7 dôvodov, prečo by ste mali prestať používať tento výrobok v domácnosti


Sedem dôvodov, prečo by ste mali prestať používať tento výrobok v domácnosti

Keď premýšľame nad možnými zdrojmi toxických látok v našej domácnosti, papierové utierky sú asi to posledné, čo nám príde na um.

Práve preto, že ich máme celý čas priamo pred očami, ani by nás nenapadlo, že tento bežný výrobok do domácnosti môže byť zdrojom chemikálií a toxických výparov, ktoré môžu ohrozovať naše zdravie a zdravie našej rodiny.

Prírodná liečba osteoartritídy

Máte radi vôňu horského vzduchu alebo radšej morského vánku? Čerstvo voňajúce papierové utierky obsahujú umelé vône a chemikálie, ktoré sú nebezpečnejšie, než by sme sa nazdávali.

Ak si napríklad odtrhneme papierovú utierku a odložíme si ju do vrecka na šatách, naše šaty potom nasiaknu chemikáliami, ktoré sú mimoriadne toxické.

Pôsobenie týchto chemikálií môže ovplyvňovať všetko od očí a pokožky až po našu nervovú sústavu.

Takže, ak kupujete a používate papierové utierky, tu je sedem silných a presvedčivých dôkazov, prečo by ste ich mali zahodiť!

Toxické chemikálie v papierových utierkach

1. Alfa-Terpineol – Ak prídeme do kontaktu s touto chemikáliou, môžeme začať pociťovať bolesti hlavy, ťažkosti s dýchaním, stratu svalovej kontroly a dokonca môže dôjsť k poškodeniu centrálnej nervovej sústavy.

2. Benzyl acetát – Táto chemikália sa používa pri výrobe papierových utierok ako vôňa, no bola pri nej preukázaná súvislosť so vznikom rakoviny pankreasu.

Môže spôsobovať závrat, ospalosť a rozpačitosť, začervenanie očí a suchú pokožku. Ak sa nadýchneme výparov benzyl acetátu, môžeme v hrdle pociťovať pálenie či problémy s dýchaním.

3. Benzylalkohol – O tejto chemickej látke je známe, že spôsobuje podráždenie dýchacej sústavy a spomalenie činnosti centrálnej nervovej sústavy.

4. Gáfor – Gáfor sa získava z borovicového oleja. Vieme o ňom, že zrýchľuje tep srdca, spôsobuje problémy s dýchaním a znižuje chuť do jedla.

Pôsobenie väčšieho množstva gáfru môže negatívne ovplyvniť činnosť centrálnej nervovej sústavy, môže spôsobiť letargiu a dezorientáciu, žalúdočné kŕče a zvracanie.

5. Chloroform (trichlórmetán) – Chloroform sa často používa pri výrobe papierových utierok na vytvorenie hydrogénovej (vodíkovej) väzby.

Liečba osteoporózy

Chloroform sa ľahko vstrebáva cez pokožku, ústami a dýchacími cestami. Môže spôsobiť spomalenie činnosti centrálnej nervovej sústavy a problémy s dýchaním, podráždenie pokožky a očí.

6. Etylacetát – Táto chemikália sa používa pri praní na zjemnenie bielizne. Agentúra na ochranu životného prostredia v Spojených štátoch (Environmental Protection Agency (EPA)) ho zaradila do zoznamu nebezpečných odpadových látok.

Má dráždivý účinok na hrdlo, nosné dutiny a oči.

7. Dichlórbenzén – Táto chemická látka sa používa pri výrobe pesticídov, ale aj papierových utierok ako antistatický prostriedok. Jeho pôsobením môže dôjsť k podráždeniu pokožky, očí a hrdla.

Dlhodobé pôsobenie môže ovplyvňovať činnosť centrálnej nervovej sústavy, pečene a obličiek. Agentúra na ochranu životného prostredia ho považuje za pravdepodobný ľudský karcinogén.

 

Bezpečnejšia náhrada za papierové utierky

Dobrou správou je, že papierové utierky je možné nahradiť bezpečnejšími, prirodzenejšími prostriedkami.

Vaša bielizeň stále môže byť hebká, nebude sa nabíjať statickou elektrinou a bude mať sviežu vôňu! Zahoďte do koša papierové utierky plné chemikálií a vyskúšajte tieto alternatívy:

1. Biely ocot

Biely ocot zjemňuje bielizeň a odstraňuje zvyšky pracích prostriedkov. Jeho používanie je bezpečné a dokonca odstraňuje pleseň. Pri vyplachovaní bielizne pridajte do práčky 1/4 šálky octu.

2. Sóda bikarbóna

Sóda bikarbóna je prirodzeným deodorantom. Vaša bielizeň bude mať vďaka sóde bikarbóne čerstvú vôňu bez rizika poškodenia bielizne ostrými chemikáliami.

Pri praní pridajte do práčky 3 polievkové lyžice sódy bikarbóny – bielizeň tak bude sviežejšia a hebkejšia.

3. Namiesto utierok použime „sušiace loptičky“

Sušiace loptičky nielenže neobsahujú žiadne škodlivé chemikálie, ale sa navyše dajú použiť aj viackrát! Vďaka sušiacim loptičkám bude bielizeň hebká a nebude sa nabíjať statickou elektrinou.

Sušiace loptičky pohlcujú vlhkosť, čím prispievajú k rýchlejšiemu usušeniu našej bielizne.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Dobrý den,

    obsahují papírové kapesníky nějaké škodlivé látky i v případě, že jsou neparfemované?

    Děkuji Vám za odpověď.

  2. Jozef Karlík

    Dobrý deň,

    nerozumiem tomu, článok najskôr hovorí o utierkach a potom hovorí o prádle, pripadá mi zmätočný, o čo teda vlastne ide?

  3. akosi som nepochopila, ako môžem použiť biely ocot alebo sodu bikarbonu miesto papierovej utierky….

  4. Špekulant

    Nerozumiem. V USA používajú papierové utierky na sušenie bielizne? A čo majú vlastne na mysli? Papierové obrúsky v krabičke používame na utretie nosa a papierové utierky v rolke na utieranie čohokoľvek v kuchyni. Čo z toho je nebezpečné?

  5. hildegarda

    … asi sa Vám pomiešali články. Prvá časť je o papierových utierkach a druhá, ktorá mala byť o ich bezpečnej náhrade je o ekologických práškoch na pranie 🙂
    Že by škriatok na bádateľovi?

  6. Tak som to nepochopila…najprv papierové utierky,potom ekologické pranie bez prechodu?Nechápem…a predpokladám,že bola reč o vlhkých utierkach na čistenie,nie o obyčajných papierových vreckovkách či utierkach.Oboje totiž úplne stačí bez vône,na čo ešte chémia navyše…Takisto toaletný papier s vôňou je vlastne nielen neekologický ale aj neekononický…je to len oblbovanie mozgov,že ak to vonia,je to lepšie-poriadna sprostostť!

  7. Ano, autor clanku zavadza. Nejedna sa o papierove servitky ci obrusky ale zmakcovac do susicky. A mozno ani ten nie je taky toxicky ako tu pise.
    Autor by mal prehodnotit co da na web!

  8. Sú to utierky do práčky aby bolo prádlo voňavé, aby sa nezafarbilo od seba atď. Aj do sušičky.

Pridajte komentár

*