Jednoduchý recept na doma vyrobenú netoxickú aviváž


Print Friendly, PDF & Email

Aviváže sú jedny z najzbytočnejších nebezpečných chemických látok, ktoré vo svojej domácnosti možno používate a je dôležité, aby ste s tým ihneď prestali.

Existujú oveľa lepšie, bezpečnejšie a celkom prírodné alternatívy, ktorá zaistia bezpečie vašej rodiny a životného prostredia.

Prírodné alternatívy môžu tiež predĺžiť životnosť vášho oblečenia. Vlastne nemáme žiadny dôvod na to, že sme taký toxický produkt vôbec niekedy vynašli.

Aviváž je jedna vec, ktorej sa, spolu s mnohými inými položkami domácnosti, musíme rozhodne zbaviť.

Dúfame, že na základe povedomia, ktoré vytvorí tento a mnohé ďalšie články, odhaľujúce skutočnú podstatu týchto škodlivých chemikálií, budeme svedkami ďalšieho sústavného poklesu ich používania.

Ľudia si tak budú ďalej voliť bezpečnejšie, čistejšie alternatívy.

Takže, čo je vlastne na bežných avivážach také zlé?

V prvom rade, väčšinu bežných čistiacich produktov a výrobkov osobnej hygieny môžete v podstate hodiť rovno do odpadu, pretože sú úplne prepchaté chemikáliami, z ktorých mnohé sú v rôznych krajinách úplne zakázané.

Na tento druh vecí máme veľa bezpečnejších, úplne prírodných alternatív a jednoducho ich nepotrebujeme používať pre svoju hygienu, čistenie nášho domova či pranie našich odevov.

Ľudia niekedy predpokladajú, že naše vlády majú pre nás na mysli to najlepšie a že by v produktoch, ktoré pravidelne používame, nepovolili prísady, ktoré sú také toxické pre naše zdravie.

Hoci je táto predstava pekná, je značne aj naivná.

Čo sa toxicity týka, aviváže patria medzi najväčších hriešnikov a človek sa naozaj musí čudovať, ako mohli úrady pre ochranu životného prostredia tieto znečisťujúce chemické látky vôbec schváliť.

Cieľom aviváží je zbaviť váš odev záhybov a statickej elektriny a, samozrejme, postarať sa o to, aby voňal sviežim horským vzduchom, či ako pole s levanduľou.

Aká je však cena za túto „čerstvú“ vôňu?

Podľa Environmentálnej pracovnej skupiny (EWG) obsahujú aviváže chemické látky a vône, ktoré môžu spôsobovať podráždenie kože a dýchacích ciest. Samotný prvok vône môže pozostávať zo stoviek rôznych chemických zložiek –  a áno, mnohé z nich sú toxické.

Čo vravia odborníci o avivážach

Zaujímavé je, že podľa toho, čo povedala Anne Steinmannová, PhD., profesorka austrálskej University of Melbourne a svetová odborníčka na látky, znečisťujúce životné prostredie a ich zdravotné účinky.

V interview pre New Scientist, hovorí: 

„K väčšine vystavení nebezpečným znečisťujúcim látkam dochádza doma a hlavným zdrojom týchto znečisťujúcich látok sú naše spotrebiteľské produkty na každodenné použitie.“

Stránka New Scientist tiež uviedla, že neexistujú žiadne zákonné požiadavky na to, aby boli u väčšiny výrobkov našej každodennej potreby uvádzané všetky ingrediencie, a to ani potenciálne toxíny.

Hoci zložky v nich obsiahnuté možno jednotlivo na toxicitu testované boli, vedci priznávajú, že je ťažké povedať, akými nebezpečnými sa môžu stať, keď sa niektoré zmiešajú.

Bežné aviváže sú buď tekuté, ktoré nalievate do pláchacieho cyklu svojej práčky, alebo obrúsok, ktorý hádžete do sušičky spolu s odevom. Oba druhy obsahujú zložky, ktoré sú obzvlášť škodlivé pre deti.

Toxické chemické látky môžu kožou ľahko vstupovať do vášho tela. Jednými z najhorších sú ftaláty, ktoré sa pridávajú kvôli tomu, aby vydávali nepravú sviežu vôňu a Centrum pre boj s rakovinou University of Illinois o nich hovorí toto:

Ako vyliečiť štítnu žľazu

„Ftaláty sú syntetické konzervačné látky, ktoré sú karcinogénne a sú dávané do súvisu s nepriaznivými účinkami na reprodukčné zdravie (znížený počet spermií, predčasný vývoj pŕs a vrodené chyby) a poškodením pečene a obličiek.“

Steinmanová tiež uviedla:

 „Používate tekutú aviváž? Zakaždým, keď tak robíte, vylievate do riek, jazier a oceánov toxické chemické chemikálie.

Ešte horšie než tekuté aviváže sú obrúsky do sušičiek, ktorých chemické látky sa nahrievajú a potom uvoľňujú do vzduchu, ktorý vdychujete do pľúc.

Tá „svieža vôňa zo sušičky“, ktorú aviváže prepožičiavajú vašej čistej kope bielizne? Nevdychujte ju, ak chcete, aby vám fungovali pľúca. Tá super kvetinová vôňa maskuje skutočne nezdravý chemický zápach.“

Aké sú teda alternatívy?

Je ich, našťastie, veľa, čo vyvoláva otázku, prečo vôbec máme používať tieto hrozné toxické výrobky?

Všetky chemické produkty, ktoré dnes používame na osobnú hygienu alebo čistenie v domácnosti, by v podstate mohli zmiznúť z povrchu Zeme. A viete čo? Poradili by sme si.

Uvádzame jednoduchý recept na aviváž domácej výroby:

Ingrediencie

  • 2 šálky horkej (epsomskej) soli alebo 2 šálky hrubozrnnej morskej soli
  • 20-30 kvapiek esenciálneho oleja
  • ½ šálky sódy bikarbóny

Všetky ingrediencie spolu jednoducho zmiešajte a skladujte v nádobe s pevne tesniacim vrchnákom. Pridajte ½ šálky priamo do svojej kopy bielizne.

Niektoré ešte jednoduchšie nápady sú:

a) Pol šálky čistej sódy bikarbóny, pridanej do vašej bielizne.

b) Jedna šálka destilovaného bieleho octu a približne 15 kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja, premiešané trasením vo fľaši s rozprašovačom, dodá po vypraní vôňu vašim mokrým odevom predtým, ako ich vložíte do sušičky.

Nebojte sa, pach octu sa stratí.

c) Zbaviť sa statickej elektriny môže pomôcť zhúžvaná guľka hliníkovej fólie, ktorú hodíte spolu s odevom do sušičky.

d) Ďalšou skvelou alternatívou, ktorá je jednoduchá, úsporná, ekonomická a environmentálne priateľská, je používanie loptičiek do sušičky.

Môžete si zohnať ten plastový druh, ktorý vám dokáže skrátiť čas sušenia na polovicu a znížiť statickú elektrinu vo vašom odeve, no pre environmentálne uvedomelejších existujú do sušičky aj vlnené loptičky, ktoré si môžete kúpiť alebo si ich ľahko vyrobiť sami.

Záverečné úvahy

Z uvedeného vyplýva, že ako spotrebitelia sme závažným spôsobom nesprávne informovaní a že sme možno uverili, že existuje nejaká sústava noriem, stanovená našimi vládami.

Bohužiaľ sa však ukazuje, že väčšina týchto ochranných agentúr, nemá na mysli náš najlepší záujem.

Takže, keď o tom vieme, je na nás uvedomiť si, čo kupujeme. Keď prestaneme kupovať tieto bežné výrobky, obsahujúce škodlivé zložky ako sú ftaláty a vône, potom veľké korporácie buď zmenia svoje recepty a prestanúc tieto chemikálie používať, alebo jednoducho skončia.

Ako spotrebitelia máme priamy vplyv na druhy vyrábaných produktov a to tým, ako sa rozhodujeme míňať svoje peniaze. Keď vo svojich produktoch chemikálie NECHCEME, tak ich jednoducho musíme prestať kupovať a začať si vyrábať vlastné.

Musíme prevziať zodpovednosť za naše životy a vytvárať typ sveta, v ktorom chceme žiť. Záleží to od každého jedného z nás.

Stop Candida

Zdroj: collective-evolution.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Zuzana Beňová

    používam ocot s vonnými olejmi /1l octu+25 kvapiek olejov podľa výberu/ a je to úplne skvelé.. znižuje to tvrdosť vody.. vonia ako si vyberiem..

Pridajte komentár

*