Čo sa udeje vo vašom tele v priebehu hodiny od vypitia Coca Coly?


Print Friendly, PDF & Email

Čo sa udeje vo vašom tele v priebehu hodiny od vypitia Coca Coly?

Chcete byť zdraví? Pitie sladených bublinkových nápojov je pre vaše zdravie zlé z viacerých dôvodov a dokonca ani veda ich nevie vymenovať všetky.

Dnešný článok pojednáva o tom, čo sa stane, keď na vaše telo zaútočíte s Coca Colou.

V priebehu prvých 10 minút sa do vášho tela dostane 10 čajových lyžičiek cukru.

To samo o sebe predstavuje 100% odporúčanej dennej dávky cukru a jediný dôvod prečo nezvraciate z toľkej sladoty je ten, že kyselina fosforečná, ako ďalšia zložka koly, túto sladkosť potlačí.

V priebehu 20 minút hladina vášho krvného cukru prudko stúpne a následne pečeň, ako odpoveď na vylúčenie masy inzulínu pankreasom, začne toto ohromné množstvo cukru premieňať na tuk. V priebehu 40 minút je dokončená absorpcia kofeínu, vaše očné zreničky sa rozšíria, krvný tlak stúpne a pečeň pumpuje viac cukru do krvného obehu.

Okolo 45. minúty vaše telo zvýši produkciu dopamínu, ktorý stimuluje nervové receptory v mozgu, čo je mimochodom fyziologicky identická odozva ako u heroínu.

Po 60 minútach dospejete k prudkému poklesu hladiny cukru v krvi. 

Koľko sladených bublinkových nápojov ste dnes vypili? A čo vaše deti?

V roku 2005 bol biely chlieb, ktorý dovtedy predstavoval najväčší zdroj kalórií v strave Američanov, prekonaný práve sladenými bublinkovými nealkoholickými nápojmi. 

Priemerný Američan vypije za rok viac ako 200 litrov sladených nápojov. Takže predtým, než siahnete po ďalšej fľaši alebo plechovke takéhoto nápoja, prosím majte na pamäti, že každé jedno 3 dcl balenie obsahuje približne 10 čajových lyžičiek cukru, respektíve 150 kalórií, 30 až 50 mg kofeínu a tiež je napumpované umelými farbivami a sulfátmi.

Nespomínajúc fakt, že je to váš najväčší zdroj nebezpečného vysokofruktózového sirupu, vyrobeného prevažne z geneticky modifikovanej kukurice. 

Pozrime sa trocha bližšie na niektoré ďalšie hlavné zložky takýchto nápojov: 

 • Kyselina fosforečná: Tá môže nabúravať schopnosť tela využívať vápnik vyúsťujúc k osteoporóze a zmäkčovaniu zubov a kostí
 • Cukor: Je dokázané, že cukor zvyšuje hladiny inzulínu, čo môže viesť k vysokému krvnému tlaku, vysokému cholesterolu, chorobám srdca, cukrovke, priberaniu, predčasnému starnutiu a mnohým ďalším negatívnym dôsledkom. Väčšina sladených nápojov obsahuje vyše 100% odporúčanej dennej dávky cukru. Cukor je natoľko škodlivý pre vaše zdravie v tak veľa smeroch, že existujú dokonca zoznamy obsahujúce jeho vyše 100 možných následkov.
 • Aspartám (E951): Táto chemikália sa používa ako náhrada cukru v tzv. diétnych nápojoch. Je zaznamenaných 92 možných negatívnych následkov dávaných do súvislostí s konzumovaním aspartámu, zahrňujúc mozgové nádory, pôrodné defekty, cukrovku, psychické poruchy a epileptické záchvaty.
 • Kofeín: nápoje s obsahom kofeínu môžu zapríčiňovať nervozitu, chvenie, nespavosť, vysoký krvný tlak, nepravidelný srdcový tep, zvýšený cholesterol, vyplavovanie minerálov a vitamínov, hrčky na prsiach a pôrodné defekty.
 • Voda z vodovodu: aj napriek častým tvrdeniam príslušných štátnych orgánov o nezávadnosti vody z vodovodu sa odporúča ju nepiť, pretože môže obsahovať množstvo chemikálií, vrátane chlóru, trihalometánov, olova, kadmia a množstva organických nečistôt (polychlórované bifenyly a podobne).

Je jasné, že nadmerná konzumácia sladených nealkoholických nápojov je jedným z hlavných dôvodov stupňovania celosvetovej epidémie obezity.

Jedna nezávislá štúdia publikovaná v britskom denníku medicíny The Lacent demonštrovala silnú väzbu medzi konzumáciou sladených nápojov a detskou obezitou.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zistilo sa, že 12 ročné deti, ktoré pravidelne tieto nápoje pili, mali oveľa väčší výskyt obezity ako deti, ktoré ich nepili.

V skutočnosti vypitie len jedného sladeného nápoja denne počas takmer dva roky trvajúceho výskumu zvyšoval riziko obezity o 60%. Tuto sa žiada zvýrazniť, že sa jedná o obezitu charakterizovanú ako nadmieru vysoká nadváha, čiže už chorobný stav, nie obyčajná nadváha.

Ešte pre názornosť uvedieme ďalší fakt – jeden nápoj sladeného nápoja denne môže k celkovej váhe počas jedného roka pridať až 8 kilogramov. 

Zopár štatistických údajov týkajúcich sa rizík sladených nápojov: 

 • Jeden nápoj denne zvyšuje riziko cukrovky o 85%
 • Ich konzumenti sa vystavujú zvýšenému riziku rakoviny. Zdravotný limit pre výskyt benzénu vo vode je 5 molekúl benzénu na 1 milión molekúl vody (tzv. 5 ppm). Pri analýzach sladených nápojov sa v niektorých z nich zistili koncentrácie až 79 ppm a z vyše 100 testovaných značiek väčšina obsahovala aspoň nejaké množstvo benzénu
 • Ukázalo sa že tieto nápoje majú tendenciu poškodzovať DNA. Hlavným vinníkom je tu benzoan sodný, bežne pridávaná konzervačná látka, ktorý má schopnosť deaktivovať vitálne úseky DNA. To môže eventuálne viesť k takým pohromám ako cirhóza pečene alebo Parkinsonova choroba.

Ak v súčasnosti pijete sladené bublinkové nápoje, tak skoncovanie s nimi je jednoduchý spôsob ako si zlepšiť svoje zdravie.

Čistá voda je oveľa lepšia voľba.

Alebo ak sa ich neviete vzdať úplne, tak skúste piť aspoň bublinkové minerálky prichutené čerstvou citrónovou alebo limetkovou šťavou. Neexistuje vôbec žiadny dôvod na to, aby tieto nápoje pili deti.

A bez výhovoriek.

Vylúčenie sladených nápojov z pitného režimu je jedným z najdôležitejších faktorov ako sa vysporiadať so zdravotnými problémami, ktorými trpíte vy alebo vaše deti. 

Ak trpíte závislosťou (a vedzte, že cukor vyvoláva väčšiu závislosť ako kokaín), potom potrebujete v sebe nájsť dosť pevnej vôle na jej prekonanie. Podobne ako si fajčiari odvykajú od cigarety, prípadne, ak by to bolo pre vás nezvládnuteľné, potom sú k dispozícii rôzne psychologické metódy liečenia závislosti.

Jednou z takýchto metód je napríklad metóda „Turbo Tapping“ založená na technikách emocionálneho oslobodzovania mysle.

Zdroj: webový portál Prison Planet, www.prisonplanet.com

Link na originálny článok: What Happens to Your Body Within an Hour of Drinking a Coke

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Hypochondria autora?

  Mam pocit, ze autor tohto clanku je akutny hypochonder?
  Obvinovat vodu z vodovodu, ze je skodliva a cukry z koly pecen premiena rovno na tuk, to su hole nezmysly!

  Ale nezmyslov je tu viac, ale skoda o tom pisat…

  • Jindřich Valíček

   Jako hydrogeolog musím bohužel potvrdit, že voda z kohoutku (tedy chemicky upravovaná, nikoliv studniční) je hned v několika směrech naprosto objektivně zdraví nebezpečná!!! Bohužel v danou chvíli neexistuje ekonomicky přijatelná varianta úpravy vody bez vedlejších důsledků a bakteriální znečištění vody je hygienicky nepřijatelné. Z tohoto důvodu se o tom nemluví i když to každý profesionál ví …. Osobně s tímto informačním „embargem“ nesouhlasím i když chápu, proč tomu tak je. 🙁 Autor v tomto směru rozhodně není hypochondr. Je jen částečně informován na rozdíl od široké veřejnosti. K ostatnímu se nemohu vyjádřit, neboť nejsem biolog ani lékař. Z toxikologického hlediska mi to však dává asi smysl.

 2. Hypochondria autora ?

  Mam pocit, ze autor tohto clanku je akutny hypochonder?
  Obvinovat vodu z vodovodu, ze je skodliva a cukry z koly pecen premiena rovno na tuk, to su hole nezmysly!

  Ale nezmyslov je tu viac, ale skoda o tom pisat…

 3. Pila som len vodu, bola som opuchnuta..bolo mi zle, pribrala som. Prestala som pit vodu, pijem len original coca-colu a hla…zazrak …citim sa vynikajuco, dokonca som schudla 16 kilov, co sa mi nedarilo uz aspon 7 rokov…tak, kde je pravda…

 4. Voda z vodovodu, na slovensku??? Slovensko moze byt pysne na svoje zdroje a kvalitu vody oproti ostatnym krajinam. Okrem toho aku vodu je dobre pit? Mineralky?stolove vody z rovnakych zdrojov z akych danu vodu uz vlastne pijeme? inak nechapem ako vobec niekto moze pit sladene sytene napoje (od limonad po kolu)…

  • Uz davno neplati, ze voda z vodovodu je na SK dobra (a kdekolvek vo svete) a uz nemozme byt na nu bohuzial pysni. Kvalita je mizerna a neodporucam ju pit bez dostatocnej filtracie. Vseobecne znecistenie vod a vzduchu je katastrofalne. Necudo, ze je tolko chorob, alergii a neviem coho vsetkeho vratane rakoviny a to uz u deti. Clovek zeby neduchal ked je v meste .. staci, ze prejde jedno auto a tolko svinstva, ze tazko vobec dychat.

 5. Ak Je dobra cena na coca colu, tak si dam dva glgy a ostatok puzivam na cistenie /kupelnovych zariadeni/. A co sa tyka vody, vsade mame filtre. Na varenie, na sprchovanie alebo kupanie.Koza Je nas najvacsi organ a neviem ci si vsetci viete predstavit co vsetko sa cez nu dostane do nasho tela.Myslim, ze to bude az vtedy, ked vas bude trapit nejaka choroba.

 6. Nie som vedecky pracovnik a ani nemam pristup k vysledkom a prehladu obsahu chemikalii vo vode ale zdravy rozum mi tak nejak napoveda že to bude asi jedna zo zdravych možnosti, predsa ked ju pije vačšina populacie a nesposobuje nikomu zavažne zdrav. problemy tak to o niečom musí svedčiť.A naši predkovia sa často krat museli živiť z vôd ktore mali určite horsiu kvalitu ako tá naša dnešná a predsa prežili / sme toho dokazom/ Nič menej ako to povedal hlavny predstavitel dnesneho zdraveho rozumu MS: Big Mac môj každodenný, dám si aj dnes,
  k tomu 2 litre koly potom cigu a dovi

  • Nasi predkovia neboli tak blby a nepozivali tolko chemie pri produkcii potravin (polnohospodarstvo, priemysel, lieky ..) ako v dnesnych casoch, takze znecistenie je ocividne, kedze kam ta chemia v konecnom dosledku skonci? Minimum ostane na plodine a zvysok tecie do pody a nasledne do spodnych vod odkial ju akoze vodari upravuju, ale zial nie dostatocne ako si poniektori myslia, o com svedci zapach po naliati nefiltrovanej vody do pohara. Kedysi som nemal problem a pil som vodu z vodovodu. Nastastie mam citlive chutove „pohariky“ a uz niekolko rokov sa vody priamo z vodovodu nenapijem.

 7. Crazylenka

  Čistá voda škodlivá.. Hm… A co ma človek potom piť? Ja bývam v Poprade vraj je tu najzdravšie voda priamo z tatier 🙂 neviem ci to je pravda ale rozhodne je chutnejšia ako kdekoľvek inde.. A Coca Cola? Raz za čas neublíži.. Moje motto všetko s mierou.. ináč ako je na tom kofola? 🙂

 8. Tak co sa CocaColy tyka, je pravda ze su aj lepsie veci na pitie. Ja pijem uz pol roka citronovu vodu, caj, a plzen…Voda na SVK (myslene pramenita) je co som cital druha najlepsia na svete po Rakusku,,ta z kohutika ale nebude asi to iste. Ved su to filtrovane splasky. Staci sa kuknut na prvu fazu do cisticky a kohutik si zablombujete. No lepsie na to nemysliet. Ja bohuzial tiez som nuteny pit tu z vodovodu. Balenu si kupovat je nezmysel, a 1000 Eur na filter zatial nemam.

 9. Pijem Coca Colu od malicka. Denne 2 flase, a vsetci moji znami tiez. Nikdy sme z nej nepribrali, sme vsetci stihli. A co budem pit? Dzusy, ved to je len zafarbena voda, presne s tymi istymi skodlivinami ako Cola. A od ovocia maju tak daleko ako ja z Bratislavi na Aljasku. Jedine co robia napoje bez bubkiniek, zatazia zaludok. Lebo du plne cukrov a chemikalii.

  • Poslednych 10r som pil colu denne 1-4litre….vsetky klby mi zacali pukat,boliet ma upony svalov ,nemozem behat lebo ma bolia kosti na nohach,rozpadlo sa mi mazivo na krcnych stavcoch …..takze kludne to pi dalej kaamo.

 10. Čudujem sa každému, kto tieto svinstvá dokáže piť a nehorázne je, ak tieto životunebezpečné žbrndy dokonca dovolí piť svojim deťom. Potom sa nečudujme, že je u nás také vysoké percento rakovín. Čau a rozmýšľaj každý, kto si toto prečíta.

 11. Co sa tyka kofoly a pepsi coly aký je rozdiel oproti coca cole???Dakujem vopred za odpoved.

  • terezkaterka

   gabi75, neviem, či tam je, ale na kofole a pepsi cole nepíšu, že obsahuje aspartám a cyklamát sodný. Na coca cole tieto jedy, ako sladidlá píšu, preto som ju prestal piť.

 12. Nadmerny cukor a fosfor v strave ? Zbohom zdrave zuby a kosti !

  E 211 ( konzervant v kofole ) ? Umela chemia je VZDY velke riziko…

 13. terezkaterka

  Odporúča sa nepiť vodu z vodovodu. Státisíce ľudí v činžiakoch. Čo majú piť ?

 14. K vode z vodovodu mám otázku: keď ju orevarím, uvarím z nej čaj, je už v poriadku, alebo je stále závadná? Viem len, že varením sa stratí prechodná tvrdosť vody, zničia prípadné baktérie, vyprchá chlór. Čo sa stane s anorganický mi látkami po orevarení, pánboh vie. V čajníku sa po čase vždy vytvoria hrubé minerálne usadeniny, ktoré časom odpadávajú zo stien nádoby.
  (A s tými cookies choďte doprdele – nesúhlasím a neklikám na nápis Rozumiem – malo by sa to zakázať – iba to sťžuje čítanie stránok.)

Pridajte komentár

*