32 overených spôsobov, ako sa zbaviť skľučujúcej migrény


Print Friendly, PDF & Email

32 overených spôsobov, ako sa zbaviť skľučujúcej migrény

Vyše 300 miliónov ľudí na svete trpí migrénou – 6 až 7 percent mužskej a 15 až 18 percent ženskej populácie. Napriek tomu je migréna jednou z najzanedbávanejších a neliečených chorôb zo strany lekárov a zdravotníctva.

Jedným z dôvodov je aj to, že prejavy tohto ochorenia sa medzi rôznymi ľuďmi výrazne líšia. Lekári potom majú problém nielen so správnou diagnózou, ale aj následnou liečbou.

V našom dnešnom článku vám ponúkame 32 rád, ako predchádzať alebo sa vyliečiť z tejto nepríjemnej choroby.

1. Vyhýbajte sa určitým jedlám. Migrénu často spôsobujú niektoré potraviny ako napríklad pšenica, droždie, mlieko, cukor, kukurica, citrusové ovocie, či vajcia. Pozor si treba dávať aj na konzervačné látky, umelé sladidlá alebo iné chemické prísady. U každého to môže byť niečo iné. Preto otestujte sa a zistite, či niektoré z jedál nespôsobuje migrénu práve vám.

2. Alergie. Niektoré druhy alergií môžu byť zároveň spúšťačom migrény. Vyhýbajte sa známym alergénom, obzvlášť tým, na ktoré ste najviac citlivý.

3. Dehydratácia alebo hlad. Pite dostatočné množstvo tekutín pravidelne počas celého dňa. Uprednostňujte čistú nebublinkovú vodu pred minerálkami, kolami, kávami, čajmi, či inými prichucovanými a prisladzovanými tekutinami. Čo sa týka jedla, nie je dobré sa prejedať, ale ani hladovať. Hlad neraz sám spúšťa bolesti hlavy a migrény.

4. Zmeny v spánkovom cykle. Oboje – nedostatočný spánok, ako aj prespávanie môže viesť k migréne. Udržiavajte pravidelný spánkový cyklus, vrátane víkendov, keď sa žiada pospať si celé dopoludnie.

5. Stres. Každý druh emočného vypätia môže iniciovať migrénu a to aj potom, keď stres už doznel.

6. Fyzická únava. Extrémne intenzívne cvičenia (dokonca aj tie vo vašej spálni) sú známe príčiny migrény.

7. Hormóny. Niektoré ženy trpia migrénami pred alebo počas ich menštruačného cyklu, tehotenstva, prípadne počas menopauzy. Migrénu zapríčiňujú aj mnohé hormonálne lieky ako napríklad antikoncepčné tabletky, či iné lieky zamerané na hormonálne terapie.

8. Externé stimuly. Prudké svetlo, florescenčné svetlo (úsporné žiarivky alebo neóny), hlasné zvuky, či silné vône (smrady)  – to všetko sú známe veci, ktoré môžu viesť k migrénam.

9. Zmeny počasia, zmeny ročných období a zmeny v nadmorskej výške.

V hore uvedených prípadoch sa jedná prevažne o príčiny, ktoré môžu migrénu vyvolávať. Všetci vieme, že najlepšou liečbou je prevencia. Preto je dôležité, aby každý človek trpiaci migrénami identifikoval jej zdroje a predchádzal im.

Niekedy to však nie je možné a aj napriek všetkým našim snahám sa migréna napokon dostaví.

Čo robiť potom? Tuto ponúkame zopár ďalších rád a odporúčaní pre zbavenie sa bolestí v prípade, ak vás už migréna zasiahla:

10. Stimulácia vlastných schopností tela potláčať bolesti. Jedným z trikov je zatlačenie na nerv nachádzajúci sa pod obočím. To okamžite stimuluje hypofýzu na vylučovanie endorfínov. Avšak pri stláčaní nervu buďte opatrní, nieže si prstom pichnete do oka.

11. Kejenské (čili) korenie. Nasypte zopár lyžičiek kajenského korenia do pohára vody a vypite ho. Pri dotyku korenia so sliznicou žalúdka začne mozog vylučovať endorfíny.

12. Vôňa zeleného jablka. Jedna štúdia ukázala, že táto vôňa dokáže výrazne uľaviť od bolestí hlavy spôsobovaných migrénou. Uvedená technika môže fungovať aj s inými vôňami, ktoré máte radi.

13. Studené obklady na čelo a za krk. Áno, ide o pomerne známy tradičný recept. Uvádzame ho tu len pre istotu, ak by niekoho nenapadol. Respektíve preto, aby nám rôzni vševedkovia neotĺkali o hlavu, že sme na niečo tak samozrejmé zabudli 🙂

14. Horúce obklady. Pre niektorých ľudí fungujú studené obklady, pre iných zas teplé. Vyskúšajte sami na sebe a zistite, ktorý typ obkladov zaberá u vás.

15. Masírovanie uší a ušných lalôčikov.

Liečba osteoporózy

16. Masírovanie „koruny“ na vašej hlave – kruh svalov na hlave, ktoré obkolesujú miesto, kde by inak sedela koruna (teda, ak by ste boli kráľmi, kráľovnami, či princeznami)

17. Pradúca mačka. Niektorí ľudia tvrdia, že mačka v blízkosti hlavy, ktorá pradie na nízkych frekvenciách, im dokáže uľaviť od bolestí hlavy.

18. Pravidelné cvičenie. To dokáže posilniť vašu odolnosť. Odolnosť predchádza zápalom tvoriacim sa v mozgu počas stresu. No a bez zápalov sa migréna neprejaví.

19. Častý pohyb vonku na slnku a čerstvom vzduchu. Toto si snáď ani nevyžaduje komentár. Ale predsa len jeden – 42 % pacientov s chronickou migrénou mali nedostatočné hladiny vitamínu D v krvi. Slnko a vitamín D vám teda dopomôžu nielen od chrípky, ale aj od migrény a mnohých ďalších zdravotných potiaží.

20. Horčík (magnézium) intravenózne. Ukázalo sa, že tento minerál dokáže byť veľmi efektívny na náhle ukončenie migrénových bolestí. Bohužiaľ to nefunguje pri jeho ústnom užití. Ak sa však horčík podá intravenózne, bolesti ustupujú do pár minút. Horčík rozširuje krvné cievy a vyvoláva u človeka pocit tepla. Dávka pre priemerného človeka býva zvyčajne okolo 1500 mg.

21. Obmedziť užívanie liekov. Týka sa to tak voľnopredajných, ako aj liekov na predpis. Pokiaľ ich naozaj nemusíte, vyhýbajte sa im. Vaša hlava sa vám za to odvďačí.

22. Užívanie vitamínov, minerálov a doplnkov stravy. To vám celkovo posilní organizmus. Ako sa vraví – v zdravom tele, zdravý duch (a žiadna migréna).

23. Vylúčenie spracovaných potravín (alebo aspoň ich výrazné obmedzenie). Ide napríklad o biele pečivo (celozrnné je v poriadku), cukry, škroby, predpripravené hotové jedlá do mikrovlnky a podobne.

24. Diéta založená na čerstvej bio strave. To zahŕňa mäso z trávami kŕmeného dobytka, čerstvé divoko žijúce ryby, bio ovocie a zelenina, orechy, mandle, tekvicové a slnečnicové semienka.

25. Vylúčenie sladkostí. Áno, dokážete prežiť aj bez cukroviniek, zákuskov, čokolád, šľahačiek, tort, či cukríkov.

26. Zameňte oleje s ktorými varíte. Namiesto tradičných kuchynských olejov používajte radšej olej z hroznových jadierok, organické maslo, olivový, či kokosový olej.

27. Zvýšené dávky vitamínov skupiny B. Vitamín B6 sa ukázal zvlášť účinným pri zmierňovaní predmenštruačných potiaží. Vitamínu B6 sa odporúča užívať do 100 mg denne. Z ostatných vitamínov tejto skupiny sú to hlavne B2 (riboflavín – 400 mg), B12 (400 mcg) a kyselina listová (2 mg). Tieto dokážu zmierňovať silu a frekvenciu bolestí hlavy spojovaných s migrénou. Uvedené dávky sú maximálne ak sa užíva len jeden z nich. Ak užívate kombináciu viacerých, dávky je možné ich znížiť na štvrtinu.

28. Vyhýbajte sa častým chybám pri spánku. O spánku sme už čiastočne hovorili. Mali by ste mať pravidelný spánkový režim. Okrem toho sa ale vyvarujte aj zopár ďalším chybám. Nepoužívajte „snooze“ funkciu na budíku. Zopár extra minút spánku ráno láka snáď každého, no môže sa vám to vypomstiť. Prerušovaný spánok zvyšuje vašu únavu. Rovnako nespite dlhšie časové úseky počas dňa. No a napokon pred spaním nejedzte nič sladké. O káve, alebo čaji snáď netreba ani hovoriť.

29. Zopár ďalších odporúčaní pre spánok. Spite v kompletnej tme, prípadne tak veľkej tme, ako je to len možné. Aj najmenšie svetlo v spálni dokáže narušiť vaše vnútorné biologické hodiny. Udržujte teplotu v spálni pod 21 stupňov Celzia. Optimálna teplota pre spánok je 16 až 20 stupňov. Tiež si skontrolujte, či nemáte v spálni zvýšené hodnoty elektromagnetického žiarenia. A nie, televízor z postele nepozerávajte!

30. Koenzým Q10. V rôznych zdrojoch sa uvádza, že migréna je často zapríčiňovaná mitochondriálnou poruchou pri produkcii energie. Koenzým Q10 je nevyhnutnou látkou pre tvorbu ATP, ktorý funguje ako základné palivo pre bunkové mitochondrie.

31. Omega mastné kyseliny. Tieto dokážu účinne potláčať zápaly v tele. Omega kyseliny nájdete v potravinách ako napríklad ľanový alebo rybí olej.

32. Niektoré bylinky. Na záver uvedieme zopár bylín, ktoré sa ukázali efektívne pri odstraňovaní migrény. Prvou z nich je Králik ružový (Rimbaba obyčajná, angl. feverfew, lat. Tanacetum parthenium). Ďalšou rastlinkou so zaujímavými účinkami je Deväťsil hybridný (angl. butterbur, lat. Petasites hybridus).

Poznámka

Máte záujem zadovážiť si niektoré v článku uvádzané doplnky alebo vitamíny? Ich zoznam a odkazy na obchody, kde sa dajú kúpiť nájdete v článku Odporúčané kvalitné a silné doplnky výživy.

Záver

Na zbavenie sa migrény samozrejme nie je nutné nasledovať všetky odporúčania súčasne. Každý človek je iný, aj príčiny migrény bývajú rôzne. To, čo funguje u jedného, nemusí nutne fungovať pre druhého.

Každopádne dúfame, že si z článku dokážete odniesť aspoň zopár trikov, ktoré budú účinné pre vás.

Máte vlastné skúsenosti alebo typy pre liečbu migrény? Budeme radi, ak sa s nami, aj ostatnými čitateľmi o ne podelíte v komentároch.

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Kolárikova Marika

  Všetko super a pravdivé,ale ja s mojou migrénou žijem už 35 rokov a ak nedodržím tú správnu životosprávu a hlavne spací režim,tak sa mi to vypomstí.Závidím ľuďom,čo môžu všetko jesť na čo majú chuť.Čo mám rada,nič nemôžem jesť,a keď len trocha zhreším,tak sa mi to vypomstí-migréna.Často mávam aj svrbenie na končatinách,tak som zašla k lekárke/alergol./a diagnoza je na svete.Histamínova intolerancia.Priznám sa,nič mi to ako laikovi nehovorilo.Po niekoľkých vyšetreniach a testoch sa ukázala diagnoza pravdivá.Histamín,ktorý sa tvorí pri každom požití jedla,nestíha telo spracovať/tenké črevo/ -pokiaľ je imunita oslabená,to znamená,že nemáme dostatok enzímu,ktorím histamín neutrauliz.Preto používam DAOsin,volne predajný v lekárni.Je to vlastne enzím,ktorý si dávam 2 krát denne pred jedlom a je po migréne Vyskúšaj…marika

 2. momentalne citam knihu od Charlotty Gerson, a vsunula tam aj kratke bio o svojom otcovi, Dr. Maxovi Gersonovi, ktory trpel ako mlady neskutocnymi migrenami. Zbavil sa ich prechodom na vegansku stravu a prestal solit. Nepouzival ziadnu sol – zistil ze po neslanej diete (kuchynska sol) migreny prestali.

 3. Mne spustil migrenu porod… Vinim za nu spinalku, ktoru mi pichli. Zevraj bezny jav pri spinale a epidurale. Druhym tehotenstvom mi migreny zmizli. Mozno aj vdaka tomu,ze som zacala jest viac surovej stravy. Dufam, ze druhy porod pojde prirodzene a epi nech si strcia do riti.

 4. mne migrena zachranila zivot…..tym ze mavam velmi silne migreny zvraciam ,krvacam z nosa a zle vidim zacali lekari patrat preco to tak je a mag.rezonanciou zistili mozgovu aneuryzmu uz som 8 mesiacov po operacii a migreny sa mi vratili ale nemavam ich tak casto a tiez sa musim vyvarovat sladkym jedlam cokolade a syrom

 5. Ahoj kolegine a kolegovia. Ja trpim migrenami od 6 rokov. Takze uz 30 rokov utrpenia. Frekvencia je 2-3 krat tyzdenne! Vyskusala som vsetky mozne i nemozne rady, lieky uzivam od puberty. Ani lekari mi nevedia pomoct. Som vraj pacient ktory nepatri do ziadnej tabulky….Migrena prichadza pravidelne pri hormonalnych vykyvoch (menstruacia, ovulacia), stres, nepravidelny spanok, pri sexe, pri kazdej fyzickej namahe (staci vyjst po schodoch dve poschodia a je tu), zmena pocasia, zmeny na chrbtici….. ale predsa sa mi v poslednych rokoch podarilo pocet migen znizit. Trvalo to dlho ale prisla som na niekolko zdanlivo nepodstatnych veci, ktore ale podstatne ovplyvnuju migreny. Skusala som roky postupne vylucovat z jedalnicka rozne veci a tak som prisla na to ze okrem prirodnych zivlov a hormonov mi vyrazne migreny sposobuje napr. : banan, arasidy (staci jeden!), slivky ( aj vino), hrozno !!! pomarancove dzusy, alkohol ako taky. Takze treba skusat a mozno aj vy pridete na vela drobnosti. Treba sa vyvarovat hlasnej hudbe, blikajucim svetlam, pozor na divanie sa do ohna! aj pozeranie hudobnych klipov. A vobec pozarnie televizie! Aj ked to volnym okom nevidite, tak obrazovka blika (aj pocitac!) takze obmedzit cas straveny pri TV a PC. Pravidelne cvicit doporucene cviky na chrbticu. Ziadne fitness ci salsa. Len relaxacne cviky. Mazaze vrelo doporucujem – ale pozor nie pri akutnom zachvate. Ako prva pomoc pri zmiesanej bolesti hlavy naps. od chrbtice pomaha studeny obklad s alpou na krk! A taktiez treba prehodnotit sexualny zivot a urobit urcite zmeny. nakolko pri sexe, konkretne pri orgazme sa extremne napinaju aj svaly krcnej chrbtice! A velky pozor na dychanie! Treby tomu naozaj venovat pozornost a v ziadnom pripade nezadrziavat dych! ale snazit sa maximalne uvolnit a hlavne dychat! No, samozrejme vo vyhode su tie migrenicky ktore maju chapaveho partnera. A ako posledny bod, a ten najuspesnejsi, je pravidelne uzivanie liecivej bylinky cannabis – marijuana. Nechcem posobit ako propagator. Ale po 30 rokoch mojho trapenia mi tato rastlinka najviac dokaze ulavit ale hlavne predchadzat tym ,, velkym migrenam,,. Pravidelne ju uzivat tri roky a kvalita zivota sa mi vyrazne zlepsila. Dufam ze si z mojich poznatkov najdete nieco co vam tiez pomoze. Drzim vsetkym palce! A kludne sa mi ozvite na [email protected] . Prajem krasny zvysok zivota! Ivana

 6. Ľudia, ja práve čítam, že migréna je s prekyslenia, (teda zo stravy- dosť to prispieva k migrénam). Mama často trpí, a dokonca mala stavy, že zvracala a celý deň preležala v tme a tichu! Teraz jej stačí v pohári teplej vody rozpustiť lyžičku sódy bikarbóny, hneď ako jej začína „blikať“ pred očami a do pol hodiny normálne funguje !!!!!! A to pret,o lebo soda bikarbóna neutralizuje prekyslený organizmus. Vyskúšajte, neoľutujete!!!!

 7. Ahojte. Migrény som mala už od troch rokov pravidelne každý mesiac. rodičia vedeli čo to je , ale nevedeli mi nijako pomôcť, preto ma zobrali k neurologičke. Tá však povedala že nieje možné aby malo trojročné dieťa migrény a tiež to, že mi nevie predpísať žiadne lieky na stlmenie bolesti. A tak mi predpísala antiepileptiká , ktoré mi našťastie rodičia odmietli dávať. Naďalej som však mala veľmi silné bolesti hlavy spojené so zvracaním a aurou. Zmenila sa len frekvencia migrén z jedného mesiaca na dve týždenne ! Postupne sme si všimli že migrény vyvolávajú jednotlivé druhy stravy. Začala som si deliť stravu na kyslú a zásaditú tak , aby som dodržala v organizme acido-bázickú rovnováhu. (Odporúčam sódu bikarbónu s citrónovou šťavou ako rýchly liek pred migrénou. Pretože okamžite vyrovnáva hladinu PH. ) Migrény sa mi postupne zmierňovali a objavovali sa len ojedinele, keď som spravila nejakú „stravovaciu chybu“. Postupne som si tiež všimla že mi migrény vyvolávajú hlavne umelé farbivá,sladidlá, emulgátory , chémia v strave. Mám 17 rokov a stravu si prísne kontrolujem jeden rok . Za tú dobu som nemala ani jednu migrénu. Podľa môjho názoru sú všetky lieky na migrénu absolútne neefektívne a komerčné. Spôsob farmaceutického priemyslu zarobiť na nevedomosti ľudí. Jediným liekom je zdravá strava 🙂

 8. Vmne tak v 90% pripadov migreny pomoze caj. Pu ERH. Cinsky fermentovany caj. vyhoda je ze sa moze pit aj pred spanim kedze obsahuje len stopove mnozstvo kofeinu http://www.cajovnik.sk/caj-pu-erh.html
  kupujem si ten najlacnejsi.
  ono migrena zavisi od vela faktorov. clovek musi vediet ze co zjedol pripadne vypil. ci je dostatocne vyspaty alebo nema unavene oci. no zaklad je pohyb, cista voda a surova strava 🙂

 9. Aj mňa niekoľko rokov obťažovali časté bolesti hlavy, silné migrény vyusťujúce až do vracania potravy. Bola som na ibalgine, ktorý mi zase dráždil žalúdok….Začala som si viac všímať čo mi ich vyvoláva: nadmerné pitie kávy, prekyslený organizmus, nedodržanie pitného režimu-pitím čistej vody bez bubliniek,..zlý prerušovaný spánok,…nedostatok železa,…stres,..nevhodný vankúš,..prechladnutie krčnej chrbtice,..prievan,..Teraz keď ma začne hlava bolieť…pátram, čo to spôsobilo, snažím si spomenúť koľko som vypila čistej vody počas dňa,..či to nie je od prekyslenia alebo od chrbtice. Veľmi mi zaberá, umytie tvare studenou vodou a vysušenie vejárom (za túto účinnú radu vďačím Badatelovi :))) ,…umytie tváre studenou vodou + ovievanie sa vejárom zopakujem viackrát a bolesť je menšia alebo celkom odoznie . Uvarím si čaj z TREZALKY/ Lubovník bodkovaný, harmančeka alebo z medovky,..urobím si studený obklad na čelo s namočenou vreckovkou,..alebo vychladený obilninový vankúšik – v kľude si oddýchnem-prípadne pospím…. Výborné je aj stľáčanie akupunktúrných bodov na tvari…. Ak je to od chrbtice, tak sa nahrejem minerálnou lampou GOUN -GONG alebo si v praci nahrejem Hrejivý vankúšik v mikrovlnke , a aplikujem si ho na krčnú chrbticu…Predtým som mesačne minula veľké balenie Ibalginu 400,.. teraz mi postačuje pár tabletiek na celý rok :)) Teraz mám migrénu pod kontrolou ,..aj vďaka samoliečbe a prevencii. Priatelia, možno Vám pomôže aj článok na mojom blogu 🙂

 10. http://lesk.azet.sk/clanok/104601/zazracny-liek-na-mladost-tri-litre-vody-denne-jej-ubrali-10-rokov.html
  azet ako zdroj nic moc ale ked som zbadal ten nadpis hned som si spomenul na tento clanok

 11. da sa migremu simulovat? ked ju nemam?

 12. Migréna – pán Janči pred pár rokmi uviedol, že migréna je z 99,9 % zablokovaná krčná chrbtica a len 0,1 % je skutočná migréna. Zdroj Učebnica reflexnej terapie, Július Pataky, žiak Jiřího Janči, podnadpis – Svetový unikát Uvoľnenie krčnej chrbtice, str. 73.
  Str. 74 Na pravom chodidle je veľká plôška pečene, ktorá pri zatlačení bolí vždy v prípadoch tzv. migrény. Laboratórne testy vo väčšine prípadov neukážu nič. Pečeň je podľa nich v norme.

 13. Mila Marika…lekari vas liecia tak dlho az ste si na to zrejme zvykli…ja vam ponukam moznost vyliecenia migreny uplne…sice strava je upravena ale nie az tak obmedzena…muka spaldova,cukor brezovy,mlieko sojove a ryzove,maso z mangalice,kura kralovske a podobne…ide o alternativnu medicinu ktorou sa aj ja liecim u pani Kovacovej…ak by ste mali zaujem napiste mi na cislo 0908738299

 14. Proti bolesti hlavy (neviem posudit ci je to migrena alebo nie ale mam na mysli aj niekolko tyzdnov trvajuce bolesti hlavy) mam dobre skusenosti so silnym zazvorovym cajom, pouzivam tento postup:
  Nakrajat asi 2 cm zazvoru na tenke platky a varit v 3dcl vody na miernom ohni
  15-20 minut, za ten zas sa stihne vyparit zhruba 0.5 dcl vody.
  Vypit vyvar.
  Vyvarit ten isty zazvor druhy krat po zhruba 2-3 hodinach a vyvar znova vypit.
  Po vypiti takto 2 krat vyvareny zazvor zjest.
  Bolest hlavy uplne prestane po niekolkych hodinach.
  Robil som experimenty aj zo surovym zazvorom – zjest kusok suroveho korena, potom odstavit spolu s mrkvou, dalej som skusal vyvarit suseny zazvorovy koren s negativnymi vysledkami. Cize pomohol len vyvar z cersteho zazvora plus zjedenie takto uvareneho zazvora.

 15. poviem vam sudruhovia, ze ked som musela zacat drzat rezim kvoli diabetes OKAMZITE zo dna na den mi presli migreny.

 16. PEČEŇ je kralovnou vsetkych organov!!!! a okrem toho detoxikacia, detoxikacia, detoxikacia, ocistovanie organizmu, ocistovanie organizmu, ocistiovanie organizmu!!! a este raz a znovu………….

 17. Na migrény na rozdiel od manželky vôbec netrpím, nikdy som nemal ani jednu. No v článku sa píše aj o užívaní CoQ10. Pýtam sa, v akej forme? Bežne predávaný CoQ10 (Ubiquinon) alebo vo forme Co Q10 Ubiquinol, ktorý už telo nemusí transformovať?

 18. Valer Erban

  Chcel by som sa zdielat s uspechom pri lieceni migreny. Od 4 rokov som mal migrenu – teraz mam 46 rokov. Ziadne analgetika mi nezaberali. Nezaberal mi paralen, iballgin, ataralgin, algifen, aulin, tralgit, tramal. Bral som strasne vela liekov na migrenu sumatriptan. Mam pravu migrenu. Prava migrena je zapal a rozsirenie ciev v mozgu. Lieky na migrenu – Sumatriptan zuzuje cievy v mozgu a tym odstranuju bolest hlavy. Moj brat je odbornik na vyzivove doplnky. Moj brat mi poradil, ze ked sa mi podari znizit hladinu latky homocistein v krvi, tak ze by mi to mohlo pomoct na migrenu. Povedal, ze mam uzivat vitaminy B6 a B12 a kyselinu listovu. Hladina Homocisteinu ma mat hodnoty 5 – 15 jednotiek. Ja som mal 17. Potom sa mi to znizilo na 14 a teraz mam 10. Migreny mi klesli o 50 az 70 percent.Som velmi vdacny Bohu a mojmu bratovi, ze mi tie migreny takto klesli. Je skoda, ze neurologovia o tom nevedia. Na efekt, kym vitaminy zaucinkuju treba cakat 3 az 6 mesiacov.

  Valer zo Ziliny

Pridajte komentár

*