10 superpotravín, ktoré odborníci na výživu a fitnes opakovane zaraďujú medzi tie najzdravšie


10 superpotravín, ktoré odborníci na výživu a fitnes opakovane zaraďujú medzi tie najzdravšie

Superpotraviny by sme na základe viacerých definícií mohli charakterizovať ako tie potraviny, ktoré sú vďaka svojmu vysokému obsahu živín mimoriadne prospešné pre naše zdravie a vitalitu.

„Super-čo?“

Liečba osteoporózy

Superpotraviny. (Možno si ich predstavujete ako nejaké ovocie či zeleninu, ktoré sú odeté v lietajúcom plášti, aký mal Superman! Či?)

Potraviny, ktoré konzumujeme, priamo ovplyvňujú to, ako sa celkovo cítime. Povedané jednoducho, potraviny bohaté na obsah dôležitých živín vyživujú naše telo aj ducha.

A naopak, priemyselne spracované potraviny, jedlá pripravené v mikrovlnke či jedlá rýchleho občerstvenia náš organizmus neprimerane zaťažujú a oberajú nás tak o energiu.

Konzumácia čerstvých, priemyselne nespracovaných potravín (často označované ako „biopotraviny“) má priaznivý vplyv takmer na každý jeden biologický proces, ktorý prebieha v našom organizme.

Biopotraviny pozitívne vplývajú napríklad na činnosť mozgu a srdca, ale sú veľmi potrebné aj pre zdravie našich kostí, pľúc, obličiek… vo výpočte by sme mohli pokračovať.

Zahrnúť superpotraviny do našej každodennej stravy je jedno z najlepších rozhodnutí, aké len môžeme pre naše zdravie urobiť.

Odhliadnuc od ich zábavného názvu, superpotraviny by sme mali začať brať vážnejšie. Ich zdraviu prospešné účinky nie sú žiadnym výmyslom. Náš organizmus z nich má nemalý úžitok.

Ako budete v čítaní článku pokračovať, všimnite si, že zoznam desiatich najlepších superpotravín pokrýva každú dôležitú kategóriu – antioxidanty, minerály, vitamíny, ovocie, zeleninu, orechy a dokonca aj čokoládu!

Top 10 superpotravín

1. Mandle

Okrem toho, že sú skutočnou pochúťkou, mandle sú doslova napakované niektorými dôležitými živinami.

Avšak s ich konzumáciou, ako s konzumáciou všetkých iných druhov orechov, to netreba preháňať. Jedna porcia (približne 20 mandlí) musí bohato stačiť každému.

Len jedna porcia mandlí obsahuje až 6 gramov bielkovín a 14 gramov nenasýtených tukov, ktoré priaznivo vplývajú na zdravie nášho srdca.

2. Avokádo

100 gramov čerstvého avokáda obsahuje 12 gramov zdravých nenasýtených mastných kyselín. Ak vám niekto bude radiť, aby ste do vašej stravy zahrnuli čo najmenej tukov, buď nevie, o čom hovorí, alebo nehovorí celú pravdu.

Na tomto mieste však máme na mysli mononenasýtené tuky (mononenasýtené mastné kyseliny), ktoré sú pre naše zdravie nenahraditeľné – znižujú hladinu nezdravého LDL cholesterolu, čo ďalej znižuje riziko vzniku srdcových chorôb či mŕtvice.

3. Rapini

Rapini je druh tmavej listovej zeleniny, ktorá sa občas nazýva „talianska brokolica“.

Rapini sa zvyklo pestovať aj v našich zemepisných šírkach – naši prastarí rodičia si možno budú pamätať, že semienka tejto zeleniny boli často alternatívou, ak nebolo možné zohnať semienka brokolice.

Rapini je zelenina horkastej chuti, ktorá z pohľadu výživových hodnôt patrí medzi najvyváženejšie potraviny. Obsahuje slušné množstvo vlákniny, vápnika, železa a draslíka.

Rapini je tiež výborným zdrojom vitamínov A, C a K.

Rapini okrem toho obsahuje aj luteín. Luteín je veľmi účinný antioxidant, ktorý tlmí zápaly, chráni nás pred Alzheimerovou chorobou, znižuje vysoký krvný tlak, a dokonca spomaľuje aj proces starnutia.

4. Čučoriedky

Ak rozmýšľame, ktoré potraviny môžeme zaradiť medzi tie s najvyšším obsahom antioxidantov, čučoriedky sú tu určite jedným z najlepších kandidátov.

Čučoriedky okrem vysokého obsahu antioxidantov prospievajú aj zdraviu našej pleti, pomôžu nám zhodiť nadváhu, zlepšia činnosť mozgu, účinne zabraňujú vzniku rakoviny, spomaľujú starnutie a zlepšujú trávenie.

A… na palacinkách chutia tak lahodne!

5. Špenát

Špenát je nabitý vitamínmi A a C. Je tiež výborným zdrojom folátov a horčíka. Náš mozog a nervová sústava k svojej efektívnej činnosti nevyhnutne potrebujú dva hormóny – dopamín a sérotonín.

A práve foláty a horčík, ktoré sú hojne obsiahnuté práve v špenáte, sa podieľajú na optimálnej tvorbe týchto dvoch hormónov v našom organizme.

Prírodná liečba osteoartritídy

Špenát okrem toho obsahuje aj množstvo betakaroténu, luteínu a zeaxantínu.

Tieto chránia náš zrak pred takými ochoreniami ako sú degenerácia makuly, čiže ochoreniami očí príznačnými pre vyšší vek.

6. Sladké zemiaky (batáty)

Sladké zemiaky sú jedným z najlepších zdrojov betakaroténu, ktorý sa v našom organizme mení na vitamín A.

A ak si chceme doplniť aj chýbajúci vitamín B6, vitamín C, draslík či vlákninu, sladké zemiaky môžeme považovať za výbornú voľbu.

7. Losos

Mäso z lososa je zrejme najzdravším druhom mäsa, ktoré existuje.

Dnes je už dobre známym faktom, že mäso z rýb, a najmä z lososa, je neprekonateľným zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré znižujú riziko vzniku rakoviny, depresie a srdcových chorôb.

No už menej známym faktom je, že jedna porcia lososového mäsa (75 g) obsahuje približne 50 % odporúčanej dennej dávky niacínu (vitamínu B3), ktorý potrebujeme ak nechceme riskovať stratu pamäte či vznik demencie.

8. Cesnak

Cesnak môžeme vskutku vnímať ako prírodný liek so silnými protizápalovými účinkami, ktorý znižuje aj hladinu nezdravého LDL cholesterolu či vysoký krvný tlak.

Cesnak tiež posilňuje našu imunitu tým, že pomáha z nášho organizmu vyháňať baktérie a vírusy.

Jediné, na čo by sme mali pri jeho príprave dbať je, aby sme ho nevarili príliš dlho.

Keď je cesnak vystavený pôsobeniu vysokej teploty dlhšie ako 10 minút, stráca podstatnú časť zo svojich výživových, a pre naše zdravie prospešných hodnôt.

9. Citróny

Citróny sú pre našu imunitu ohromnou pomocou práve vďaka svojmu vysokému obsahu vitamínu C – už len jeden citrón obsahuje odporúčanú dennú dávku vitamínu C.

Citróny sa môžu popýšiť silnými protizápalovými účinkami a okrem toho v našom organizme zvyšujú aj hladinu zdravého HDL cholesterolu.

A jedna z najlepších vecí, ktorú môžeme spraviť, je dať si citrónovú šťavu do čaju – tak získame z oboch čo najviac.

Mnoho výskumov už potvrdilo, že šťava z citrusov (najmä z citróna) zlepšuje vstrebávanie antioxidantov (z čaju) až o 80 %.

10. Horká čokoláda

Áno, aj horká čokoláda patrí medzi superpotraviny!

V skutočnosti, horká čokoláda patrí medzi jedny z najzdravších potravín. Bodka. Že neveríte?

Len pozrite aké výživové hodnoty má 100 gramová tabuľka horkej čokolády (s obsahom kakaa 70 až 85 %):

  • 11 gramov vlákniny
  • 89 % odporúčanej dennej dávky (ODD) medi
  • 67 % ODD železa
  • 58 % ODD horčíka
  • 98 % ODD mangánu

A aby sme nezabudli, táto lahodná pochúťka pomáha v činnosti aj nášmu mozgu.

Podľa výskumu, ktorý bol zverejnený v Žurnále kardiovaskulárnej farmakológie (Journal of Cardiovascular Pharmacology), konzumácia čokolády s vysokým obsahom kakaa zlepšuje prúdenie krvi do prednej časti mozgu (prefrontálny kortex), čo sa prejavuje v lepšom zvládaní úloh, ktoré sú náročné na myslenie!

Na záver článku vám ešte prinášame niekoľko ďalších známych superpotravín.

Je ich samozrejme ešte viacej, no vymenovať a čo i len trochu opísať každú jednu z nich by presahovalo možnosti jedného článku. Tu sú teda niektoré z nich:

1. grécky jogurt: je napchatý probiotikami a bielkovinami

2. kel: obsahuje kopu vápnika, vlákniny, železa a antioxidantov

3. ovsená kaša: bohatý zdroj antioxidantov a vlákniny

4. cvikla: obsahuje betakyanín a betaxantín (rastlinné pigmenty), ktoré zabraňujú vzniku degeneratívnych ochorení

5. jablká: nízkokalorický zdroj vlákniny, ktorý znižuje riziko vzniku astmy, kardiovaskulárnych chorôb, rakoviny a cukrovky

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Dobry den. Dekuji Vam mnohokrat za Vase velice uzitecne clanky. Alenechapu, proc nam nabizite avokado ap. nezvykle ovoce,ktere je privezeno kdovi odkud v kdovijakem stavu. Napr.o bananech se vi, ze se trhaji zelene, nedozrale a pak se tady, SRci CR davaji do nejalkeho plynu, aby „dozraly“. Ale na banany jsme zvykli odmalicka, kdezto avokado se tu objevilo az po r. 1989. Mne osobne se avokado “ nelibi“. A nevim, jak ma vypadat to, ktere je vhodne ke konzumaci. Poradite, prosim?

    • Avokado ma velmi vela zdravych omega 3 tukov. Kora ho chrani, aj ked ho nastriekaju proti hnilobe. Rastu na strome ako jablka. Trhaju ich zelene, aby prezili cestovanie, a oni dozreju pomaly same. Citit potom pod prstami, ze uz su troska maksie, (ale nie prilis,
      prilis make su potom chutovo odporne), nie ako skala. Dozrete nadobudnu hnedozelenu farbu. Su naozaj vynimocne zdrave. Aj ked ho kupite zelene, vlozte ho do hnedeho papieroveho sacka, skor dojde. Ale potom sa musi rychlo skonzumovat, lebo sa rychlo kazi. Jedzte len zelenu duzinu. ono sa obcas stane, ze ho otrhnu prilis nezrele, take nedozreje samo, ale sa pokazi, duzina ocernie. To uz potom len vyhodit (a lutovat vyhodene peniaze:) ).
      Odporucam,jedavat, ak sa to da financne pokryt.

    • Technická a biologická …. zrelosť . Vidí v tom autor – rozdiel ?

  2. Cokolada je kakao s cukrom… Takze, ak hladite na liniu, pridavajte si do jedla kakao.(posypat na ovocie…). Ja si ho rozmiesam s medom, pridam mlete vlazske orechy a polejem tym ananas. Mnaaaam!!!

  3. A , kde ostal …. med ? Alebo – iný marketing ?

Pridajte komentár

*