Ako prírodne znížiť cholesterol, vyčistiť upchaté cievy a predísť infarktu či mŕtvici? Viac info tu

10 nápojov, ktoré dokážu spomaliť nástup prejavov starnutia


11 nápojov, ktoré dokážu spomaliť starnutie

Starnutiu sa nedá vyhnúť a spája sa s viditeľnými znakmi ako sú šedivenie a strata vlasov a toľko nežiaduce vrásky.

No hoci starnutie ako také sa spomaliť nedá, neplatí to o prejave jeho príznakov – pomôcť v tom môže zdravý životný štýl a vyvážená strava.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Pre udržanie jemnej harmónie vášho tela a mysle ostrej ako britva pripravili sme pre vás zoznam 10 nápojov, ktoré vám pomôžu starnúť s pôvabom.

1. Káva

11 nápojov, ktoré dokážu spomaliť starnutie

V priebehu času si káva získala zlé meno, ale nový výskum ukazuje, že väčšina z toho bola nepravdivá.

Navyše, teraz existujú dôkazy, že kofeín chráni telo pred chronickým zápalom, obvyklým problémom starnutia. Pitie kávy tiež znižuje riziko rakoviny kože.

Štúdia uverejnená v časopise European Journal of Cancer Prevention zistila, že tí, ktorí pili každý deň šálku kávy, znížili svoje riziko vzniku nemelanómovej rakoviny kože asi o 10 %.

2. Grécky jogurt

11 nápojov, ktoré dokážu spomaliť starnutie

Pridajte do gréckeho jogurtu ovocie ako sú banány a bobuľové plody a pripravte si toto chutné smoothie proti starnutiu. Zrelé banány sú bohaté na pektín, ktorý drží v tele pod kontrolou hladinu cukru.

Pektín tiež pomáha odstraňovať z tela škodlivé toxíny, čo je pre spomalenie procesu starnutia veľmi dôležité.

Bobuľové plody sú zase bohatým zdrojom vitamínu C, ktorý pomáha vyživovať vašu pokožku a prispieva k jej žiarivosti.

3. Víno

11 nápojov, ktoré dokážu spomaliť starnutie

Zatiaľ čo nadmerné pitie vína vám môže silne poškodzovať pečeň a spôsobiť, že vyzeráte staršie, než skutočne ste, pitie s mierou potláča zápaly a ochorenia súvisiace so starnutím.

Konzumácia s mierou (pohár denne u žien, dva poháre u mužov) tiež môže zažehnať demenciu a Alzheimerovu chorobu.

Mali by ste si však vybrať červené víno, lebo obsahuje prospešný „resveratrol“.

4. Voda

11 nápojov, ktoré dokážu spomaliť starnutie

Telo dospelého človeka tvorí asi 65 až 70 % vody, preto je udržiavanie dostatočnej hydratácie tela dôležité pre správnu činnosť rôznych orgánov.

A naším najväčším viditeľným orgánom je koža. Bez správnej hydratácie môže koža vysychať, vráskavieť a pôsobiť staro.

Konzumácia vody nám tiež pomáha vyplavovať z tela toxíny a uchováva nám svieži a mladistvý vzhľad.

5. Čaj

11 nápojov, ktoré dokážu spomaliť starnutie

Zelený čaj je bohatý na antioxidant pôsobiaci proti starnutiu, ktorý svojím pôsobením na bunky predchádza vzniku vrások.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zmiešaním prášku zeleného čaju s uvareným bielym čajom si tiež môžete vytvoriť pleťovú masku na osvieženie pleti.

Rôzne štúdie tiež dospeli k záveru, že ľudia, ktorí pravidelne konzumujú zelený a čierny čaj, majú znížené riziko ochorenia srdca.

6. Cviklová šťava

11 nápojov, ktoré dokážu spomaliť starnutie

Cvikla je bohatá na prirodzene sa vyskytujúce, zdravé nitráty, ktoré, podľa štúdie z roku 2011, uverejnenej v časopise Nitric Oxide, zlepšujú tok krvi z čelového laloku do mozgu.

Tým červená repa priamo znižuje riziko demencie a s vekom súvisiaceho poklesu kognitívnych funkcií.

7. Smoothie z mandľového mlieka s banánmi a avokádom

11 nápojov, ktoré dokážu spomaliť starnutie

Mandľové mlieko obsahuje vitamíny a, D, a E, ktoré dokážu udržať zdravie a mladistvý vzhľad vašej pokožky.

Je tiež bohaté na vápnik a bielkoviny, ktoré pomáhajú spevňovať vaše vlasy a nechty.

Avokádo je zasa plné mononasýtených tukov, ktoré vašej pokožke dodávajú žiarivý vzhľad. No a napokon banány obsahujú vitamíny A, B a E, ktoré sú tiež  všetky skvelé pre vašu kožu.

8. Čerstvo vylisovaná grapefruitová šťava

11 nápojov, ktoré dokážu spomaliť starnutie

Naše telo potrebuje vitamín C na vytváranie kolagénu, ktorý zlepšuje plnosť a pružnosť našej kože.

Grapefruit obsahuje veľa vitamínu C, a preto vypitie pohára grapefruitovej šťavy bude nielen potláčať tvorbu vrások, ale vaša pokožka bude vďaka tomu vyzerať aj plnšia a mladšia.

A keďže grapefruit obsahuje aj veľa antioxidantu retinolu, pomáha opravovať poškodenú kožu a liečiť pigmentové škvrny.

9. Kokosová voda

11 nápojov, ktoré dokážu spomaliť starnutie

Kokosová voda obsahuje veľa minerálov a elektrolytov, ktoré sú dôležité pre zdravý metabolizmus aminokyselín, lipidov a sacharidov a pre lepšiu distribúciu živín, prijatých z potravy.

Kokosová voda obsahuje aj rastlinný hormón zvaný cytokinín, ktorý napomáha rastu buniek. Cytokiníny sú známe aj svojimi antikarcinogénnymi vlastnosťami.

10. Šťava z aloe vera

11 nápojov, ktoré dokážu spomaliť starnutie

Šťava z aloe vera obsahuje veľa aminokyselín a živín, ktoré v tele napomáhajú tvorbe kolagénu.

Antioxidanty prítomné v šťave tiež prispievajú k regenerácii kože a zároveň pomáhajú zachovávať jej pružnosť.

Záver

Aké ďalšie nápoje poznáte, o ktorých viete, že pomáhajú oddialiť známky starnutia?

Podeľte sa so svetom o svoj tajný elixír v poznámkach pod článkom.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: brightside.me, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. pivo

  2. Saimoneus

    Flavoidy obsiahnuté v Černiciach – v starom Grécku pijávali ženy pre krásný a mladý vzhlad. Antioxidanty.

  3. Konečně žádné odkazy na cizí emerické vědce. Vždyť my „obyčejní“ Češi toho víme stejně víc než oni.

  4. Zaujímavý lifestylový článok, ale možno vďaka prirodzenej genderovej nerovnosti sa to týka skôr žien, ktoré stárnu akosi rýchlejšie ako my muži. Z celého zoznamu pijem vodu (skôr tekutiny max. 1l denne, čistú vodu max. 1 pohár), čaj keď mám chrípku a pohár vína občas večer. Inak z toho zoznamu nič iné nepijem. A napriek tomu mi vždy hádajú min. o 5 rokov menej ako mám. Genetika?
    Inak, to pivo kvitujem, čisto prírodný nápoj, žiadne dochucovadlá, umelé prísady, farbivá, konzervanty, iba vitamíny a výživné látky.

    • Podla mna skor muzi starnu rychlejsie. Genetika ma na starnutie minimalny vplyv. Podstatna cast ohladne starnutia robi pohyb v prvom rade a tiez strava. Pivo zalezi ake a akej znacky. Nie vsetky su tradicne vyrabane ako boli kedysi. Dnes lacnejsie piva obsahuju rozny bordel a to nehovorim o ochutenych.

  5. Mária Florková

    To čo vám rastie pri dome, alebo v blízkom okolí ,mandle? aloe vera?kokosová voda?zabudli sme na ríbezle, maliny ,čučoriedky,egreše , čerešne, jablká, hrušky, príroda nám dáva rôzne byliny , čo rastú neďaleko od nášho domu.

  6. Pekný optimistický článok, s radami akoby skopírovanými z bulvárnych časopisov (pre laikov, najmä pre ženy). Nerád by som nikomu kazil radosť, ale so spomaľovaním starnutia je to v skutočnosti „trošku“ zložitejšie…
    Ide totiž o pôsobenie kombinácie viacerých faktorov, z ktorých niektoré máme a iné nemáme možnosť ovplyvniť. Mohol by som uviesť množstvo nezvratných dôkazov a na konkrétnych príkladoch demonštrovať pravdivosť napísaného, ale na čo by to bolo dobré?! Väčšina ľudí predsa verí, že pravdou je to, čo si myslí a čo už roky robí (zvyky z mladosti!), alebo čo čítali na stránkach, ktorým verí, alebo čo sa im poradia priatelia, ktorým verí…

    Nikto však nemôže úspešne spochybniť prospešnosť konzumácie ovocia, zeleniny (najmä určitých druhov), štiav, čajov a nápojov (taktiež určitých druhov), zdravých (a najmä) funkčných potravín, miernej fyzickej záťaže (pohybu), ale tiež vnútornej (psychickej) vyrovnanosti a spokojnosti.
    Žiaľ, bez získania veľmi podrobných údajov o organizme (parametrov zdravia) sa nemáme možnosť dozvedieť, ako to „vnútri v nás“ funguje a čo by bolo konkrétne pre ten-ktorý organizmus najlepšie. Údaje z bežných preventívnych prehliadok na to nepostačujú. A na tie komplexné a detailné finančne nemáme (sú drahé aj pre skutočne bohatých). Nedá sa nič robiť, ešte si budeme musieť počkať pár (desiatok) rokov, kým sa k nim dostaneme za prijateľnú cenu. V tomto som optimistom (pretože viem, o čom hovorím, resp. píšem).

    I keď je to už dávnejšie, desať rokov každoročne absolvovaných testov na Výskumnom ústave výživy mi veľmi pomohlo pri hľadaní odpovede na otázku, čo je dobré pre moje telo. Ako člen kontrolnej skupiny som (zadarmo) pritom získal také podrobné údaje a informácie, ktoré v tom čase boli málo známe aj pre lekárov. Dnes ich mám doplnené ďalšími, asi 53-mi parametrami (z rozboru krvi), včítane testu genetiky.
    Na základe dlhoročných štúdií (som technik, nie lekár!) a najmä osobných, ale aj cudzích skúseností, pridám – i keď trochu zjednodušenú – radu pre tých, ktorí sa chcú dobre a zdravo stravovať (vychádza zo stáročiami overených a v súčasnosti odborníkmi potvrdených princípov):

    Vegetariánska strava (hlavne na báze čerstvej zeleniny, ovocia – zvlášť bobuľového – strukovín, orechov a semien, celozrnného chleba a pečiva, semolinových cestovín) obohatená o živočíšne bielkoviny (najmä z hydiny, rýb a zveriny, vajec, mlieka – ide o kyslomliečne probiotické výrobky, občas aj teľaciny či hovädziny), kombinovaná s tzv. stredomorskou stravou (na báze extra panenského olivového oleja – denne min. 2-3 lyžice – a dobrého červeného vína – muži max 3 dcl., ženy do 2 dcl), a to všetko konzumované v pohode…! Poznámka: dosť mi to pripomína stravovanie (aj) mojich starých rodičov, ktorí žili na vidieku (pri Bánovciach n. B.), mali gazdovstvo a väčšinu potravín si vlastne dopestovali a dochovali sami (iba vtedy to nevolali Bio, či Eko potraviny). Informácie som získal od otca, ktorý v dospelosti tento zdravý spôsob stravovania, žiaľ, opustil…

    A čo nekonzumovať? (najmä nie často a vo väčšom množstve. Dať si však, napr. raz-dva razy do roka doma pripravený vyprážaný syr s domácou tatárskou omáčkou zdravého človeka určite „nepoloží“):
    Cukor a iné sladkosti – cukrovinky, výrobky z vybielenej múky, vyprážané jedlá (najmä na bežnom slnečnicovom oleji), dlho pečené a pripečené mäso, údeniny, zemiakové čipsy, rôzne priemyselne vyrábané keksíky, najmä tvrdý alkohol,… Aby som nezabudol, nefajčiť a nebrať drogy!
    Poznámka: ide o tzv. semi-vegetariánstvo (mäso iba 1-2 krát za jeden až dva týždne), ktoré, na základe dlhodobo najlepších výsledkov tejto skupiny stravníkov, do ktorej som patril i ja, odporúčali odborníci z Výskumného ústavu výživy. Ako som vyššie písal, je to trochu zjednodušený model, podrobnejší popis by však zabral asi trojnásobok plochy.
    Pokiaľ nie ste na niektoré z uvedených potravín alergickí, či netrpí vaše telo ich horšou znášanlivosťou (ako napr. moja dcéra), a máte zamestnanie, ktoré vám umožňuje venovať sa zdravému stravovaniu, skúste uvedený spôsob stravovania, nebudete ľutovať. A nezaťažujte sa módnymi výstrelkami a „zaručenými“ radami kváziodborníkov a prenesenými spôsobmi stravovania od úplne iných kultúr a z úplne vzdialených končín.

Pridajte komentár

*