Aviváž je hlavný zdroj znečistenia vzduchu v interiéroch: Ako si vyrobiť vlastnú netoxickú


Print Friendly, PDF & Email

Aviváž je príčinou č.1 znečistenia ovzdušia v interiéroch. Pripravte si vlastnú aviváž podľa nášho receptu

Reklamy na zmäkčovadlá často zobrazujú obraz pohodlia, sviežosti a mäkkosti.

V skutočnosti však väčšina zmäkčovadiel na tkanivá obsahuje odstrašujúci zoznam známych toxínov, ktoré môžu vstupovať do tela cez pokožku a inhalovaním. Tým spôsobujú široké spektrum zdravotných problémov najmä voči organizmu malých detí.

Tuto uvádzame niektoré zo škodlivých zložiek, ktoré sa bežne vyskytujú v tekutých zmäkčovadlách na textílie:

1. Chloroform

Táto látka sa používala ako anestetikum od 19. storočia až do začiatku 20.storočia. Vtedy sa dokázalo, že táto môže spôsobovať smrteľnú srdcovú arytmiu.

Je to karcinogénny neurotoxín, ktorý je na zozname nebezpečných odpadov EPA (Americká agentúra na ochranu životného prostredia). Vdychovanie jeho výparov spôsobuje stratu vedomia, nevoľnosť, bolesť hlavy, vracanie a/alebo závrate a ospalosť.

Môže tiež zapríčiniť a zhoršiť poruchy srdca, obličiek alebo pečene. Jeho účinky sa zhoršujú pri vystavení teplu.

2. A-Terpineol

Spôsobuje poruchy centrálneho nervového systému (CNS), čo znamená zdravotné problémy súvisiace s mozgom a chrbticou, ako napríklad Alzheimerovu chorobu, ADD, demenciu, sklerózu multiplex, Parkinsonovu chorobu, záchvaty, mŕtvicu a syndróm náhleho úmrtia u detí.

Prvými príznakmi problémov s centrálnym nervovým systémom sú afázia (strata reči), rozmazané videnie, dezorientácia, závrat, bolesti hlavy, hlad, strata pamäte, znecitlivenie tváre, bolesť krku a chrbtice.

A-Terpineol dráždi aj sliznicu a ak sa nasaje do pľúc, môže spôsobiť zťažené dýchanie, zápal pľúc alebo fatálny edém.

3. Benzylalkohol

Tento prostriedok, ktorý dráždi horné dýchacie cesty, môže spôsobiť poruchy centrálneho nervového systému (CNS), bolesti hlavy, nevoľnosť, vracanie, závrat a dramatické poklesy krvného tlaku.

4. Benzylacetát

Uvedená chemikália sa spája s rakovinou pankreasu. Jej výpary môžu dráždiť oči, dýchacie cesty a môžu sa absorbovať aj cez pokožku.

5. Pentán

Chemická látka, ktorá je známa svojou škodlivosťou pri vdýchnutí do organizmu.

6. Etylacetát

Táto látka, ktorá je na zozname nebezpečných odpadov EPA, môže dráždiť oči a dýchacie cesty. Môže tiež spôsobiť vážne bolesti hlavy a stratu vedomia, ako aj poškodenie pečene a obličiek.

7. Gáfor

Ďalšia chemikália na zozname nebezpečných odpadov EPA. Ľahko sa absorbuje cez tkanivá tela, čo spôsobuje podráždenie očí, nosa a hrdla.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Gáfor môže spôsobovať aj závraty, zmätenosť, nevoľnosť, šklbanie svalov a kŕče.

8. Ftaláty

Sú používané vo vonných výrobkoch, ktoré napomáhajú tomu, aby vôňa vydržala dlhšie. Ftaláty sú spojené s rakovinou prsníka a reprodukčného systému.

11. Limonén

Tento známy karcinogén môže spôsobiť podráždenie očí a kože.

Navyše, ak dodržiavate vegánsky životný štýl, mali by ste si uvedomiť, že mnohé z tuhých zmäkčovadiel textílií sú vyrobené z loja, pričom loj je formou živočíšneho tuku.

Výrobcovia zmäkčovadiel textílií, čiže avivážnych prostriedkov, si uvedomujú, že ich výrobky obsahujú toxické chemikálie.

Informácie, ktoré sú umiestnené na obaloch týchto výrobkov obsahujú varovanie, že výrobok by sa nemal používať pri praní odevov, ktoré sa používajú na spanie pre deti.

Vzhľadom k tomu, že niektoré z tých istých značiek, ktorých produkty obsahujú toto varovanie, majú na obaloch aj veľké zábery detí a hračiek, spotrebitelia môžu byť uvedení do omylu a nevšimnúť si správu napísanú malým písmom.

Výroba vlastného zmäkčovadla tkanín je veľmi jednoduchý a cenovo výhodný proces. Navyše, používanie domácich čistiacich prostriedkov pomáha vyhýbať sa škodlivým chemikáliám.

Napríklad taký ocot je lacný a netoxický. Prirodzeným spôsobom odstraňuje zvyšky mydla a znižuje statický náboj, ktorý vzniká počas sušenia bielizne, resp. textílií. Ocot obsahuje aj malé množstvo sodíka a draslíka, ktoré zmäkčujú tvrdú vodu.

Doma vyrobené zložky zmäkčovadla tkanín sa kombinujú s vodou, aby sa vytvoril roztok, ktorý môžete skladovať v nádobe a používať pri každom praní.

Recept na čisto prírodnú aviváž

Budete potrebovať nasledujúce ingrediencie:

Ingrediencie:

  • 1,5 litra bieleho octu
  • 15 kvapiek esenciálneho oleja (najlepší by bol 100 % čistý, prírodný esenciálny olej)

Prísady zmiešajte a nalejte do nádoby, v ktorom zmäkčovadlo uskladníte.

Návod na použitie:

Octovú zmes zrieďte s vodou prv, než ju použijete na bielizeň. Pri bežnom objeme pranej bielizne zmiešajte 1/4 šálky zmesi octu a esenciálneho oleja s 3/4 šálky vody.

Nalejte zmäkčovadlo tkanín do nádržky pre aviváž a perte bežným spôsobom.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*