10 jednoduchých prírodných spôsobov ako liečiť ustupujúce ďasná


Print Friendly, PDF & Email

10 jednoduchých a prírodných spôsobov ako liečiť ustupujúce ďasná

„Ustupujúce ďasná“ je lekársky termín, ktorým označujeme nasledovný zdravotný problém: okraj ďasien, spod ktorého vyrastajú zuby, sa začne zmenšovať a ustupovať tak, že sa odhalí väčšia časť zubu či dokonca koreň zubu.

Pri ustupujúcich ďasnách môžu medzi zubmi vzniknúť väčšie medzery, ktoré sú doslova rajom pre usádzanie sa choroboplodných baktérií.

Ak ustupujúce ďasná nezačneme liečiť, problém sa môže zhoršiť. To znamená, že spojivové tkanivo a kostná štruktúra zubu sa môžu poškodiť až natoľko, že nakoniec nám zub vypadne.

Treba si uvedomiť, že ustupujúce ďasná sú pomerne bežný zdravotný problém. Málokto si to však uvedomuje, pretože počiatočné štádium tohto problému je takmer nepozorovateľné.

Väčšina ľudí si ani neuvedomuje, že majú ustupujúce ďasná, a to práve preto, lebo tento problém sa u nich začne objavovať postupne a veľmi pomaly.

Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že prvým klasickým príznakom ustupujúcich ďasien je nadmerná citlivosť zubov. Častým príznakom tiež je, že jeden zo zubov sa javí v porovnaní s okolitými zubmi byť dlhší.

Tiež ďalším príznakom ustupujúcich ďasien býva zárez či hrčka na vonkajšej strane zubu približne na úrovni línie ďasien.

Prečo dochádza k ustupovaniu ďasien?

Existuje viacero vysvetlení, prečo začne k ustupovaniu ďasien dochádzať. Medzi najhlavnejšie dôvody patria:

1. Genetická predispozícia

Genetika a dedičné faktory sa podpisujú pod vznik veľkej časti obávaných zdravotných problémov. Výnimkou tu nie sú ani ochorenia zubov a ústnej dutiny.

Podľa viacerých výskumov je až u viac ako 30 percent svetovej populácie riziko, že bude mať problémy s ďasnami čisto na základe dedičných faktorov.

2. Príliš drsné čistenie zubov

Keď pri čistení zubov narábame so zubnou kefkou príliš tvrdo, môže tak dôjsť k postupnému odlupovaniu zubnej skloviny a následnému ustupovaniu ďasien.

3. Nedostatočná ústna hygiena

Nepravidelné čistenie zubov, nepoužívanie zubnej nite a nevyplachovanie ústnej dutiny sú všetko predpoklady na to, aby sa v našich ústach usádzali a množili baktérie.

Nahromadenie baktérií v ústnej dutine sa potom prejavuje vznikom zubného kameňa – tento stvrdnutý zubný povlak môže dôkladne odstrániť len zubár.

4. Hormonálne zmeny

Hormonálne zmeny u žien, najmä v menopauze, tehotenstve či v období puberty, sa môžu prejavovať aj zväčšenou citlivosťou ďasien a ich následným ustupovaním.

5. Periodontálne ochorenia

Bakteriálne infekcie ďasien postupne ničia tkanivo ďasien ako aj kosti pod ďasnami. Ochorenia ďasien (periodontálne ochorenia) sú najčastejšou príčinou, ktorá spôsobuje ustupovanie ďasien.

10 prírodných spôsobov ako liečiť ustupujúce ďasná

Teraz si povieme niečo o desiatich pomerne jednoduchých a prírodných spôsoboch, ako možno ustupujúce ďasná liečiť! Poďme teda na to:

1. Vyplachovanie morskou soľou

Obyčajné vyplachovanie ústnej dutiny vlažnou vodou, do ktorej primiešame soľ, je jednou z najjednoduchších metód ako možno spomaliť ustupovanie ďasien, zmierniť bolesť a tlmiť zápaly ďasien.

V pohári teplej vody rozmiešajme malé množstvo morskej soli. Týmto roztokom si potom preplachujeme ústa približne 15 sekúnd a nakoniec ho vypľujeme.

Najlepšie výsledky dosiahneme, keď budeme túto procedúru vykonávať 2 až 3krát denne.

2. Vyplachovanie sezamovým olejom

Táto metóda má svoj pôvod v ajurvédskej medicíne a je tiež známa ako „oil pulling“ („vyplachovanie olejom“).

Vyplachovanie ústnej dutiny sezamovým olejom má naozaj mimoriadne účinky a to najmä vďaka silným protizápalovým a antibakteriálnym účinkom sezamového oleja.

Na vypláchnutie nám bude postačovať jedna polievková lyžica sezamového oleja. Toto množstvo oleja si v ústach prehadzujeme z jednej strany na druhú približne 15 minút, alebo dovtedy kým olej úplne nezredne.

Olej nakoniec vypľujeme a ústa si vypláchneme čistou vodou. Procedúru vykonávame raz za deň po dobu jedného mesiaca.

3. Kamilkový čaj

Rumanček kamilkový je dobre známy najmä pre svoje nezanedbateľné antiseptické účinky. Osvedčil sa najmä v boji proti zápalom, ktoré sú častým sprievodným javom ustupujúcich či inak chorých ďasien.

Na prípravu roztoku použijeme 2 až 3 čajové lyžičky kamilkového čaju. Zalejeme vriacou vodou, necháme lúhovať približne 10 minút, precedíme a necháme vychladnúť.

Zbohom vysoký krvný tlak

Čaj potom používame na vypláchnutie úst trikrát denne počas ľubovoľne dlhého obdobia, minimálne však dovtedy, kým sa nedostavia jeho priaznivé účinky.

4. Čajovníkový (tea tree) olej

Podobne ako aj ostatné liečivá opísané v tomto článku, čajovníkový olej sa môže popýšiť neobyčajnými antibiotickými a protizápalovými vlastnosťami.

Výskumom, ktorý prebehol v Austrálii v roku 2008 sa potvrdilo, že pravidelné používanie čajovníkového oleja lieči krvácanie ďasien a gingivitídu (zápal ďasien).

Na zubnú kefku nakvapkajme 1 až 2 kvapky čajovníkového oleja. Môžeme ho tiež primiešať do zubnej pasty. To je celé!

Týmto esenciálnym olejom si potom čistíme zuby dvakrát denne po dobu niekoľkých týždňov.

5. Kokosový olej

Keď už rozprávame o olejoch, nemožno nespomenúť aj ďalšie veľmi účinné liečivo – kokosový olej. A v prípade liečby chorôb ďasien sa veľmi osvedčil!

Zmes pripravená z kokosového oleja a sódy bikarbóny veľmi účinne odstraňuje z našich úst kyseliny, ktoré sú živnou pôdou pre nežiaduce baktérie.

Zmes si pripravíme celkom jednoducho – z kokosového oleja aj sódy bikarbóny potrebujeme po 2 polievkové lyžice, ktoré potom zmiešame dokopy.

Túto zmes potom používame namiesto bežnej zubnej pasty 1 až 2krát do týždňa pokiaľ sa problémy s ďasnami nezmiernia.

6. Myrhová tinktúra

Myrha ako liek pre choroby ústnej dutiny sa takmer vôbec nespomína, čo je škoda vzhľadom na to, že je známa svojimi liečivými účinkami najmä pokiaľ ide o problémy s ďasnami.

Do pohára vlažnej vody nakvapkáme 10 až 12 kvapiek myrhovej tinktúry. Tento roztok potom používame ako ústnu vodu po každom umytí zubov.

7. Brusnicová šťava

Brusnicová šťava má veľmi vysoký obsah vitamínu C, vďaka čomu ho pri liečbe ústnej dutiny možno považovať za liek s mimoriadnymi antioxidačnými účinkami.

Brusnicová šťava sa ukázala byť účinná konkrétne pri liečbe ustupujúcich ďasien a infekcií ústnej dutiny.

Viacero výskumov tiež opakovane potvrdilo, že nízky príjem vitamínu C súvisí s vyšším rizikom vzniku periodontálnych chorôb.

Návod je jednoduchý – denne stačí vypiť 1 dcl brusnicovej šťavy. Toto množstvo stačí na to, aby zabránilo baktériám usádzať sa v ústach a vytvárať na zuboch stvrdnutý povlak.

Medzi ďalšie potraviny, ktoré sú vynikajúcim zdrojom „Céčka“ patria pomaranče, grapefruit, citróny, jahody, papája, brokolica a červené korenie.

8. Zelený čaj

Je známy pre svoj obsah látok, ktoré spomaľujú proces starnutia. Okrem toho japonskí vedci tiež zistili, že zelený čaj zlepšuje zdravie zubov a ďasien.

Jeden z výskumov, ktorý bol uverejnený v Žurnále parodontológie (Journal of Periodontology) potvrdil, že pitie zeleného čaju každý deň vedie k zmenšeniu hĺbky parodontálnych vačkov, prispieva k lepšiemu upnutiu ďasien o zuby a zabraňuje krvácaniu ďasien.

A platí tu priama úmera – čím viac šálok zeleného čaju vypijeme, tým lepšie.

Z pohľadu zdravia našich ďasien môžeme zelený čaj a brusnicovú šťavu považovať za tie najlepšie nápoje, ktoré si môžeme dopriať.

9. Septilin

Septilin je liek ajurvédskej medicíny určený na posilnenie imunity. Receptúra tohto liečiva pochádza z ľudového liečiteľstva.

Septilin je zmes účinných látok, ktoré okrem posilnenia imunity organizmu tiež tlmia zápaly.

V ďalšom výskume, ktorý bol uverejnený v Žurnále parodontológie a zubných implantátov (Journal of Periodontal Implant Science) sa ukázalo, že užívanie Septilinu ako výživového doplnku sa už po troch týždňoch odzrkadlilo v lepších výsledkoch pri liečbe periodontálnych ochorení.

10. Čistenie zubnou niťou

Doteraz sme v článku spomínali najmä rôzne zmesi, zlúčeniny, ústne vody či oleje.

Čistenie zubnou niťou síce nepatrí do žiadnej z uvedených kategórií, no používanie zubnej nite vyrobenej z prírodných materiálov je v boji proti baktériám a povlaku v ústnej dutine takmer rovnako účinné ako metóda „oil pulling“ („vyťahovanie olejom“).

Zubnú niť však netreba používať každý deň. Úplne postačuje používať ju 2 krát, najviac 3 krát za týždeň.

V kombinácii s dodržiavaním dobrej ústnej hygieny by to malo plne postačovať na zastavenie ustupovania ďasien.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Prírodná liečba bercových vredov ,existuje?

  2. Místo zubní pasty používám kokosový olej smíchaný se škořicí která je taky antibakteriální a chuťově příjemná.Zubní hygienička mi zubní pasty nedoporučila,je to marketingový tah a výrobek plný chemie který k mytí zubů nepotřebujeme.Ústní vody zase dezinfikují až tak že zničí všechno i ty hodné bakterie které v ústech potřebujeme.Stejně tak jak se psalo v článku o antibakteriálních mýdlech a gelech.

  3. Jeste tu schazi dalsi bylinka, ktera opravdu funguje. Jde o strom AZADIRACHTA INDICA (NEEM)
    Osobne jsem vyzkousel, kdyz jsem mel cukani v zubu a zubar chtel delat drahou opravu. Ten vecer jsem pouzil rozdrceny neem a bolest behem noci zmizela. Uteklo nekolik let a zub stale nemam opraveny.
    Neem je takovy vselek na mnohe jine neduhy.

  4. Adam Szalay

    Tamanu olej

  5. Jaroslav D M

    V NYC Univerzitnich vyvojovych genetickych vyzkumu jiz pred desetiletim maji reseni jak zrcadlove presadit a umele vyvinuty vas vlastni zub, implantovat za zkazeny, vytrZeny a nechat dorost presne kopie vaseho. Pochopitelne zastaveno pro verejnost jen snad pro Vojenske nadzvukove piloty a astronauty a nektere vyvolene. Neb prakticky 70% zubni oligarchie by bylo bez prace. Pouzivam alespon 3x tydne waterpick na vycisteni a masaz zubu, vysoce uspesne.

Pridajte komentár

*