Znížite si cholesterol prírodným spôsobom bez nebezpečných liekov, vyčistite upchaté cievy od usadenín a predíďte tak infarktu či mŕtvici! Zistiť viac

Káva obsahuje silné antioxidanty chrániace srdce a mozog. Záleží však na pôvode a spôsobe prípravy kávy


Káva obsahuje silné antioxidanty chrániace srdce a mozog. Záleží však na pôvode a spôsobe prípravy kávy

(Lance D. Johnson, Natural News) Predstavte si, že začínate svoj deň šálkou horúcej kávy, a to nielen pre jej bohatú, výraznú chuť a prísun energie, ale aj pre jej významné zdravotné prínosy.

Okrem kofeínu je káva bohatou zásobarňou antioxidantov, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri ochrane vášho tela pred každodennými stresormi.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Títo prirodzení ochrancovia, vrátane polyfenolov a chlorogenových kyselín, neúnavne pracujú na neutralizácii škodlivých voľných radikálov, čím podporujú všetko od zdravia srdca až po kognitívne funkcie mozgu.

Poďme sa teraz bližšie pozrieť na vedu zaoberajúcu sa kávovými antioxidantmi, ako tieto zlúčeniny fungujú a prečo sú dôležité pre vaše zdravie.

Čo robia antioxidanty v káve?

Antioxidanty kávy, najmä polyfenoly a chlorogénové kyseliny, sú v popredí zdravotných prínosov tohto nápoja.

Uvedené zlúčeniny pomáhajú neutralizovať voľné radikály, čo sú nestabilné molekuly, ktoré môžu spôsobovať poškodenie buniek. Tým podporujú zdravie srdca, funkciu mozgu a metabolické procesy.

Štúdie naznačujú, že chlorogénové kyseliny tiež podporujú zdravú funkciu krvných ciev, čo je kľúčové pre kardiovaskulárne zdravie. Okrem toho polyfenoly v káve ovplyvňujú zdravie čriev prostredníctvom podpory prospešných baktérií.

Zakaždým, keď popíjate rannú kávu, nielenže dostanete novú energiu, ale dodáte svojmu telu aj dávku ochranných látok, ktoré podporujú dlhodobé zdravie.

Výskum napríklad ukázal, že chlorogenové kyseliny, jedny z primárnych antioxidantov v káve, pomáhajú regulovať hladinu cukru v krvi, čo je obzvlášť prospešné pre jedincov s cukrovkou alebo pre tých, ktorí majú na cukrovku nábeh.

Chlorogénové kyseliny spomaľujú vstrebávanie glukózy v črevách, čím zabraňujú prudkým nárastom hladiny cukru v krvi.

Okrem toho sa polyfenoly v káve spájajú so zlepšenými kognitívnymi funkciami a zníženým rizikom neurodegeneratívnych ochorení, ako sú Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Tieto zlúčeniny totiž pomáhajú chrániť mozgové bunky pred oxidačným stresom, ktorý je kľúčovým faktorom pri vzniku týchto stavov.

Veda za antioxidantmi

Antioxidanty robia viac, než len bojujú s voľnými radikálmi – hrajú dôležitú úlohu pri ochrane vašich buniek.

Oxidačný stres nastáva, keď počet voľných radikálov vo vašom tele prevyšuje antioxidanty, čo vedie k poškodeniu buniek, bielkovín a dokonca aj DNA. V priebehu času to môže ovplyvniť zdravie srdca, funkciu mozgu a ďalšie dôležité procesy.

Vaše telo prirodzene produkuje antioxidanty, pričom strava zohráva významnú úlohu pri udržiavaní rovnováhy. Tu prichádza káva poskytujúca bohatý zdroj antioxidantov, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály a podporujú bunkové zdravie.

Mechanizmus fungovania antioxidantov je taký, že darujú elektróny voľným radikálom, stabilizujú ich a minimalizujú tak potenciálne poškodenia, ktoré by reaktívne radikály mohli spôsobiť.

Keďže káva je pre mnohých ľudí hlavným zdrojom antioxidantov, jej pravidelné pitie môže pomôcť posilniť obranný systém vášho tela.

Napríklad, štúdia publikovaná v odbornom časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry zistila, že konzumácia kávy je spojená so zníženým rizikom ochorenia pečene, pravdepodobne kvôli vysokým hladinám antioxidantov, ktoré poskytuje.

Prospešné vlastnosti kofeínu

Kofeín, hoci nie je taký účinný ako kávové polyfenoly, tiež prispieva k antioxidačnej aktivite kávy.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Výskum naznačuje, že kofeín pomáha neutralizovať voľné radikály a podporuje zdravie mozgu a srdca. Pôsobí spolu s ďalšími antioxidantmi v káve a zvyšuje ich účinky. Takže, keď pijete svoju každodennú šálku, nielenže vás kofeín povzbudí, ale podporí aj bunkovú ochranu.

Štúdia v časopise European Journal of Nutrition zdôraznila, že antioxidačné vlastnosti kofeínu pomáhajú znižovať riziko kardiovaskulárnych ochorení prostredníctvom zlepšenia prietoku krvi a zníženia zápalu.

Ktorá káva má najvyššie hladiny antioxidantov?

Nie každá káva poskytuje rovnaké množstvo antioxidantov. Faktory ako úroveň praženia, spôsob varenia a pôvod kávových zŕn ovplyvňujú, koľko antioxidantov skončí vo vašej šálke.

Pochopenie týchto rozdielov vám môže pomôcť vybrať si najlepšiu kávu z hľadiska obsahu antioxidantov.

Svetlé verzus tmavé praženie výrazne ovplyvňuje obsah antioxidantov v káve. Svetlo pražená káva zvyčajne obsahuje vyššie hladiny kávových polyfenolov a chlorogenových kyselín v porovnaní s tmavo praženou kávou.

Pri dlhšom pražení sa totiž niektoré z týchto zlúčenín rozkladajú. Tmavo pražené kávy stále poskytujú antioxidanty, no majú tendenciu mať nižšie koncentrácie určitých prospešných zlúčenín.

Na druhej strane, pražením vznikajú aj jedinečné antioxidanty, ako sú melanoidíny. Tieto zlúčeniny poskytujú svoje vlastné zdravotné prínosy, no ich výskum stále prebieha. Ak chcete maximalizovať obsah polyfenolov a chlorogenových kyselín v káve, lepšie sú ľahko alebo stredne pražené kávy.

Najlepšie metódy varenia pre maximalizáciu obsahu antioxidantov

Spôsob, akým pripravujete kávu, tiež ovplyvňuje jej hladiny antioxidantov. Štúdie ukazujú, že metódy varenia s dlhším časom extrakcie, ako sú francúzsky lis, espresso či klasický slovenský „turek“, poskytujú vyššie koncentrácie antioxidantov.

Je to preto, že čím dlhšie zostane kávová usadenina v kontakte s vodou, tým viac prospešných zlúčenín sa uvoľní.

„Cold brew“ alebo studené varenie (vylúhovanie kávy v studenej vode počas dlhej doby) je ďalšou skvelou možnosťou, ako maximalizovať obsah antioxidantov, pretože zachováva viac chlorogenových kyselín než horúce varenie, najmä pri použití svetlo vypraženej kávy.

Na druhej strane instantná káva má kvôli spracovaniu tendenciu mať menej antioxidantov. Ak chcete z kávy vyťažiť maximum, rozhodnite sa pre metódy čerstvého varenia, ktoré umožňujú úplnú extrakciu.

Dôležitý je pôvod kávových zŕn

Miesto pestovania kávy ovplyvňuje aj jej obsah antioxidantov. Káva z vysokohorských oblastí často obsahuje vyššie hladiny antioxidantov, pretože drsnejšie podmienky pestovania podporujú rastliny, aby produkovali viac ochranných zlúčenín.

Medzi krajiny známe kávou bohatou na antioxidanty patrí Etiópia, Kolumbia a Keňa.

Výskum porovnávajúci kávy arabica z Austrálie, Kolumbie, Etiópie a Peru zistil, že kolumbijská káva má najvyšší celkový obsah fenolov (TPC) a najsilnejší antioxidačný potenciál.

Štúdia identifikovala 136 bioaktívnych zlúčenín vrátane chlorogénových kyselín, flavonoidov a derivátov kyseliny chinovej, ktoré podporujú bunkovú ochranu. Vzhľadom na tieto zistenia kolumbijská káva vyniká vzhľadom na bohatosť antioxidantov.

Svoju úlohu zohráva aj zloženie pôdy a klíma. Niektoré regióny prirodzene produkujú kávu s vyššími koncentráciami polyfenolov a chlorogenových kyselín. Výber kávy z týchto oblastí vám môže pomôcť získať najviac antioxidantov v každej šálke.

Napríklad, štúdia publikovaná v časopise Journal of Food Science zistila, že kávové zrná pestované vo vulkanickej pôde, ako sú tie z Havaja, majú vyššiu hladinu antioxidantov vďaka bohatému obsahu minerálov v pôde.

Záver

Aj keď váš ranný nápoj môže podporiť obranný systém vášho tela, je to len jeden kúsok skladačky. Vyvážená strava, pravidelné cvičenie a kvalitný spánok – to všetko hrá rolu v dlhodobom zdraví.

Takže do toho, vychutnajte si šálku kávy bohatej na antioxidanty. A cíťte sa dobre s vedomím, že má svoje pevné miesto vo vašom zdravom životnom štýle.

Zbohom vysoký krvný tlak

Autor: Lance D. Johnson, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*