Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

Ak budete robiť týchto 9 vecí, možete predísť až 50 % prípadov rakoviny hrubého čreva


Print Friendly, PDF & Email

Ak každý bude robiť týchto deväť vecí, je možné predísť až 50 % prípadov rakoviny hrubého čreva

Nedávno znovu ožila diskusia ohľadom rakoviny hrubého čreva.

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (International Agency for Research on Cancer (IARC)), ktorá je súčasťou Svetovej zdravotníckej organizácie (World Health Organization (WHO)), koncom roku 2015 dospela k záveru, že spracované mäso môže byť u človeka príčinou rakoviny hrubého čreva a konečníka.

IARC tak zaradila spracované mäso do 1. skupiny karcinogénov.

Rakovina hrubého čreva a konečníka je v Spojených štátoch tretia najčastejšie diagnostikovaná rakovina (nie je sem zahrnutá rakovina kože).

Odhaduje sa, že v roku 2016 bude diagnostikovaných viac než 95 000 nových prípadov rakoviny hrubého čreva (a viac než 39 000 prípadov rakoviny konečníka).1

Naše hrubé črevo zohráva pre udržanie zdravia mimoriadne dôležitú úlohu. Potrava v tráviacom trakte prechádza aj hrubým črevom, kde je zbavovaná tekutín a soli, následne sa jej organizmus zbaví vylúčením.

Okrem toho, že v hrubom čreve sa tvoria, ukladajú a z neho aj vylučujú odpadové látky, obsahuje tiež miliardy baktérií, ktorých zdravie a rovnováha sú pre naše zdravie nevyhnutné.

Mnohým príčinám rakoviny hrubého čreva je možné predísť

Rakovina hrubého čreva a konečníka je v Spojených štátoch druhou najčastejšou príčinou úmrtia ako následku rakoviny.

Avšak ako pri väčšine druhov rakoviny, aj rakovine hrubého čreva sa dá v mnohých prípadoch predísť.

Výskum, ktorý bol zverejnený v žurnále Pharmaceutical Research (Farmaceutický výskum) odhaduje, že len 5 až 10 percent príčin vzniku rakoviny má pôvod v genetických poruchách.

Zvyšná, nepomerne väčšia časť má však pôvod v negatívnych vplyvoch prostredia a nezdravom životnom štýle.2

Vedci odhadujú, že približne 35 percent úmrtí zapríčinených rakovinou má pôvod v strave, ďalších 30 percent v tabakových výrobkoch, 20 percent pochádza z infekcií a zvyšok pochádza z vplyvov okolia, ako sú pôsobenie rôznych žiarení, stres, množstvo telesnej námahy a znečistenie životného prostredia.

Americký inštitút pre výskum rakoviny (American Institute for Cancer Research (AICR)) tiež uviedol, že je možné predísť zhruba až jednej tretine prípadov rakoviny v Spojených štátoch prostredníctvom zdravej stravy, pravidelnej telesnej aktivity a udržiavaním si zdravej telesnej hmotnosti.

V prípade rakoviny hrubého čreva a konečníka, miera možnej prevencie prostredníctvom zdravého životného štýlu stúpla až na 50 percent.3

Top odporúčania na prevenciu pred rakovinou hrubého čreva

Možno už dnes začnete vo svojom živote uskutočňovať zdravé zmeny, ktorými znížite riziko vzniku tejto potenciálne smrteľnej choroby. Medzi top odporúčania patria nasledovné:

1. Jedzte viac zeleniny a nejaké ovocie

Zelenina obsahuje množstvo antioxidantov a iných zložiek účinných proti chorobám, ktoré je náročné získať z iných potravín. Za všetky môžeme spomenúť napr. horčík.

Výsledky získané z jednej metaanalýzy ukazujú, že každým zväčšením dávky prijatého horčíka o 100 mg sa znížilo riziko vzniku nádoru hrubého čreva a konečníka o 13 percent, a riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka sa znížilo o 12 percent.4

Vedci sa domnievajú, že protirakovinový účinok horčíka môže súvisieť s jeho schopnosťou znižovať inzulínovú rezistenciu, čím pôsobí proti vzniku nádorov.

Okrem horčíka, chemické zlúčeniny v rastlinách známe ako fytochemikálie, majú schopnosť zmierňovať zápaly ako aj likvidovať karcinogény.

Iné zlúčeniny zase regulujú rýchlosť delenia buniek, zbavujú organizmus starých buniek a opravujú poškodenú DNA.

Zelenina je tiež jedným z najlepších zdrojov vlákniny. Výskumy opätovne dokazujú, že u osôb s väčším príjmom zeleniny v strave je menší počet prípadov vzniku rakoviny.5

Najmä zelenina z čeľade kapustovitých je mimoriadne prospešná vďaka svojmu obsahu sulforafánu. Sulforafán je prirodzene sa v zelenine vyskytujúca zlúčenina síry. Zistilo sa, že pôsobí napr. proti vzniku rakovinových nádorov hrubého čreva.6

Ak sme zdraví, je pre nás tiež prospešné konzumovať aj mierne množstvo ovocia. Podľa jedného výskumu, konzumácia sušených sliviek môže znížiť riziko vzniku rakoviny hrubého čreva tým, že napomáha tvorbe črevných baktérií.7

2. Jedzme viac vlákniny

Je dokázané, že potravinová vláknina znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka, najmä adenómu hrubého čreva a konečníka a distálnej rakoviny hrubého čreva.8

Navyše, každých 10 gramov vlákniny, ktorú pridáme do našej stravy, znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva o 10 percent.9

Aj výskum uskutočnený v roku 2005 potvrdil, že sušené slivky „priaznivo pozmenili… rizikové faktory zapríčiňujúce rakovinu hrubého čreva“ u potkanov, pravdepodobne vďaka svojmu vysokému obsahu potravinovej vlákniny a polyfenolov.10

Ak sa už riadite vyššie uvedeným tipom a jete viac zeleniny, robíte správne, pretože už prirodzene prijímate viac vlákniny z toho najlepšieho zdroja – zo zeleniny.

Psyllium semienka, ľanové semienka, konopné semienka a chia semienka sú takisto výdatným zdrojom rozpustnej a nerozpustnej vlákniny.

3. Optimalizujte si svoj príjem vitamínu D

Nedostatok vitamínu D je jedným z rizikových faktorov vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka. Podľa jedného výskumu, ktorý bol zverejnený v žurnále Gut (Črevo), osoby s vyššou hladinou vitamínu D v krvi boli menej náchylné na vznik nádoru hrubého čreva a konečníka.11

Dôvodom môže byť, že vitamín D je prospešný pre našu imunitu a to môže následne pôsobiť proti vzniku rakovinových nádorov. Podľa vedcov:12

„Dôkazy nasvedčujú tomu, že vitamín D má ochranné účinky a posilňuje imunitu proti vzniku nádorov a rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Bunky imunitného systému v mikroprostredí nádoru majú schopnosť premeniť 25-hydroxivitamín D [25(OH)D] [vitamín D] na bioaktívny 1a,25-dihydroxivitamín D3, ktorý pôsobí na vznik neoplastických buniek a buniek imunitného systému.

Vysoká hladina 25(OH)D v krvnej plazme znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka prostredníctvom silnej imunitnej reakcie organizmu.

Úloha vitamínu D je teda podporovať imunitný systém, čím zabraňuje vzniku nádorov prostredníctvom interakcie medzi nádorom a hostiteľom.“

Pravidelný pobyt na slnku, využívanie vysokokvalitných solárií a/alebo užívanie výživových doplnkov vitamínu D3 nám môže pomôcť dosiahnuť optimálnu hladinu vitamínu D v rozsahu 50 až 70 ng/ml.

Odporúča sa, aby sme si pravidelne kontrolovali našu hladinu vitamínov – tak budeme mať istotu, že sa pohybujeme v uvedenom rozsahu.

4. Vyhýbajme sa konzumácii spracovaného mäsa

Spracované mäso je také, ktoré je konzervované údením, dehydrovaním, solením či pridaním konzervačných látok.

Medzi spracované druhy mäsa patria slanina, šunka, pastrami, saláma, papriková saláma, párky, niektoré druhy klobás, karbonátky (ak sú konzervované soľou alebo chemickými konzervačnými látkami) a iné.

Mimoriadne škodlivé sú tzv. dusičnany (nitráty) v mäse. Tie sa do mäsa pridávajú ako konzervačná zložka, ktorá mäsu navyše dodáva farbu a príchuť.

Nitráty, ktoré sa nachádzajú v spracovanom mäse, sa často premenia na nitrozamíny. Je jasne dokázané, že nitrozamíny majú súvislosť so zvýšeným rizikom vzniku niektorých druhov rakoviny.

Americký inštitút pre výskum rakoviny (AICR) varuje, že „neexistuje bezpečné množstvo“ skonzumovaného spracovaného mäsa.13

5. Zistite si všetky dostupné informácie o konzumácii červeného mäsa

Výskumy poukazujú na skutočnosť, že osoby ktoré konzumujú najviac červeného mäsa (v jednom z výskumov to bolo 150 g mäsa denne) majú o 24 percent vyššie riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka v porovnaní s osobami, ktoré konzumujú najmenej červeného mäsa.14

Samotné červené mäso pravdepodobne nie je problém. Dôležitejšiu úlohu tu zohráva spôsob, ako je mäso pripravené, ako aj zdroj, z ktorého pochádza.

Napríklad červené mäso z hovädzieho dobytka chovaného na pasienkoch obsahuje protirakovinové chemické zlúčeniny.

Na druhej strane je však známe, že glyfosát, aktívna prísada herbicídu Roundup, môže mať na črevné baktérie škodlivé účinky ako aj to, že je karcinogénny.

Zvieratá v priemyselnom veľkochove sú obvykle chované obilím, ktoré je kontaminované glyfosátom.

Varením a pečením červeného mäsa pri vysokých teplotách (napr. grilovanie alebo vyprážanie) môžu ako vedľajší produkt tiež vznikať karcinogénne látky ako sú heterocyklické amíny (HA) a polycyklické aromatické uhľovodíky (PAU).

Odporúčam teda konzumovať len to mäso, ktoré pochádza z voľného chovu. Varíme alebo pečieme ho len jemne (napr. steak bude len mierne opečený, tzv. „rare“ a nie úplne prepečený čiže „well done“).

Domnievam sa, že väčšina ľudí pre svoje zdravie potrebuje živočíšne bielkoviny, no väčšina konzumuje ďaleko viac bielkovín než je nutné (a zdravé).

6. Cvičenie

Existujú spoľahlivé dôkazy, že pravidelné cvičenie môže významne znížiť riziko vzniku rakoviny hrubého čreva.15

Podľa jedného výskumu, fyzicky aktívni muži a ženy majú o 30 až 40 percent nižšie riziko vzniku rakoviny hrubého čreva v porovnaní s neaktívnymi osobami.16

Cvičenie vedie k zníženiu hladiny inzulínu a regulovanie hladiny inzulínu v krvi je jedným z najlepších spôsobov ako znižovať riziko vzniku rakoviny.

Predpokladá sa tiež, že cvičenie spúšťa apoptózu (programovaná bunková smrť), čo vedie k vyhubeniu rakovinových buniek.

Okrem toho, cvičenie tiež zlepšuje cirkulovanie buniek imunitného systému v krvi. Úlohou týchto buniek je neutralizovať pôsobenie patogénov (mikroorganizmov) v ľudskom tele, ako aj zničiť predrakovinové bunky ešte predtým, ako sa z nich stanú bunky rakovinové.

Čím lepšia je teda cirkulácia a transport buniek imunitného systému v organizme, tým účinnejší bude samotný imunitný systém v boji proti infekciám a chorobám, akou je aj rakovina.

7. Udržiavajme si zdravú telesnú hmotnosť a zdravú mieru telesného tuku

Množstvo výskumov opakovane nachádza súvislosť medzi obezitou a zvýšením rizikom vzniku viacerých rôznych druhov rakoviny, vrátane rakoviny hrubého čreva.

Výskum z roku 2014, ktorý spracoval údaje získané od viac ako 5 miliónov osôb starších než 16 rokov dospel k záveru, že každé zvýšenie telesnej hmotnosti o 5 kg vedie k väčšiemu riziku vzniku 10 rôznych typov rakoviny.17

Ak trpíte nadváhou či obezitou, už aj malé zníženie Vašej telesnej hmotnosti môže mať na Vaše zdravie výrazne prospešné účinky.

Z pohľadu prevencie pred rakovinou je zvlášť dôležité zbavovať sa čo najväčšieho množstva nadmerného telesného tuku. Zvýšená miera telesného tuku má súvislosť so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny hrubého čreva, a to bez ohľadu na Vašu telesnú hmotnosť.

8. Obmedzte konzumáciu alkoholu a skoncujte s fajčením

Nadmerná konzumácia alkoholu, ako aj fajčenie majú súvislosť so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Pokiaľ ide o alkohol, vo všeobecnosti definujem ako „mierne“ množstvo skonzumovaného alkoholu po jedle (ktoré je povolené v začiatočníckej fáze môjho plánu výživy) 1,5 dcl vína, 3,6 dcl piva alebo 0,3 dcl tvrdého alkoholu na deň.

Keď ste už pokročilejší v mojom pláne výživy, odporúčam úplne prestať konzumovať akýkoľvek alkohol.

Stop Candida

9. Jedzte cesnak

Laboratórne výskumy ukázali, že cesnak má ničivý účinok na rakovinové bunky. Tieto výskumy tiež potvrdzujú sľubné protirakovinové účinky cesnaku, ak ho zahrnieme do našej stravy.

Podľa ďalšieho výskumu u žien, ktoré pravidelne konzumovali cesnak (spolu s ovocím a zeleninou), bolo riziko vzniku rakoviny hrubého čreva o 35 percent nižšie.18

U žien, ktoré konzumujú značné množstvo surového cesnaku bolo preukázané nižšie riziko vzniku rakoviny žalúdka, ako aj rakoviny hrubého čreva a konečníka.19

Navyše u osôb, ktoré mali neoperovateľné nádory rakoviny hrubého čreva, konečníka, pečene a pankreasu, a ktoré užívali cesnakový extrakt po dobu šiestich mesiacov, sa značne zlepšila činnosť imunitného systému.

Táto skutočnosť poukazuje na možnosť, že konzumovanie cesnaku môže byť prospešné pre posilnenie imunity v období stresu či choroby.20

Ak teda do našej stravy zaradíme surový cesnak, najlepšie je strúčiky podrviť alebo pokrájať nadrobno, čím umožníme lepšie uvoľňovanie enzýmu známeho ako alináza.

Alináza potom zase napomáha tvorbe alicínu.

Alicín sa potom rýchlo rozštiepi na množstvo rôznych organických zlúčenín síry. Ak chceme „aktivovať“ liečivé účinky cesnaku, odporúča sa, aby sme pred prehltnutím čerstvý strúčik popučili lyžičkou, nadrobno ho pokrájali a pridali do šalátu alebo pri výrobe zeleninového džúsu ho môžeme pridať do odšťavovača spolu so zeleninou.

Mali by sme po dosiahnutí päťdesiatky začať s pravidelnou kolonoskopiou (vyšetrením hrubého čreva)?

Mužom a ženám vo veku 50 rokov a viac, u ktorých je len priemerné riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka, sa bežne odporúča každých päť rokov podstúpiť vyšetrenie flexibilnou sigmoidoskopiou, alebo každých desať rokov podstúpiť kolonoskopiu.

Sú však tieto vyšetrenia bezpečné a naozaj nevyhnutné? Ja už mám viac než 60 rokov a nikdy som nebol na kolonoskopii a ani sa na ňu nechystám.

Uvedené vyšetrenia sú bezpochyby účinné diagnostické metódy, no som presvedčený, že pri mojom spôsobe stravovania (v mojej strave mám každý deň zahrnuté aj určité množstvo čerstvej kurkumy) a životnom štýle je veľmi nepravdepodobné, že by som mohol dostať rakovinu hrubého čreva.

No pre mnohých ľudí, u ktorých je vyššie riziko vzniku rakoviny, kolonoskopia môže byť účinným spôsobom prevencie.

Rakovina hrubého čreva sa vyvíja veľmi pomaly, a zároveň je jedným z najčastejších druhov rakoviny, ktoré končia úmrtím. Preto je veľmi dôležité odhaliť ju čo najskôr.

Jednou z možností je urobiť si raz ročne test na skryté krvácanie v stolici. Avšak nevýhodou tohto testu je, že je často nepresný a vyhodnotí pozitívny nález.

Najnovšie dôkazy potvrdzujú, že test na skryté krvácanie v stolici nie je celkom spoľahlivá metóda.

Ďalšou možnosťou je podstúpiť vyšetrenie flexibilnou sigmoidoskopiou raz za päť rokov. Vyšetrenie je podobné ako kolonoskopia, ale používa sa pri ňom kratší a menší endoskop, takže ňou nie je možné preskúmať vzdialenejšie miesta hrubého čreva.

Na druhej strane, sigmoidoskopia zase nevedie k toľkým komplikáciám. Aj vyšetrenie ultrazvukom sa ukázalo ako účinné.

Vo všeobecnosti, vyšetrenie pomocou optických prístrojov je tým najspoľahlivejším spôsobom ako včas zistiť prípadný nález rakoviny hrubého čreva.

Je to práve kolonoskopia, ktorá nášmu lekárovi umožňuje zistiť, v akom stave je naše hrubé črevo.

Ak polypy nájdené v čreve sú zatiaľ len vo svojom počiatočnom štádiu, lekár ich môže jednoducho priamo odstrániť. Kolonoskopia teda nie je len vyšetrením, ale v rámci nej môže byť tiež vykonaný chirurgický zákrok.

Pomocou kolonoskopie sa najprv zhotovia fotografie polypu, polyp sa potom odstrihne, odstráni a nakoniec je odoslaný na biopsiu.

Kolonoskopia Vám môže zachrániť život, určite stojí za to nad ňou pouvažovať. Treba si však uvedomiť aj druhú stranu mince, a síce, že štatisticky pri 1 z 350 kolonoskopií dochádza k vážnejším poraneniam vo vnútri hrubého čreva.

Pri 1 z 1000 zákrokov dochádza k úmrtiu.

Okrem toho, 80 percent endoskopov sa po zákroku čistí pomocou roztoku Cidex (glutaraldehyd), ktorý však NESTERILIZUJE použitý endoskop úplne bezchybne.

Tak vzniká možnosť prenosu materiálu, ktorý by mohol ľahko spôsobiť infekciu. Preto je pred vyšetrením endoskopom dôležité spýtať sa, aký roztok bol použitý na jeho čistenie.

Môže Vám to zachrániť život. Uistite sa, že endoskop bol sterilizovaný kyselinou peroctovou – tým je vylúčená možnosť prenosu infekčných látok od predošlých pacientov.

15 jednoduchých odporúčaní na prevenciu pred rakovinou

Rakovina obvykle nevzniká zo dňa na deň. To znamená, že máme v prvom rade možnosť v našom živote urobiť zmeny, ktoré potenciálne môžu zabrániť vzniku rakoviny.

Väčšina z nás po celý čas už vlastne v sebe nosí mikroskopické zhluky rakovinových buniek.

Dôvodom, prečo ani zďaleka nie každý z nás (našťastie) nepríde do štádia rakoviny je to, že pokiaľ náš organizmus má schopnosť regulovať proces angiogenézy, zabráni tak nadmernej tvorbe krvných ciev, ktoré by vyživovali tieto mikroskopické nádory.

Problém však nastáva vtedy, keď sa rakovinovým bunkám podarí vytvoriť si svoj vlastný spôsob zásobovania krvou – v tom momente sa z neškodných buniek zmenia na smrteľné.

Existuje mnoho spôsobov ako môžeme znižovať riziko vzniku rakoviny, niektoré z nich uvádzame nižšie:21

1. Vyhýbame sa pitiu sladených nápojov, ako sú napr. limonády, čo najviac sa vyhýbame konzumácii priemyselne spracovaného cukru.

2. Snažme sa sedieť čo najmenej a viac sa hýbme, denne by sme mali urobiť 10 000 krokov.

3. Pime zelený čaj, ktorý je výdatným zdrojom epigalokatechín-3-galátu (EGCG). EGCG je katechín polyfenol s protirakovinovým účinkom.

4. Brokolicu si pripravujeme na pare. Brokolica pripravená týmto spôsobom obsahuje viac glukozinolátov (majú protirakovinový účinok) než varená, vyprážaná alebo pripravená v mikrovlnnej rúre.

5. Zaraďme do našej stravy para (brazílske) orechy. Tieto orechy majú vysoký obsah selénu, čo je minerál mimoriadne prospešný na znižovanie rizika vzniku rakoviny prostaty, rakoviny hrubého čreva a konečníka a rakoviny pľúc.

6. Do stravy zaraďme aj artičoky. Tie obsahujú silymarín, čo je antioxidant, ktorý môže znížiť riziko vzniku rakoviny kože.

7. Pravidelne trávme čas vonku na slnku. Slnečné žiarenie optimalizuje hladinu vitamínu D v našej krvi, čo je kľúčový faktor na znižovanie rizika vzniku rakoviny.

8. Mäso pred grilovaním marinujeme v marináde, v pive alebo vo víne. Takáto procedúra pôsobí proti utváraniu rakovinových látok pri pečení či varení mäsa.

9. Do stravy zaraďme aj určité množstvo „rezistentných škrobov“ (napr. nezrelé (zelené) banány), ktoré v našom organizme pôsobia ako vláknina. Konzumovanie nezrelých banánov znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva najmä u osôb, ktoré konzumujú veľa červeného mäsa.22

10. Upravme si pomer medzi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami, najlepšie tak, že začneme v strave používať vysokokvalitný krill olej a začneme obmedzovať používanie spracovaných rastlinných olejov, ako je napr. kukuričný olej, sójový olej či repkový olej.

11. Spíme v úplnej tme. Svetlo v prostredí, kde spíme, zabraňuje nášmu organizmu v tvorbe melatonínu, ktorý má protirakovinové účinky.

12. Jedzme viac cibule. Cibuľa je vynikajúcim zdrojom quercetínu, ktorý má tiež protirakovinové účinky. Quercetín zabraňuje rastu rakovinových buniek a tvorbe nádorov prsníka, hrubého čreva, prostaty, vaječníkov, maternice a pľúc.

13. Vyhýbajme sa pôsobeniu jedovatých chemikálií, ktoré sa nachádzajú vo výrobkoch dennej spotreby. Jednou z takých chemikálií je napr. perchlóretylén – chemická látka, ktorá sa používa na suché čistenie, ale je rakovinotvorná.

14. Vyhýbajme sa konzumácii zemiakových hranolčekov a zemiakových lupienkov. Môžu obsahovať vysoký obsah rakovinotvorného akrylamidu (chemická zlúčenina, ktorá vzniká pri príprave jedál pri vysokých teplotách (vysmážanie)).

15. Do stravy zaraďme aj fermentovanú (kvasenú) zeleninu. Fermentovaná zelenina je prospešná pre zdravie čriev. V procese fermentácie (napr. pri príprave kyslej kapusty) vznikajú chemické zlúčeniny, ako sú izotiokyanáty, indolizín a sulforafán, ktoré majú protirakovinový účinok.

Odporúčanie redakcie

Priblížili sme Vám, ako sa správať tak, aby ste predišli až 50 % prípadov rakoviny hrubého čreva. Existuje však jeden prípravok, ktorého užívaním môžete percento vyhnutia sa tejto zákernej choroby zvýšiť. Zakúpiť si ho môžete tu.  Ako bonus Vám prinesie nielen zdravé hrubé črevo, ale aj obličky, pečeň, zlepšené fungovanie srdca a celý rad ďalších výhod.

Zdroje:

HealthDay News March 8, 2016

The New York Times January 15, 2015

U.S. News & World Report March 4, 2014

Reader’s Digest

1 American Cancer Society, What are the key statistics about colorectal cancer?

2 Pharm Res. 2008 Sep; 25(9): 2097–2116.

3 American Institute for Cancer Research, Estimating Preventability

4 The American Journal of Clinical Nutrition September 2012

5 Journal of Epidemiology and Community Health March 31, 2014

6 Mol Nutr Food Res. 2016 Feb 26.

7 CBS Houston September 29, 2015

8 Am J Clin Nutr. 2015 Oct;102(4):881-90.

9 HealthDay News March 8, 2016

10 Nutr Cancer. 2005;53(1):117-25.

11, 12 Gut January 15, 2015

13 American Institute for Cancer Research, Processed Meat Brochure (PDF)

14 Cancer Res March 15, 2010 70; 2406

15 J. Nutr. November 1, 2002 vol. 132 no. 11 3456S-3464S

16 Medicine & Science in Sports & Exercise: November 2003 – Volume 35 – Issue 11 – pp 1823-1827

17 Lancet August 14, 2014 [Epub ahead of print]

18 University of Maryland Medical Center, Garlic

19, 20 Am J Clin Nutr. 2000 Oct;72(4):1047-52.

21 Reader’s Digest

22 JNCI J Natl Cancer Inst (2014) 106 (10): dju341

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. terezkaterka

    Určite mi v obchode povedia z akého chovu je to mäso, ktoré chcem.

  2. Ja ak nemám, mať mäso od známeho, tak z obchodu mäso radšej nejem.Je to iba otrava.
    Treba voliť politikov, ktorí chcú obnoviť naše poľnohospodárstvo a budú žiadať rovnaké dotácie ako majú v západnej Europe, alebo odchod z EU.Nemali by sme byť spokojní s tým, že sme koloniou západu.

Pridajte komentár

*