Ako do 1 mesiaca zmenia fermentované potraviny mozgovú aktivitu u žien


Print Friendly, PDF & Email

probiotika-a-mozog

Pred tým, než sa stali probiotiká toľko diskutovanou témou vo svete mikrobiológie, mali svoj veľký význam fermentované potraviny.

Začiatky fermentácie siahajú až do neolitu ako forma konzervácie. V dnešnej dobe sa fermentácia stala veľkou témou a dostala sa do povedomia ako súčasť zdravého životného štýlu.

Zbohom vysoký krvný tlak

Výskum zistil vzťah medzi probiotikami a mozgom

Výskum ukázal zaujímavý fakt popisujúci spojitosť medzi mozgom a tráviacou sústavou.

Dokonca by sme mohli povedať, že vaše črevo má svoj vlastný mozog, teda rozhoduje o zdraví črevnej flóry. Vedci ďalej pozorujú, čo črevám prospieva a čo naopak škodí.

Doktor Emeran Mayer je profesor medicíny a špecialista na gastroentrológiu. Spolu s jeho tímom vedcov výskumom zistili, že konzumné mlieko fermentované s probiotikami môže zmeniť mozgovú aktivitu u žien.

Výskum pozostával z pozorovania 36 zdravých žien, ktoré rozdelili do troch skupín.

Jedna skupina konzumovala kyslé mlieko s probiotikami, druhá mlieko bez probiotík a tretia skupina konzumovala mlieko bez laktózy.

Použité probiotiká, ako Bifidobacterium animalis, Streptococcus thermophiles, Lactobacillus bulgaricus, a Lactococcus lactis v klinických štúdiách preukázali zlepšenie zdravia vnútorných orgánov a tkanív v tele.

Každá skupina konzumovala svoj nápoj denne počas 4 týždňov. Pred týmto obdobím a tak isto aj po tomto období ženy podstúpili vyšetrenie magnetickej rezonancie. Tá zmerala mozgovú aktivitu v pokoji a reakcie prebiehajúce v mozgu pri riešení úloh.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Vedci týmto výskumom zistili, že u žien, ktoré pili probiotické mlieko nastali zmeny v mozgovej aktivite, čo sa prejavilo na reakciách spojených s plnením úloh a v senzorickej oblasti.

Dokonca sa zvýšila prepojenosť v strednom mozgu, čo sa prejavilo práve na pohotovejších reakciách vzťahujúcich sa na úlohu.

Okrem toho vedci ešte objavili súvislosť medzi zmenami v mozgovej aktivite a zmenami v emocionálnych reakciách.

Štúdie ako táto poukazujú na to, že črevá a mozog sú prepojené. Preto to, ako sa človek stravuje, má obrovský vplyv na mozog a naopak.

Či ide o zmeny vo vašej nálade alebo o funkciu tráviaceho traktu, máte vo svojej moci zvýšiť vašu pohodu v mnohých ohľadoch tým, že sa budete snažiť pochopiť význam tejto súvislosti vo vašom tele.

Na záver

Probiotiká majú obrovský význam. Môžete ich prijímať do tela rôznymi formami, napríklad potravinami, či nápojmi.

Treba si preto uvedomiť, že zdravé telo je výsledkom správneho vyživovania a starostlivosti oň.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. najsilnejšie probiotiká a „elixír mládi“ ;o) je tibetská kefírová huba: http://www.mojezdravie.sk/tibetska-kefirova-huba/

Pridajte komentár

*