Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

Švédski vedci zistili, že jedna bežná potravina výrazne skracuje život


Print Friendly, PDF & Email

svedski-vedci-a-mlieko

Väčšina ľudí verí, že je táto potravina zdravá. Celé desaťročia bola jej konzumácia prezentovaná ako prevencia veľkého množstva ochorení.

Bola odporúčaná prevažne ženám a deťom. Po pravde, nutrične je veľmi bohatá. Obsahuje minerály ako vápnik, horčík či fosfor, ale aj vitamíny D a B12.

Z uvedeného dôvodu bolo v minulosti pomerne jednoduché ľudí presvedčiť o tom, aby ju pridali do svojho jedálnička.

Čo hovoria o mlieku najnovšie výskumy?

Všetky dlhoročne uznávané prínosy mlieka však boli spochybnené, keď sa naň nedávno vedeckým okom pozreli odborníci.

Výsledky výskumu zameraného na účinok mlieka ako istej prevencie zlomenín pri úrazoch a tiež jeho vplyv na úmrtnosť potkanov boli značne znepokojujúce.

Mnohí experti na výživu sú preto momentálne opatrní, keď ide o mlieko, najmä o jeho konzumáciu vo väčších množstvách.

Pred časom časopis British Medical Journal uverejnil ďalšie dôkazy svedčiace o tom, že pitie veľkého množstva mlieka nám môže škodiť.

Švédska štúdia skúmala prepojenie medzi pitím mlieka a dobou, kedy došlo k zlomenine alebo dokonca k úmrtiu.

Celkovo sa jej zúčastnilo 61 433 žien a 45 339 mužov. Všetci mali za úlohu odpovedať v dotazníku ako často a koľko porcií mlieka a mliečnych výrobkov skonzumovali v priebehu dňa a za jeden týždeň.

Jedna porcia mlieka predstavovala 200 mililitrov, čo je približne jeden pohár. Sledovanie pokračovalo ďalších približne 20 rokov u žien a 11 rokov u mužov.

V roku 1997 dostali účastníci dotazník po druhýkrát.

U žien sa spozorovala korelácia medzi príjmom mlieka a úmrtnosťou. Z pozorovania vyplynulo, že čím viac žena pila mlieko, tým bola pravdepodobnosť predčasnej smrti vyššia.

Rovnako sa odhalila aj spojitosť so zlomeninami, hlavne v oblasti bedrových kĺbov.

Aké množstvo mlieka už predstavuje problém?

U žien, ktoré pili tri a viac pohárov mlieka denne, bola dvojnásobne vyššia pravdepodobnosť úmrtia (počas obdobia, kedy štúdia prebiehala) ako u žien, ktoré pili iba jeden pohár mlieka denne.

Stop Candida

Avšak, už aj jeden pohár mlieka denne výrazne zvýšil riziko rozvoja rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení.

Výsledky u mužov sa tiež veľmi neodlišovali.

Vyššie percento úmrtnosti sa prejavilo v prípade, ak pili väčšie množstvo mlieka. Treba ale poznamenať, že u žien boli tieto výsledky omnoho znepokojujúcejšie.

Autori štúdie došli k záveru, že u oboch pohlaví vzniká vyššia pravdepodobnosť vzniku zlomeniny pri úraze alebo dokonca aj riziko predčasného úmrtia v prípade väčšieho príjmu mlieka.

Tieto výsledky teda spochybňujú takmer všetky doterajšie vyjadrenia a odporúčania týkajúce pitia kravského mlieka.

Ktoré zložky v mlieku sú najproblematickejšie?

Vysoké koncentrácie laktózygalaktózy môžu vysvetľovať, prečo má mlieko nepriaznivý vplyv na ľudské telo.

Tieto dve látky totiž spôsobujú oxidatívny stres a chronické zápaly, ktoré sú vo svojej podstate patogénne mechanizmy spúšťajúce kardiovaskulárne ochorenia a rakovinu.

U zvierat má konzumácia galaktózy efekt podobný starnutiu – neurodegeneráciu, pokles funkčnosti imunitného systému a zmeny v procese génovej transkripcie.

Existujú mliečne výrobky s pozitívnym vplyvom na zdravie?

Keď švédski vedci porovnali mlieko s ostatnými mliečnymi výrobkami, nenašli žiadne negatívne spojitosti.

Naopak, príjem fermentovaných (kvasených) mliečnych výrobkov ako sú jogurty, kyslé mlieko a syry sa spája so znížením rizika zlomeniny pri úraze či rizika predčasného úmrtia.

Doterajšie štúdie odhalili, že fermentované mliečne produkty majú pozitívny vplyv na zdravie človeka.

Zvyšujú tzv. dobrý cholesterol, podporujú zníženie inzulínovej rezistencie a hlavne znižujú riziko srdcového infarktu.

Kde sa dozvedieť viac o mlieku?

Ohľadom viac informácií o mlieku, zdrojoch vápnika a ich vplyve na zdravie odporúčame článok o osteoporóze.

Zaujímavé poznatky o spojitosti medzi mliekom a zápalmi čriev, ktoré časom vedú k závažným chronickým ochoreniam, sa dočítate v článku o ulceróznej kolitíde a Cronovej chorobe.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: bmj.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Mlieko je zdravé. Klasické od kravičky, maximálne prevariť. Skrátiť život môžu mlieka z obchodu. Dokonca aj dojčenské formuly nie sú inšie ako tetrapaky.

  • ked je mlieko zdrave, preco to priroda nezariadila tak, aby ho mali vsetky cicavce dostatok po cely zivot? preco ho maju len cicavce v kratkom case po gravidite? kto z ludi sa narodil ako teliatko, ked pije mlieko od kravicky? vypila by si materske mlieko, keby ti ho predavali? vopred dakujem za odpovede.

 2. Ahojte, moj názor že mlieko z obchodu je odpad, ktorý prebehol spracovaním pasterizáciou UHT a netuším čím ešte je od kráv zatvorených celý život bez pohybu a kvalitnej trávy. Naopak mlieko od zdravých voľne sa pasúcich kráv, ktoré je skysnuté nepastarizované je velmi zdravé nemá už ani laktozu takže neškodí. Ako každý vie že z cukru sa priberá, Tuk a bielkoviny sú lepšia varianta pretože ak dodávame cukor telu automaticky prestáva spalovať tuk v ktorom máme 100 000 kalorii nevyužitých, vlaknina vo vačšom odoberá živiny z tela a človek ju nevie spracovať. Kmene v afrike jedia prevažne maso a mlieko a maju silné kosti a zdravé zuby rovnako horalovia a eskimáci. 🙂

  • Podla teba je kravský/kozí „moč“ zdravý?

   „vlaknina vo vačšom odoberá živiny z tela a človek ju nevie spracovať.“
   ako väčšiu blbosť fakt nemohol napísať

   „ak dodávame cukor telu automaticky prestáva spalovať tuk v ktorom máme 100 000 kalorii nevyužitých“
   A to si odkial na to prišiel prosím ťa? Radšej sa zdrž, keď nevieš o čom točíš – veľa potravín má predsa v sebe cukry a tuky (a proteiny) zároveň – napr. orechy.

   A bielkoviny (alebo lepšie povedané – vysoko bielkovinová strava) sú(je) skôr horšia varianty výživy, nakoľko spôsobujú pekne nepekné efekty na tele.

   “ Kmene v afrike jedia prevažne maso a mlieko a maju silné kosti“
   -mlieko nepijú, ale každpadné sa dožívajú +/- 30/40 rokov.

 3. Aké mlieko potom piť? je správnou variantou sójové? pred pár dňami som zaregistrovala váš článok o sójových produktoch…

  • Sójové mlieko určite nie, to je ešte horšie. Prečítajte si článok na ktorý odkazujeme v závere – o Cronovej chorobe a Ulceróznej kolitíde. Tam je to podrobnejšie vysvetlené.

  • „Aké mlieko potom piť?“
   To snád žartujete s tou otázkou?!
   Veď predsa žiadne. Chodte si podojiť tú kravu či vám to potom bude chutné piť.

   Nie komfortne pri vstupe do supermarketu, ani neviete z čoho to je, ale počuli ste, že by ste to asi mali piť tak kladiete takéto otázky.

  • Zuzanka ja odporúčam kokosové mlieko. Používame ho doma roky, namiesto kravského. Má lahodnú chuť, priaznivé účinky na zdravie a dá sa použiť namiesto kravského mlieka úplne všade, v plnom rozsahu. Ale môžete si doma vyrobiť aj rastlinné mlieka z maku, orechov, chutia tiež výborne a sú zdravé.

 4. Ktorékoľvek mlieko od iného cicavca ako od človeka je pre ľudí nezdravé.
  Pozorujte dokonalý systém prírodných zákonov a pochopíte, prečo je tomu skutočne tak.
  Kravské mlieko je výhradne „projektované“ od matky prírody tak, aby dosiahlo maximálnu výživovú hodnotu pre teľa. Tak isto to platí pre kozy, ovce, mačky, psov, slonov atď… Pre človeka je samozrejme zas zdravé piť mlieko ľudské a aj to iba do vtedy kým neprejde na tuhú stravu. Neviem či sa z Vás niekto stretol bežne v prírode s tým, že cicavce bežne pijú mlieko od cicavca rozdielneho druhu a ešte k tomu po celí život. Ja ešte nie.

  Mlieko je dôležité jedlo pre prvé kroky v živote a tam to zároveň aj celé končí.
  Ani tu nebudem rozoberať kvalitu mlieka spracovávaného v priemysle. To by bola ďalšia kapitola sama o sebe a po niektorým by tu aj prišlo nevoľno. 🙂

  1. http://www.badatel.net/list-o-mlieku-odkaz-pre-pacientov/
  2. (Mainstream !!!): http://www.youtube.com/watch?v=GM2zr8aUT88spfreload=10
  3. Niečo ucelenejšie, no nie priamo o mlieku. : https://www.youtube.com/watch?v=94PBFb6fx88&spfreload=10

  • Ako si potom vysvetlit, ze nasi predkovia, vacsinou vyrastli na mlieku a mliecnych vyrobkoch, pretoze to bol jediny staly a pravidelny prisun jedla. Mali vlastne zvierata- kravy, kozy, ovce a nimi sa zivili cely svoj zivot. Aj moj 92 rocny otec, jeho surodenci , rodicia a cele generacie jedli vyrobky z mlieka, pili mlieko a dozili sa vysokeho veku. Mne, tak ako aj mojej mame mlieko nechutí, ani ho nepijeme (ja od 3 rokov). Viem, ze sa nachadza v mnohych jedlach, ceste…,ale to mi nevadi.
   Mama (83-rocna) bola minule na denzinometrii a mala take vyborne vysledky, ze lekar podotkol:“ Vy ste v zivote museli vypit strasne vela mlieka, ze?“ Ked mu povedala, ze od detstva nepije mlieko, neje ziadne mliecne vyrobky ani tie kysle, tak jej neveril.
   Takze tazko jednoznacne z praxe povedat ano, ci nie. Ale, rozhodne nie krabicovemu mlieku z obchodu.

  • Ludia by nemali pit ziadne mlieko lebo obsahuje take zlozky ktore ludske telo nedokaze spracovat a ked ho vypije tak v tele sa pitom tvori vela odpadu a kyselin z velmi vela bielkovin laktozy galaktozy mluecneho cukru bakterii atd..ktore velmi prekysluju a zanasaju telo odpadom lebo to telo nevie vylucit von a pitom ti v tele hnije a lepi sa to na sliznice criev a roznych organov. A potom sa tvoria v tele toxiny. Zober si ked mlieko niekde nechas ako smrdi..tak si predstav co to musi byt v tele. A vapnik z mlieka vobec neprispieva k pevnosti kosti ale ich oslabuje. Lebo telo nepitrebuje vela vapnika dolezite su ine mineraly ako horcik draslik vitamin Da K a omega 3 a 6 mastne kyseliny pre pevnost kosti. To ako nas ucili pit mlieko kravske atd..je omyl.aj mluecne vyrobky to je to iste lebo to v tele kvasi potom..Ja nepijem mlieko ani ziadne mliecne vyrobky a som zdravsi ako predtym a nic mi nechyba kosti mam pevne..asi tolko.

   • Výstižné. A kto tomu neverí, nech pouvažuje o tom, prečo náš slovenský – maximálne premliekovaný – národ prichádza o kĺby aj o zdravé pevné chrbtice.

 5. mnohem důležitější je skoncovat s mučením tak krásných a všestranně užitečných tvorů, jako jsou krávy. To jestli někdo pije nebo nepije mléko je jeho věc a jeho zdraví,ale to,že se tím proviňuje svým podílem na této genocidě, je mnohem důležitější..!

Pridajte komentár

*