Štúdia odhalila, ktoré chemické látky v kozmetike spôsobujú predčasnú pubertu


Print Friendly, PDF & Email

Štúdia DOKAZUJE, že chemické látky v šampóne a zubnej paste menia u dospievajúcich pohlavné hormóny

Nový výskum Kalifornskej univerzity v Berkeley zistil, že mnohé bežné šampóny, mydlo a zubné pasty sú plné chemických látok, narúšajúcich endokrinný systém (EDC), ktoré poškodzujú hormóny u detí vo vývoji.

Štúdia zistila, že v dôsledku vystavovania sa týmto EDC dosahujú mladé dievčatá pubertu oveľa skôr, než je obvyklé.

Ďalej sa zistilo, že podobne aj mladí chlapci zaznamenávajú zníženie hladín testosterónu kvôli prostému užívaniu kontaminovaných výrobkov.

Štúdia uverejnená v časopise Human Reproduction bola zostavená na základe údajov zozbieraných v rámci Centra pre zdravotné posudzovanie matiek a detí Salinasu (CHAMACOS), ktoré pre posúdenie dopadu rozličných vplyvov prostredia sledovalo 338 detí v období pred ich narodením až do puberty.

Čo zistili, bolo, že za uplynulých 20 rokov sa čoraz viac znižuje priemerný vek, kedy deti dosahujú pubertu.

No a hlavným vinníkom sú výrobky osobnej starostlivosti, obsahujúcej chemické látky známe tým, že zasahujú do normálneho prejavu hormónov.

 „Vieme, že niektoré z vecí, ktoré si dávame na svoje telá, sa do nich dostávajú buď tým, že prechádzajú kožou, alebo ich vdychujeme či neúmyselne požívame“, vyhlásila Kim Harleyová, hlavná autorka štúdie a mimoriadna profesorka na Berkleyskej škole verejného zdravia.

„Potrebujeme vedieť, ako tieto chemické látky ovplyvňujú naše zdravie.“

Chemické látky v produktoch osobnej starostlivosti spôsobujú u dievčat rakovinu vaječníkov a u chlapcov rakovinu semenníkov

Zatiaľ čo priemerný vek dosiahnutia puberty u dievčat je obvykle okolo 11. roku, vystavovanie sa chemikáliám v produktoch osobnej starostlivosti ho posúva na vek okolo ôsmich rokov – či dokonca ešte skorší.

Vedci tento negatívny jav opisujú ako „predčasnú“ pubertu, známu tým, že spôsobuje sociálne problémy a zvyšuje u mladých dievčat pravdepodobnosť rizikového správania.

Medzi chemické látky, ktoré to spôsobujú, patria:

Prírodná liečba osteoartritídy

  • ftaláty
  • parabény
  • fenoly

Ide o tri obvyklé chemikálie v produktoch osobnej starostlivosti, známe tým, že imitujú hormóny v ľudskom tele.

Pri nanesení na kožu či ústnom ich výrobky, ktoré také chemické látky obsahujú, môžu zaniesť do tela, spôsobiac príliš skorú dospelosť u oboch pohlaví…

EDC súvisia aj s autizmom u detí

Ako sme už kedysi uviedli, chemikálie EDC súvisia aj s ďalším veľmi rozšíreným javom, zasahujúcim do normálneho detského vývoja: autizmom.

Celý rad výskumníkov z niektorých najlepších škôl v krajine kontroloval vzorky krvi a moču 175 tehotných žien a sledoval ich po dobu päť rokov.

Zistili, že ich vystavenie EDC v prenatálnom období zvýšilo u detí výskyt autistických behaviorálnych znakov, počnúc obdobím v maternici až do raného detstva.

Šokujúce bolo, že vedci u každej z tehotných žien odhalili v priemere 44 rozličných EDC, čo prezrádza, v akej veľkej miere sú tieto chemické látky obsiahnuté spotrebiteľských produktoch starostlivosti a tiež v prostredí.

Patrili medzi ne chemické látky ako brómované spomaľovače horenia z nábytku, chladiaca chemikália perfluóroktán a β -hexachlórocyklohexán, chemický pesticíd, bežne používaný v poľnohospodárstve.

 „Pri miere autizmu, ktorá v USA v období rokov 2002 až 2012 stúpla o 78 %, sa zdá, že Američania nedbajú o to, aké účinky majú tieto chemické látky na ľudské telo, najmä na vyvíjajúce sa mozgy“, vysvetlil náš kolega L. J. Devon.

„Keďže je pravdepodobnosť vzniku autistického správania u chlapcov štvornásobne vyššia než u dievčat, vedci sa zhodujú v tom, že chemické látky v prostredí poškodzujú niekoľko dôležitých hormónov, známych svojím vplyvom na vývin mužského mozgu.“

Pre ďalšie súvisiace správy si nezabudnite pozrieť ChemicalViolence.news.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*