Zoznámte sa s novým šéfom: Putin presmeroval energie na východ a Európu nechal na suchu


Print Friendly, PDF & Email

Zoznámte sa s novým šéfom: Putin presmeroval energie na východ a Európu nechal na suchu

(Mike Whitney, unz.com„Odmietnutie ruských energetických zdrojov znamená, že Európa sa stane regiónom s najvyššími nákladmi na energie na svete. To vážne naruší konkurencieschopnosť európskeho priemyslu, ktorý ju už teraz stráca v porovnaní s inými časťami sveta…

Zdá sa, že naši západní kolegovia zabudli na základné ekonomické zákony, alebo ich jednoducho radšej ignorujú.“ – Vladimir Putin, prezident Ruskej federácie

Rusko v utorok (15.6.2022) oznámilo zníženie toku zemného plynu do Nemecka cez plynovod Nord Stream 1 o 40% (poznámka: následne v stredu aj pre Slovensko o 30%).

Oznámenie, ktoré vydali predstavitelia Gazpromu, vyvolalo otrasy na európskom trhu s plynom, kde ceny rýchlo vyleteli na nové maximá. V Nemecku – kde sa ceny za posledné tri mesiace strojnásobili – sa táto správa stretla s hrôzou.

Keďže inflácia je už na 40-ročnom maxime, toto posledné zníženie ponuky plynu určite privedie nemeckú ekonomiku do recesie alebo ešte horšie. Celá Európa teraz pociťuje vplyv pomýlených sankcií Washingtonu na Rusko.

Tu je viac z webovej stránky OilPrice.com (ceny ropy):

„Ruský Gazprom v utorok uviedol, že obmedzí dodávky zemného plynu cez plynovod Nord Stream 1 do Nemecka o 40 percent v porovnaní s plánovanými tokmi z dôvodu oneskorenia opráv zariadení…

Nižšie dodávky plynu cez Nord Stream 1 do najväčšej európskej ekonomiky, Nemecka, spôsobili dvojciferný rast cien plynu v Európe.

Dodávky ruského plynu do Európy už klesli po tom, čo Ukrajina minulý mesiac zastavila toky z Ruska do Európy na jednom z dvoch tranzitných bodov… takže dodávky boli znížené o tretinu objemu plynu, ktorý cez Ukrajinu prechádza do Európy. (Zdroj: Ceny plynu v Európe vzrástli o 13 %, keďže Rusko znižuje tok cez Nord Stream)“

Spojené štáty a ich európski spojenci uvalili na Rusko viac sankcií ako ktorákoľvek krajina v histórii. Utorkové oznámenie však pomáha ilustrovať, kto sankciami v skutočnosti trpí a kto nie.

Rusko netrpí, v skutočnosti sa nezdá byť nijak zvlášť rozrušené. Rusko pokojne zmieta útoky Washingtonu tak, ako by na rodinnom pikniku odháňalo muchy.

Ešte prekvapivejší je fakt, že sankcie posilnili rubeľ, zvýšili príjmy zo surovín, rekordne zvýšili prebytky ruskej obchodnej bilancie a vytlačili zisky z plynu a ropy do stratosféry. Podľa každého objektívneho parametru sa zdá, že zo sankcií Rusko profituje, čo je, samozrejme, opačný výsledok, ako sa očakávalo.

Ekonomické sankcie Washingtonu voči Rusku: úspech alebo neúspech?

Pozrime sa na zopár faktov:

 1. Ruská mena (rubeľ) vzrástla na päťročné maximum.
 2. Ruské komodity prinášajú neočakávané zisky.
 3. Predpokladá sa, že ruský obchodný prebytok dosiahne tento rok rekordnú výšku.
 4. Predaj ropy a plynu v Rusku prudko vzrástol.

Neexistuje žiadny dôkaz, že sankcie Washingtonu dosiahli cieľ „oslabiť“ Rusko alebo poškodiť jeho ekonomiku.

Existuje však významný dôkaz, že sankcie zlyhali a spôsobili vážne škody tým, čo ich zaviedli a ich obyvateľom. A hoci je ťažké vyčísliť, koľko škôd bolo skutočne napáchaných, pokúsili sme sa identifikovať konkrétne kategórie, kde bol dopad najdramatickejší.

Sankcie konkrétne:

 1. Vyvolali prudký nárast cien potravín a energií. (rastúca inflácia).
 2. Spôsobili veľké narušenia globálnych dodávateľských reťazcov (deglobalizácia).
 3. Výrazne zvýšili nedostatok potravín a pravdepodobnosť vzniku hladomoru.
 4. Spôsobili prudké spomalenie globálnej ekonomiky.

Rusko doteraz týmto útokom trpezlivo a bez akejkoľvek odvetnej reakcie odolávalo. Musíme však predpokladať, že náhle zníženie tokov plynu do energeticky závislého Nemecka o 40% má za cieľ vyslať správu.

Nezabúdajte, že Nord Stream 2 bol obrovským viacročným projektom v hodnote 10 miliárd dolárov, v ktorom bolo Rusko plne zainteresované, až dokým Nemecko v poslednej chvíli pred jeho spustením „vytiahlo koberec spod Putina“.

Nemecko dokázalo, že – keď príde tlak na zradu – Berlín bude vždy kráčať v súlade s Washingtonom, a nie plniť svoje obchodné dohody alebo konať v záujme svojich vlastných ľudí. Nemecko však teraz zisťuje, že správanie sa ako washingtonský pudlík má skutočne veľmi vysokú cenu.

Tu je viac od agentúry Reuters:

„Gazprom v utorok uviedol, že obmedzil dodávky cez podmorský plynovod Nord Stream 1 do Nemecka až na 100 miliónov kubických metrov denne, čo je pokles zo 167 miliónov m3. Zdôvodnilo to neskorým návratom zariadení, ktoré boli odoslané na opravu…

Gazprom už nevyváža plyn na západ cez Poľsko prostredníctvom plynovodu Jamal-Európa po ruských sankciách voči spoločnosti EuRoPolGaz, ktorý vlastní poľskú časť plynovodu. Toky cez Yamal-Europe pokračujú na východ z Nemecka do Poľska.

Vzhľadom na oneskorený návrat komponentov plynového kompresora po oprave spoločnosťou Siemens… a technických porúch motorov možno v súčasnosti na kompresorovej stanici použiť iba tri jednotky plynového kompresora, uviedol Gazprom.

Vzhľadom na sankcie uvalené Kanadou je v súčasnosti pre Siemens Energy nemožné dodať zákazníkovi zrekonštruované plynové turbíny. V tejto súvislosti sme informovali kanadskú a nemeckú vládu a pracujeme na realizovateľnom riešení, uviedla spoločnosť. (Zdroj: Kapacita plynu Nord Stream 1 je obmedzená, nakoľko sankcie spôsobili oneskorenie opravy zariadení)“

Ruský odkaz Nemecku

Prirodzene, médiá poukazujú na údržbu ako ospravedlnenie. Dá sa tomu ale veriť? Ako často sa znížia dodávky životne dôležitého zdroja takmer o polovicu v dôsledku poruchy kompresora?

Nie často. Rusko posiela do Nemecka jednoduchý, ale pálčivý odkaz: „Ako si usteliete, tak budete spať“. Reakcia Ruska je úplne normálna po tom, čo ho „bodli nožom do chrbta“.

A trápenie Nemecka len začína, pretože nemá žiadny spôsob, ako nahradiť energetický nedostatok, ktorému bude čeliť v blízkej budúcnosti – nedostatok, ktorý predchádza postupným výpadkom prúdu, mrazu v domácnostiach a uduseniu domáceho priemyslu.

Ako nemecká vláda zisťuje, neexistuje žiadna životaschopná náhrada za ruské uhľovodíky, ktorá je ľahko dostupná a kvalitou zodpovedá špecifickým požiadavkám Nemecka. Inými slovami, USA zaviedli Nemecko na cestu do pekla, keď verilo, že ​​by mohlo jednoducho prejsť k iným dodávateľom energie a všetko bude v pohode.

To určite nie je tento prípad. A tak sa stalo, že Nemecko a celá Európa budú platiť za energie viac ako ktorýkoľvek región na svete, čo vážne naruší konkurencieschopnosť EÚ. To následne povedie k prudkému poklesu životnej úrovne, ako aj k rastúcim sociálnemu nepokojom.

Tu je viac z Wall Street Journal:

Prírodná liečba osteoartritídy

„Európsky priemysel sa celé desaťročia spoliehal na to, že mu Rusko bude dodávať lacnú ropu a zemný plyn, vďaka čomu budú továrne na kontinente bzučať ako včeličky.

Teraz európske priemyselné náklady na energie prudko stúpajú v dôsledku ruskej vojny proti Ukrajine, čo obmedzuje schopnosť výrobcov konkurovať na globálnom trhu. Továrne majú problémy nájsť alternatívy k ruským energiám a súčasne žijú pod hrozbou, že Moskva by mohla náhle kompletne ukončiť prívod plynu, čím by sa zastavila výroba.

Európski výrobcovia chemikálií, hnojív, ocele a iného energeticky náročného tovaru sa za posledných osem mesiacov dostali pod tlak, keďže napätie s Ruskom stúpalo už pred februárovou inváziou.

Niektorí výrobcovia ukončujú produkciu zoči-voči konkurencii tovární v USA, na Strednom východe a iných regiónoch, kde sú náklady na energie oveľa nižšie ako v Európe. Ceny zemného plynu sú teraz v Európe takmer trikrát vyššie ako v USA. (Zdroj: Niektoré európske továrne, ktoré sú dlhodobo závislé od lacnej ruskej energie, sa vypínajú…)“

Európa si za strádanie môže sama

Wall Street Journal chce, aby ste verili, že Rusko je zodpovedné za zlé rozhodnutia Európy, ale nie je to pravda. Putin nezvýšil ceny. Ceny vzrástli v reakcii na zvýšený dopyt v dôsledku nedostatkov spôsobených sankciami. Ako za to môže Putin?

Nie, on za to nemôže. To platí pre predstaviteľov EÚ, ktorí obvinili Putina z „vydierania“ – tvrdenia, pre ktoré neexistuje žiadne opodstatnenie. Keď bolo vyslovené toto obvinenie, cena plynu v EÚ bola tretinová oproti dnešnej cene. Funguje vydieranie tak, že účtujete menej ako je trhová cena?

Samozrejme, že nie. Je to smiešne. Európa platila výhodnú cenu za vzácny zdroj, až dokým sa nerozhodla riadiť zlou radou strýka Sama a zruinovala sa. Teraz platí niekoľkonásobné ceny a môže si za to len a len sama.

Vedeli ste, že vedúci predstavitelia EÚ už túto zimu plánujú poskytovať energie na prídel?

Je to pravda. Európa súhlasila s tým, že sa stane ďalším pudlíkom USA, aby mohla verne vykonávať ambicióznu globálnu stratégiu Washingtonu.

Tu je popis toho, čo nás čaká:

„Európa môže byť prinútená začať túto zimu prídelový systém na energie, počnúc priemyselným využívaním zemného plynu, najmä ak bude zima chladná a čínska ekonomika sa zotaví, povedal v rozhovore pre Financial Times výkonný riaditeľ Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) Fatih Birol.

„Ak máme tuhú zimu a dlhú zimu… Nevylučoval by som zemný plyn v Európe na prídel, počnúc veľkými priemyselnými odberateľmi,“ povedal Birol pre FT.

Svet čelí „oveľa väčšej“ energetickej kríze, než bola kríza v 70. rokoch minulého storočia, povedal Birol minulý mesiac pre nemecký denník Der Spiegel.

„Vtedy to bolo len o rope. Teraz máme ropnú krízu, plynovú krízu a elektrickú krízu súčasne,“ dodal šéf medzinárodnej agentúry vytvorenej po šokoch z arabského ropného embarga v 70-tych rokoch. (Zdroj: IEA: Európa by mohla túto zimu vidieť prídelový systém na energie)“

Mýli sa, však? Nemáme „krízu ropy, plyny a elektriny“. To, čo máme, je politická kríza.

Všetky tieto nedostatky možno ľahko vysledovať späť k hlúpym rozhodnutiam, ktoré urobili nekompetentní politici na základe príkazov neokonzervatívnych fantasistov, ktorí si myslia, že môžu vrátiť čas do rozkvetu globálneho prvenstva Ameriky.

Ale tie dni sú preč a zdá sa, že každý vie, že je koniec, teda okrem izolovanej skupiny sebaklamných fanatikov vo washingtonských think-tankoch a ich politické bábky na 1600 Pennsylvania Avenue (Biely dom).

Zrátané a podčiarknuté:

Všetci by sme boli na tom lepšie, ak by sme si vzali k srdcu rady Kissingera, ktorý radil svojim kamarátom na Svetovom ekonomickom fóre (WEF), aby rýchlo ukončili ukrajinskú vojnu skôr, než Rusko urobí také opatrenia, ktoré sa nebudú dať vrátiť späť.

Žiaľ, Kissingerova výzva nepadla na úrodnú pôdu a Putin už začal presmerovávať svoje energetické toky na východ.

Pozrite si tento do očí bijúci úryvok z článku na OilPrice.com:

„Prebieha najväčšia prestavba tokov obchodu s ropou od arabského ropného embarga v 70. rokoch – a veci sa už nikdy nemusia vrátiť do normálu. Ruská invázia na Ukrajinu a sankcie na export ruskej ropy menia svetové obchodné trasy s ropou.

Za posledných takmer päť desaťročí prúdila ropa viac-menej voľne od akéhokoľvek dodávateľa k akémukoľvek zákazníkovi na svete…

Tento slobodný obchod s energiou teraz skončil po západných sankciách, ktoré nasledovali, plus nezvratnom rozhodnutí Európy odstrihnúť sa od ruskej energie za každú cenu…

Európa očakáva, že do konca tohto roka zakáže 90% všetkého svojho dovozu ruskej ropy v porovnaní s objemom pred vojnou … Ropa smerujúca do Európy z Blízkeho východu bude teraz cestovať dlhšie vzdialenosti v porovnaní s kratšími trasami do Indie a Číny…

Pre Európu je teraz výber dodávok ropy politická otázka a za obstaranie neruskej ropy bude ochotná zaplatiť prirážku. To zúži možnosti dodávok a nárast cien bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch.

V komentári k embargu EÚ na dovoz ruskej ropy po mori ratingová agentúra Fitch minulý týždeň uviedla:

Tento zákaz bude mať významný vplyv na toky svetového obchodu s ropou, pričom asi 3% dovozu do EÚ bude potrebovať náhradu z iných regiónov vrátane Blízkeho východu (Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty majú voľnú výrobnú kapacitu približne 2, respektíve 1 milión barelov za deň), v Afrike a USA. (Zdroj: Najväčšia zmena tokov ropy od 70. rokov 20. storočia)“

Čo to znamená?

Znamená to, že inflácia bude naďalej rásť, keďže obrovské zásoby ropy v Rusku budú presmerované na východ.

Znamená to, že Washington opustil svoj 30 rokov trvajúci „projekt domáceho maznáčika“ menom Globalizácia a rozdelil svet na súperiace bloky.

Znamená to, že dolár, trh s dlhopismi, západný finančný systém a takzvaný „poriadok založený na pravidlách“ – čiže všetko, čo je neoddeliteľne spojené s ekonomickým rastom závisiacom takmer úplne od dostupnosti lacnej energie – sa začne rozpadať pod váhou politických rozhodnutí, ktoré priniesli zaručenú skazu západným štátom a ich ľudu.

Za samovražedné uchopenie moci vo Washingtone zaplatíme vysokú cenu.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Autor: Mike Whitney, Zdroj: unz.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Nu, co k tomu dodat, evropské služky se podrobily globalistickým anglosaským grázlům, protože ony samy náleží do této kategorie a my všichni to odneseme. Lidem asi nic nedocvaklo, tedy kdo je vede a kam je vede. Ono když není shůry dáno, v apatice nekoupíš. Nechápu z čeho mají lidé takový strach, ti, kteří to zde řídí nejsou žádná božstva, před kterými by musel lid klečet na kolenou. Proboha lidé probuďte se a pošlete ty zapráskané věrozvěsty do ři- ti. Máme všichni snad svoji důstojnost a nejsme loutky nějakých grázlů.

  • Globalisti sa momentálne presúvajú do „zabijacej fázy“ dlhodobého plánu vyhladzovania ľudí, pričom opúšťajú všetky svoje predchádzajúce stratégie snažiace sa skryť svoje skutočné zámery.

   Dnes už otvorene hovoria o odrezaní ľudstva od energií (plyn, ropa, elektrina), vyhladovaní ľudí na smrť prerušením dodávok potravín, resetovaní globálnych mien s cieľom uvrhnúť ľudstvo do chudoby a dosiahnutí vyľudnenia pomocou vakcín a smrtiacich liekov.

   Vyhladzovacie vektory
   Existuje deväť útočných vektorov, ktoré sa v súčasnosti používajú proti ľudskej rase na planéte Zem:

   Vykonštruovaný hladomor a masové hladovanie
   Zámerná demontáž energetickej infraštruktúry, ktorá poskytuje elektrinu, kúrenie a palivo
   Viacnásobné vlny biologických zbraní určených na zabíjanie
   Globálne povinné očkovanie, ktoré má donútiť poslušné masy nechať si pichnúť pomaly pôsobiace eutanázické vakcíny
   Geoinžinierstvo a kontrola počasia v planetárnom meradle s cieľom kolapsu biosféry a vyvolania globálnej neúrody
   Zámerný kolaps svetových nekrytých mien založených na dlhu, aby sa spôsobila globálna chudoba
   Eskalácia globálnych konfliktov do svetovej vojny zahŕňajúcej Rusko aj Čínu
   Riadená demolácia globálnych dodávateľských reťazcov vedúca k ekonomickému kolapsu
   Zničenie plodnosti prostredníctvom chemikálií v plastoch, pesticídov, hormonálnych disruptorov, LGBT agendy a transgenderizmu
   Každý z týchto deviatich vektorov sa v rokoch 2022 až 2025 agresívne zrýchli.

   • Milanko,presne tak a vieme,ze Elita,nechce bielych Ludi,ale ma radsej sikmookych,lebo ti najlepsie posluchaju,plnia rozkazy,vsak nam to predviedly v Lockdowne,aky su poslusni,ale tiez len urcite ,mnozstvo,Janko

  • Súhlasím ,z iného uhla pohľadu prečo by to nerobili , keď podľa nich dobytok dobrovoľne ide do kafilerie…..

   • Lea uz aj pravy dobytok likviduju,v Kansas,“zdochlo“ vyse 10 tisic krav,nuz a ludsky dobytok,ide s radostou na bitunok,

 2. Príbeh „Carrot and stick“ poznáme od detstva.
  Už cvála na bielom koni záchranca… ale hľa akú že to má vlajku(!!)?

  • Na Telegrame som čítal, že Putin ide zavádzať covid pas a bude postupovať podľa opichavacieho kalendára… Takže čo je pravda?

   • Podľa mňa môžem sa mýlit, Putin celkovo nepustil od agendy 2030, že oni teraz medzi sebou bojujú o vplyv na Zemi a o zdroje nevylučuje naplnenie agendy 2030 aj zo strany Putina….

   • Tibor,Putin je tiez ZID,po Matke,,ako aj Zelensky a cela jeho vláda a tiez Dudova Zena(Polsko),momentalne prebieha „Houstonsky Project“,likvidovanie Slovanov,Slovanmi,nieco podobne robia s Arabmi. V novom svetovom Zidovskom, Poriadku,Euopa bude pod „Ruskymi“ Židmi,Čína a dalsi Zidia budu mat z USA Polnohospodarsku zem,USA,bude „caputo“

    • Máš to mimo….V 6.veku Slnka( Codex Zouche-Nuttal,strana 36), bude v zlatom veku/ Krita-yuga, vládnuť svetu žltá rasa! A tá aj už čoskoro okupuje Severnú Ameriku! Po čiernych “ Olmékoch“= Jaguárom ľude s ohnivými obočíami prišli ohnivý červenokoží Indiáni…A po nich biely kolonisti, a kriminálny odpad Európy… A tí budú nahradení žltou rasou kolonistov z Ázie, väčšinou z Číny!
     Kto je na Východe,zdroji slnečnej energie, je najludnatejší= Číňania a žltá rasa…Opak je na Západe s červenými Indiánmi! Na Severe sú najrozvinutejší- biely Európania, a na juhu, zaostalí černosi v tomto veku slnka…A v strede je Arab,zmiešanina všetkích, proti všetkým a všetci proti nim, ozajstný Íšmael s Alláhom….

  • IsraHELL

 3. Ak Západ ešte ďalej bude nasierať Rusov ďalšími sankciami a primitívnymi provokáciami, tak Putin prestane strácať čas agendou, akou je zvyšovanie cien plynu a ropy. Jednoducho – zastaví jadrové elektrárne tým, že prestane dodávať obohatený urán do Európy a USA.
  Rusko dáva Západnému svetu desivú voľbu: Zostať dobytkom, alebo zostať dobytkom s elektrinou.

 4. TAK. TREBA UŽ LEN ZHASNÚŤ, ZAMKNÚŤ ZVONKU A – VIAC SA TAM NEVRACAŤ!!
  Národná rada (NR) SR pristúpila k niekoľkým opatreniam v súvislosti s nárastom cien energií. Kancelária NR SR vypla napríklad klimatizáciu v priestoroch kancelárií poslancov, nevylúčila aj ďalšie opatrenia. Novinárom to potvrdil predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).
  “Bohužiaľ, za päť mesiacov sme spotrebovali balík financií na celý rok. Elektrika niekoľkonásobne stúpla,” povedal Kollár s tým, že začínajú enormne šetriť. Aj preto mali pristúpiť ku krokom, ako vypnutie klimatizácie v kanceláriách poslancov. “
  Keď to pôjde takto ďalej, tak asi jedného dňa vypneme klimatizáciu aj v pléne, potom vypneme svetlo. Žiadosť sme dali na Ministerstvo financií (MF) SR,” povedal. Podotkol, že ak nič neurobia a ani sa im nezvýši rozpočet, napokon vypnú od energií Národnú radu SR samotné elektrárne. Ak sa situácia nevyrieši, hovorí kancelária aj o ďalších obmedzeniach prevádzky. Tie už však zrejme budú mať dosah aj na samotný priebeh schôdzí výborov i pléna NR SR.
  P.S. Myslím, že toto je pre Slovákov – dobrá správa. Čím menej tam sedia – tým menej nám škodia!! Čistá – priama úmera!

  • Vypli akurát tak *ovno. Neverím Kollárovi ani pozdrav. Chcel by som vidieť ako to budú dodržiavať. 😁

   • Chcú predrbávať viac našich peňazí! Stačí im vymeniť žiarovky za 25W – myslené aj v bufete. Onedlho budú aj tak rokovať po pivniciach – myslené v kanáloch. Tam budú mať teplo z vlastných sračiek.

    „napokon vypnú od energií Národnú radu SR samotné elektrárne“ – rozumej korporátne elektrrárne, ktoré generácie posrancov pred nimi predali cudzincom. He – a že vraj zákonodarná moc! Ozaj – kde je limit pre občianske práva v ústave – také právo na dostupné „energie“? Ja by som im vypol aj vodu v parlamente – nech si nechajú svoje sračky doma a doma si umývajú aj svoje špinavé ruky! A teraz si predstavte – kto bude vykurovať to obrovské šapitó slovenského pročkocirkusu v zime?

    „“Bohužiaľ, za päť mesiacov sme spotrebovali balík financií na celý rok. Elektrika niekoľkonásobne stúpla,” povedal Kollár“ – ten vexlácky zmrd si myslí, že hovorí o markách pred hotelom Kyjev! Ja platím zálohu za elektrinu od novembra 2021 stále rovnakú a dodávateľ mi neposlal jediné avízo o zvýšení ceny, tak aké niekoľkonásobne?! Tieto prasatá klamú ako totálni psychopati mimo rrealitu! On tým len obhajuje plánované zvýšenie cien a podporuje protiruskú hystériu! Bude sa vyhovárať na „elektriku“! Ja spotrebúvam ELEKTRINU!

    https://domov.sme.sk › c › 22350389 › igor-matovic-boris-kollar-volby-2020-vlada.html
    Boris Kollár: Pre Matoviča je menšie zlo, aké je jeho minulosť? – SME
    Boris Kollár sa ako človek z okolia bratislavskej mafie dostal aj do záujmu vtedajšej kontrarozviedky, ktorá mala vtedy názov Úrad na ochranu ústavy a demokracie. V dokumentoch tejto tajnej služby z roku 1990, ktoré prišli do redakcie SME v čase volieb v roku 2016, sa Kollár spomína ako poskok vtedajšieho veksláka Petra …

    https://zastavmekorupciu.sk › nezaradene › boris-kollar-poziciava-statisice-eur-svojim-firmam-a-strane-odkial-ich-ma-sa-zistit-neda
    Boris Kollár požičiava státisíce eur svojim … – Zastavme korupciu
    16. 3. 2022Pri analýze sme zistili, že Kollár každoročne požičiava svojim firmám a strane Sme rodina stovky tisíc eur. Ich zdroj nepoznáme, keďže v majetkových priznaniach, s výnimkou roka 2018, uvádza iné príjmy v nulovej výške. V priznaniach sme nenašli ani príjmy, ktoré získal z predaja niektorých nehnuteľností. Interaktívny …

   • Milan,on si mozno len vypne svetlo,ked vtiahne do Postele,dalsiu zensku

  • Je to len opijanie „ROSKOM“,v Novom Svetovom, Zidovskom poriadku,nebudu ziadne Staty,Národnosti,hranice,Manzelstva Nabozenstva(Len Satanisticke),Hotovost a populacia zdecimovana pod 500 Millionov,vacsinou sikmooki,lebo ti su najlepsi otroci

 5. „a celá Európa budú platiť za energie viac ako ktorýkoľvek región na svete, čo vážne naruší konkurencieschopnosť EÚ. To následne povedie k prudkému poklesu životnej úrovne, ako aj k rastúcim sociálnemu nepokojom.“ – myslím, že to vyrieši vojna medzi týmito paralelnými svetmi. ICH svetom a naším svetom! Niekto sa pokúša nasrať najtvorivejších ľudí na planéte! Európa nie je subjekt – je to objekt. Európa za nič nemôže – Európa je cieľ! Problém USA je v tom, že ich tvoria potomkovia hlavne Európanov. Preto toľká snaha to zriediť tak tam, ako aj tu. Za WW2 zdrhali židia do USA – som zvedavý, kam budú zdrhať, keď bieli pochopia, že čierni nie sú ich problém a čierni detto opačne. Žid sa konečne rozhodol pre ofenzívnu vojnu proti všetkým nežidom. No – raz sa to šidlo muselo z vreca vykľuť von.
  https://ulozto.net/file/3eEJwgWkzdKq/zidovska-nevyhlasena-valka-lidstvu-pdf#!ZGN1MwR2AwN4LJMyBTMvMQAxBQuzLaSYMUc1omOaZJc6ZGx1Mt==

 6. My sa už môžeme len modliť že sa Rusi nezastavia na Ukrajine.

 7. …vďaka za ďalš.zaujím.informácie….

  • Alenka je mojim potesenim,ze mas otvorene oci a myseľ, musis mat,stravu ,odlahle miesto,daleko,od miest,moznost pestovania drobnych zvierat,ako Prepelice,Sliepky,Kozy,zajace,atd. tiez pestovat Zemiaky,zeleninu,byt ozbrojena,Janko

 8. Snažím sa byť opatrný ohľadom správ. Propaganda sa rúti zovšadiaľ.
  Ovšem vo svetle faktov ktoré sú na dosah je zrejmé, že toto nie je ruská propaganda. Inflácia, zdtažovanie potravín, palív a energí JE REALITA na dosah ruky.
  Ak na niekoho uvalím sankcie, predpokladám, že MŇA SA TIE SANKCIE buď nedotknú, alebo sa dotknú minimálne.
  Keď však vidím, ako upadá Európa, zdá sa mi, že jemne povedané: “niečo je inak ako sa tvrdí”.
  Něco se HODNĚ sere. Bez ohľadu na propagandu z oboch strán. Vyzerá to tak, že Rusko robí v chlieve poriadok.
  Prasce pôjdu pod nôž. Len či sa to bude týkať aj architektov chlieva! Želám si, aby áno!

  • KOVIDBARÓN!

   ,,,,ako živiteľ rodiny a dermakolkyzlatokopky a s kopou dlžôt to nemáš určite ľahké ani ako sova,predpokladám,že na stromoch nespávate,ale dopriali ste si výhody otreokov XXI.storočia-čiže žiť na dlh,,,,

  • Dendy,pod noz,pojdu len otroci,lebo ich je vela,ako to je napisane Elitami ( useless eaters)

 9. svatoslav butora

  Politika gangu, ktorý sa zmocnil vlády nad USA a chce sa zmocniť vlády nad celým svetom je založená na riadenom chaose a nenávisti k Svetu Ľudí. Žiadnu demokraciu a žiadnu humanitu tento gang nepozná. Na súčasnom stave vecí je výsledok tejto politiky viditeľný. Budúcnosť Sveta Ľudí pod nadvládou tzv. Západných mocenských antihodnotových entít – OSN-WHO a MMF a WEF a štruktúr vlády USA a spol. a štruktúr tzv.EU a spol. – nemá zmysel. Ich existencia nemá zmysel a ak, tak ako rakovina, ktorá sa na Svete Ľudí vyvinula ako globálne Monštrum založené na nenávisti. Žiadam a prosím myslenia schopných vodcov v týchto rakovinou mysle poškodených entitách vlády USA a ovládateľov tzv.EU , aby zavelili na návrat USA armád z Európy a zo sveta domov do USA a aby sa začali venovať obnove a údržbe vlastnej krajiny. Škodlivá a fašizmom nasiaknutá tzv.EU sa bez USA rozpadne váhou jej vlastnej fašistickej idiocie. Myslím si, že p.Kissinger k tomuto kroku už začal dávať význam.

 10. „Myslím si, že p.Kissinger k tomuto kroku už začal dávať význam.“ – jedine kvôli tomu, že im to inak ruchne celé! Určite nie z lásky k ľudstvu!

  • Maros Henry,sa tiez vyslovil,ze vojaci,su sproste,debilne zvierata,urcene,pre ich zaujmi. Tiez povedal akonahle dobytok,akceptuje(suhlasi) s povinnym ockovanim, Hra je vyhrata. Oni budu suhlasit so vsetkym,-povinny odber krvi,Organov,“pre dobro sveta“,My genetically upravime ich deti a sterilizujeme ich,-pre dobro sveta. Kontroluj rozum ovce a kontrolujes,cele stado.. Ti co budu investovat do vaccines,budu Billionari.je to win-win situation. Zredukujeme stado a to stado bude platit,za extermination services(vyvrazdovaci service.

 11. Biden v tichosti prosí americké společnosti o nákup ruských hnojiv, aby vyřešily problém, který sám vytvořil..
  https://consent.yahoo.com/v2/collectConsent?sessionId=3_cc-session_8befcff6-9365-4739-813b-1fef137ff103
  Po uvalení sankcí, které vedly k prudkému snížení dodávek zemědělských vstupů spolu se stále rostoucí inflací, Bidenův režim nyní žádá zemědělské a přepravní společnosti, aby nakupovaly a držely více ruských hnojiv. Lidé obeznámení s touto záležitostí podle agentury Bloomberg v podstatě prosí americké společnosti, aby, i když v tichosti, nakupovaly a držely v zásobě ruská hnojiva s cílem podpořit domácí obchod s obilím.
  Oficiální verze podle západních korporacemi kontrolovaných médií zní, že za krizi je zodpovědné Rusko, které ve své „speciální operaci“ proti Ukrajině používá „potraviny jako zbraň“. Rusko, jak nám bylo řečeno, zaútočilo na klíčové přístavy kolem Černého moře právě za tímto účelem. Rusko však toto vše popírá a viní z potravinové krize, která nyní probíhá po celém světě, sankce uvalené Spojenými státy a dalšími zeměmi spojenými s NATO.

  Ruské komodity, na které je velká část světa závislá, jsou velmi nedostatkové, včetně zemního plynu a ropy potřebných k výrobě hnojiv a obilí. Ceny všech těchto položek od začátku invaze v únoru stále rostou..
  Položme otázku, komu budete věřit víc, Rusku, anebo těm stejným médiím a vládám, WHO, korporacím, big pharmas… která nás manipulovala a stále manipuluje a to už nejen kolem ko*kovid narativu?

  + Ruský Gazprom snížil dodávky zemního plynu do Německa o 60 % = západní Evropa se dočká noční můry v podobě „zelené energie“..aneb GREEN DEAL!
  https://abcnews.go.com/International/wireStory/reduced-russian-gas-flow-political-german-official-85407943
  Ruská společnost Gazprom, která je většinově vlastněna státem, již druhý den po sobě snížila vývoz zemního plynu do Německa. V kombinaci s prvním snížením nyní Německo dostává prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 pouze 40 % běžného množství ruského zemního plynu, a to vše díky sankcím proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu.
  „Snížení toků do dvou největších evropských dovozců ruského zemního plynu následuje po předchozím zastavení dodávek plynu z Ruska do Bulharska, Polska, Finska, Nizozemska a Dánska,“ uvedl server ABC News.

  To je skvělá zpráva pro Evropu, včetně česka, že? Slibují nám, že se postupně zbavíme zemního plynu a ropy ve prospěch velkých větrných turbín a solárních panelů..Dělám si legraci, protože zemní plyn je důležitou součástí moderního života. Bez něj – a stejně tak bez benzinu – by se život, jak ho v současnosti známe, rozpadl na prach!

  • CZ kotas,on nikoho neprosi,lebo je uz v stadiu vysokej debility,a aj keby nebol je to naplanovane (ma okolo seba 16 zidov) .On len postupuje podla rozkazov svetovej Elity,co je tiez Hladomor,(okrem vojen,Vaccine,sterilization,Chemical,atd. ) radikalne preriedit stado,pod 500 Millionov,vacsinou sikmookych,co su najlepsi otroci ,vsetko co robia takzvani Lidri sveta,je riadene Elitou a ti nechcu darmozracov,ako nas volaju,ale chcu absolutnu kontrolu,tych.co to preziju.

 12. KOVIDBARÓN!

  ,,,,siedmy presmeruje nasledovníkov svetla tam hore a ostatok tam dole,,,,vy ste dole už od narodenia-inak by som si všimol,že sa narodila už konečne tá lepšia úroveň,,,,nestalo sa-a to opakovane. (často mi tu vlákno pretrhne a koment ide inde,,,,)

 13. ..něco z USA:
  Po více než 100 požárech, které se zdají být sabotáží potravinářských zařízení po celých Spojených státech, se nyní objevují spekulace o tisících kusů dobytka, které zřejmě o víkendu náhle uhynuly v Kansasu. Podle korporátních médií, která zároveň tvrdí, že všechny ko*kovid vakcíny jsou „bezpečné a účinné“, jsou tato náhlá hromadná úmrtí důsledkem vedra. Krávy jsou však neuvěřitelně odolné a často snášejí stejné teploty, jaké právě teď zažívá Středozápad. Proč zřejmě tisíce kusů dobytka tak náhle umírají?!

  AgDaily.com, stejně jako ostatní konvenční média, tvrdí, že úhyn způsobila kombinace horka, vlhkosti a bezvětří. CNBC rovněž uvádí, že s tímto hodnocením souhlasí i kansaské ministerstvo zdravotnictví a životního prostředí. https://www.agdaily.com/news/extreme-heat-and-humidity-kill-thousands-of-cattle-in-kansas/

  VIDEO, 3000 kusů dobytka se převrátilo a zemřelo na jihu Kansasu: https://www.brighteon.com/84fada6e-b40c-4c5d-9606-378c5a97d647

  „Velmi vážně pochybuji o tom, že by jich tolik uhynulo najednou,“ řekl mi. „Při nehodě způsobené horkem by nepadli všichni najednou. Viděli byste několik mrtvých najednou, rozptýlených po celém stádě, ale ne tolik mrtvých najednou.“ Mnoho Američanů se nyní probouzí do reality, že jejich vlastní vláda je ve válce s námi lidmi. Záměrně ničí energetickou infrastrukturu a likviduje ekonomiku. Rozbíjejí trhy s aktivy a naprosto ničí budoucí životaschopnost důchodů. A nyní je jasné, že záměrně likvidují potravinový řetězec, čímž uvrhnou Američany do nedostatku potravin, potravinové inflace a skutečného hladomoru.
  Vypadá to, jako by nelegitimní Bidenův režim – který ve skutečnosti nikdy nebyl zvolen k moci – chtěl před volbami v polovině volebního období vyvolat celonárodní nepokoje, aby mohl ospravedlnit vyhlášení stanného práva nebo jiného výjimečného stavu v zemi. Potřebují, aby něco velkého vypuklo, aby se mohli pokusit zrušit volby nebo si vynutit celostátní korespondenční hlasování, aby mohli opět ukrást výsledky voleb (jako to udělali v roce 2020), viz: https://nastub.cz/w/woJ3sYL8biKbT9coeV6sBT?title=0&warningTitle=0&amp=&start=0s

  • KOVIDBARÓN!

   ,,,,za to,že existuje usa sa je traba poďakovať hrdinovi kolumbusovi a jeho sebranke,,,,po mori vždy prichádza iba záhuba,,,,normálny človek sa v mori iba umyje a uloví na okraji rybku k obedu a more nechá napokoji,,,,ale!

  • „3000 kusů dobytka se převrátilo a zemřelo na jihu Kansasu“

   Mikrovlnné zbrane.

   • Vysvětlení úhynu dobytka? NASA varuje před smrtícími “trhlinami” v magnetosféře, které umožňují intenzivnímu slunečnímu záření vyhubit velké množství zvířat na Zemi. Odborníci NASA hovoří o Zemi “bez života, jak ho známe”, v důsledku průrazu slunečního záření. Záhadný úhyn dobytka, ke kterému došlo o víkendu v Kansasu – nyní prý přesahuje 10 000 kusů dobytka – se vymyká tradičním vysvětlením. A ukázalo se, že to není poprvé, co je v Kansasu horko. Jako by všichni zapomněli, že každé léto je na Středozápadě horko. Mezi další možná vysvětlení hromadného úhynu patří sabotáž nebo hromadná otrava, stejně jako možnost, že rančerové náhle zapomněli zajistit těmto kravám vodu. To se však vzhledem k velmi vysoké dolarové hodnotě 10 000 kusů dobytka zdá být neuvěřitelně nepravděpodobné. Vzhledem k dnešním vysokým cenám hovězího masa to pro tyto rančery znamená finanční ztráty ve výši několika milionů dolarů. Je velmi nepravděpodobné, že by prostě zapomněli zajistit vodu.
    NASA varuje před “trhlinami” v magnetosféře a ozónové vrstvě, které umožní intenzivnímu a smrtícímu slunečnímu záření proniknout skrz tyto bariéry a způsobit vymírání na Zemi.
    Při oslabení magnetosféry – v kombinaci s úbytkem ozonové vrstvy – mohou přírodní síly způsobit “trhliny” nebo díry ve stínění, které obvykle chrání Zemi před UVB zářením vycházejícím ze Slunce. UVB záření a další elektromagnetické vlny kratších vlnových délek jsou pro život na zemském povrchu natolik nebezpečné, že jsou obviňovány z událostí na úrovni vymírání (ELE), které podle vědců vyhubily neandrtálce. Nyní se objevuje další vysvětlení, které by mohlo poskytnout správnou odpověď. Včera jsem vedl rozhovor s Davidem DuBynem z podcastu Mini Ice Age Conversations. Jeho kanál je také známý jako “Adapt 2030”. Prozradil, že zemská magnetosféra slábne, což je součástí přirozeného procesu převracení magnetických pólů, který proběhl nejméně stokrát, co víme: https://www.brighteon.com/a7e05abb-5fb3-45fd-bfe9-bc11e6942d21

    V oblastech, kde byla zemská magnetosféra dostatečně oslabena, proniklo intenzivní sluneční záření na povrch Země, kde zahubilo obrovské množství živých bytostí a v oblasti postižené touto “trhlinou” dokonce způsobilo vyhynutí. Touto událostí by mohl být jednoduše posun magnetického pólu, který by dočasně vystavil povrch Země intenzivnímu, smrtícímu záření, které by zabilo každé zvíře nebo člověka, který by nenašel stín. To by donutilo velkou část lidstva skrývat se nebo fungovat v noci a zřejmě by to vedlo ke zhroucení celosvětového zásobování potravinami.

    + Pensylvánští zemědělci nemohou sklízet úrodu kvůli nedostatku nafty:
    https://www.zerohedge.com/markets/we-are-teetering-edge-food-shortage-worries-mount-pa-farms-crushed-record-diesel-prices
    Během dvou let se Amerika dostala z energetické nezávislosti do energetické krize. Průměrná cena nafty v Pensylvánii nyní činí 6,19 dolaru. Ceny nafty vzrostly o 75 % oproti stavu před rokem. Zemědělci mají problém sehnat a/nebo si dovolit naftu, a proto nemohou vyjmout úrodu z půdy.. Deník Morning Call uvádí, že pensylvánské zemědělce rekordní ceny nafty “drtí” a situace zcela jistě ovlivní ceny potravin a v příštích měsících přinese nový nedostatek potravin. Zemědělci zůstali bez prostředků a na mizině, nemohou sklidit letošní úrodu. Pokud zemědělci nebudou schopni zaplatit za vytažení úrody ze země, pak domácí zásobování potravinami v USA dostane další ránu. Budou současní okupanti Bílého domu “způsobovat smrt” prostřednictvím “hladomoru”, jen aby prosadili svůj komunistický program? Tento program “budování lepšího” je vytvořen podle vzoru komunistického programu Světového ekonomického fóra “Velký reset”.

   • Zbranislav,okolo 10 tisic,uz to stuplo

  • Czkotas: Ano,vyše 10 tisíc,krav je mrtvych,desiatky tisic Sliepok,jedno vajce ma stat jeden dollar ,vypalene sklady potravin,vyrobcov potravin,atd,atd. ,Ucelom je Hladomor,revolucia, potom pozvanie UN Army,co su Cinani(vsak ich je uz milliony tuna v Usa ) odzbrojenie Ludi.. Plan je ze usa,strati vyse 200 millionov ludi,do 2025 a sa stane Polnohospodarska oblast Ciny a Elit .

 14. mariankosmac

  Nechápem prečo má západ takú snahu vyzbrojovať Ukrajinu. Kam sa stratilo ono heslo ,,múdrejší ustúpi “ Rozumnejšie by bolo ,,vzdať“ sa Ukrajiny a nemiešať sa do ruskej operácie. Takto v podstate západ dáva rusom zámienku že si tu môžu robiť čo chcú. Slovensko tiež poslalo zbrane takže rusi už nemusia garantovať ani hranice Slovenska.

  • Obyčajní ľudia (pozor! – nie tí od Matoviča) strach z porušenia garancie hraníc Slovenska nemajú (skôr naopak).
   Ale tí praví z OĽANO, SaS, i Remiška už majú určite kufre zbalené, letenky v šuflíku od nočného stolíka – uložené, čakajúc na pokyn od západného pánička..
   Ovšem – všetko môže byť úplne – INAK !

  • Marianko a to si sa az teraz prebudil?? Plan je vykynozit Slovanov,Slovanmi(Houstonsky Project_)Tiez nehovor o Rusoch,ale o Zidoch,co to vsetko riadia,Zelensky a jeho vlada je zidovska,Putin je zid(napisal to vo svojej knihe) Dudova Manzelka je Zidovka,cela UNIA je zidovska a USA je 100% pod zidovsku kontrolu-absolutnu . Solzhenitsyn,(co napisal GULAK) povedal ze ti co zabili 65 Millionov Rusov,neboli Rusi a okamžite bol odpisany na „zapade“

 15. „Vzácnou zhodou okolností“ sa nedeje nič čo by nebolo viac menej sofistikovane naplánované – riadené Lockdowny budú v pravidelných intervaloch striedať tkzv. „sankcie na Rusko“, súbežne s EKOTRORIZMOM s postupnou likvidáciou ekonomík štátov EÚ + kolónií vo svete ktoré vedú skorumpované, vydierateľne a psychopatické bábky až do bodu „0“ > Veľkého resetu – protektorátnej ríše zla.
  Zmena režimov z demokracie na FAŠIZMUS nemôže prichádzať počas prosperity, spoločenskej harmónie vzťahov, ale vyvolaného chaosu, ekonomického úpadku, občianskych vojen, populácie zmietanej apokalypsami vírusov a boja jednotlivca o holý život!

 16. Ja – ruský okupant!
  Krátke (2:39 min), ale poučné videjko. Adresa:
  https://rumble.com/v17ypf0-j-rusk-okupant.html

 17. Máš 1000%-nú pravdu.
  Ovce voliči olajna ,sasanky,žaludí,mafiana,a poj…ch slnieckarov P(ohrebnej)S(luzby)su stale ale na vyslni.

 18. adamkratochvil

  nie nadarmo Putin uznava Stalina co aj verejne priznal, ako vidiet je jeho dobrym ziakom a uz toto vedomie by malo Zapad na cele s USA upozornit na to co ich čaká, ani Hitler spolu so Zapadom, ktory ho podporoval do vojny so ZSSR neveril, ze ZSSR vojnu vyhra…bohuzial Slovensko tiez cakaju tazke casy pretoze sme na nespravnej strane…co sa tyka mna mne ako 75 rocnemu uz je to uplne fuk, ja si budem kurit drevom na chalupe a svietiit mi bude pri splne Mesiac a ako luxus bude sviecka…ale co budu robit dnesní 5O-tnici a od nich mladsi, ktori si zivot bez vsetkych tych „vymozenosti“ pocnuc nakupnymi strediskami cez mobily a laptopy az po internet, ktore im bez toho ze by si to uvedomovali mrzacia zivot si svoj zivot ani predstavit, nevedia tak ti si to ods-rú najviac…ti sa budu motat v tom celosvetovom marazme ktory ich caka a neminie ich…

 19. Ani Rus.Putin, 33° slobodomurár v rukách Rusko-chazarského židovského kongresu, NIE JE SPASITEĽOM SVETA, či Ruska! Je to iba ďalší židoničiteľ sveta a Ruska-Slovanov! Rusko bude mať vlastenca až o 500-600 rokov, keď Čína bude na úpadku, Európske Rusko na vzostupe! To je Tao-zákonitý Chod Nebies, kgorý aj politici dodržiavajú, lebo nemajú nič iné k náhrade! Cykly vesmíru určujú cykle na Zemi!!!

Pridajte komentár

*