14 dôvodov, prečo ste stále hladní (a ako to napraviť)


14 dôvodov, prečo ste stále hladní (a ako to napraviť)

Ak vám stále „škvŕka“ v žalúdku, ktorý sa dožaduje jedla a máte pocit, že je prázdny, nie vždy to znamená, že ste skutočne hladní.

Je veľa dôvodov, prečo nemôžete dosiahnuť pocit plnosti a máte pocit hladu, hoci ste práve jedli.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Nočné návštevy chladničky a chuť maškrtiť môžu byť len príznakom nesprávneho stravovania alebo varovaním pred zdravotným problémom, o ktorom sa potrebujete pozhovárať so svojím lekárom.

Vykonali sme malý prieskum a zozbierali rôzne vysvetlenia dôvodov, prečo sa vaše telo dožaduje ďalšieho jedla. Toto sú niektoré z nich a návody, ako tomu predchádzať.

1. Konzumácia priveľkého množstva spracovaných sacharidov

Spracované sacharidy sa dajú nájsť vo všetkých upravovaných potravinách, najmä v cestovinách, pečených a sladených výrobkoch.

Nedostatok vlákniny spôsobuje, že ich vaše telo rýchlo trávi, následkom čoho prichádza hneď hlad a pocit sýtosti, prichádzajúci s jedlom, je len prechodný.

Bolo dokázané, že potraviny s vysokým obsahom vlákniny sa dlhšie trávia, preto je pridanie vlákniny do vašej stravy dobrým riešením.

Keď prestanete svoje telo stále plniť spracovanými sacharidmi a nahradíte ich zdravšími potravinami, ako sú celozrnné obilniny, hnedá ryža a zelenina, už zakrátko zbadáte rozdiel v miere pociťovaného hladu.

2. Cukrovka

Cukrovka, najmä tá druhého typu, je ochorenie, ktoré môže spôsobovať, že sa cítite neustále hladní. Kvôli cukrovke zostáva glukóza, náš zdroj energie, v krvi, namiesto toho, aby sa nám šírila do buniek.

A tak sa človek, ktorý má cukrovku, cíti hladný. Cukrovka bola diagnostikovaná mnohým celebritám, napríklad Tomovi Hanksovi, no napriek tomu si užívajú úžasný život.

Pocit hladu je len jeden z príznakov cukrovky, ktorá sa dá diagnostikovať na základe krvného testu. Po patričnom posúdení a s pomocou liekov a špeciálnej diéty, je možné mať ju pod kontrolou a tieto príznaky pominú.

O prírodnej liečbe cukrovky sme napísali aj elektronickú knihu, informácie o nej nájdete TU (o českom vydaní TU).

3. Veľa cvičíte

Aj to je jeden z dôvodov, prečo môžete stále pociťovať hlad. Keď veľa cvičíte, spaľujete veľa kalórií, v dôsledku čoho sa vaše telo dožaduje ďalších kalórií.

Ľudia, ktorí pravidelne a dlho cvičia, si vypestujú rýchlejší metabolizmus a väčší apetít.

Cvičenie je dobré pre naše zdravie, preto by sme sa mali sústrediť na to, čo a kedy jeme. Podľa štúdií zvýši výživné jedlo pred tréningom váš fyzický výkon a tiež minimalizuje možnosti poškodenia svalov.

4. Užívanie určitých liekov

Zvýšený apetít môže byť aj vedľajším účinkom mnohých liekov, a to kvôli niektorým prvkom, ktoré obsahujú.

K najbežnejším patria kortizol, inzulín, klozapín a olanzapín, ktoré sa dajú nájsť v liekoch na cukrovku, v antidepresívach či liekoch na stabilizáciu nálady.

Keď po novom lieku priberáte, alebo pociťujete veľký hlad, je najlepšie pozhovárať sa so svojím lekárom a poradiť sa o tom, či je možné váš liek zmeniť, alebo nájsť iný spôsob, ako mať pod kontrolou vedľajšie účinky.

5. Priveľa stresu (jedenie pod vplyvom emócií)

Je dobre známe, že pretrvávajúca úzkosť má závažné dôsledky na naše zdravie a jedným z nich je, že zvyšuje našu chuť do jedla.

Prejedanie zo stresu (alebo tiež emocionálne prejedanie) je bežná porucha, ktorá dokazuje, ako sa nadbytok stresu spája s naším pocitom hladu.

Povedané vedeckou rečou, úzkosť spôsobuje zvýšenie hladiny hormónu kortizolu a vedie k prejedaniu a túžbe po maškrtení nezdravých jedál.

Stres je rizikový faktor obezity a mal by sa riešiť v počiatočnom štádiu. K spôsobom, ktoré vám pomôžu prinavrátiť rovnováhu, sebaovládanie a vyhnúť sa emocionálnemu prejedaniu, patria terapia, lieky a cvičenie.

6. Príliš rýchle jedenie alebo rozptyľovanie pri jedení

V našich uponáhľaných životoch sa mnohí rozhodujeme jesť rýchlo a popri vykonávaní iných vecí. Aj keď vám tento zvyk možno šetrí čas, nie je vôbec dobrý pre vaše zdravie.

Vedci hovoria, že rýchle jedenie alebo jedenie, keď ste niečím rušení, negatívne vplýva na mieru vášho apetítu, zvyšuje množstvo prijímaných kalórií a vedie k priberaniu a neustálemu hladu.

Je naozaj dôležité svojim jedlám čas, ktorý si zaslúžia. Nájdite si čas posadiť sa k obedu a zjesť ho bez rozptyľovania, dôkladne ho požuť a vychutnať si každé sústo. Lepšie si tak uvedomíte svoje pocity sýtosti.

7. Hypertyreóza (zvýšená činnosť štítnej žľazy)

Hypertyreóza je zlé fungovanie štítnej žľazy, ktorá prostredníctvom hormónov riadi náš metabolizmus. Tieto hormóny sa uvoľňujú do krvného riečiska a riadia metabolizmus.

Mať zvýšenú činnosť štítnej žľazy znamená, že táto žľaza vytvára priveľa tyroidných hormónov. Medzi príznaky patria aj pocity hladu.

Zbohom vysoký krvný tlak

Hypertyreóza sa dá ľahko diagnostikovať a liečiť buď liekmi, ktoré normalizujú hladiny hormónov, alebo v krajných prípadoch operáciou.

Ochoreniam štítnej žľazy sme sa venovali podrobne v našej ďalšej elektronickej knihe. Informácie o jej slovenskej verzii nájdete TU a o českom vydaní zasa TU.

8. Nedostatok spánku

Nikdy nepodceňujte výdatný nočný spánok. Hormón ghrelín, ktorý sa nazýva „hormónom hladu“, riadi v našich mozgoch pocity chuti do jedla.

Nedostatok spánku hrá veľmi dôležitú rolu, lebo bolo dokázané, že zvyšuje hladiny ghrelínu, v dôsledku čoho vyvoláva pocity hladu.

Zachovávanie pravidelného  spánkového režimu s aspoň 8 hodinami spánku vám pomôže mať pod kontrolou hladiny hormónov a cítiť sa celkovo lepšie.

9. Predmenštruačný syndróm (PMS) alebo menopauza

Nutkavé jedenie je skutočne bežným symptómom u žien, ktoré prežívajú predmenštruačný syndróm (PMS). V dňoch pred periódou môže mať žena väčší apetít a väčšiu chuť maškrtiť.

Na druhej strane, to isté môžu kvôli hormonálnym zmenám, a najmä poklesu estrogénu, zažívať ženy, prechádzajúce menopauzou, čo vedie k väčšiemu hladu.

Pomôže vám, keď sa budete držať zdravých stravovacích alternatív, ako sú ovocie a zelenina, pitie dostatočného množstva vody a keď do svojho života začleníte cvičenie.

V prípade vážneho problému by ste mali vždy navštíviť lekára, pretože na tieto prípady prichádzajú do úvahy niektoré lieky, ba môže vám odporučiť aj zvláštnu diétu.

10. Tehotenstvo

Existuje aj scenár s tehotenstvom. V tomto prípade sa vaše telo dožaduje viac jedla z jedného prostého dôvodu: aby sa vaše dieťa mohlo zdravo vyvíjať, potrebuje získavať viac živín.

Zvýšený apetít, spolu s inými, ako sú vynechaná perióda alebo nevoľnosť, môže byť jedným z príznakov tehotenstva.

Štúdie naznačujú, že chuť maškrtiť pociťuje 50-90 % tehotných žien. Tehotenský test potvrdí, či je toto dôvodom, prečo pociťujete takú túžbu po jedle.

Ak áno, mať hlad pod kontrolou vám pomôže rozhovor s vaším lekárom a špeciálna diéta zasa, aby ste príliš nepribrali.

11. Konzumujete priveľa alkoholu

Alkohol závažným spôsobom ovplyvňuje váš apetít. Podľa vedcov alkohol znižuje hladinu leptínu, hormónu zodpovedného za náš pocit sýtosti a to najmä vtedy, keď sa konzumuje pred alebo počas jedla.

Nadmerné pitie sa považuje aj za rizikový faktor obezity.

Alkohol môžete zo svojho života úplne vynechať, alebo ho piť s rozumom. Vyhýbať by ste sa mali jeho kombinácii s jedlom, lebo vás robí citlivejšími na vône jedál a to mozog zvádza k túžbe po ďalšom jedení.

12. Nepijete dosť vody

Je veľa dôvodov, prečo je pitie vody dobré pre naše zdravie, ako sú zdravý tráviaci systém, srdce, mozog a zdravá koža.

Voda nám pomáha aj potláčať pocit hladu. Výskum dokázal, že ľudia, ktorí pijú pred jedlom vodu, konzumujú menej kalórií, no cítia sa rovnako sýti.

Môže to síce znieť zvláštne, ale náš mozog si možno mýli pocit hladu s pocitom smädu. Preto je udržiavanie patričnej hydratácie naozaj dôležité.

Zaraďte do svojich jedál viac potravín, bohatých na vodu, ovocie a zeleninu. Aj to vám pomôže zmierniť pocit hladu.

13. Nedostatok tuku vo vašej strave

Príjem nedostatočného množstva tuku vo vašej strave môže byť problémom rovnako, ako keď ho prijímate priveľa.

Keď konzumujete na tuk bohaté výrobky, spomaľuje sa čas prechodu vaším gastrointestinálnym traktom, čo v podstate znamená, že vám jedlo zostáva v žalúdku dlhšie a to vedie k zintenzívneniu vášho pocitu sýtosti.

Štúdia dokázala, že ľudia sústavne konzumujúci nízkotučné výrobky mali trvalejšie pocity hladu než ľudia, ktorí konzumovali stravu bohatú na tuk.

Radšej do svojej stravy zaraďte ryby ako sú losos a tuniak, vajcia, olivový olej a iné zdravé zdroje tuku a vyhnite sa nízkotučným produktom.

14. Neprijímate dostatok bielkovín

Ďalším dôvodom, prečo máte neustále „zapnutý“ apetít, môže byť nedostatok bielkovín vo vašej strave.

Určité vlastnosti bielkovín pomáhajú znižovať hladinu hormónov, ktoré vyvolávajú hlad a zároveň vytvárať pocit sýtosti. Stravu bohatú na bielkoviny si volia športovci, lebo im pomáha udržiavať hmotnosť a zlepšuje metabolický profil.

Ďalší výskum dokázal, že ľudia, konzumujúci počas dňa viac bielkovín, mali menej neodbytných myšlienok na jedlo.

Pre zabezpečenie dostatku bielkovín môžete vyskúšať živočíšne produkty ako sú mäso, ryby a vajcia a tiež mliečne výrobky a niektoré druhy zeleniny a celozrnných obilnín.

Záver

Dúfame, že ste tu našli pár dobrých vysvetlení svojich problémov. Z čoho pozostáva vaša strava? Čo robíte, keď vám na dvere zaklope chuť maškrtiť?

Povedzte nám to vo svojich komentároch.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: brightside.me, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*