4 fázy života podľa švajčiarskeho psychoanalytika Carla Junga. V ktorej ste vy?


Print Friendly, PDF & Email

jung-4-fazy-zivota

Postupne, ako kráčame po ceste zvanej život, prechádzame zásadnými zmenami.

Niektorí ich nazývajú krízami „štvrtiny života“ alebo „stredného veku“, aby tak zadefinovali fázu, v ktorej sa práve nachádzajú.

Ide síce o zásadné míľniky vo vašom živote, to však neznamená, že sa nemôžete vrátiť tam, kde ste sa už nachádzali v minulosti.

Veľmi dobre to vyjadril švajčiarsky psychoanalytik Carl Jung, ktorý tieto míľniky definuje aj pojmom 4 základné fázy vývoja osobnosti.

Opisuje ich ako fázy, ktoré definujú to, kým sme a čo nás v danej chvíli najviac motivuje. Nemajú nič spoločné s tým, koľko máme rokov alebo s tým, čo už sme v živote dosiahli.

Ako hovorí Jung:

Často sa nepripravení presunieme do „popoludnia“ nášho života. Je to o to horšie, lebo často máme pocit, že naše pravdy a poznanie, ktoré sme dovtedy nadobudli, nám budú slúžiť aj neskôr.

My však nemôžeme žiť popoludnie života s programami a zvykmi, ktoré sme sa naučili dopoludnia.

Čo bolo obrovské ráno, môže večer už byť veľmi maličké. Čo bolo pravdou ráno, popoludní už môže byť lžou.

Podľa Junga, toto sú základné fázy vývoja osobnosti človeka:

1. Atlét

Atlét je fázou života, v ktorej sme najviac pohrúžení sami sebou.

Žijú medzi nami aj ľudia, ktorí sa z tejto fázy nikdy neposunú ďalej. Prípadne, ak aj, tak sa do nej neskôr v živote vrátia späť.

Zo všetkých štyroch fáz ide o najviac nezrelú fázu. Je charakteristická posadnutosťou naším fyzickým telom a vzhľadom.

Ak chcete vidieť typický príklad fázy atléta, sledujte tínedžera, keď prejde pred zrkadlom. Fáza atléta môže byť narcistická, kritická alebo oboje.

2. Bojovník

Keď sa v živote posunieme, dostávame sa do fázy bojovníka. Ide o obdobie, kedy na seba začíname naberať rôzne zodpovednosti a máme chuť dobyť svet.

No dobre, niektorí z nás možno nie hneď svet, avšak je to čas, kedy sa začíname viac orientovať na ciele. Zrazu vidíme pred sebou ciele, ktoré chceme dosiahnuť a márnivosť fázy atléta sa postupne stráca.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Fáza bojovníka je charakterizovaná rôznymi trápeniami v našich životoch, ktoré na nás vyplaví včasná dospelosť.

Ide tiež o fázu, do ktorej sa ľudia najčastejšie vracajú, keď sa v neskoršom veku „znovuobjavia“.

3. Opatrovník

Keď sa fáza bojovníka skončí, sami seba sa pýtame: „Čo som v živote vykonal pre druhých?“

Vaša pozornosť sa presúva z dosahovania cieľov na nasledovanie životov druhých ľudí. Táto fáza má často súbeh s rodičovstvom, pretože vaša pozornosť  sa presúva na zabezpečenie lepšieho života pre vaše deti a čo pre to musíte urobiť.

Pre mnohých ľudí je však fáza opatrovníka oveľa viac než len rodičovstvo. Závisí nám na tom, aby sme po sebe zanechali nejakú stopu či dedičstvo pre ľudstvo vo všeobecnosti.

V tejto fáze si človek zhodnocuje, čo už v živote dosiahol a ako ísť ďalej – nie však ba vy sami, ale aj druhí ľudia okolo vás. Táto fáza je naozaj veľkým krokom vpred, dokonca aj pre fázu bojovníka.

4. Vedomie a spirituálno

Finálnou životnou fázou je fáza vedomia, ducha či spirituálna.

V tejto fáze si uvedomujeme, že sme viac než len zbierkou toho, čo sme za život nazhromaždili – nech už sú to peniaze, priatelia, majetok, úspechy alebo životné míľniky.

Sme spirituálne bytosti. Uvedomíme si, že sme dušami na ceste životom, ktorá nemá reálny začiatok ani koniec.

Spirituálna fáza  je charakteristická zmyslom, kedy „sa potrebujeme dostať von z vlastnej mysle“ a sústrediť sa na to, čo nás čaká za hranicou fyzického tela.

Filozof Lao Tcu už pred vyše 2500 rokmi perfektne opísal spirituálnu fázu:

Dokážete urobiť krok späť zo svojej mysle a tým pochopiť všetky veci? Porodiť, kŕmiť, starať sa bez vlastníctva, konať bez očakávaní, riadiť bez snahy kontrolovať?

Lebo toto je najvyššou cnosťou.

Spracoval: Badatel.net

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: iheartintelligence.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*