Osteoporóza je skorbut kostí, nie nedostatok vápnika!

Print Friendly, PDF & Email

Osteoporóza je skorbut kostí, nie nedostatok vápnika!

Je smutné vidieť, ako sú staršie ženy diagnostikované s osteopéniou alebo osteoporózou nútené užívať doplnky vápnika či dokonca problematické lieky bifosfonáty.

Takýto prístup k prirodzenému starnutiu kostí je iracionálny, dogmatický a škodlivý.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Veľa pacientov, ktorí berú odporúčané dávky vápnika, trpí vaskulárnymi ochoreniami a rtg lúče mnohokrát ukážu perfektné obrysy kalcifikovaných krvných ciev a kalcifikovaných srdcových chlopní.

Kalcifikovaná prsná tepna býva častým javom u žien, ktoré sa liečia na vysoký krvný tlak. Primárnym liekom pri hypertenzii sú thiazidové diuretiká. Majú za následok, že telo udržuje vápnik a stráca horčík a draslík.

Tento typ kalcifikácie nachádzame nielen v prsných tepnách, ale aj vo veľkých tepnách celého tela. Týmto problémom sa však dá vyhnúť.

Kostné tkanivo začlení vápnik a živiny tam, kam patria, pokiaľ sú prítomné potrebné hormóny a živiny. Netreba snáď dodávať, že cvičenia spočívajúce v práci s vlastnou váhou by mali byť základom zdravej kostry.

Pokiaľ netrpíte ochorením platničiek alebo bolesťami krížov, nemusíte sa báť ani cvičenia so závažím v ruksaku.

Nezabúdajte myslieť na to, čo pre svoje zdravie a liečbu môžete urobiť v oblasti zdravého stravovania a medziľudských vzťahov. Výživové doplnky nie sú náhradou zdravej stravy.

Koniec koncov, vedci neustále objavujú nové veci v oblasti výživy a vplyvu potravy na naše telo.

Vitamíny pre vaše kosti

V prvom rade si treba vyhľadať v knihe alebo na internete potraviny s vysokým obsahom vitamínu C, vitamínu K2, horčíka a minerálov ako bór a kremík.

Kremík je pre kosti tiež dôležitý. A majte na pamäti, že depresia môže mať mnoho príčin.

Niekedy je príčinou nedostatok živín, inokedy to je uviaznutie v nezdravom rodinnom vývoji. Depresia môže mať aj duchovný pôvod. Užívanie vitamínových doplnkov však môže pomôcť.

Zatiaľ čo lekári odporúčajú vápnik a Fosamax, konštruktívnejšie môže byť užívanie nasledovných doplnkov:

 • vitamín C
 • vitamín K2
 • vitamín D3 (počas zimných mesiacov, v lete ho nahradí slnko)
 • bór
 • kremík
 • horčík

Tieto prvky sú všetky pri prevencii zlomenín a udržiavaní zdravých kostí podstatne dôležitejšie ako vápnik.

Ak prijímate dostatok vitamínu C, D3 a K2, telo pošle vápnik zo stravy tam, kam patrí, nie do srdca a ciev.

Vitamín C posilňuje kosti

1. Mineralizuje kosť a stimuluje rast buniek tvoriacich kostné tkanivo.

2. Predchádza prílišnému odbúravaniu kostného tkaniva.

3. Zmierňuje oxidačný stres, čo je vlastne starnutie.

4. Je nevyhnutný pri syntéze kolagénu.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Ak máte nedostatok vitamínu C, deje sa pravý opak. Osteoklasty, bunky, ktoré odbúravajú kostné tkanivo, proliferujú a nevytvárajú sa kostné bunky osteoblasty, ktoré sa podieľajú na syntéze, ukladaní a kalcifikovaní kostného tkaniva.

Štúdie preukázali, že starší pacienti, ktorí si zlomili kosti, mali hladinu vitamínu C výrazne nižšiu ako tí, u ktorých k zlomeninám nedošlo.

Hustota kostného tkaniva, ktorú vieme zmerať pomocou testov, je vyššia u ľudí, ktorí užívajú doplnky vitamínu C, bez ohľadu na hladinu estrogénu.

Vitamín K2 je medzi holistickými odborníkmi známy ako dôležitý prvok pre zdravie kardiovaskulárneho systému a kostí. Ak máte obavy o svoje srdce alebo kosti, je dobré doplniť si aj tento vitamín.

Samozrejme, netreba zabúdať na starý dobrý vitamín D3. Ideálne je udržiavať ho v hladine 50-70 mg/ml, zabezpečí tak správne fungovanie imunitného systému a dodá kostiam silu.

Možno sa zdá, že je to príliš veľa doplnkov, ale z tohto úsilia vzíde viac než len silné kosti. V tejto dobe nie je jednoduché získať dostatok vitamínu C len zo stravy.

Pri takomto toxickom zaťažení potrebujeme aj napriek správnemu stravovaniu oveľa viac vitamínu C ako potrebovali naši predkovia.

Pre dospelých je vhodné prijať denne 2-5 gramov „všeobecného doplnku“ askorbátu sodného. Ak máte obličkové kamene alebo trpíte ochorením obličiek, najprv jeho užívanie konzultujte s vaším lekárom.

Ľudia, opice a morčatá si nevedia sami vyrobiť žiadny vitamín C. Je teda na nás, aby sme si jeho potrebu doplnili.

Mačky s váhou 4,5 – 7 kg syntetizujú 15-násobok dennej odporúčanej dávky vitamínu C pre človeka.

Kozy zhruba vo veľkosti dospelého človeka dokážu syntetizovať 13 g denne, pokiaľ nie sú v strese. Ak je však koza v strese, je to dokonca 100g.

Užívania vitamínu C sa nemusíte obávať. Tento doplnok je úplne netoxický a bezpečný; jeho priveľké dávky však môžu mať laxatívne účinky.

Použite lipozomálny vitamín C, askorbát sodný alebo kyselinu askorbovú, nikdy však Ester-C alebo askorbát vápenatý.

Ak uprednostňujete prírodný rastlinný zdroj, Camu-Camu obsahuje vysoký podiel vitamínu C. Jeho zber však ohrozuje dažďový prales.

Zbohom vysoký krvný tlak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články

Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora a v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky a komentáre môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Mila redakcia skontrolujte si vahove jednotky v clanku – 100 g !!! vit C v stresovych situaciach ?

  • Ono to bolo myslené tak, že keď je koza v strese, tak vyprodukuje až 100 gramov vitamínu C denne, nie že človek má toľko užívať. Už je to opravené. Ďakujeme za upozornenie.

 2. Špekulant

  Parádny článok. Tie vaše sú lepšie, ako tie prebrané.

 3. Prosim preco nie ESTER C?

  • Lebo ester C je askorbát vápenatý, čiže obsahuje vápnik a to je nežiaduce, keďže nadmernému vápniku sa snažíme vyhnúť.

 4. skoda ze nepisete v com je K2 aspon strucne vymenovat najhlavnejsie

Pridajte komentár

*