Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

Vôňa dažďa zmierňuje stres + 7 ďalších prínosov prechádzky v daždi


Print Friendly, PDF & Email

Vôňa dažďa zmierňuje stres + 7 ďalších prínosov prechádzky v daždi

Väčšina ľudí dokáže predvídať búrku bez toho, aby sa pozreli na oblohu. Stačí im len ovoňať vzduch. Vôňa, ktorú vdychujú, však v skutočnosti nie je dážď, ten je bez pachu.

To, čo cítia, je petrichor, zmes chemických látok, ktoré sa uvoľňujú, keď na zem dopadnú prvé dažďové kvapky. Vietor ich nesie do okolitých oblastí a varuje tak nosy pred nastávajúcim dažďom.

Niektorí ľudia opisujú vôňu dažďa ako uvoľňovač stresu. Môže to byť tým, že čuch je priamo spojený s hipokampom a amygdalou. Tieto dve časti mozgu sa podieľajú na emóciách a pamäti.

Vnímanie vône petrichoru môže vyvolávať príjemné spomienky, napríklad na to, ako sa ste v detstve špliechali v kalužiach. Tento pocit nostalgie dokáže zmierňovať psychické vypätie.

Okrem zmierňovania stresu spájajúceho sa s vôňou dažďa má v sebe prítomnosť dažďa aj mnohé ďalšie prínosy. Na tomto mieste uvádzame sedem z nich a vy si ich môžete vychutnať pri najbližšom daždi.

7 prínosov prechádzky v daždi

1. Zvuk dažďa je upokojujúci

Dážď znie ako voda, pričom špliechajúce zvuky nie sú hrozivé. Pôsobí preto uvoľňujúco a vysvetľuje aj to, prečo ľudí upokojuje.

Niektorí ľudia dokonca používajú nahrávky so zvukmi dažďa ako pomoc pri zaspávaní. Dážď vytvára stály šum, ktorého sila postupne silnie a slabne.

Poslucháčov tak uspáva a neruší ich spánkový cyklus. Funguje tiež ako biely šum prehlušujúci ostatné zvuky, ktoré by vás mohli budiť.

2. Znižuje znečistenie vzduchu

Dažďová kvapka zbiera pri svojom páde častice prítomné vo vzduchu. Dažďové kvapky sťahujú k zemi sadze, smog a ďalšie druhy znečistenia.

Mať čistejší vzduch na dýchanie je prospešné pre všetkých ľudí. Obzvlášť osožné je to ale pre tých, ktorí sú na znečistenie ovzdušia citlivejší. Patria medzi nich ľudia s astmou, či tí, ktorí sú mladí, chorí, starší alebo tehotné ženy.

Keď sa príliš zhorší kvalita ovzdušia, sú varovaní, aby sa zdržiavali v uzavretých priestoroch. Dobrý dážď im umožňuje opäť bezpečne vyjsť von.

3. Vonku zrejme nájdete samotu

Keď vonku prší a sneží, je menej pravdepodobné, že ľudia vyjdú von.

Jedna kanadská štúdia dokázala, že 4 mm dažďových zrážok znížilo počet krokov dospelých o 5,2 %. Pri 14 mm zrážok klesol počet ich krokov o 8,3 %.

Liečba osteoporózy

Ak radi trénujete bez prizerania okolitých ľudí, môže to byť pre vás prínosom. Občas je príjemné bežať bez divákov.

A ak sa radi prechádzate v parku, ktorý je zvyčajne plný ľudí, mať chodník len sám pre seba môže byť vítanou zmenou.

4. Uzemnenie pre pacientov s PTSD

Pre pacientov s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSP či PTSD) môžu prechádzky v daždi prispievať k „uzemneniu“.

Ide o techniku využívajúcu 5 zmyslov, ktorá má ľuďom pomôcť vyrovnať sa so spomienkami a odlúčením.

Chodec môže cítiť vôňu petrichoru a na koži zakúšať pocit dažďa. Môže počuť dážď dopadajúci na zem a sledovať dažďové kvapky padajúce z oblohy. Využiť môže dokonca aj chuť, keď zachytí pár kvapiek jazykom.

5. Môžete dlhšie trénovať a ísť rýchlejšie

Cvičenie spôsobuje, že vaše svaly vytvárajú teplo. Aby vás ochladilo, musí vaše telo presmerovať tok krvi tak, aby vytváralo pot, čo znižuje váš výkon.

Dažďová voda vás ochladzuje a umožňuje vám účinnejšie využívať energiu. Keď trénujete v daždi, môžete cvičiť dlhšie a ísť rýchlejšie.

6. Tréning v daždi vám zrýchľuje metabolizmus

V jednej japonskej štúdii nechali zdravých mužov 30 minút bežať na bežiacom páse v komore simulujúcej podmienky za dažďa.

Zistili, že pri behu za chladných, daždivých podmienok vzrastá potreba energie, čo zlepšuje metabolizmus.

7. Učí vaše telo prispôsobiť sa

Vykonávanie vášho obvyklého cvičenia v daždi učí vaše telo reagovať na rozdielne podmienky.

Vaše telo sa bude musieť prispôsobiť chôdzi alebo behu na klzkom chodníku. To pridáva prvok výzvy a zlepšuje vašu zdatnosť v cvičení.

Prejavte dažďu trochu vďaky

Či už trénujete, alebo vám ide o dobrý spánok, dážď je plný prínosov.

Keď budete nabudúce v daždi, nájdite si chvíľu oceniť všetko to dobré, čo so sebou prináša.

Liečba osteoporózy

Zdroj: healthy-holistic-living.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Milujem letné dažde!

Pridajte komentár

*