Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

Znepokojivé dôvody prečo okamžite prestať používať detský púder


Print Friendly, PDF & Email

detský púder

Bez vedomia o jeho škodlivosti, ste pravdepodobne aj vy niekedy používali nejaký produkt vyrobený z mastenca.

Mastenec je súčasťou širokej palety kozmetických prípravkov. Ide napríklad o mejkapy, očné tiene či telové púdre, vrátane tých, určených deťom.

Najnovšie štúdie však poukázali na to, že mastencový prášok môže v prípade vdýchnutia silne poškodiť pľúca (a dokonca vyvolať aj rakovinu pľúc).

Napriek týmto vážnym rizikám ho úrady zatiaľ nestiahli z predaja. Dokonca sa nesnažia ani prinútiť jeho výrobcov, aby na obaly uvádzali výraznejšie upozornenia o možných rizikách.

Mastenec a riziko rakoviny pľúc a vaječníkov

Jedna dávnejšia štúdia z roku 1971 zistila prítomnosť mastenca v 75% prípadov rakoviny vaječníkov, ktoré študovali.

V inej štúdii vykonanej 19 vedcami v 8 rôznych krajinách výskum ukázal, že používanie mastencových práškov v intímnej oblasti zvýšilo riziko rakoviny vaječníkov o 30 až 60%.

Dá sa povedať, že za uplynulých 50 rokov jedna štúdia za druhov ukazuje, ako môže byť mastenec nebezpečný.

Tuto nasleduje zopár dôkazov podporujúcich tvrdenia o možných zdravotných rizikách mastenca:

Ako vyliečiť štítnu žľazu

 • Americká akadémia pediatrov uviedla, že detský púder nie je viac odporúčaným prostriedkom na prevenciu detským záparov (z dôvodu nebezpečenstva poškodenia detských pľúc).
 • Dokonca navrhli, aby sa na obaloch uviedlo toto varovanie: „Častá aplikácia mastencového púdru na ženské pohlavné orgány výrazne zvyšuje riziko rakoviny vaječníkov“. (zdroj)
 • Experti z Ústavu pre bezpečnosť materiálov (MSDS) uvádzajú, že mastenec obsahuje aj malé množstvo kryštalického kremeňa, čo samo o sebe môže spôsobovať vážne zdravotné komplikácie. Ďalej pripomínajú: „Časté vdychovanie prachu je spojené s respiračnými problémami. Dlhodobé vystavenie mastencu môže viesť k tzv. mastencitíde, čiže formu pľúcnej fibrózy s následným vážnym a trvalým poškodením pľúc. K podobným komplikáciám dochádza aj pri inhalácii kremičitanov, vrátane rakoviny pľúc.

Aj priamo od výrobcu detských púdrov, firmy Johnson’s, je na obale ich produktu uvedené varovanie:

Len na externé použitie. Skladujte mimo dosahu detí. Po použití dobre uzavrite. Nepoužívajte na poškodenú pokožku. Vyhnite sa kontaktu s očami. Držte púder ďalej od tváre dieťaťa pre zabránenie inhalácie, čo môže spôsobiť problémy s dýchaním.

Niektoré lekárske správy uvádzajú iritáciu pľúc, dýchacie ťažkosti, kolaps dýchania a dokonca aj smrť po inhalácii. (zdroj1, zdroj2, zdroj3)

Mnoho varovaní a správ poukazujú na zvýšene riziko rakoviny vaječníkov v prípade aplikácie mastencového prášku do intímnych oblastí. (zdroj)

Záver

Na záver by sme ešte chceli uviesť jeden taký zásadný fakt: Mastenec je blízky príbuzný známeho karcinogénu – azbestu.

Rozhodnutie o tom, či detský púder aj naďalej používať alebo nie, bude po tomto zrejme jednoznačné.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: Talcum powder is Linked to Ovarian Cancer. Shocking Reasons to Stop Using It Immediately

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. A mne doktorka predpisala lieky Magne B6 ktore obsahuju mastenec fuuuuj hnus

 2. majka-z gurunu

  Nikdy som ho na babätko nepoužívala,pretože tato značka mojmu drobcovi nikdy nijak žial v ničom nevyhovovala.Miesto pudru som použila vzdy vazelínu,problemy so zaparenou riťkou sme ani nepoznali.

  • Majka, dobre robíš, že mu nedávaš produkty tej značky, ale pozor na vazelínu, pretože je derivátom ropy… Možno by bolo vhodnejšie používať Jecorisovú pastu, príp. Bepanthen. Dobrý tip by mohol byť aj včelí vosk.
   Nech sa vám darí! 🙂

 3. anna schwarz

  aj ked sme svojho casu pouzivali niekedy puder pre kojencov , vzdy sme vedeli, ze v malom mnozstve a platilo PREC od detskeho nosteka, lebo moze sposobit zapal dychacich ciest aj vo velmi, ale naozaj velmi malom mnozstve..na to sme boli akosi vzdy upozornovani….radsej pouzivat nieco, kde nehrozi riziko vdychnutia.

 4. Vážení a zavedení-klamaní,
  mastenec je látka, ktorá ak je zbavená nežiadúcich látok a ťažkých kovov je zdravotne nezávadná a to aj z hľadiska dlhodobého používania. Problém spočíva v tom, že normy nastavili lobisti a obchodníci tak, aby s tým, čo vedia, tvorili zisk. Okrem iného, na nových produktoch (prevažne ropné) sa dá zarobiť oveľa viac. Som spoluautorom technológie na čistenie mastencového minerálu a problematikou sa zaoberám takmer 20 rokov. To, že vieme vyčistiť na Slovensku mastenec na superčistý produkt bez ťažkých kovov a nežiadúcich látok (norma má limit až 2% hliníku – MY 0.16% obsahu, železa norma limit až 0.25% – MY 0.004%) a to lacno, rýchlo, nikto nechce vidieť. Keby ste vedeli, čím som si za tie roky prešiel, keď som chcel vyrábať superčistý mastenec, no nedá sa. Preto je to tak, že mastenec škodí.
  Leo Benkovský

  • Leo, teda nikde sa nepoužíva zdravotne nezávadný tj. čistený mastenec alebo predsa len niekde áno? Ak áno, tak kde resp. je tento mastenec označený ako čistený? Dr.Max (Dr.Max Pharma s.r.o.) vo svojich produktoch (napr. tabletách B komplex Forte) uvádza, že používa mastenec ako klzný materiál, pričom nie je uvedené, že by bol mastenec vyčistený.

 5. Dr. Max na B-komplexe Forte uvádza aj použitie farbiva E171, s ktorým sa rovnako oplatí zoznámiť. Dr. MAx môže hádať či si B komplex Forte, ešte niekedy od neho kúpim.

 6. Podla clankov, ktore uvadzate ako zdroje to vyzera ze mastenec je asi rovnako skodlivy ako kukuricny skrob alebo akykolvek iny material v prasku ktory nie je rozpustny vo vode.
  Toto je zavadzajuci clanok, ktory iba vyvolava nezmyselny strach.

  • Ak je to taký zavádzajúci článok, ako hovoríte, prečo potom nedávno firma Johnson & Johnson prehrala súd a musí vyplatiť na odškodnom 4,7 miliardy dolárov?

   Zdroj: https://www.sciencealert.com/johnson-johnson-ordered-pay-4-7-billion-women-baby-powder-cancer

   • V americkom pharma sa používa mastenec, ktorý donedávna nebol zbavený azbestu (v amerike sa minerálne zdroje nachádzajú takmer vždy s obsahom azbestu a američania ho nevedia-nechcú odstrániť) tak normy boli upravené na hodnoty, ktoré sú „akože znesiteľné“. Americký mastencový minerál je karcinogénny!

  • Článok hovorí o špinavom mastenci. Áno, mal by si mať strach, no nie bez zmyslu, ale preto, čo je vydávané za čisté a ty to považuješ za neškodné, lebo veď normy. Čítaj vyššie moje texty k mastencu.

Pridajte komentár

*