Vertigo (nevoľnosti, točenie hlavy, migrény a iné): Príčiny, príznaky a liečba


Print Friendly, PDF & Email

Vertigo (nevoľnosti, točenie hlavy, migrény a iné): Príčiny, príznaky a liečba

Už ste niekedy zažili pocit, že sa s vami všetko točí, aj keď sa vôbec nepohybujete?

Ak áno, môžete trpieť ochorením s názvom Vertigo, formou nevoľnosti, ktorá vám spôsobí ilúziu pohybu.

Vertigo zvyčajne naznačuje, že môžete mať základné ochorenie jedného z dvoch dôležitých častí tela – vášho vnútorného ucha alebo centrálneho nervového systému.

Vaše vnútorné ucho predstavuje súbor orgánov zodpovedných za premenu vibrácií vo vzduchu do signálov, ktoré prechádzajú priamo do mozgu a následne sú spracované vo forme zvuku.

Obsahuje tiež orgány, ktoré sú zodpovedné za koordináciu, rovnováhu vášho tela a pohyb.

Váš centrálny nervový systém je na druhej strane zodpovedný za kontrolu vašich myšlienok, pohyb svalov a prenos zmyslových stimulátorov do mozgu.

2 typy Vertiga, o ktorých by ste mali vedieť

Ak je príčinou Vertiga izolácia vášho vnútorného ucha, nazýva sa periférne Vertigo. Nižšie uvádzame zoznam niektorých ochorení, u ktorých je známe, že môžu spôsobovať tento problém:

1. Meniérova choroba – je charakterizovaná abnormálnou produkciou tekutiny vo vnútri vášho vnútorného ucha, čo spôsobuje tlak z jej nahromadenia a závraty. Váš sluch tým môže byť ovplyvnený.

2. Benígne paroxyzmálne polohové vertigo (BPPV) – predstavuje jednu z najčastejších foriem periférneho Vertiga.

Nastáva, keď sa kryštálové usadeniny vo vašom vnútornom uchu uvoľnia a skončia v kanáloch. Keď sa budete pohybovať, kryštály narušia prísun tekutín, čo zmätie vaše rovnovážne orgány a vedie to k závratom.

3. Labyrintitída – Toto ochorenie je definované ako zápal labyrintu vnútorného ucha. Vzhľadom k tomu, že labyrint obsahuje rovnovážne i sluchové orgány, zápal môže spôsobovať závraty, ale aj problémy so sluchom.

Keď je príčinou Vertiga váš nervový systém, nazýva sa centrálne Vertigo. Medzi ochorenia, ktoré spôsobujú tento stav, patria:

Prírodná liečba osteoartritídy

4. Skleróza multiplex (MS) – Roztrúsená skleróza je ochorenie, ktoré spôsobuje zápal myelínu, ochrannej vrstvy nervových buniek, čo spôsobuje vášmu telu problémy s koordináciou svalov, problémy so zrakom a závraty.

Závažnosť tohto ochorenia sa líši u každého človeka, takže môže dochádzať k miernym alebo silným závratom.

5. Migrény – sú oveľa silnejšie bolesti hlavy ako tie obvyklé. Bolesť môže spôsobovať závraty, sprevádzané vracaním a nevoľnosťou.

6. Zápal sluchového nervu (akustická neuritída) – nastáva, keď nezhubný nádor rastie v lebečnom nerve vášho vnútorného ucha.

Keď sa nádor zväčší, začne tlačiť na priľahlé nervy, čo spôsobuje závraty, stratu sluchu, bolesti hlavy a dokonca tŕpnutie tváre.

Liečba Vertiga

Vzhľadom na početné príčiny vzniku Vertiga je potrebné prispôsobiť aj liečbu tohto ochorenia.

V prípade BBPV sú vhodné špeciálne cvičenia vykonávané s pomocou fyzioterapeuta, ktoré pomôžu presunúť kryštálové usadeniny na miesto, ktoré nebude mať vplyv na vašu rovnováhu.

Ak sa ich naučíte vykonávať aj sami, môžete ich vykonávať v pohodlí vášho domova. Avšak, v niektorých prípadoch, ako je roztrúsená skleróza, neexistuje žiaden liek proti tomuto ochoreniu.

Existujú však aj prípady vyliečenia s pomocou prírodnej liečby sklerózy multiplex.

V tomto prípade budete musieť liečiť vaše príznaky kombináciou terapií, ktoré pomáhajú znižovať zápal spolu so zdravou stravou, ktorá vyživí vaše telo.

Stop Candida

Spracoval: Badatel.net, Zdroj: articles.mercola.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Eva Szuscikova

  Páčia sa mi vaše články, ale obyčajne sú nedokončené. Nedávate rady do konca zmienujete sa o migréne ale rady ako na nu nie sú . Takže by som poprosila ked načnete niaku tému tak ju aj ukončite.
  Ďakujem

 2. hrušovská

  Dobrý deň, náhodou sa mi dostala info o migrénach, možno Vás to osloví.MH

 3. Ja by som poprosil rady,ako sa lieči Benígne Paroxyzmálne polohové vertigo.Dakujem.

 4. Niekedy mam pocit ako by som bol opity, hlavne ked sa pozeram do strán tak sa mi rozdvojuje obraz. Nevite mi odkázat nejaký link alebo ako to riešit ?
  Dakujem.

Pridajte komentár

*