Osteoporóza je skorbut kostí, nie nedostatok vápnika!


Print Friendly, PDF & Email

Osteoporóza je skorbut kostí, nie nedostatok vápnika!

Je smutné vidieť, ako sú staršie ženy diagnostikované s osteopéniou alebo osteoporózou nútené užívať doplnky vápnika či dokonca problematické lieky bifosfonáty.

Takýto prístup k prirodzenému starnutiu kostí je iracionálny, dogmatický a škodlivý.

Veľa pacientov, ktorí berú odporúčané dávky vápnika, trpí vaskulárnymi ochoreniami a rtg lúče mnohokrát ukážu perfektné obrysy kalcifikovaných krvných ciev a kalcifikovaných srdcových chlopní.

Kalcifikovaná prsná tepna býva častým javom u žien, ktoré sa liečia na vysoký krvný tlak. Primárnym liekom pri hypertenzii sú thiazidové diuretiká. Majú za následok, že telo udržuje vápnik a stráca horčík a draslík.

Tento typ kalcifikácie nachádzame nielen v prsných tepnách, ale aj vo veľkých tepnách celého tela. Týmto problémom sa však dá vyhnúť.

Kostné tkanivo začlení vápnik a živiny tam, kam patria, pokiaľ sú prítomné potrebné hormóny a živiny. Netreba snáď dodávať, že cvičenia spočívajúce v práci s vlastnou váhou by mali byť základom zdravej kostry.

Pokiaľ netrpíte ochorením platničiek alebo bolesťami krížov, nemusíte sa báť ani cvičenia so závažím v ruksaku.

Nezabúdajte myslieť na to, čo pre svoje zdravie a liečbu môžete urobiť v oblasti zdravého stravovania a medziľudských vzťahov. Výživové doplnky nie sú náhradou zdravej stravy.

Koniec koncov, vedci neustále objavujú nové veci v oblasti výživy a vplyvu potravy na naše telo.

Vitamíny pre vaše kosti

V prvom rade si treba vyhľadať v knihe alebo na internete potraviny s vysokým obsahom vitamínu C, vitamínu K2, horčíka a minerálov ako bór a kremík.

Kremík je pre kosti tiež dôležitý. A majte na pamäti, že depresia môže mať mnoho príčin.

Niekedy je príčinou nedostatok živín, inokedy to je uviaznutie v nezdravom rodinnom vývoji. Depresia môže mať aj duchovný pôvod. Užívanie vitamínových doplnkov však môže pomôcť.

Zatiaľ čo lekári odporúčajú vápnik a Fosamax, konštruktívnejšie môže byť užívanie nasledovných doplnkov:

 • vitamín C
 • vitamín K2
 • vitamín D3 (počas zimných mesiacov, v lete ho nahradí slnko)
 • bór
 • kremík
 • horčík

Tieto prvky sú všetky pri prevencii zlomenín a udržiavaní zdravých kostí podstatne dôležitejšie ako vápnik.

Ak prijímate dostatok vitamínu C, D3 a K2, telo pošle vápnik zo stravy tam, kam patrí, nie do srdca a ciev.

Vitamín C posilňuje kosti

1. Mineralizuje kosť a stimuluje rast buniek tvoriacich kostné tkanivo.

2. Predchádza prílišnému odbúravaniu kostného tkaniva.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

3. Zmierňuje oxidačný stres, čo je vlastne starnutie.

4. Je nevyhnutný pri syntéze kolagénu.

Ak máte nedostatok vitamínu C, deje sa pravý opak. Osteoklasty, bunky, ktoré odbúravajú kostné tkanivo, proliferujú a nevytvárajú sa kostné bunky osteoblasty, ktoré sa podieľajú na syntéze, ukladaní a kalcifikovaní kostného tkaniva.

Štúdie preukázali, že starší pacienti, ktorí si zlomili kosti, mali hladinu vitamínu C výrazne nižšiu ako tí, u ktorých k zlomeninám nedošlo.

Hustota kostného tkaniva, ktorú vieme zmerať pomocou testov, je vyššia u ľudí, ktorí užívajú doplnky vitamínu C, bez ohľadu na hladinu estrogénu.

Vitamín K2 je medzi holistickými odborníkmi známy ako dôležitý prvok pre zdravie kardiovaskulárneho systému a kostí. Ak máte obavy o svoje srdce alebo kosti, je dobré doplniť si aj tento vitamín.

Samozrejme, netreba zabúdať na starý dobrý vitamín D3. Ideálne je udržiavať ho v hladine 50-70 mg/ml, zabezpečí tak správne fungovanie imunitného systému a dodá kostiam silu.

Možno sa zdá, že je to príliš veľa doplnkov, ale z tohto úsilia vzíde viac než len silné kosti. V tejto dobe nie je jednoduché získať dostatok vitamínu C len zo stravy.

Pri takomto toxickom zaťažení potrebujeme aj napriek správnemu stravovaniu oveľa viac vitamínu C ako potrebovali naši predkovia.

Pre dospelých je vhodné prijať denne 2-5 gramov „všeobecného doplnku“ askorbátu sodného. Ak máte obličkové kamene alebo trpíte ochorením obličiek, najprv jeho užívanie konzultujte s vaším lekárom.

Ľudia, opice a morčatá si nevedia sami vyrobiť žiadny vitamín C. Je teda na nás, aby sme si jeho potrebu doplnili.

Mačky s váhou 4,5 – 7 kg syntetizujú 15-násobok dennej odporúčanej dávky vitamínu C pre človeka.

Kozy zhruba vo veľkosti dospelého človeka dokážu syntetizovať 13 g denne, pokiaľ nie sú v strese. Ak je však koza v strese, je to dokonca 100g.

Užívania vitamínu C sa nemusíte obávať. Tento doplnok je úplne netoxický a bezpečný; jeho priveľké dávky však môžu mať laxatívne účinky.

Použite lipozomálny vitamín C, askorbát sodný alebo kyselinu askorbovú, nikdy však Ester-C alebo askorbát vápenatý.

Ak uprednostňujete prírodný rastlinný zdroj, Camu-Camu obsahuje vysoký podiel vitamínu C. Jeho zber však ohrozuje dažďový prales.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Mila redakcia skontrolujte si vahove jednotky v clanku – 100 g !!! vit C v stresovych situaciach ?

  • Ono to bolo myslené tak, že keď je koza v strese, tak vyprodukuje až 100 gramov vitamínu C denne, nie že človek má toľko užívať. Už je to opravené. Ďakujeme za upozornenie.

 2. Špekulant

  Parádny článok. Tie vaše sú lepšie, ako tie prebrané.

 3. Prosim preco nie ESTER C?

  • Lebo ester C je askorbát vápenatý, čiže obsahuje vápnik a to je nežiaduce, keďže nadmernému vápniku sa snažíme vyhnúť.

 4. skoda ze nepisete v com je K2 aspon strucne vymenovat najhlavnejsie

Pridajte komentár

*