Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

Odvrátená strana kostného vývaru: Kedy je liekom a kedy sa mu vyhnúť


Print Friendly, PDF & Email

Odvrátená strana kostného vývaru: Kedy je liekom a kedy sa mu vyhnúť

Od počiatku vekov – alebo aspoň odvtedy, čo človek objavil oheň a na scéne sa objavili naši loveckí predkovia – ľudia na celom svete vyvárali kosti, aby z nich vyťažili posledné zvyšky dobroty po tom, čo zjedli všetko mäso.

Kostný vývar je časom uznávané tradičné jedlo, ktoré sa nedávno zrejme dostalo do centra pozornosti. Športovci, odborníci na výživu a dokonca aj New York Times ho vychvaľujú ako „superpotravinu“.

Od Portlandu až po New York City sa po celej krajine všade objavujú bary s kostným vývarom so zákazníkmi, stavajúcimi sa do radov na svoju šálku. Teda, na šálku vývaru.

Čo je kostný vývar?

Je to vývar z kostí, varený pomaly a dlho na slabom plameni. Dá sa pripraviť z kostí akéhokoľvek zvieraťa, najlepšie však budete poznať kurací alebo hovädzí vývar.

Ak máte radi vývar želatínovej konzistencie (dozviete sa, prečo je dôležitý), budete musieť pridať dostatok kostí s kĺbmi. Alebo, v prípade kuracieho vývaru, hláv a paprčiek.

Kostný vývar poskytuje minerály v stave, ktorý ľudské telo ľahko absorbuje, čo je dobré (aj keď nedodáva toľko vápnika, ako sa kedysi myslelo).

Konzumácia kostného vývaru pomáha aj pri trávení. A keď sa po vychladení zmení na gél, vyhrali ste jackpot pre svoje spojovacie tkanivá, nechty a kožu.

Čo je teda odvrátenou stranou kostného vývaru?

Skrýva sa v „dlhej“ časti pomalého a dlhého varenia na slabom plameni. Kostný vývar dlhé hodiny buble na nízkej teplote, dosť dlho na to, aby sa rozpustili spojovacie tkanivá a do vývaru sa uvoľnili minerálne látky.

Kurací vývar sa potrebuje variť 6 – 24 hodín (kratšie v tlakovom hrnci).

Hovädzí a bizóní kostný vývar, ako aj vývar z ďalších veľkých cicavcov, sa pre zaistenie rozpustenia všetkých chrupaviek a šliach musí variť aspoň 24 hodín, alebo až do 72 hodín.

Čím väčšia kosť, tým dlhšie to trvá. Výsledkom takého dlhého času varenia je obrovské množstvo kyseliny glutámovej. No a tá je tou odvrátenou, temnou stranou kostného vývaru.

Ako možno viete, alebo neviete, kyselina glutámová a glutamát sú silne regulované ľudským mozgom. Keď máte priepustný mozog, ako sa často stáva u ľudí s priepustným črevom, môžu vysoké množstvá kyseliny glutámovej, ak k tomu máte sklon, spúšťať epileptické záchvaty.

Prírodná liečba osteoartritídy

Áno, záchvaty. Môže to tiež vyvolávať ďalšie neurologické symptómy, na ktoré ste už možno citliví, ako napríklad sú mozgová hmla, migrenózne bolesti hlavy, stimming, nervové tiky a prudké zmeny nálady.

Veľmi veľa ľudí – vrátane obrovského množstva detí v našej krajine s poruchami nervového systému, ako sú ADD, ADHD a poruchy autistického spektra – by nemalo piť dlho varený kostný vývar.

Kto by nemal konzumovať kostný vývar

Veľa mám vypovedá, ako reagovali ich deti s ADHD alebo hyperaktivitou po vypití kostného vývaru, a to aj v malom množstve.

To isté platí pre mnohých dospelých s poruchami autoimunity. Kostný vývar by nemali piť ani oni.

Prečo?

Pretože autoimúnny znamená priepustné črevo a priepustné črevo znamená priepustný mozog a priepustný mozog znamená citlivosť na kyselinu glutámovú.

Vhodná alternatíva vývaru z kostí

Čo teda robiť?

Ako sa dá vyhnúť vysokým množstvám kysekiny glutámovej, keď máte záujem o zdravotné prínosy kostného vývaru, no vám alebo vašim blízkym boli diagnostikované niektoré z vyššie uvedených príznakov alebo máte ich prejavy?

Odpoveďou je pre vás mäsový vývar.

Varí sa pomaly, na slabom plameni a nie dlho. Krátky čas varenia znamená, že hladiny kyseliny glutámovej budú nízke – a nebudú teda problematické.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: seleneriverpress.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Adhd u detí neexistuje to by ste mali vedieť to všetko bolo pre farmaciu vyrobené.

  • Vývar je liečivý diéta pre autisticke deti gaps je na dlhých vyvaroch založená regeneruje črevo aj mozog základ je kvalita surovín a bez chémie
   Syntetické glutamaty nie sú prirodzená kyselina glutamanova ktorú naše telo bežné ma.

 2. Soňa Lacková

  a čo hovoríte na DNU..ZAKáZALI MI VýVARY…AKéKOľVEK..

  • To je tak trocha otázne. Vývar z kostí môže prispievať k nárastu kyseliny močovej kvôli obsahu purínov, ale tiež obsahuje aminokyselinu glycín, ktorá kyselinu močovú znižuje.

   Je otázne, ktorý efekt preváži. U každého to môže byť iné. Môžete vyskúšať a uvidíte, ako to pôsobí na vás a podľa toho sa zariadite.

   Pri dne by ste mali obmedziť hlavne mäso, lebo to sa metabolizuje na kyselinu močovú.

 3. Keby som tak dlho varila vývar, tak skôr ako vypnem sporák je polievka skysnuta. MUDr obuchanyč, alebo tak nejak sa volá odporúča vývar pre ľudí so slabou imunitou aj autisticke deti. Tak si mám teraz čo vybrať.
  Chlapci z webu, skúste ten vývar tak dlho variť a dajte vedieť

  • Pari špekulantka

   Súhlasím, ja to nevarím, ani nejem kvôli BSE. Moja mama varievala vývar z hovädzích kostí, ale nikdy nie toľko hodín. To by sme obedovali na druhý deň ráno. Ja si varím len huspeninu z bravčových kolien. Američania asi majú novú módu a huspeninu nepoznajú.

Pridajte komentár

*