dal prostredníctvom televízie a rozhlasu státisicom ľudí,s úctou Alfonz Mihalič

Pridajte komentár

*