Korčok je vážna bezpečnostná hrozba. Z jeho vyhlásení je jasné, že by neváhal poslať slovenských synov zomierať na ukrajinský front. Preto sa nikdy nesmie stať prezidentom!

Baktérie vo vašom čreve dokážu predvídať, či máte riziko kolorektálneho karcinómu


Print Friendly, PDF & Email

Baktérie vo vašom čreve vám dokážu povedať, či máte riziko, že dostanete kolorektálny karcinóm

Vedci pokračujú v hľadaní súvislostí medzi črevnou mikrobiótou – populáciou mikróbov žijúcich vo vašom čreve – a rakovinou.

V novej štúdii, ktorá bola uverejnená v časopise Nature Medicine, medzinárodný tím výskumníkov zistil, že črevná mikrobióta sa dá využiť na predpovedanie výskytu kolorektálneho karcinómu (rakoviny hrubého čreva a konečníka).

Kolorektárny karcinóm a črevné baktérie

Kolorektálny karcinóm je druhým najčastejším typom rakoviny u žien a tretím u mužov. Okrem toho je dnes u mužov aj žien treťou hlavnou príčinou úmrtia na rakovinu.

Zvyčajne sa začína rastom polypov v hrubom čreve alebo konečníku. Rokmi sa tieto polypy stávajú rakovinovými.

Výskumný tím vedený vedcami z brazílskej University of São Paulo zistil u ľudí s rakovinou hrubého čreva a konečníka v porovnaní so zdravými jednotlivcami vyššie hladiny takmer 30 druhov baktérií.

Niektoré baktérie sa bežne nachádzajú v ústach, zatiaľ čo iné premieňali živiny nachádzajúce sa v červenom mäse a hydine na rakovinu vyvolávajúce látky.

Konkrétne vedci zistili u pacientov s kolorektálnym karcinómom vyššie hladiny bakteriálneho druhu Fusobacterium nucleatum v porovnaní so zdravými jednotlivcami.

Táto baktéria zvyčajne žije v ústach a kyslosť ostatných častí gastrointestinálneho traktu ju dokáže zabiť.

Výskumný tím skúmal kolorektálny karcinóm na základe údajov zo vzoriek stolice a od rôznorodých populácií. Analyzovali údaje zo siedmich štúdií: piatich verejných a dvoch štúdií vedcov z talianskej University of Trento.

Zo vzoriek stolice extrahovali DNA, ktorú potom sekvenovali. Sekvenovanie vzoriek DNA im umožnilo určiť a kvantifikovať druhy a gény mikroorganizmov prítomných vo vzorkách.

Keďže údaje pochádzali z rôznych štúdií, použili výskumníci na ich celkovú analýzu zložité štatistické metódy.

Migrujúce baktérie z úst ako príčina rakoviny

U ľudí s kolorektálnym karcinómom sa zvykne dostávať do čreva veľké množstva ústnych baktérií. Táto migrácia môže v čreve vyvolávať zápal a zvyšovať tak riziko rakoviny.

Presnú príčinu migrácie však výskumníci zatiaľ nestanovili. Nateraz vedia len toľko, že medzi prítomnosťou týchto baktérií v čreve a kolorektálnym karcinómom existuje súvislosť.

Vo vzorkách stolice od pacientov s kolorektálnym karcinómom tiež výskumný tím zistil prítomnosť mikrobiálneho enzýmu cholín trimetyl amín lyázy (cutC).

Prírodná liečba osteoartritídy

O cholíne, veľmi dôležitej živine nachádzajúcej sa v mäse, hydine a rybách, bolo zistené, že ho črevné baktérie rozkladajú a menia na metabolit, potrebný pre náš metabolizmus.

V predchádzajúcich štúdiách mal tento metabolit súvis so zvýšeným rizikom kardiovaskulárneho ochorenia a v súčasnej štúdii sa zistilo, že zvyšuje riziko kolorektálneho karcinómu.

„Keď enzým štiepi cholín, ktorý je hojne prítomný v strave, obsahujúcej veľké množstvá červeného mäsa a iných mastných jedlách, uvoľňuje sa acetaldehyd, známy karcinogén,“ vysvetlil Andrew Maltez Thomas, hlavný autor štúdie.

Ako zlepšiť vašu črevnú mikrobiótu

Vo vašich črevách žijú dobré aj zlé baktérie. Zaujímavé je, že na druhy baktérií, ktoré vo vás žijú, veľmi vplýva to, čo jete.

Toto je niekoľko spôsobov na zlepšenie vašej črevnej mikrobióty:

1. Konzumujte stravu bohatú na nespracované potraviny rastlinného pôvodu.

2. Jedzte veľa ovocia, zeleniny, fazule a strukovín, lebo obsahujú množstvo vlákniny, ktorá podporuje množenie dobrých črevných baktérií.

3. Jedzte fermentované potraviny, napríklad biely prírodný jogurt, kefír alebo kombuchu.

4. Vyhýbajte sa sladeným jedlám a nápojom.

5. Konzumujte prebiotické potraviny, podporujúce rast dobrých črevných baktérií.

6. Jedzte celozrnné potraviny, lebo obsahujú nestráviteľné sacharidy.

7. Užívajte probiotické doplnky stravy.

Ďalšie články o vzťahu medzi črevným zdravím a rakovinou si môžete prečítať na stránke Cancer.news.

Stop Candida

Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*