Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

12 každodenných návykov, ktoré vám kúsok po kúsku poškodzujú zdravie


Print Friendly, PDF & Email

12 každodenných návykov, ktoré vám kúsok po kúsku poškodzujú zdravie

Každý vie, že zlozvyky ako sú fajčenie či prílišná konzumácia nezdravých jedál môžu mať negatívny vplyv na naše zdravie.

Existuje však veľa menej známych škodlivých návykov, ktoré sa stali súčasťou našich každodenných životov.

Zozbierali sme pre vás 12 najrozšírenejších každodenných návykov, ktoré pomaly a v tichosti narušujú naše zdravie.

1. Nosenie peňaženky v zadnom vrecku

12 každodenných návykov, ktoré vám kúsok po kúsku poškodzujú zdravie

Každý, kto nosí peňaženku vie, že najvhodnejším miestom pre jej nosenie je zadné vrecko džínsov. No aj keď je vhodné, rozhodne nie je zdravé.

Sedenie na peňaženke na čo i len krátkych 15 minút vám môže spôsobiť posunutie chrbtice a začnú sa vám meniť spinálne väzivá.

To nakoniec vytvorí asymetriu, ktorá môže narušiť normálne usporiadanie vašej chrbtice. Dlhodobé sedenie na peňaženke môže spôsobiť chronickú bolesť chrbta, zápal sedacieho nervu a funkčnú skoliózu.

2. Používanie elektroniky v posteli

12 každodenných návykov, ktoré vám kúsok po kúsku poškodzujú zdravie

Nedávne štúdie dokázali, že používanie elektronických zariadení pred spaním nás okráda o spánok a znižuje jeho kvalitu.

Napriek tomu však prieskum vykonaný Národnou nadáciou spánku ukazuje, že približne 89% dospelých a 75% detí má vo svojej spálni aspoň jedno elektronické zariadenie.

Pravidelné používanie elektronických zariadení pred spaním škodí nielen kvalite nášho spánku, ale spôsobuje nám aj priberanie a vyvoláva únavu počas dňa.

Nepriaznivo tiež ovplyvňuje úroveň našej produktivity, schopnosti učenia a hladín stresu. Ak sa aspoň hodinu pred spánkom odlúčite od elektronických zariadení, môže to veľmi zlepšiť kvalitu vášho spánku a chrániť vaše zdravie.

3. Umývanie rúk horúcou vodou

12 každodenných návykov, ktoré vám kúsok po kúsku poškodzujú zdravie

Rôzne štúdie potvrdili, že pri zabíjaní choroboplodných zárodkov a odstraňovaní baktérií sú rovnako účinné horúca aj studená voda.

Podľa týchto štúdií, či už mala voda 38⁰ C alebo 16⁰ C, jej teplota nehrala v zbavení sa baktérií dôležitú rolu. Navyše bolo dokázané, že studená voda je pre naše ruky v skutočnosti zdravšia, než horúca.

Je síce známe, že horúca voda zabíja baktérie, no vníma sa to nesprávne – horúca voda baktérie nezabíja – to robí vriaca a takmer vriaca voda, čo je dôvod, prečo sa kvôli sterilizácii vyvárajú zdravotnícke nástroje.

Keďže umývanie rúk vriacou vodou neprichádza do úvahy, ďaleko lepšou alternatívou je použiť vodu studenú. Prečo? Lebo umývanie rúk teplu vodou vám zmäkčuje kožu, čím sú vaše ruky zraniteľnejšie choroboplodnými zárodkami.

4. Pitie z plastových fliaš

12 každodenných návykov, ktoré vám kúsok po kúsku poškodzujú zdravie

Bolo by logické predpokladať, že pitie z plastových fliaš je bezpečné a zdravé. Nie všetky materiály sú však rovnako bezpečné a priateľské k životnému prostrediu.

Plastové fľaše predstavujú hrozbu kvôli chemickým látkam, ktoré uvoľňujú pri svojom vystavení vysokým teplotám.

Keď si, napríklad, necháte fľašu v aute za horúceho dňa, môže najvrchnejšie vrstvy plastu uvoľňovať toxickú chemikáliu (bisfenol A), ktorá môže kontaminovať vami pitú vodu.

Táto chemická látka vám môže poškodzovať endokrinný systém a zvyšovať riziko endometriózy a rakoviny prsníka.

5. Prirýchla konzumácia jedla

12 každodenných návykov, ktoré vám kúsok po kúsku poškodzujú zdravie

Viaceré štúdie dokázali, že príliš rýchle jedenie a žutie vášho jedla môže viesť k niekoľkým zdravotným problémom.

Rýchle jedenie môže viesť k zrýchlenému priberaniu a dokonca vám aj zvyšovať riziko srdcovej choroby, cukrovky a mŕtvice.

Rýchli jedáci sa tiež s väčšou pravdepodobnosťou prejedajú, lebo od chvíle, keď začnete jesť, trvá vášmu mozgu približne 20 minút, kým prenesie signály, že ste plní.

A tak môžete byť plní a pritom stále jesť, no nemusíte o tom vedieť, lebo váš mozog nemá dosť času reagovať a uvedomiť si, že máte dosť.

6. Čistenie zubov hneď po jedle

12 každodenných návykov, ktoré vám kúsok po kúsku poškodzujú zdravie

Hoci si niektorí zvykneme čistiť zuby hneď po jedle, podľa viacerých štúdií by ste s ich čistením mali počkať aspoň 30 minút po tom, čo dojete.

Naše zuby sú chránené sklovinou a kyseliny, vytvárané rôznymi jedlami, môžu túto ochrannú sklovinu narušovať. To znamená, že vaše zuby sú hneď po jedle najzraniteľnejšie.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Našťastie, naše telá majú spôsob, ako s pomocou našich slín vysoké hladiny kyselín vyrovnať, no chce to čas. A tak čistenie zubov hneď po jedle znamená, že si ich narušujete, a to aj vtedy, keď používate kefku s mäkkými štetinami.

Najlepšie je nechať sliny, aby si konali si svoju prácu a vyrovnali vysoké hladiny kyselín a zuby si vyčistiť neskôr.

Lepšou alternatívou pri čakaní, kým sa vám zuby zotavia, by bolo vypláchnuť si ústa vodou alebo žuvať žuvačku bez cukru (Ale pozor, aj bez toxického umelého sladidla aspartámu!).

7. Čistenie uší vatovými tyčinkami

12 každodenných návykov, ktoré vám kúsok po kúsku poškodzujú zdravie

Čistenie uší vatovými tyčinkami spôsobuje viac škody než osohu. Podľa jednej štúdie takéto čistenie zatláča ušný maz hlbšie do ušného kanálika.

Môže to viesť aj k infekciám, prepichnutým ušným bubienkom, upchatiu ušným mazom a hučaniu v ušiach (tinitus).

V skutočnosti sa odporúča nechať ušný maz na pokoji a umožniť mu vyjsť prirodzenou cestou. Ušný maz funguje v ušnom kanáliku ako filter brániaci vstupu prachu a špiny.

Čistenie vatovými tyčinkami robí vaše uši náchylnejšie k znečisteniu. Ak ale aj napriek tomu pociťujete potrebu vyčistiť si uši, postačí k tomu uterák.

8. Používanie sušiča rúk

12 každodenných návykov, ktoré vám kúsok po kúsku poškodzujú zdravie

Sušiče rúk sú možno pre životné prostredie prijateľnejším riešením, než papierové uteráky, no rozhodne nie sú zdravšie pre vás.

Jedna štúdia dokázala, že sušiče rúk na verejných toaletách šíria na ruky fekálne baktérie. Mechanizmus fúkania vzduchu, využívaný sušičmi rúk, má sklon prenášať baktérie do ovzdušia toaliet.

Výsledky tejto štúdie naznačujú, že sa vám na ruky môže preniesť veľa druhov baktérií, medzi nimi aj sporov a patogénov.

Najlepšie by bolo sa používaniu sušičov vyhnúť a ruky si utrieť starým dobrým spôsobom, do papierovej utierky.

9. Nadmerné pitie džúsu

12 každodenných návykov, ktoré vám kúsok po kúsku poškodzujú zdravie

Je dobre známe, že pomarančová šťava obsahuje veľa vitamínu C, B a rôznych antioxidantov. Pitie džúsu sa vlastne považuje za zdravý zvyk.

Keď ho ale pijete priveľa, môže škodiť vášmu zdraviu, lebo môže spôsobovať zubný kaz, cukrovku 2. typu a obezitu.

Dôvod, prečo je pre nás nadmerné pitie džúsu škodlivé, je ten, že obsahuje veľa fruktózy. A je jedno, aký druh džúsu pijete, lebo aj ten najkvalitnejší či čerstvo odšťavený (nepasterizovaný) stále obsahuje značnú dávku cukru.

10. Prílišná konzumácia soli

12 každodenných návykov, ktoré vám kúsok po kúsku poškodzujú zdravie

Soľ síce môže zlepšiť chuť nášho jedla, no jej nadmerný objem neprospieva zdraviu.

Množstvo konzumovanej soli má priamy vplyv na vaše zdravie a dáva sa do súvisu so stavmi ako sú vysoký krvný tlak, choroba srdca a rakovina žalúdka.

Soľ je síce pre naše zdravie veľmi dôležitá, no spôsobuje, že naše telá zadržiavajú vodu a nadbytočná voda nám zvyšuje krvný tlak. Vysoký krvný tlak potom môže namáhať srdce, cievy a obličky.

11. Priveľa spánku

12 každodenných návykov, ktoré vám kúsok po kúsku poškodzujú zdravie

Spánok je čas, kedy sa telo zotavuje a samo opravuje. Bolo by mylné predpokladať, že viac spánku rovná sa viac odpočinku a lepšie zdravie.

Štúdie dokázali, že nadmerné množstvo spánku so sebou prináša aj početné zdravotné riziká.

Správne množstvo spánku je u každého človeka iné, no všeobecná hranica dobrého spánku je niekde medzi 7 až 9 hodinami.

Toto treba považovať za optimálny spánkový model. Priveľa spánku, keď sa tak deje pravidelne, bolo dané do súvisu s vyššími mierami úmrtnosti, depresiou, chorobou srdca a zhoršenou činnosťou mozgu.

12. Celodenné sedenie

12 každodenných návykov, ktoré vám kúsok po kúsku poškodzujú zdravie

Keď ľudia pracujú, študujú a spoločensky sa stýkajú, často tieto aktivity vykonávajú posediačky. A priveľa sedenia sa spája s početnými zdravotnými problémami, ktoré by ste nemali ignorovať.

K sedeniu nie je potrebný nadmerný výdaj energie, čo znamená, že pri ňom nespaľujete veľa kalórií.

Preložené do zdravotných výsledkov to značí, že nadmerné sedenie sa spája so zdravotnými problémami ako sú predčasná úmrtnosť, cukrovka 2. typu, kardiovaskulárne ochorenia a obezita.

Ak si vaša práce vyžaduje celodenné sedenie, skúste si po každých 30 minútach sedenia urobiť prestávku, počas telefonovania stáť, alebo vyjsť si na niekoľko krátkych prechádzok, aby ste negatívne účinky prílišného sedenia minimalizovali.

Záver

Ktoré z týchto návykov sú na zozname vašich každodenných aktivít? Napadajú vám niektoré ďalšie nebezpečné návyky, ktoré by patrili do tohto výberu?

Podeľte sa s nami o svoje úvahy dolu v komentároch.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: brightside.me, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Marian Vaclavek

    Poraďte mi prosím vás ako sa mám zbaviť bolesti trojklanného nervu ktorý už mám 14 rokoch. Ďakujem vopred.

  2. Priveľa cukru, priveľa soli – znova dávka hystérie .Priveľa spánku ? Môžete mať len nedostatok spánku , priveľa nie – organizmus si sám povie kedy je dosť.

  3. Zánět trojklanného nervu- nekonečný problém. Zkuste magnetoterapii nebo lépe přístroj Biomag (takové červené světýlko). Kdysi s tím chodili tzv.podomní obchodníci a já se nemohla zbyvit šeijakých bolestí, z prášků jsem už byla málem otrávená. Riskla jsem tedy 6 ušetřených tisíc a koupila si ho. Už je to přes 10 let, co mi skutečně pomáhá od všech bolestí. Občas čtu, že ho stále doporučují, bohužel za dvojnásobnou i vyšší cenu, ale zas je nějak dokonalejší. Můj byl za ty roky a časté používání na opravě 2x. Udělali obratem, nebylo to ani drahé. TOTO NENÍ ŽÁDNÁ REKLAMA, jsem úplně obyčejný odběratel a čtenář Badatele.cz. Píšu z vlastní zkušenosti. Ti podomní obchodníci rozhodně nebyli „šmejdi“, naopak, měla jsem neobyčejné štěstí, protože můj Biomag (ten můj zastaralejší má název BIOSTIMUL)mi velice, doopravdy velice pomáhá, úplně na všechny bolesti. Výborně se po něm hojí všechny rány, dorůstají vlasy, zlepšuj pleť, prý i potenci (nevyzkoušeno). Doporučuji si to najít na internetu. Ale zlikvidovat bolest trojklaného nervu je jinak téměř nemožné, moje babička se z toho zbláznila a my ostatní kolem ní málem taky…chudinka. Kdyby byl tehdy můj Biostimul, snad to nemuselo tak dopadat.
    Jinak k tomu článku: Vše ozkoušená pravda (podle me), až na jediné, že e studené vodě si ruce pořádně umýt neumím. Jedině v teplé, co snesu, ale nakonec oplachuji krátce chladnou, ne studenou vodou. Krém nepotřebuji a moje ruce se na zahrádce i v domácnosti ěco napracují! Moje zkušenosti.

  4. Umývať si ruky v studenej vode je omnoho menej účinné, nakoľko teplá voda sama o sebe lepšie rozpustí nečistoty a taktiež mydlo sa lepšie rozpúšťa a funguje s teplou vodou. To akoby ste tvrdili, že riad stačí umývať studenou vodou. Tak nech sa páči, uvidíme ako tie riady budú potom vyzerať.

Pridajte komentár

*