Voľbou Korčoka volíte vojnu! Nevoľte za prezidenta vojnového štváča, ktorý by neváhal vyslať vašich mužov, otcov a synov na smrť do ukrajinských zákopov!

Za rakovinu z najpredávanejšieho herbicídu musí Monsanto zaplatiť pokutu 289 mil. dolárov


Print Friendly, PDF & Email

Spoločnosti Monsanto bolo nariadené zaplatiť 289 miliónov dolárov za to, že Roundup spôsobil mužovi rakovinu

Súd v San Franciscu udelil odškodné vo výške 289 miliónov dolárov bývalému údržbárovi školského areálu, Dewayne Johnsonovi, ktorý zažaloval spoločnosť Monsanto a jeho produkt, totálny herbicíd Roundup za to, že mu spôsobil terminálne štádium rakoviny.

Odškodné pozostáva zo 40 miliónov dolárov kompenzačných náhrad a 250 miliónov dolárov je trest za spôsobené škody.

Rakovina z herbicídu RoundUp

Johnsonov prípad mal zrýchlený priebeh s ohľadom na jeho vážny zdravotný stav spôsobený jeho non-Hodgkinsovým lymfómom, čo je rakovina lymfatického systému.

Túto chorobu uňho vyvolali účinky výrobkov Roundup a Ranger Pro. Ranger Pro je podobný glyfosátový herbicíd ako Roundup a on ho používal až tridsaťkrát za rok. Jeho lekári si nemysleli, že Johnson sa dožije verdiktu súdu.

Johnson tvrdil, že počas výkonu svojej práce sa stali dve nehody, počas ktorých došlo k jeho priamemu vystaveniu účinkom uvedených produktov. Prvá nehoda sa stala v roku 2012.

O dva roky neskôr bolo 46-ročnému otcovi dvoch detí diagnostikovaný lymfóm, ktorý sa léziami rozšíril až do 80 % jeho tela.

Spoločnosť Monsanto sa vyjadrila, že sa odvolá proti rozsudku.

Scott Partridge, viceprezident spoločnosti Monsanto, vo svojej reakcii na verdikt súdu uviedol nasledovné:

„Dnešným rozhodnutím sa nezmení nič na skutočnosti, že viac ako 800 vedeckých štúdií a recenzií, záverov, vydaných zo strany americkej Agentúry na ochranu životného prostredia (EPA), amerických Národných inštitútov zdravia a regulačných orgánov na celom svete podporuje skutočnosť, že glyfosát nespôsobuje rakovinu. A nespôsobil rakovinu ani pánovi Johnsonovi.“

Monsanto je sesterskou spoločnosťou nemeckého koncernu Bayer AG, ktorý v júni odkúpil agrochemickú spoločnosť Monsanto za 66 miliárd dolárov. (Poznámka redakcie: Podľa posledných správ značka Monsanto zanikne a všetky produkty budú vystupovať už len pod značkou Bayer.)

V utorok Brent Wisner, Johnsonov právny zástupca, vyzval porotcov, aby Monsanto vzali na zodpovednosť a uvrhli naňho verdikt, ktorý by „skutočne zmenil svet“.

Monsanto o rizikách údajne celý čas vedel

Urobil to po tom, čo tvrdil, že spoločnosť Monsanto vedela o rizikách rakoviny spôsobených glyfosátom, ale napriek tomu sa rozhodla, že ich bude ignorovať a informácie bude pred verejnosťou ukrývať a dôkazy likvidovať.

„Podľa The Guardian je Johnson prvým človekom, ktorému sa podarilo dostať pred súd spoločnosť Monsanto. Je to tak aj napriek tomu, že tisíce ľudí v USA podalo podobné žaloby proti Monsanto.

Johnson svoju žalobu odôvodnil tým, že chemikálie predávané pod značkou Roundup sú spojené so vznikom rakoviny. Táto žaloba sa zameriava na chemický glyfosát, najrozšírenejší herbicíd na svete, ktorý spoločnosť Monsanto začala uvádzať na trh ako Roundup v roku 1974.

Spoločnosť začala tým, že ju predstavila ako „technologický prelom“, ktorý by mohol zabiť takmer každú burinu bez toho, aby akokoľvek poškodil zdravie ľudí alebo životné prostredia.“ – SHTFplan.com

V septembri 2017 Agentúra pre ochranu životného prostredia USA (EPA) dospela k záveru, že glyfosáty pravdepodobne nie sú karcinogénne voči ľudskému zdraviu, a odôvodnila to výsledkami, ktoré získala na základe desaťročného dlhodobého hodnotenia.

V roku 2015 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala opačné vyhlásenie, v ktorom varuje ľudí pred tým, že glyfosát je pravdepodobne karcinogénny pre ľudí.

Johnsonov prípad nie je súčasťou konsolidovaného súdneho konania, ktoré prebieha v štáte Missouri, Delaware, ani toho, ktorý prebieha na štátnom súde v Kalifornii a predstavuje približne 2 000 podobných prípadov.

Johnsonov prípad nie je súčasťou ani federálneho sporu, v ktorom je zastúpených viacero amerických okresov, kde sa čaká na to, že Vance Chabria, americký okresný sudca zo San Francisca, zaháji vypočúvania.

Je to ten človek, ktorý zmietol pod koberec stovky súdnych sporov žalujúcich Roundup s tým, že dôkazy proti Roundup-u, resp. proti Monsantu, nie sú dostatočné na to, aby porota mohla pojednávať a takisto sa odvolával na to, že znalecké posudky, ktoré predložili žalobcovia sú „zmätočné“.

Zbohom vysoký krvný tlak

Dokumenty, ktoré boli zverejnené v auguste 2017 viedli k tomu, že sa začali objavovať obvinenia proti spoločnosti Monsanto, ktoré upozorňovali na jej snahy ovplyvňovať médiá a vedecký výskum, a zároveň odhalili vnútorné diskusie, ktoré sa viedli vo vnútri spoločnosti o bezpečnosti ich najvýznamnejšieho produktu, Roundup-u, ktorý zabíja burinu.

Monsanto v New York Times

Ako minulý rok poznamenal New York Times, nové vnútropodnikové interné e-maily odhaľujú, okrem iného etické námietky bývalých zamestnancov pracujúcich na výskumoch, ktoré „posielali nejakým neidentifikovateľným duchom“, a tieto maily boli zablokované ako „nezávislé“ analýzy.

„Dokumenty len zdôrazňujú, kam je až ochotná zájsť agrochemická spoločnosť, keď ide o ochranu a záchranu jej imidžu. Dokumenty dokazujú, že Henry I. Miller, akademický a hlučný zástanca geneticky modifikovaných plodín, požiadal Monsanto o to, aby mu načrtli, o čom má písať vo svojom článku.

To sa potom v značnej miere odzrkadlilo, samozrejme, v jeho článku, ktorý bol pod jeho menom zverejnený na stránkach Forbes v roku 2015. Pokúsili sme sa kontaktovať pána Millera, aby sme sa ho na to opýtali, ale nepodarilo sa nám ho zastihnúť.

Podobný problém sa objavil aj v akademickom výskume. John Acquavella je akademik zapojený do písania výskumu financovaného spoločnosťou Monsanto a je aj bývalým zamestnancom spoločnosti Monsanto.

Zdá sa, že vyjadril svoje nepríjemné pocity ohľadom procesov a napísal to mailom vedeniu spoločnosti Monsanto v roku 2015 v tomto znení: „Nemôžem byť súčasťou nepravého autorstva v prezentácii ani v publikácii.“ Vyjadril sa aj k spôsobu, akým sa spoločnosť snažila ovplyvňovať autorstvo: „Toto sa nazýva „ghost writing“ a je to neetické.“

(„Ghost writing“ je praktika, pri ktorej anonymná osoba na objednávku, alebo na príkaz nadriadeného vypracuje nejaký dokument a iná osoba uvedie seba ako autora. Táto prax sa uplatňuje vo veľkých firmách a vo veľkých štátnych organizáciách.)

Novo odhalené e-maily odhaľujú ešte aj interné diskusie, ktoré vyvolávajú pochybnosti o tom, že vedci, ktorých Monsanto zamestnávalo, skutočne verili tomu, čo sa publikovalo smerom k verejnosti. Týka sa predovšetkým správ o bezpečnosti výrobku Roundup.

„Ak by ku mne niekto prišiel a povedal, že chce testovať Roundup, viem, ako by som reagoval – zachvátili by ma vážne obavy.“

A je toho ešte aj oveľa viac:

„Dokumenty ukazujú aj to, že podobné debaty, aké prebiehali mimo spoločnosti Monsanto o bezpečnosti glyfosátu a Roundup-u, prebiehali aj vo vnútri spoločnosti, medzi jej zamestnancami.“

V emailovej správe z roku 2002 jeden z manažérov spoločnosti Monsanto napísal toto: „To, čo som od vás počul, znamená, že aj naďalej pretrváva táto vec s tými štúdiami – Glyfosát je v poriadku, ale vytvorený produkt (a tým je povrchovo aktívna látka) zapríčiňuje škody.“

V e-mailovej správe z roku 2003 iný manažér spoločnosti Monsanto povedal ostatným: „Nemôžete povedať, že Roundup nie je karcinogén… nevykonali sme potrebné testy pri jeho formulácii, takže to nemôžeme vyhlásiť.“

Vôbec neprekvapuje, že právnici spoločnosti Monsanto argumentovali tým, že uvedené komentáre boli jednoducho len vytrhnuté z kontextu…

„Spoločnosť Monsanto povedala, že je pobúrená tým, že tieto dokumenty boli zverejnené zo strany advokátskej kancelárie zapojenej do súdneho sporu.

Existuje trvalý príkaz na zachovanie dôvernosti, ktorý oni porušili,“ povedal Scott Partridge, viceprezident pre oblasť globálnej stratégie v spoločnosti Monsanto.

Vyjadril sa tak, že „keď už zvonček zazvonil, niet moci, ktorá by to „zvonenie“ zrušila“.  Spoločnosť Monsanto sa bude snažiť od firmy vysúdiť pokutu.

 „To, čo vidíte, sú niektoré z čerešničiek na torte, ktorá zrejme vyzerá oveľa horšie,“ povedal pán Partridge, „avšak ako látka, tak ani veda nie sú týmto ovplyvnené.“

Záver

Glyfosát, hlavná zložka Roundup-u, bola prvýkrát schválená na to, aby vyničila burinu. To bolo v roku 1974.

Odvtedy je najobľúbenejším a najrozšírenejším herbicídom na svete. Bohužiaľ.

Stop Candida

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*