Teraz budú najdôležitejšie eurovoľby v histórii. Určite choďte voliť a zabráňte progresívnym fašistom navoziť tu státisíce migrantov, zaviesť povinné očkovanie, zakázať autá na benzín, zdražiť energie a potraviny, zaviesť digitálnu totalitu, zatiahnuť nás do vojny a inak vám zničiť život!

Fermentovaná cvikla bojuje proti rakovine, podporuje zdravie srdca a posilňuje imunitný systém (recepty)


Print Friendly, PDF & Email

Fermentovaná cvikla bojuje proti rakovine, podporuje zdravie srdca a posilňuje váš imunitný systém (pridali sme aj recepty)

Červenú repu a surovú cviklovú šťavu je odporúčané užívať, či piť v len obmedzených množstvách kvôli jej vysokému obsahu cukru a ďalších látok.

Odhliadnuc od toho, fermentovaná cvikla môže byť jednou z vôbec najzdravších zelenín na svete. Fermentovaním totiž dôjde k pohlteniu všetkého cukru, ktorý cvikla obsahuje a stane sa to počas priebehu fermentácie vďaka pozitívne pôsobiacim baktériám.

Všetky ostatné zložky a živiny pritom zostanú neporušené.

Fermentované potraviny sú navyše preplnené probiotikami a dobrými baktériami. Závery veľkého množstva štúdií dokázali, že ideálna rovnováha a rozmanitosť baktérií v ľudskom čreve sú základom pre fyzickú, duševnú a emočnú pohodu.

Fermentovaná cviklová šťava má ešte aj oveľa viac zdravotných prínosov. Do úvahy by sme mali brať aj to, že je v nej obsiahnuté aj množstvo probiotík.

Surová cvikla podporuje zdravie srdca

Surová červená repa znižuje krvný tlak v priemere o štyri až päť bodov už v priebehu niekoľkých hodín. Toto sa preukázalo testami.

Uvedený účinok sa dosahuje vďaka dusičnanom, ktoré sa prirodzeným spôsobom vyskytujú v červenej repe a keď ich príjme ľudské telo, menia sa na oxid dusnatý.

Oxid dusnatý v ľudskom tele následne pomáha uvoľňovať a dilatovať cievy, zlepšovať prietok krvi a znižovať krvný tlak. V medicínskej praxi sa dusičnany používajú na liečbu angíny a kongestívneho zlyhania srdca.

Výskumy ukazujú, že pohár šťavy z červenej repy má rovnaký účinok ako nitráty, ktoré lekári predpisujú pacientom.

Súťažní športovci používajú šťavu z cvikli preto, lebo pozitívne ovplyvňuje ich hladinu oxidu dusnatého.

Podľa výskumov surová cvikla zvyšuje vytrvalosť počas cvičenia až o 16 %. Toto zvýšenie sa pripisuje zvýšenému obsahu oxidu dusnatého.

Inou štúdiou sa zistilo, že u deviatich pacientov s diagnostikovaným srdcovým zlyhaním, u ktorých došlo k strate svalovej sily a zníženej schopnosti cvičiť, došlo v dôsledku užívania cviklovej šťavy k zlepšeniu zdravotného stavu.

Pacientom bolo podaných 140 ml (čo predstavuje asi dve tretiny obsahu bežného pohára) koncentrovanej cviklovej šťavy. Následne prebehlo testovanie, ktorým sa potvrdil takmer okamžitý nárast svalovej kapacity v priemere o 13 %.

Jedno dôležité varovanie: vyhnite sa používaniu ústnych vôd alebo žuvačiek, pretože obe zabraňujú tomu, aby došlo ku konvertovaniu oxidu dusnatého.

Dôvodom je to, že dusičnan sa vo vašich slinách, za pomoci zdraviu prospešných baktérií, premení na dusitany. Tieto dusitany sa potom v iných častiach ľudského tela konvertujú na oxid dusnatý.

Betaín, ktorý sa v červenej repe vyskytuje prirodzeným spôsobom, pomáha znižovať aj zápaly a organizmus ochraňuje pred environmentálnymi stresovými faktormi, ktoré môžu zohrať negatívnu úlohu v prípade, že už trpíte nejakým ochorením srdca.

V inom prípade môžu prispieť k zvýšeniu rizika vzniku srdcového ochorenia.

Červená repa má potenciál zlepšovať funkčnosť imunitného systému a pôsobiť proti rakovine

Fytonutrienty, ktoré sú zdrojom intenzívneho purpurového sfarbenia cvikly, majú aj silné protirakovinové účinky.

Je dokázané, že výťažok z červenej repy, ktorý je podávaný spolu s pitnou vodou, redukuje multiorgánové nádorové formácie v organizmoch rôznych živočíšnych druhov.

Extrakt z červenej repy je predmetom vedeckého skúmania. Dôvodom je posúdenie jeho účinnosti pri liečení rakoviny pankreasu, rakoviny prsníka a rakoviny prostaty.

Okrem už uvedeného, surová cvikla je nápomocná aj pri posilňovaní funkčnosti imunitného systému. Túto schopnosť má vďaka vysokému obsahu vitamínu C, vlákniny, draslíka a mangánu.

V červenej repe obsiahnuté betaínové pigmenty a aminokyseliny s obsahom síry podporujú proces detoxikácie organizmu, konkrétne jej fázy 2. Je už tradíciou, že ľudia si cviklu vážia kvôli jej schopnosti čistiť krv a pečeň.

Červená repa je bohatá na vitamín B9, čiže folát, ktorý je známy aj ako kyselina listová. Vďaka tomu červená repa môže tiež znižovať riziko vzniku mozgovej cievnej príhody.

Cvikla je vynikajúcou výživou pre tehotné ženy. Folát, kyselina listová alebo vitamín B9, je nevyhnutný pre mnohé telesné procesy.

Jeho nedostatok počas tehotenstva zvyšuje riziko toho, že novorodenec sa narodí s vrodenými chybami. Schopnosť čistenia krvi môže pomáhať aj pri zmierňovaní rannej nevoľnosti.

Prečo máte fermentovať červenú repu?

Fermentovaná červená repa je pre ľudské telo osožnejšia než jej konzumácia v surovom stave. Konzervovaná červená repa dodá telu všetko to, čo je zdraviu prospešné a čo podporuje organizmus.

Fermentáciou sa červená repa stáva organizmu biologicky prístupnou. Navyše výsledkom fermentácie budú aj zdraviu prospešné baktérie a enzýmy.

Okrem nakladanej červenej repy a kyslej kapusty miešanej s cviklou, ktoré sa v západnom svete tešia narastajúcej popularite, je obľúbená aj fermentovaná cviklová šťava, známa ako cviklový kvas.

Cviklový kvas má dlhú tradíciu používania v Rusku, na Ukrajine a v ďalších východoeurópskych krajinách, kde sa konzumuje ako terapeutikum, ako liečivo alebo ako všeobecné zdravotné tonikum.

Bežne sa pridáva do polievok, omáčok a kyslých, octových zálievok.

Tradične sa cviklový kvas používa na posilnenie imunitnej funkcie organizmu, na čistenie krvi, v boji proti únave a na liečbu obličkových kameňov, zmiernenie a potlačenie citlivosti na chemické látky, alergie a problémy s trávením.

Neoficiálne správy hovoria dokonca o tom, že cviklový kvas odstraňuje starecké škvrny, spôsobuje hustnutie vlasov a minimalizuje šedivenie vlasov.

Nedávny výskum realizovaný na zvieratách potvrdzuje, že laktofermentovaná cviklová šťava má pozitívny vplyv na gastrointestinálne procesy v tele. Tým sa dokazuje, že fermentovaná cviklová šťava zlepšuje črevnú mikroflóru a metabolickú aktivitu.

Keď ju prvýkrát vyskúšate, nekonzumujte, nepite z nej veľmi veľa, lebo má silné detoxikačné vlastnosti.  Mohlo by to viesť k preťaženiu organizmu uvoľnenými toxínmi a v dôsledku toho by ste sa mohli cítiť nečakane zle.

Nárazové uvoľnenie toxínov spôsobuje nadúvanie, zápchu a/alebo prejavy podobné chrípke alebo angíne.

Za všeobecné odporúčanie môžete pokladať to, keď vám povieme, že začnite s 0,3 dcl na týždeň. Postupne môžete túto dávku zvyšovať na 3 dcl za deň.

Zbohom vysoký krvný tlak

Ak viete o tom, že váš organizmus je zanesený toxínmi, možno by ste urobili najlepšie, ak by ste začali s užívaním šťavy v množstve, ktoré bude menej než jedna polievková lyžica.

Jednoduchý recept na prípravu cviklového kvasu

Na internete a na rôznych iných miestach, v receptároch môžete nájsť množstvo receptov a návodov na prípravu cviklového kvasu. My vám ponúkame náš recept.

Na prípravu cviklového kvasu potrebujete:

1. 2 veľké surové organické červené repy, narezané na 2 až 2,5 cm kocky. Nestrúhajte ich, pretože tak by ste uvoľnili príliš veľa cukru.

Ak máte k dispozícii organickú cviklu, nemusíte ju olúpať, ledaže si na to naozaj potrpíte. Mali by ste vziať do úvahy, že šupka obsahuje baktérie, ktorú usmerňujú fermentáciu.

Ak budete používať bežne, konvenčne pestovanú cviklu (to je tá, ktorú si môžete kúpiť v supermarketoch), mali by ste z nej olúpať šupku, aby ste sa vyhli zbytkom pesticídov, ktoré na repe zostali.

2. 3 polievkové lyžice šťavy z kyslej kapusty alebo octového nálevu (aký sa používa na zaváranie uhoriek)

3. Filtrovaná voda, pramenitá voda alebo destilovaná voda, čerstvá šťava z červenej repy alebo kombinácia cviklovej šťavy a čistej vody.

Tečúca pitná voda z vodovodu je znehodnotená chlórom alebo inými chemikáliami a pri výrobe kvasu nebude fungovať tak, ako to potrebujeme.

Chemikálie v pitnej vode z vodovodu zabraňujú fermentácii a veľmi skoro spôsobia hnilobu.

Ak teda nemáte na výber a použijete vodu z vodovodu, najskôr ju prevarte a prv, než by ste ju použili, nechajte ju vychladnúť.

4. Voliteľné: 1/2 čajovej lyžičky prírodnej nerafinovanej, neupravovanej soli, akou je napríklad morská soľ alebo niektorými ľuďmi obľúbená himalájska soľ.

Soľ pomáha predchádzať tvorbe zlých baktérií. Ale ako pri všetkom, ani tu to netreba preháňať, lebo ak jej dáte viac, nápoj nebude chutný, ani príjemný.

Vložte repu do fľaše na zaváranie. Vyberte si takú fľašu, ktorá má široké hrdlo. Naplňte fľašu asi do tretiny objemu.

Pridajte šťavu z kapusty alebo octový nálev, soľ a vodu/alebo cviklovú šťavu. Medzi vrchnou hladinou tekutiny a hrdlom fľaše nechajte prázdny priestor o výške asi 5 cm. Fľašu pevne uzavrite a dobre pretrepte, tak, aby sa rozpustila soľ.

Fľašu udržujte pri izbovej teplote po dobu troch až piatich dní. V zimných mesiacoch môže proces kvasenia trvať až sedem dní v dôsledku chladnejších izbových teplôt.

Veko udržujte tesne uzavreté, ale každý deň musíte fľašu na chvíľu pootvoriť (potom opäť uzavrieť), aby sa uvoľnil vo vnútri vznikajúci tlak.

Ak vo fľaši vznikne pena, špina alebo pleseň, jednoducho ju z hornej časti odstráňte lyžičkou. Vykonajte každodenný test chuti.

Keď kvas získa príjemnú chuť, umiestnite ho do chladničky, aby sa zastavilo kvasenie. Stúpajúce šumivé bublinky sú znakom toho, že kvas je hotový a pripravený na konzumáciu.

Ďalšie návrhy a odporúčania

Ak chcete, kvas môžete oddeliť od červenej repy tak, že tekutú časť prelejete do čistej nádoby.

Pokiaľ ide o uskladnenie, výskumy ukazujú, že pri udržiavaní v chlade, si laktózne fermentovaný cviklový kvas zachováva svoju antioxidačnú silu až 30 dní.

Samozrejme, aj cviklu samotnú je možné konzumovať. Môžete ju však použiť ešte raz na spustenie ďalšej dávky kvasu.

Cvikla je vynikajúcim doplnkom aj k tradičnej borščovej polievke (cviklová polievka), zatiaľ čo kvas môže byť použitý aj na nakladanie tvrdých vajec. Niektoré recepty na prípravu cviklového kvasu vyžadujú použitie srvátky.

Naozaj to však nie je potrebné a zbytočne to komplikuje proces pridávaním ďalších krokov a samozrejme sa tým predlžuje aj čas prípravy.

Môžu sa pridávať aj rôzne ďalšie aromatické prísady, ako sú hrozienka, jahody, pomarančová šťava, jablká, mrkvy, levanduľa, čerstvé alebo sušené listy mäty, škorica alebo zázvor.

Voľte si organické alebo tradičné odrody červenej repy a jedzte aj ostatné zeleniny

Či už červenú repu odšťavujete, konzumujete v surovom stave, alebo ju fermentujete, jednoznačne odporúčame, aby ste si kúpili organickú repu.

Rovnako ako v prípade mnohých ďalších plodín, väčšina červenej repy pestovanej v západných krajinách je v súčasnosti geneticky upravená (GE).

Zatiaľ čo stolová repa nie je v súčasnosti GE (geneticky modifikovaná), často sa pestuje v tesnej blízkosti plôch, kde sa pestuje cukrová repa.

Pritom je dobre známe, že dochádza ku kríženiu opeľovania. Takže pri výbere červenej repy na priamu konzumáciu si vždy, keď to je možné, vyberajte organické odrody, aby sa zabránilo potenciálnej kontaminácii GE.

Môžete si tiež kúpiť svoje vlastné semená červenej repy, lebo tá sa ľahko pestuje. Mnoho živín a skutočná zdravotná osožnosť, ktorú ponúka, naozaj stojí za to.

Okrem červenej repy, aj ostatné koreňové zeleniny ponúkajú množstvo vitamínov a minerálov. Sú skvelým zdrojom vlákniny.

17 % dennej potreby  v jednom pohári. A v tom pohári ešte aj veľká dávka vitamínu B6, horčíka, draslíka, medi, mangánu a antioxidantov.

Koreňová zelenina má vysoký obsah vitamínu K, ktorý vďaka svojim charakteristikám priamo napomáha zrážanlivosti krvi, bojuje proti starnutiu, podporuje DNA, pomáha odvrátiť osteoporózu, pôsobí spolu s vápnikom na posilňovaní kostí.

Môže zohrávať aktívnu úlohu v boji proti Alzheimerovej chorobe. Koreňové zeleniny obsahujú viac železa než špenát a majú vyššiu nutričnú hodnotu ako samotná zelená časť týchto zelenín.

Okrem používania mladých zelených častí koreňových zelenín v šalátoch alebo v sauténingu, odšťavovanie je ďalším vynikajúcim spôsobom ako získať a do svojho tela dostať všetky tieto živiny.

Surová červená repa a cviklový kvas môžu vyliečiť to, čo vás trápi

Ako môžete vidieť, cvikla disponuje  širokým spektrom zdraviu prospešných vlastností. Ak máte problémy s vysokým krvným tlakom alebo zlyhávaním srdca, možno budete chcieť experimentovať so surovou cviklovou šťavou alebo kvasom a budete chcieť zistiť, aký to bude mať na vás vplyv.

Ak zistíte, že sa vám po vypití cviklovej šťavy zlepšil krvný tlak alebo že ste odrazu plný energie a vitality, urobili ste dobrý kus práce.

Ak máte cukrovku alebo inzulínovú rezistenciu, pozorne si monitorujte, aký vplyv na vás, na váš celkový zdravotný stav, bude mať pitie surovej cviklovej šťavy a sami sa rozhodnite, ako často ju budete piť. Zvyčajne je to tak, že umiernenosť je najlepšou voľbou.

Používanie cviklového kvasu sa zdá byť oveľa lepšou voľbou, pretože v procese fermentácie sa odstráni väčšina cukru.

Dodávaním prospešných baktérií môže mať nápoj priaznivý vplyv aj na liečenie cukrovky a celého radu ďalších zdravotných problémov.

Ide o ochorenia, ktorých príčina sa skrýva v dysfunkcii čriev. Zoznam podobných skrytých príčin je dosť dlhý. Nie je jednoduché udržiavať si optimálny zdravotný stav a pritom nemať v poriadku črevnú mikroflóru.   

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Prípravu liečivej zmesi kombinujte s vývarom z rasce – kmínu aj s čerstvým chrenom…
    Efekt bude minimálne trojnásobný…..

Pridajte komentár

*