Vedci zistili, ako vajíčka na raňajky ovplyvnia činnosť vášho mozgu


Print Friendly, PDF & Email

Vedci zistili, ako vajíčka na raňajky ovplyvnia činnosť vášho mozgu

Mnohí ľudia niekedy vnímajú vajíčka priam ako zločincov. Odborníci na výživu ich raz propagujú, a potom zasa vravia, že sú pre nás zlé.

Toto protirečenie pramení z celkovej polemiky, že vajcia zvyšujú hladinu cholesterolu, čo môže viesť k ochoreniu srdca.

Predchádzajúci výskum spájal pravidelnú konzumáciu vajec s infarktmi, vysokým krvným tlakom a priberaním na váhe. O stavoch, ktoré spôsobujú poškodenie srdca, artérií či krvného obehu je tiež známe, že zvyšujú riziko Alzheimerovej choroby.

Podľa Americkej srdcovej asociácie (American Heart Association) by mal zdravý dospelý človek skonzumovať každý deň viac ako 300 miligramov cholesterolu. Jedno veľké vajce obsahuje približne 186 miligramov cholesterolu a malé vajce okolo 141 miligramov.

To znamená, že už 2 vajíčka túto potrebu cholesterolu bohate pokryjú.

Nová štúdia z Východofínskej univerzity teraz ukazuje, že relatívne vysoký príjem cholesterolu v potrave sa nespája so zvýšeným rizikom koronárneho srdcového ochorenia – najväčšieho zabijaka na svete.

Mnohí ľudia tiež veria, že vajcia zvyšujú riziko demencie alebo Alzheimerovej choroby. Fínski výskumníci však zistili, že každodenná konzumácia vajec môže pomáhať zlepšovať činnosť mozgu.

Lepší výkon mozgu

Pre svoju štúdiu, uverejnenú v časopise American Journal of Clinical Nutrition, vedci 22 rokov analyzovali stravu takmer 2 500 mužov vo veku od 42 do 60 rokov. Na začiatku analýzy nebola žiadnemu účastníkovi diagnostikovaná porucha pamäti, ako sú demencia či Alzheimerova choroba.

Z tých 2 500 mužov sa u 337 v istom bode vyvinul nejaký neurologický stav – pričom väčšina trpela Alzheimerovou chorobou. Autori štúdie zistili, že s vyšším rizikom demencie alebo Alzheimerovej choroby cholesterol ani príjem vajec nesúvisia.

Napriek všeobecnému presvedčeniu, že cholesterol v potrave má dopad na hladiny cholesterolu v krvi, profesor Jyrki  Virtanen, mimoriadny profesor nutričnej epidemiológie Inštitútu verejného zdravia a klinickej výživy na Východfínskej univerzite v Kuopio, povedal, že cholesterol a príjem vajec nebol daný do súvisu s vyšším rizikom choroby srdca.

Dodal tiež, že sa usudzuje, že potravinový cholesterol má určitý vplyv na hladiny krvného cholesterolu len u nositeľov génu APOE4.

Zbohom vysoký krvný tlak

Podľa toho, čo uviedli Virtanen s kolegami, sa však zdá, že keď ide o konzumáciu vajec či akejkoľvek inej formy potravinového cholesterolu, nemajú sa čoho obávať ani nositelia génu APOE4.

Ba čo viac, údaje tiež ukázali, že pravidelná konzumácia vajec nezvyšuje riziko poruchy pamäte, dokonca ani u jedincov, ktorí k nej majú predispozíciu.

Naopak, výskumníci zistili, že konzumácia vajec zlepšila výkon pri nervovo-psychologických testoch frontálneho laloku a exekutívnych funkcií.

Táto štúdia bola financovaná Východofínskou univerzitou a Virtanen dodal, že nemali žiadne financovanie od priemyslu produkujúceho vajcia.

Nemajte z vajec strach

Aj keď si vajcia v posledných rokoch získali zlú povesť, zaznamenávajú návrat do regálov zdravých potravín.

Ako uviedli v Daily Mail Online, jedno veľké vajce obsahuje okolo šesť gramov vysokokvalitnej bielkoviny a slušné hladiny antioxidantov luteínu a zeaxantínu, ako aj vitamínov E, D a A.

Kým luteín môže pomáhať predchádzať upchávaniu ciev, u vitamínu E sa tiež ukázalo, že znižuje riziko budúcich infarktov u ľudí s jestvujúcim kardiovaskulárnym ochorením.

Americkí vedci už predtým uviedli, že nejestvuje žiadna zrejmá spojitosť medzi konzumáciou vajec a koronárnym ochorením srdca.

Nedávno bol tiež publikovaný výskum, ktorý zistil, že už len konzumácia jedného vajíčka denne môže o 12 % znížiť riziko mozgovej mŕtvice.

Liečba osteoporózy

Zdroj: health.news, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Jozef Tlamka

    Pohybujeme sa neustále okolo embryonálnych tajomstiev zdravia………Ide opätovne o Tajomný kód A.Einsteina…kruhový prstenec a kto nepozná
    podstatu života včiel…nevie čo je ľudský život ……!
    Pre zainteresovaných odporúčam návrat v čase do „starého Egypta“ : med + pyramidálne energie a iné tajomstvá s tým spojené, Vám otvoria oči……,
    Pokiaľ ide priamo o konzumáciu vajec….skúste vajcia z domáceho dedinského chovu…..Jozef

Pridajte komentár

*