Prečo nie je pravda nič z toho, čo vám hovorili o statínoch a cholesterole


Print Friendly, PDF & Email

Prečo nie je pravda nič z toho, čo vám hovorili o statínoch a cholesterole

„Môj lekár hovorí, že mám veľmi vysoký LDL cholesterol a že ho to znepokojuje“, volali k nám tento týždeň.

„A vy teraz hovoríte, že by som mal jesť viac tuku, čo by môj cholesterol zlepšilo. Nazdal som sa, že tuk je to posledné, čo by som pri vysokom cholesterole mal konzumovať.“

Viem, aký mätúci sa stal cholesterol a tuk v potrave. Médiá, mnohí vedci a dokonca i lekári stále šíria prekonaný výskum o výžive. Mnohí ľudia sa obávajú, že ich cholesterol môže viesť k hyperlipidémii (vysokej hladiny tuku a cholesterolu).

V skutočnosti väčšina z nás len veľmi málo rozumie hladinám cholesterolu v našej krvi a celá záležitosť je oveľa zložitejšia, než sme si mysleli.

Mnohí ľudia stále veria, že konzumácia cholesterolu a tuku, najmä nasýteného tuku, spôsobuje infarkty a že užívanie liekov na báze statínov vám poskytuje účinný spôsob na zníženie rizika infarktov. Je to však naozaj pravda?

Jeden z najväčších mýtov, ktoré odmietajú zomrieť, je ten, že hladiny denného príjmu v potrave prijímaného cholesterolu a cholesterolu sú nepriateľom a že strava bohatá na tuky spôsobuje infarkty.

Váš lekár, médiá a tradiční zdravotnícki profesionáli radia, že by ste nemali jesť priveľa tuku či cholesterolu. No jedna štúdia za druhou dokazuje, že medzi celkovým obsahom tuku, nasýteným tukom či v potrave prijímaným cholesterolom a ochorením srdca nie je žiadna spojitosť.

Celkový obsah tuku a nasýtený tuk nespôsobujú srdcovú chorobu

Jeden prehľad 72 štúdií, zahrnujúcich takmer 600 000 ľudí, nenašiel žiadnu spojitosť medzi celkovým obsahom tuku či nasýteným tukom a chorobou srdca, zato však zistil, že očividne škodlivé sú transmastné tuky a omega-3 mastné kyseliny sú prospešné.

O čom väčšina lekárov a reklám liekových spoločností nehovorí, sú štúdie ukazujúce, že väčšina ľudí s infarktami má v skutočnosti normálne hladiny cholesterolu.

Keďže máme statíny a iné lieky na znižovanie cholesterolu, panuje presvedčenie, že tieto lieky predchádzajú infarktom. Na čo sa potrebujeme zamerať, je, ako môžeme svoje riziko infarktu znížiť.

Jedna veľká štúdia sa prizrela 541 nemocniciam so 136 905 pacientmi, prijatými s infarktom. Dovedna výskumníci objasnili 59% všetkých tohoročných infarktov v Amerike.

Zaujímavé je, že nikto z týchto pacientov s infarktom nemal vysoký LDL cholesterol, ani zvýšený celkový cholesterol.

V skutočnosti malo 75% týchto ľudí „normálny“ LDL cholesterol, z toho 50 % malo hladiny LDL cholesterolu optimálne. Toľko na margo toho, že LDL cholesterol prispieva k infarktom.

A tu to začína byť zaujímavé. Len 10% účastníkov malo hladiny HDL („dobrého“) cholesterolu vyššie než 60. To znamená, že 90% týchto pacientov, ktorí dostali infarkt, malo hladiny HDL pod 60.

Nízky HDL je veľkým varovaním pred prediabetom, alebo tým, čo ja nazývam diabezita. A my teraz vieme, že skutočným hnacím kolesom väčšiny infarktov a srdcovej choroby je nízky HDL.

Výskumníci v tejto štúdii vlastne zistili, že väčšina týchto pacientov mala metabolický syndróm, prediabetes alebo diabezitu.

Vo svojej praxi som to po mnohé desaťročia vídal znova a znova. Vinníkmi nie sú tuk a v potrave prijímaný cholesterol. To, čo prispieva k cukrovke, chorobe srdca a mnohým ďalším problémom, sú cukor a rafinované sacharidy.

Koniec odporúčaní na stravu s nízkym obsahom tukov

Stravovacie smernice amerického poradného výboru z roku 2015 posúdili výskum za 40 rokov a povedali nám, že sa máme prestať znepokojovať kvôli cholesterolu prijímanému v potrave, tvrdiac, že nejde o „živinu, ktorá by nás mala znepokojovať“.

Tiež konečne, po 35 rokoch odporúčaní na dodržiavanie stravy s nízkym obsahom tuku, zrušili akékoľvek odporúčania na obmedzenie tuku, prijímaného v potrave! Je to ukryté v správe, no ide o veľkú novinu.

Nedávno som robil interview s jedným z popredných svetových odborníkov na cholesterol, Dr. Ronaldom Kraussom.

Povedal mi, že v 80. rokoch, keď zažívali rozkvet odporúčania na stravu s nízkym obsahom tuku, robil štúdiu na ľuďoch s normálnym cholesterolom a podával im stravu s nízkym obsahom tukov a vysokým obsahom sacharidov, ktorú odborníci v tom čase považovali za zdravú.

Tým, čo sa stalo, bol Dr. Krauss šokovaný. Táto údajne zdravá strava s nízkym obsahom tukov menila profily zdravého cholesterolu na profily náchylné k infarktu, s vysokými triglyceridmi, nízkou hladinou HDL a malými časticami LDL. Výskumníci boli v šoku.

Podľa toho, čo dnes vieme, záleží najviac na druhu tuku, ktorý konzumujete, nie na množstve.

Transmastné kyseliny a rafinované rastlinné oleje vytvárajú neprirodzené cholesterolové profily, zatiaľ čo omega-3 tuky z rýb a mononasýtené tuky nachádzajúce sa v orechoch a olivovom oleji dokážu druh a množstvo vášho cholesterolu v skutočnosti zlepšovať.

Transmastné a poškodené tuky nezdravé, no najväčším vinníkom nenormálnych hladín cholesterolu vôbec nie je tuk. Je ním cukor, vo všetkých svojich mnohých formách.

Vami konzumovaný cukor sa mení na abnormálny krvný cholesterol a brušný tuk. Najväčším vinníkom zo všetkých je kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy (HFCS) nachádzajúci sa v sladených nealkoholických nápojoch, džúsoch a väčšine spracovaných potravín.

Práve ten spôsobuje problémy s cholesterolom u väčšiny ľudí, nie nasýtený či celkový tuk.

Keď prijímate fruktózu vo veľkých množstvách bez príslušnej vlákniny nachádzajúcej sa v celom ovocí mení sa vo vašej pečeni na cholesterol, vytvárajúc továreň, zvanú lipogenéza, ktorá vyrába veľmi nebezpečné malé častice LDL, zvyšuje vám hodnotu triglyceridov a znižuje HDL (dobrý) cholesterol. Robí to cukor v akejkoľvek forme, vrátane múky a rafinovaných sacharidov.

Nebezpečenstvá statínových liekov používaných na znižovanie cholesterolu

Takže, prečo sme všetci posadnutí celkovým cholesterolom a LDL cholesterolom, keď vieme, že nie sú hlavnými vinníkmi infarktov? Preto, lebo za najlepšie predávajúcou triedou liekov na trhu, statínmi, existuje mnohomiliardový liekový priemysel.

Vo viere, že najlepším spôsobom prevencie pred chorobou srdca je mať nízky LDL, lekári často predpisujú lieky ako statíny, aby tieto hladiny zostali nízke.

Napriek tomu však tieto lieky môžu vyvolať celý rad problémov, vrátane:

 • svalového poškodenia
 • problémov s pamäťou
 • symptómov podobných Parkinsonovej chorobe
 • rakoviny
 • poškodenia nervov
 • bolestí svalov
 • mnohých ďalších vážnych ochorení

Teraz dokonca už vieme, že statíny môžu zvyšovať riziko cukrovky až o približne 50%.

Prírodná liečba osteoartritídy

Bránia tiež správnemu fungovaniu vašich svalov, takže keď cvičíte, neviete sa dostať do takej formy. Jedna 12 týždňov trvajúca štúdia zistila, že u ľudí užívajúcich statíny došlo po výdatnom cvičebnom programe k 13% poklesu kondície. Prínosy cvičenia brzdili statíny.

Ešte znepokojujúcejšie je, že statíny príliš nefungujú ani v prevencii pred infarktami, napriek všetkým reklamám v médiách a radám vášho lekára.

Na to, aby ste predišli jednému infarktu, musíte statínmi liečiť 50 ľudí alebo liečiť 890 ľudí, aby ste predišli jednému úmrtiu. To znamená, že 889 ľudí užíva statíny bez akéhokoľvek úžitku.

Keď statíny naozaj zaberajú, často to nemá nič spoločné s ich účinkom na cholesterol. Medzi niektoré z vychvaľovaných prínosov statínov patrí, že znižujú zápal a v tele fungujú ako antioxidanty.

Celkovo sú však tieto a ďalšie možné prínosy u väčšiny ľudí prevažované temnými stránkami. Trochu väčší prínos majú pre tých, ktorí už infarkt mali, no len neveľký pre tých, ktorí ešte žiadny nedostali (čo je prípad, kedy sa predpisuje väčšina statínov – predtým, ako k udalosti došlo).

Čo zistili japonskí výskumníci

V štúdii z apríla 2015, publikovanej v časopise Annals of Nutritions & Metabolism, japonskí výskumníci analyzovali svoje smernice pre cholesterol a statínové lieky.

Mnohí ľudia sú presvedčení, že vám vysoké hladiny cholesterolu zvyšujú riziko infarktu a mortality. Podľa tohto výskumu to však nemusí byť nevyhnutne pravda.

Pozrite si toto:

 • Miera úmrtnosti u ľudí s vyššími hladinami celkového cholesterolu alebo  lipoproteínu s nižšou hustotou (LDL) v skutočnosti klesá, ako udáva väčšina japonských štúdií
 • Úmrtnosť spôsobená chorobami srdca sa v Japonsku podieľa na približne 7 % celkovej úmrtnosti (a je to tak celé desaťročia); čo je omnoho nižšia miera, než vidíme v západných krajinách

Podobné čítanie by vás malo naozaj donútiť pýtať sa, či nižší cholesterol znamená aj nižšie riziko úmrtnosti.

Zámerom výskumu je v skutočnosti vzdelávať profesionálnych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a informovať politických činiteľov, ktorí by mohli nakoniec vzdelávať verejnosť. V tomto prípade o prínosoch cholesterolu a o tom, ako ten môže srdcovému zdraviu dokonca prospievať.

Tento posun paradigmy však naznačuje, že by sa malo užívať menej statínových liekov a farmaceutickí obri by tak zarábali menej peňazí. A výskumníci vedia, že…

„Smernice [pre cholesterol]… sa v Japonsku vo všeobecnosti tešia veľkej úcte, a mechanizmus výkonu verejnej zdravotnej starostlivosti v krajine sa nimi poslušne riadi.

Aj lekári majú sklon jednoducho sa len riadiť smernicami; ich pracovné zaťaženie im často nedovoľuje zaoberať sa témou natoľko dôkladne, aby zistili pravdu v pozadí a boja sa súdnych sporov, keby sa smernicami neriadili v každodennej praxi.“

7 krokov k optimalizácii vášho cholesterolu

Ak je váš lekár znepokojený kvôli vášmu cholesterolu, budete chcieť využiť týchto sedem strategických krokov pre optimalizáciu hladín lipidov a svojho celkového zdravia:

1. Dajte si spraviť správne testy na cholesterol

Musíte si zistiť veľkosť a počet častíc, a to tak, že požiadate svojho lekára o vykonanie testu veľkosti častíc. Ostatné testy na cholesterol sú zastarané.

Bežný test na cholesterol veľkosť častíc neodhalí. Testy, ktoré sa dajú získať, sú buď NMR Lipid Panel od LabCorp alebo Cardio IQ Test od Quest Diagnostics.

Trvajte na jednom z týchto testov. Sú jediným spôsobom, ako zistiť, čo sa s vaším cholesterolom naozaj deje.

Želané výsledky sú také, ktoré ukazujú množstvo bezpečných, ľahkých, načechrených, veľkých častíc cholesterolu. Tie neželané ukazujú malé, husté častice cholesterolu, poškodzujúce artérie.

2. Overte si, či nemáte metabolický syndróm alebo diabezitu

Ak máte malé častice LDL alebo HDL, alebo vysoké hodnoty triglyceridov (nad 100), tak máte zrejme metabolický syndróm.

Ak je váš pomer triglyceridov k HDL vyšší než 2, potom máte pravdepodobne aj diabezitu.

Požiadajte o kontrolný glukózovo-inzulínový test alebo nejaký test inzulínovej rezistencie. Väčšina lekárov tento test na inzulín nerobí; overujú len glukózu.

Vykonáva sa tak, že vám po hladovke skontrolujú glukózu a inzulín. Potom vypijete 75-gramový glukózový nápoj a v jedno- a dvojhodinových intervaloch vám znova merajú inzulín a krvný cukor.

Svojho lekára by ste mali požiadať o kontrolu vášho hemoglobínu A1C, čo je meranie hladiny vášho krvného cukru za posledných šesť týždňov. Ak je vyššia než 5,5 %, máte možno metabolický syndróm.

3. Konzumujte zdravú stravu a zdravé tuky

Druh a množstvo cholesterolu vo vašom tele môžu zlepšiť dobré tuky v potravinách, ako sú avokádo, kokosový olej, extra-panenský olivový olej, voľne žijúce ryby, orechy a semená.

4. Konzumujte stravu s nízkym glykemickým indexom

Okrem zdravých tukov sa zamerajte na stravu s vysokým obsahom vlákniny rastlinného pôvodu, s množstvom fytonutrientov a omega-3 mastných kyselín.

Patrí sem mnoho neškrobovej zeleniny. Konzumujte veľa kvalitných bielkovín nachádzajúcich sa v strukovinách, semenách, orechoch a vysoko kvalitné živočíšne bielkoviny z mäsa voľne pasených zvierat či chovaných udržateľným spôsobom.

5. Pravidelne cvičte

Štúdie ukazujú, že sústavné, pravidelné cvičenie dokáže optimalizovať hladiny cholesterolu.

Ak ste začiatočník, pomôže aj 30 minút chôdze. Pokročilejší cvičenci môžu pridať cvičenie so záťažou a intenzívny intervalový tréning.

6. Zamerajte sa na kvalitu spánku

Optimalizácia krvného cukru je len jeden z početných prínosov pravidelného osemhodinového nočného spánku.

Osvojte si návyky pre dobrý spánok: niekoľko hodín pred spaním vypnite televízor a internet.

7. Užívajte správne doplnky

Medzi vhodné doplnky na optimalizáciu vášho cholesterolu patria:

 • multivitamíny
 • rybí tuk alebo EPA/DHA
 • vitamín D3
 • niacín (vitamín B3)
 • glukomanan alebo tiež PGX (supervláknina)
 • červená kvasnicová ryža
 • nízke dávky statínov (iba ak ste mali infarkt, chorobu srdca alebo máte viacero rizikových faktorov, pričom ste dôkladne monitorovaní pred poškodením svalov a pečene)

Odporúčame: Prírodná liečba cholesterolu a upchatých ciev

Záver

Vidíte, dúfam, že príbeh cholesterolu nie je čierno-biely. Cholesterol rozhodne nie je nepriateľ.

Riaďte sa týmito siedmimi vyššie uvedenými stratégiami a budete schopní optimalizovať svoje hladiny cholesterolu a dosiahnuť optimálne zdravie.

So želaním zdravia a šťastia,

Mark Hyman, M.D.

Stop Candida

Zdroj: drhyman.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Janka Blažejová

  Dobrý deň prajem. Článok hovorí o tom, že statíny nemajú vplyv na znižovanie hladiny cholesterolu, skôr pôsobia opačne, poškodzujú svaly,spôsobujú bolesti svalov, vyvolávajú problémy s pamäťou a nervami …. a v poslednej časti článku v bode 7. medzi vhodné doplnky stravy sú zaradené aj statíny, doslovne “ nízke dávky statínov“. Celkom dobre tomu teraz nerozumiem. Moja otázka je, prečo sa nízke dávky statínov odporúčajú, citujem: „ak ste mali infarkt, chorobu srdca alebo máte viacero rizikových faktorov, pričom ste dôkladne monitorovaní pred poškodením svalov a pečene“.Ďakujem za odpoveď.

  • Užívanie malých dávok statínov za istých okolností neodporúčame my, ale lekár, ktorý je autorom tohto článku (uvedený v závere článku). Vaša otázka by mala teda smerovať na neho.

   A v článku sa nepíše, že statíny nemajú vplyv na znižovanie hladiny cholesterolu, ale že nedokážu zabrániť infarktom a majú množstvo závažných vedľajších účinkov.

 2. Statíny majú vplyv na znižovanie hladiny cholesterolu, čo môžem osobne potvrdiť. Môj cholesterol bol okolo 4,20 pri používaní lieku sortis 40mg. Po jeho vysadení kardiológom mi behom necelého pol roka stúpol na 7,8, pričom o toto zvýšenie sa postaral LDL cholesterol. Po obnovení liečby hodnota cholesterolu klesla pod 5. Tento článok ma nabudil k tomu, aby mi urobili test veľkosti cholesterolových častí. Neviem však či na to mám nárok a som zvedavý na reakciu lekára.

 3. Autor píše, že užíváním statinů může dojít k poškození svalů, doplňuji, že též srdečního. Je to tím, že statiny v játrech blokují tvorbu důležité látky – koenzymu Q10, který je potřebný pro činnost mitochondrií ve svalových buňkách ( vláknech), kde se Q10 účastní tvorby energie z glukozy či jiných substancí.Při nedostatečném zásobení energií svaly bolí. Alternativně někteří lékaři doporučují současně se statiny užívat i přípravky s koenzymem Q 10. Správně autor píše, že důležitější než řešit LDL je mít vyšší HDL a ten se – pokud je nízký- zvyšuje sice špatně, ale dá se. HDL nespotřebované triglyceridy a v buňkách neukotvený LDL cholesterol, tedy nadbytečný, již narušený makrofágy do podoby “ pěnové buňky“ váže na sebe a transportuje ho zpět do jater ( při zdravém metabolizmu). Referenční hodnota HDL je 1,0 – 2,10 mmol/l krve, pokud je nižší je to špatně z výše uvedených důvodů; pokud je výrazně vyšší ( čehož se dosáhne málokdy), jeho případné negativní působení není dosud zcela přesně definováno. Doporučuje se při nízkém HDL zejména zhubnout, cvičit, plavat…. nekonzumovat jednoduché sacharidy, zejména fruktozu, ale zaměřit se na škroby, výrobky z hrubě mleté mouky ap., mírné pití vína. Uváděný doplněk vit. B3 ( niacin) je sice účinný v poklesu LDL a zvýšení HDL , má ale mírné a řešitelné vedlejší účinky( zarudnutí, pronikavě zapáchající stolice….). Jeho nejlepší formu si můžeme připravit sami a to vydatným spánkem, jak zmiňuje autor , dr. Hyman. To proto, že při spánku se uvolňuje z aminokyseliny tryptofanu jednak niacin ( o tom je řeč,) jednak se kaskádovitě tryptofan přeměňuje za podmínek ložnice bez TV, modrých světelných zdrojů, absence mobilu… přes serotonin až na melatonin, což je důležitá substance pro zdravé usínání a má další plusy.Je také vhodné připomenout důležitost znát hodnoty homocysteinu (aminokyselina se sírou v molekule), který při vyšších hodnotách je pro zánětlivost cév způsobený přítomností LDL důležitým negativním faktorem. V ČR se ale tato praxe neuplatňuje.

Pridajte komentár

*